تعطیل شدن مرکز بازپروی حیات وحش پردیسان آسیب جدی به تنوع زیستی و گسترش قاچاق حیات وحش در کشور را به‌همراه دارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): روز گذشته خبرگزاری مهر اعلام کرد: گروهی از طرف دهکده طبیعت باراجین قزوین به پارک پردیسان آمده و تلاش داشتند حیوانات موجود در کلینیک حیات وحش پردیسان را گرفته و با خود به باراجین ببرند که عوامل مدیریتی و کارکنان کلینیک حیات وحش پردیسان در مقابل این موضوع مقاومت کرده و درها را بسته اند اما نیروهای اعزامی به شدت آنها را تحت فشار گذاشتند تا حیوانات پردیسان را به این گروه تحویل دهند.

خوشبختانه با مقاومت نیروهای مرکز بازپروری پردیسان گونه‌های جانوری با ارزش این مرکز به عوامل دهکده باراجین قزوین تحویل نشد.

جالب اینجاست که عوامل باراجین قزوین با تعدادی خودروی وانت نیسان مجهز به قفس‌های فلزی غیر استاندارد و نا ایمن و بدون هرگونه تجهیزات بیهوشی به پردیسان رفته بودند و قصد داشتند گونه‌های جانوری با ارزش این مرکز مانند پلنگ ایرانی، توله کفتار و خرس‌ها را بوسیله خفت‌گیر به قفس‌ها منتقل کرده و با خود ببرند.

این اقدام با تصمیم مستقیم و چراغ سبز پژوهشکده محیط زیست و معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اجرایی شده است.

مرکز بازپروی حیات وحش پردیسان تنها مرکز تخصصی بازپروری حیات وحش در کشور به‌شمار می‌رود که وظیفه تیمار، درمان، آماده سازی برای رهاسازی و نگهداری گونه‌های جانوری آسیب دیده و کشف شده از متخلفین را بر عهده دارد.

این مرکز با وجود تمام کمبودها و بی‌توجهی‌ها طی سال‌های اخیر با دلسوزی پرسنل و نیروهای داوطلب موفق شده صدها گونه جانوری وحشی که به دلایل مختلف از طبیعت جدا شده و یا آسیب دیده بودند را درمان و برای رهاسازی به زیستگاه خود منتقل کند.

ظاهرا مسئولان پژوهشکده و معاونت محیط طبیعی سازمان قصد دارند اندک بودجه‌ای را که به مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان اختصاص داده‌اند را قطع کرده و این مرکز را به طور کامل تعطیل کنند.

جلیل بادام فیروز رئیس پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار چند روز قبل اعلام کرده بود: «بهبود شرایط نگهداری گونه ها، استفاده از ظرفیت مراکز نگهداری کشور، مشارکت دانشگاه ها و مراکز علمی در بازپروری و استفاده تحقیقاتی از گونه های موجود بخشی از برنامه های پیش رو است. طرح تبدیل این قرنطینه به یک بیمارستان مجهز جهت درمان و بازپروری حیات وحش کشور تدوین شده است که در حال طی فرآیند اداری است.»

این ادعای بی‌پایه و اساس که مسلما در حد شعار است کاملا با رفتار اخیر در واگذاری گونه‌های جانوری ارزشمند به باغ‌وحش باراجین در تضاد است.

ادعای تبدیل مرکز بازپروی پردیسان به یک بیمارستان مجهز در حالی مطرح شده که بودجه تهیه جیره غذایی برای حیوانات مرکز بازپروی حیات وحش پردیسان حدود یک هفته است به اتمام رسیده و تامین نشده و در صورت ادامه این روند گونه‌های جانوری این مرکز حتی غذای کافی ندارند.

بدون شک تصمیم خطرناک و غیر کارشناسی اخیر در واگذاری گونه‌های ارزشمند مرکز بازپروری پردیسان به باغ‌وحش‌ها و دیگر مراکز نگهداری آسیب جدی به تنوع زیستی و اختلال امداد و نجات گونه‌های جانوری با ارزش کشور را به‌همراه دارد و به شکل گسترده ای به قاچاق حیات وحش دامن می زند.

آیا مسئولان پژوهشکده محیط زیست و معاونت محیط طبیعی و البته حوزه ریاست سازمان حفاظت محیط زیست که در تصمیم‌گیری‌های اعجاب انگیز و غیر کارشناسی سابقه طولانی دارند به این موضوع فکر کرده‌اند که در صورت تعطیل شدن مرکز بازپروی حیات وحش پردیسان از این پس گونه‌های جانوری آسیب دیده به کجا باید منتقل و تیمار و درمان شوند؟! یا صرفا قطع بودجه و هزینه نکردن در این مرکز محور تصمیم گیری‌ها بوده است ؟

+10
-73
  

13 دیدگاه

 1. مجید می‌گوید:

  مملکت گل و بلبل که میگن همینه
  همه چیش به همه چیش میاد

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

 2. محسن رزاقی می‌گوید:

  پیشنهاد کدوم آدم خلاقیه ؟!!!!!
  لابد باز هم کاسبی روی حیات وحش بدبخت ایران. عوض اینکه پیشرفت کنند پس رفت کردند.
  افسوس
  با این مسئولین خلاق تو قسمت حیات وحش و محیط زیست، دیگه سایه حفاظت و حمایت را به سر این حیات وحش بدبخت تموم کردند، یادتون باشه رفتین خونه حتما یه اسپند برای خودتون دود کنید که مبادا یه وقتی چشم بخورین.

  بیچاره ایران مرز پر گوهر. مرز پر گوهریه اما…..

  داغ Thumb up 21 Thumb down 30

 3. محسن رزاقی می‌گوید:

  هر دفه که اینا شب میخوابن صبح بلند میشن و یه تصمیم جدید میگیرن بنده خداها این دلسوزان محیط زیست بیچاره چند سال پیر میشن. خدا بداد نسل آینده برسه که چه گلی بسرشون بزنن اینها….

  داغ Thumb up 10 Thumb down 14

 4. محمدعلى یکتانیک می‌گوید:

  قشون اراذل و اوباش فرستاده اند در داخل خانه محیطزیست که بار کنند و ببرند.

  خیانت عظیم دیگرى از رییس سازمان عیسى کلانترى و بدنه مدیریتى سازمان حفاظت محیط زیست

  ما به چه دلخوشیم مادامى که اینها از ابتدایى ترین وظایف بدیهى قانونى شان سر باز میزنند؟

  مصمم هستند حیات وحش مصدوم و در حال تیمار پردیسان تهران را با توجیهات واهى و دروغ به مرکز حیوان بازى رفیق کلانترى در باراجین قزوین اهدا کنند، بار دیگر محرز است ماموریت اینها فقط و فقط نابودى سرزمین و حیات وحش است و بس.

  فریاد از این فساد و ناکارامدى

  سکوت = تایید

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 7

 5. DORNA می‌گوید:

  هر روز دریغ از دیروز
  حفاظت از محیط زیست فقط شعار دروغین مردان سیاست زده است

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 6

 6. سید می‌گوید:

  شرم آوره
  جهت تخریب حیات وحش از هیچ کاری دریغ نمیکنن.
  باید به حال خود گریست با این مدیریتها

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 6

 7. زیتون می‌گوید:

  یکی از ژنرال های بازنشسته نیروهای مسلح که کارنامه قابل قبول و هوش سرشار داره و به حیات وحش ایران واقعا علاقه داره(این واقعانش مهمه) را باید رئیس محیط زیست کرد …..اونوقت میشه از نفوذش استفاده کرد و به چندجا که خیانتشون محرز است با گلوله تانک حمله کرد …..مثل حمله برق آسای هیتلر به اروپا…..

  داغ Thumb up 15 Thumb down 34

 8. کفتار راه راه می‌گوید:

  با سلام
  فکر می کنم هر اقدام، اعم از انتصابات، جابه جایی ها یا تعطیلی مراکز، با هدف گذاری اصولی و دستورات و برنامه های ریز و دقیق با روش اجرای مشخص آن هم در راستای اهداف محیط زیست و با استفاده از افراد توانمند باشد.
  برای مثال تغییر معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی (انتصاب آقای کیومرث کلانتری به جای آقای ظهرابی) یا چرایی و یا فایده تعطیلی چراغ خاموش این مرکز برای حفظ تنوع زیستی کشور به ویژه چند گونه در معرض انقراض باشد، نه صرفا برای ارتقا پست سازمانی یا اداری و یا کاهش هزینه ها آن هم در این وضع خراب طبیعت و حیات وحش باشد.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 9. میرشکار می‌گوید:

  ژنرال ؟؟؟ ما تو ایران ژنرال داریم؟؟؟ ماشاالله به سواد و اطلاعات عمومی طبیعت دوستان.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 16

  • شکارچی مجاز می‌گوید:

   نظرات این بزرگواران را که چک کنید,در همه متنهایشان حداقل دو سه تا غلط املایی ساده دارند.اونوقت خودشون را برای محیط زیست صاحب نظر هم می دونند.

   داغ Thumb up 4 Thumb down 4

 10. محب می‌گوید:

  با ارزوی سلامتی دوستان و تصمیم گیران بفرماین از این به بعد حیوانات اسیب دیده کجا باید درمان تیمار ونگهداری شوند؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

 11. خورشید می‌گوید:

  مگه اونجا آغله که هر کس و ناکسی وانت ببره ثروت های ملی رو بار بزنه ببره؟؟!!
  کدوم احمقی چنین تصمیمی گرفته آخه؟؟
  حالا مثلا پاراجین چه تحفه ای هست اصلا؟؟
  می خوان حیوانات زخم دیده و پر از استرس رو که شاید تازه کمی به آرامش رسیده باشن و در حال طی کردن دوره ی درمانشون هستند رو ببرن اونجا تا مدیر کاسب کارش بده ملت باهاشون عکس بگیرن و جیبش رو پر کنه؟؟
  یا خرس ها و پلنگ ها رو مجبور به زبون درازی و بای بای و کشتی گرفتن و دلقک بازی بکنه و عوام بی سواد براش کف و سوت بزنن و پول پرت کنن؟؟
  خدا مرگ بده این خائنین بی عقل و خبیث رو که ذره ای شعور محیط زیستی ندارن و حیات وحش کشور براشون با ملک و ماشین و سکه هیچ تفاوتی نداره و فقط به چشم منابع سرمایه گزاری بهشون نگاه می کنن!!!

  داغ Thumb up 20 Thumb down 24

 12. محسن رزاقی می‌گوید:

  قوم منفی زن باز هجوم آوردن، خیال میکنند که با این کارها دوستان طبیعت مایوس خواهند شد و حق حیات وحش را رها خواهند کرد و به خود شک راه خواهند داد، اتفاقا درست برعکس، اگر منفی زده نشه جای شک وجود دارد زیرا اگر حق باشی همیشه باطل در مقابلت قرار خواهد گرفت و تازه اگر قرار نگرفت باید بخود شک کرد، پس علامت منفی نه تنها مایوس کننده نخواهد بود بلکه قطعا نشانه اطمینان و امید بیشتر نیز میباشد.

  درود بر دلسوزان این حیات وحش رنجور و طبیعت لبه پرتگاه

  داغ Thumb up 14 Thumb down 21

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>