مروری بر مهمترین رخدادهای محیط زیست ایران در سال ۱۳۹۸

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): سال ١٣٩۸ حوادث تلخ و شیرین بسیارى را براى طبیعت کشور به همراه داشت.

هرچند حوادث تلخ و ناگوار و حجم تخریب و زوال در ارکان گوناگون محیط زیست کشور همواره در سال های گذشته بیش از موارد مثبت و دلگرم کننده در این حوزه بوده است اما امیدواریم با همت مسئولان نظام و همراهی مردم، در سال ۱۳۹۹ این توازن به نفع طبیعت تغییر کرده و شاهد رشد و بهبودی شاخص های محیط زیستی در کشور باشیم.

دیده بان محیط زیست ایران در این گزارش به مهمترین رخدادهای محیط زیست کشور در سال ۱۳۹۸ بشرح زیر می پردازد: (با کلیک بر روی عنوان هر رخداد می توانید جزئیات و تصاویر مربوطه را ملاحظه نمایید.)

ماده پلنگ تندوره بدون تشخیص علت بیماری در زیستگاه رهاسازی شد

در سومین و آخرین جلسه کمیسیون دامپزشکی که در مورد این پلنگ در سازمان حفاظت محیط زیست و با حضور دامپزشکان و کارشناسانی از تهران و مشهد برگزار شد، اعضای کمیسیون به دلیل عدم انجام مراحل تشخیصی ازجمله MRI و تست CDV (دیستمپر) از طریق PCR در مورد علت بروز ضایعه و بیماری این پلنگ به نتیجه مشخصی دست نیافتند.
اما با توجه به بهبود علائم بالینی پلنگ، سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفت این پلنگ در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شود.

روز جهانی زمین/ از گونه هایمان حفاظت کنیم

روز جهانی زمین پاک هر ساله در ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت در تمام دنیا برگزار میشود و به همه مردم یادآوری میکند که نباید سیاره خود «زمین» را فراموش کنند.
روز جهانی زمین در سال ۲۰۱۹ اختصاص داده شده به حمایت از گونه های گیاهی و جانوری
شعار امسال روز جهانی پاک Protect Our Species انتخاب شده است. یعنی : از گونه هایمان حفاظت کنیم

نخستین لقاح مصنوعی یوزپلنگ آسیایی بر روی دلبر انجام شد

«دلبر» به لحاظ جسمی کاملا آمادگی جفتگیری دارد اما «کوشکی» تمایلی به جفتگیری نداشته و رفتار طبیعی یوزپلنگ های نر برای جفتگیری را از خود نشان نمی دهد. بنابراین تنها گزینه در حال حاضر لقاح مصنوعی بوده است.
شانس بارداری موفق در روش لقاح مصنوعی بسیار بسیار کم است.
در صورت موفقیت آمیز بودن این عمل و انجام لقاح، حدود یک ماه بعد از طریق آزمایش ادرار یا خون، باردار بودن دلبر مشخص می شود.

علت مرگ بیش از دویست قوچ و میش وحشی در پارک ملی گلستان مشخص نشد !

اوایل فروردین ماه سال ۱۳۹۸ بیش از دویست قوچ و میش وحشی به دلیل نامعلومی در پارک ملی گلستان از بین رفتند.
در کمال تعجب هیچ اظهار نظر درستی در این خصوص انجام نشده و ظاهرا مسئولان سازمان نتوانستند یا نخواستند که علت دقیق تلفات را مشخص نکنند.
مرگ گروهی تعداد زیادی قوچ و میش وحشی در زیستگاه حساسی چون پارک ملی گلستان بسیار تلخ و ناراحت کننده بود اما به مراتب تلخ تر این است که عامل اصلی این تلفات مشخص نگردید.

یک خرس قهوه ای بر اثر اصابت گلوله و پس از تحمل درد و رنج فراوان از بین رفت

خودروهای عبوری در محور دالاهو به سرپل ذهاب یک خرس قهوه ای آسیب دیده را در وسط جاده مشاهده نمودند.
با حضور نیروهای محیط زیست در محل حادثه، خرس مجروح بیهوش شده و بلافاصله با یک خودروی پیکاپ به تهران منتقل شد.
خرس آسیب دیده دقایقی پس از انتقال به کلینیک حیات وحش پردیسان جان خود را از دست داد.

یک شیر ایرانی نر از انگلستان به تهران منتقل شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (iew): پس گذشت حدود ۸۰ سال از انقراض شیر در ایران برای نخستین بار یک شیر ایرانی نر با همکاری برنامه گونه های در خطر انقراض EEP ، موسسه اروپایی باغ وحش ها EAZA و باغ وحش تهران از انگلستان به تهران منتقل شد.
این شیر بازمانده شیرهایی است که از سوی پادشاهان قاجار به ملکه انگلیس و پادشاهان اروپایی تقدیم شده بود.

روز جهانی پرندگان مهاجر / برای آلودگی پلاستیکی راه حل باشید

شعار روز جهانی پرندگان مهاجر در سال گذشته !Protect Birds: Be the Solution to Plastic Pollution ، یعنی از پرندگان حفاظت کنیم: برای آلودگی پلاستیکی راه حل باشید! انتخاب شده است.
موضوع روز جهانی پرندگان مهاجر در سال ۲۰۱۹ توجه ویژه ای به تاثیر آلودگی پلاستیکی بر پرندگان مهاجر و زیستگاه های آنها دارد.

در سراشیبی خطرناک طبیعت، انقراض گونه ها به طور بی سابقه ای سرعت گرفته است

سازمان ملل متحد اخیرا گزارشی تکان دهنده از وضعیت طبیعت و تنوع زیستی را با عنوان «خلاصه ارزیابی جهانی برای سیاستگذاران» (Global Assessment Summary for Policymakers) منتشر کرده است.
بر اساس این گزارش خطراتی که در حال حاضر طبیعت و تنوع زیستی زمین را تهدید می کند بی سابقه بوده و روند انقراض گونه ها سرعت گرفته است.
در اینجا به چکیده ای از نکات کلیدی و بسیار مهم این گزارش اشاره می کنیم.

روز جهانی تنوع زیستی / «تنوع زیستی ما، غذای ما، سلامتی ما»

بیست و دوم ماه MAY مصادف با اول خردادماه از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی تنوع زیستی (IDB- International Day for Biological Diversity) ، برای افزایش درک و آگاهی مردم جهان از اهمیت مسائل مربوط به تنوع زیستی نام گرفته است.

موضوع روز جهانی تنوع زیستی در سال ۲۰۱۹ «تنوع زیستی ما، غذای ما، سلامتی ما» Our Biodiversity, Our Food, Our Health انتخاب شده است.

عامل کشتار حیات وحش در ریگان شناسایی و دستگیر شد

نیروهای محیط زیست شهرستان ریگان پس از دوماه تحقیق و بررسی موفق شدند تصاویری از این شکارچی متخلف بدست آورند.
تصاویر مذکور بیانگر آن بود که متهم اقدام به شکار چهار کل و بز وحشی، دو قوچ و میش وحشی، یک گرگ خاکستری و یک شغال نموده است.

کلیه اموال و حساب های بانکی صیاد متخلف در کنارک به دلیل عدم پرداخت ضرر و زیان محیط زیست توقیف شد

قاضی شعبه اجرای احکام کنارک طی دستوری از عوامل پاسگاه انتظامی خواسته تا با مراجعه به آدرس محل سکونت متهم کلیه اموال منقول و غیر منقول وی را شناسایی و توقیف کنند. همچنین مقام قضایی در نامه ای به کلیه شعب بانک ها در کنارک دستور توقیف حساب های نامبرده جهت پرداخت مبلغ ۲۰۰/۱۰۰/۰۰۰ ریال را صادر نمود.

صدور مجوز قانونی شکار برای پلنگ، خرس و ببر منقرض شده، حکایت تصمیمات و توجیهات امروز سازمان محیط زیست برای صدور پروانه شکار

در آن زمان علاوه بر صدور مجوز بیرویه برای علفخواران ارزشمندی چون مرال و شوکا، بصورت کاملا قانونی برای شکار گوشتخورانی همچون گربه وحشی، گرگ، کفتار، خرس، پلنگ و حتی ببر مازندران پروانه شکار صادر میشده است! جالب اینجاست که این آگهی هفت سال پس از مشاهده و شکار آخرین ببر در کشور و در زمانی صادر شده که قطعا ببر در ایران منقرض شده بوده اما متولیان هنوز گمان میکردند تعدادی ببر در مناطق جنگلی شمال کشور زندگی میکند و می توانند برای شکار آنها و کسب درآمد پروانه صادر کنند.

تشخیص بیماری «براکسی» به عنوان عامل مرگ قوچ و میش های پارک ملی گلستان کاملا اشتباه است.

اداره کل دامپزشکی استان گلستان طی نامه ای در تاریخ ۹۸/۲/۱۶ علت مرگ قوچ و میش های پارک ملی گلستان را بیماری «براکسی» اعلام نمود. اما براکسی یک بیماری مدیریتی است که به هیچ عنوان حیات وحش آزاد در زیستگاه های طبیعی (نشخوارکنندگان وحشی) را درگیر نمی کند.
براکسی بیماری حیات وحش آزاد نیست و تاکنون هیچ موردی از شیوع این بیماری در نشخوارکنندگان وحشی آزاد در هیچ کجای جهان گزارش نشده است.

دو شکارچی در جریان تعقیب و گریز با محیطبانان پارک ملی خبر کشته شدند

محیط بانان جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شده و شکارچیان نیز بدون توجه به فرمان ایست و شلیک تیر هوایی توسط مامورین به سمت خودروی محیط زیست شلیک کرده و سپس متواری شدند. بر اثر تیراندازی شکارچیان دو محیط بان درون خودرو بر اثر اصابت ساچمه های کالیبر ۱۲ از ناحیه صورت، سینه و دست مجروح شدند اما همچنان به تعقیب شکارچیان ادامه دادند. به دلیل سرعت زیاد و ناهموار بودن زمین موتور سیکلت شکارچیان در حال فرار واژگون شده و خودروی محیط زیست نیز به دلیل فاصله کوتاه، دید ناکافی و سرعت زیاد شکارچیان با موتور سیکلت برخورد نموده و آن را زیر می گیرد.

بر اثر بارندگی های بسیار خوب «تراز سطح آب»، «وسعت» و «حجم آب موجود» در دریاچه ارومیه به طور باورنکردنی بهبود یافت

بر اثر بارندگی های بسیار خوب در سال جاری، در روز ۱۳۹۸/۳/۲۱ نسبت به روز مشابه در سال قبل تراز سطح آب دریاچه ۲/۷۴ متر، وسعت دریاچه ۸۵۱/۹۱ کیلومتر مربع و حجم آب موجود در دریاچه ارومیه ۳/۰۲ میلیارد متر مکعب افزایش یافته است.

روز جهانی محیط زیست / با آلودگی هوا مبارزه کنیم

هر سال ۵ JUNE برابر با ۱۵ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود. هر سال یکی از مسائلی که محیط زیست جهان را تهدید می کند به عنوان شعار این روز انتخاب می شود و شعار روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۱۶ نیز اینگونه انتخاب شده است: Beat Air Pollution / با آلودگی هوا مبارزه کنیم

ماده شیر ایرانی وارد تهران شد / هیرمان و ایلدا بزودی با هم آشنا می شوند

پس از آنکه اواسط اردیبهشت ماه یک شیر ایرانی نر به نام هیرمان وارد باغ وحش تهران گردید، دو روز قبل نیز یک ماده شیر ایرانی به نام ایلدا وارد تهران شد.
این ماده شیر ایرانی که چهار ساله است و ایلدا نام دارد از باغ وحش دوبلین ایرلند به تهران فرستاده شده است.
هم اکنون جایگاه هیرمان و ایلدا از یکدیگر جدا است ولی تا حدود یک ماه دیگر به یکدیگر معرفی میشوند.

روز جهانی مقابله با بیابان زایی / بیاید آینده را با هم سبز کنیم

بیابان زایی در کنار دو چالش تغییر اقلیم و کمبود آب شیرین به عنوان سه چالش مهم جامعه جهانی در قرن ۲۱۱ محسوب میشود. به همین منظور سازمان ملل متحدد کمیته ای بین الدول جهت تدوین کنوانسیون بین المللی مقابله با بیابان زایی راه اندازی نمود و این کمیته پس از ۳ سال طی جلسات مختلف سرانجام در ۱۷ ژوئن ۱۹۹۴ کنوانسیون بین المللی مقابله با بیابان زایی (UNCCD) را تاسیس نمود.
بر همین اساس ۱۷ ژوئن (برابر با ۲۷ خرداد) به عنوان روز جهانی مقابله با بیابان زایی نام گذاری شد.
موضوع و شعار روز جهانی مقابله با بیابان زایی در سال جاری (Theme 2019) اینگونه انتخاب شده است:
Let’s Grow the Future Together / بیاید آینده را با هم سبز کنیم

یک توله خرس قهوه ای به طرز بیرحمانه ای در سوادکوه کشته شد

بر اساس تصاویری که از ادامه ماجرای کشتار بیرحمانه یک توله خرس در منطقه دراسله سوادکو به دست دیده بان رسیده است، افراد حاضر در صحنه پس از مجروح نمودن توله خرس با ضربات سنگ، جانور نیمه جان را به زور به حاشیه جاده کشانده و قصد دزدیدن جسم نیمه جان توله خرس بوسیله یک کامیونت را داشته اند.

لایحه حمایت از محیطبانان و جنگلبانان به تصویب مجلس رسید

نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر روز دوشنبه، سوم تیرماه ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی، چهار ماده از لایحه حمایت قضایی و بیمه ای از ماموران یگان حفاظت دستگاه های اجرایی را به تصویب رساندند.

جنگل‌های هیرکانی ایران به عنوان میراث طبیعی جهانی در یونسکو ثبت شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): جنگل‌های هیرکانی در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به نام ایران به ثبت رسید. ارزش بالای اکولوژیکی و تاریخ طبیعی این ناحیه سبب شد تا با تایید IUCN و رای کامل در جلسه ۴۳ یونسکو پذیرفته و تصویب شود و به عنوان بیست و چهارمین اثر جهانی ایران و دومین اثر طبیعی کشورمان در یونسکو ثبت شود.

جزئیات مصوبات جلسه شورای عالی محیط زیست در خصوص ارتقا سطح مناطق چهارگانه

منطقه کاوه ده در استان تهران، منطقه کوه بزرگی و خارو در استان اصفهان، منطقه کمکی در استان یزد، منطقه باقران و کمر سرخ سرایان در استان خراسان جنوبی، منطقه چلچمه و ساران، منطقه کانی برد و منطقه شم شم در استان کردستان، منطقه شیرکوه در استان یزد، منطقه برم فیروز در استان فارس، مجموعه دارا در استان خوزستان، منطقه ای در جنگل دز در استان خوزستان مناطقی هستند که در جلسه اخیر شورای عالی محیط زیست به مناطق چهارگانه ارتقا یافته و یا افزایش سطح داشته اند.

عامل شکار دو مرال در البرز مرکزی دستگیر شدند

در بازرسی از این خودرو لاشه دو مرال نر و دو قبضه اسلحه گلوله زنی غیرمجاز (قاچاق) کشف و ضبط گردید. متخلفین با دستور مقام قضایی تا اطلاع ثانوی روانه زندان شده و خودروی آنان نیز به پارکینگ منتقل و توقیف شد.

جرائم نقدی شکار و صید گونه های جانوری ۵۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافت

در جلسه شورای عالی محیط زیست که مورخ ۱۳۹۸/۴/۲۵ به ریاست دکتر روحانی تشکیل شد، افزایش میزان جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیر مجاز جانوران وحشی تصویب و به میزان حداقل ۵۰ و حداکثر ۱۰۰ درصد افزایش یافت.
بر اساس مصوبه جدید، ضرر و زیان گونه هایی مانند قوچ و میش، کل و بز و آهو که هدف اصلی شکارچیان متخلف هستند و همچنین با هدف درآمدزایی (گوشت فروشی) شکار میشوند به میزان ۱۰۰‎٪ یعنی رقم دویست میلیون ریال (بیست میلیون تومان) و سایر گونه ها به میزان ۵۰‎٪ افزایش یافته است.

ثبت یکی از زیباترین صحنه های حیات وحش کشور

در رخدادی کم نظیر اواسط تیرماه سال ۱۳۹۸ گروهی از طبیعت دوستان در ارتفاعات مازندران دو پلنگ ایرانی را در حال بازیگوشی با یکدیگر مشاهده نموده و موفق شدند دقایقی از این صحنه شگفت انگیز تصویر برداری کنند.

محیط‌بان قاین به ضرب گلوله شکارچیان متخلف به شدت مجروح شد

محیط‌بان عبدالله اسدی برون حین گشت زنی در عرصه های طبیعی شهرستان قاین با یک شکارچی متخلف مواجه شد. هنگامیکه محیط‌بان قصد برخورد قانونی با متخلف را داشت، شکارچی با شلیک مستقیم اسلحه شکاری وی را به شدت مجروح نموده و سپس متواری شده است.

یک توله خرس قهوه‌ای در گرگان با شلیک اسلحه شکاری فلج شد و جان خود را از دست داد

به دنبال دریافت گزارش مردمی مبنی بر مشاهده یک توله خرس مجروح در حاشیه جاده روستای زیارت گرگان، دامپزشک نیروهای محیط زیست گلستان عازم محل مذکور شده و توله خرس را با پرتاب دارت بیهوشی زنده گیری نمودند.

دو توله خرس قهوه‌ای در سی‌سخت با شلیک گلوله کشته شدند

روز سه‌شنبه مورخ ۹۸/۶/۶ کارشناسان محیط زیست کهگیلویه‌وبویراحمد حین بازدید از جایگاه دفن زباله شهرستان سی‌سخت متوجه لاشه تازه و خونین دو توله خرس قهوه‌ای شدند.
در جریان کالبدگشایی و بررسی لاشه‌ها مشخص شد هر دو توله خرس که ماده و حدودا بین یک‌ تا دوساله بوده‌اند بر اثر شلیک اسلحه شکاری با گلوله چارپاره که به ناحیه سر و سینه توله ها اصابت کرده کشته شده‌اند.

یک خرس قهوه‌ای در علی‌آباد بر اثر اصابت گلوله از بین رفت

صبح روز پنج‌شنبه ۹۸/۶/۷ به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر مشاهده یک خرس قهوه‌ای آسیب‌دیده در منطقه ریگ چشمه شهرستان علی‌آباد نیروهای محیط زیست و دامپزشک محیط زیست استان گلستان عازم محل شدند.

نیروهای محیط زیست پس از حضور در محل با خرس نابالغی مواجه شدند که یک پای حیوان قطع شده، استخوان پا کاملا بیرون زده و عفونت شدیدی بدن عضو قطع شده را فراگرفته بود.

از دو‌ یوزپلنگ‌ آسیایی در جنوب سمنان تصویر برداری شد

برای نخستین بار محیط‌بانان استان سمنان دو یوزپلنگ آسیایی را در منطقه شکار ممنوع چاه‌شیرین در جنوب این استان مشاهده نموده و موفق شدند از این گونه ارزشمند و در آستانه انقراض تصویر برداری کنند.

عامل شکار یک قوچ وحشی در تفرش بدون اینکه لاشه شکار از وی‌ کشف شود به ده میلیون تومان جزای نقدی، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه شکاری به نفع دولت محکوم شد

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه عمومی تفرش دادگاه با استناد به ۱) گزارش و دلایل ارائه شده از سوی اداره حفاظت محیط زیست ۲) گواهی شاهدان عینی و ۳) مقایسه تصویر محل پوست کندن شکار با مغازه متهم، بزهکاری وی را محرز و مسلم دانسته و متهم را با استناد به قانون شکار و صید و ماده ۲۱۵ قانون مجازات اسلامی به مجازات‌های زیر محکوم نمودند:
۱) پرداخت یکصد میلیون ریال جزای نقدی بابت شکار غیرمجاز جانوران وحشی
۲) لغو جواز حمل و مصادره اسلحه متهم به نفع دولت (وزارت دفاع)

تعطیل شدن مرکز بازپروی حیات وحش پردیسان آسیب جدی به تنوع زیستی و گسترش قاچاق حیات وحش در کشور را به‌همراه دارد

تصمیم خطرناک و غیر کارشناسی اخیر در واگذاری گونه‌های ارزشمند مرکز بازپروری پردیسان به باغ‌وحش‌ها و دیگر مراکز نگهداری که با چراغ سبز پژوهشکده محیط زیست و معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اجرایی شده است آسیب جدی به تنوع زیستی، اختلال در امداد و نجات گونه‌های جانوری با ارزش کشور را به‌همراه دارد و به شکل گسترده‌ای به قاچاق حیات وحش دامن می‌زند.

محیط‌بان خوزستان به ضرب گلوله شکارچیان مجروح شد

عصر روز  شنبه ۹۸/۷/۶ در جریان درگیری مابین نیروهای محیط زیست اهواز و شکارچیان متخلف متاسفانه محیط‌بان علاالدین جلالی از ناحیه دست چپ هدف گلوله اسلحه گلوله زنی قرار گرفته و مجروح شد.

محیط زیست خوزستان در اقدامی غیر مسئولانه دو توله خرس کوچک را در طبیعت رهاسازی کرد

این دو توله خرس که نر و ماده هستند خردادماه سال جاری در حالیکه حدودا یک‌ماه داشته و در منطقه حفاظت شده شیمبار سرگردان بودند توسط عشایر مشاهده و سپس توسط نیروهای محیط زیست اندیکا زنده‌گیری شدند. توله خرس‌ها پس از چهارماه نگهداری در محیطی محصور چند روز قبل در عین ناباوری به زیستگاه طبیعی منتقل و رهاسازی شدند.

کشتار و فروش غیر قانونی غازهای مهاجر در فریدونکنار آغاز شد

از دو روز گذشته با ورود دسته‌های بزرگ گونه‌های مختلف غازهای مهاجر شامل غاز خاکستری، غاز پیشانی سفید بزرگ و کوچک (گونه شدیدا در معرض انقراض در سطح جهان)، غاز پازرد (حمایت شده)، عروس غاز (حمایت شده) و غاز بارناکل به تالاب فریدونکنار، کشتار عظیم آنها آغاز شده است. بازار غیرقانونی امروز و روزهای قبل مملو از لاشه های انواع پرندگان مهاجر به ویژه غازها بوده است.

ساماندهی بازار فریدونکنار کلید مبارزه با معضل نسل‌کشی پرندگان مهاجر در استان‌های شمالی کشور

طی سال‌های اخیر جایگزین شدن روش‌های جدید صید گروهی پرندگان مهاجر (کرس، گذر و دام‌ هوایی) جایگزین روش صید سنتی (دوما) در دامگاه‌ها، آب‌بندان‌ها و زمین‌های کشاورزی شمال کشور به خصوص شهرستان فریدونکنار شده و کشتار گسترده پرندگان مهاجر را به‌همراه داشته است.
در واقع کلید اصلی مبارزه با کشتار غیر قانونی پرندگان مهاجر در فریدونکنار و در تمام خطه شمال کشور ساماندهی بازار فروش پرندگان مهاجر در فریدونکنار است. اقدامی که هرگز صورت نگرفته است.
شاید باور کردنش سخت باشد اما هرگز در مقابل بازار فروش پرندگان فریدونکنار در تمامی طول روز حتی یک مامور محیط زیست حضور ندارد.!

عاملین کشتار توله خرس سوادکوه در دادگاه تبرئه شدند !

خردادماه سال ۱۳۹۸ یک توله خرس قهوه‌ای در منطقه دراسله سوادکوه هنگامیکه از مادر خود جدا شده بود توسط عده‌ای بی‌فرهنگ و وحشی با ضربات متعدد سنگ به شکل بی‌رحمانه ای مجروح و سپس کشته شد.
این حادثه بازتاب گسترده‌ای داشته و احساسات عمومی جامعه را جریحه‌دار نمود.
در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری سوادکوه، در کمال تاسف و ناباوری عاملین کشتار توله خرس به راحتی از اتهامات وارده تبرئه و مشمول هیچ مجازاتی نشدند.!

مصوبه شورای عالی محیط زیست در خصوص جرائم نقدی صید و شکار جانوران وحشی در روزنامه رسمی درج شد

مصوبه شماره ۳۸۰ شورای عالی محیط زیست با موضوع جرائم نقدی قابل پرداخت بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار و صید غیرمجاز جانوران وحشی موضوع بند (چ) ماده ۳ قانون شکار و صید که در جلسه مورخ ۱۳۹۸/۴/۲۵ این شورا به تصویب رسیده بود، پس از اصلاحات نهایی در روزنامه رسمی کشور درج شد.

انتقال یوزپلنگ‌ها به استان‌های سمنان و یزد به‌منظور تکثیر در اسارت توجیه علمی و کارشناسی ندارد

اخیرا سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم گرفته است یوزهای در اسارت در پردیسان را در قالب طرحی نامفهوم به منظور تکثیر در شرایط نیمه اسارت به استان‌های یزد و سمنان منتقل نماید.

انتقال جانوران وحشی آماده رهاسازی از مرکز بازپروری پردیسان به باغ وحش‌‌های غیر استاندارد کشور

معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی غیر مسئولانه و مغایر با اصول حرفه‌ای و اخلاقی حفاظت از حیات وحش، تعداد زیادی از گونه‌های جانوری که در مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان نگهداری و درمان می‌شدند را به باغ وحش‌ها و با‌غ‌های پرندگان واگذار و منتقل نمود.
اوج افتضاح مدیریتی در این اقدام، انتقال گونه‌هایی به باغ وحش است که طبق نظر کارشناسان مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان مراحل تیمار و درمان آن‌ها انجام شده و آماده رهاسازی در زیستگاه طبیعی بوده‌اند.

بیش از هزار پرنده مهاجر در میانکاله از بین رفتند

تعداد زیادی از پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در پناهگاه حیات وحش میانکاله از بین رفته‌اند. آمار تلفات بالا موجب شده تا به درخواست محیط زیست، اداره کل دامپزشکی مازندران وارد عمل شده و کارشناسان این سازمان ضمن معدوم سازی لاشه پرندگان نسبت به نمونه برداری جهت تعیین عامل مرگ‌و‌میر اقدام نموده اند.

یک پلنگ بالغ در مناطق جنگلی عباس آباد کشته شد

روز سه‌شنبه ۸ بهمن ۹۸ لاشه یک پلنگ بالغ در مناطق جنگلی عباس‌آباد مازندران مشاهده شد.
بررسی‌های اولیه بیانگر آن است که آثار گلوله یا جراحت بر روی بدن پلنگ وجود ندارد. این پلنگ به احتمال بسیار زیاد بر اثر تغذیه از طعمه آغشته به سم از بین رفته است.

به مناسبت روز جهانی تالاب‌ها

دوم فوریه برابر با ۱۳ بهمن‌ماه، روز جهانی تالاب‌ها نام‌گذاری شده‌ است. در چنین روزی در سال ۱۹۷۱ میلادی، برابر با ۱۳۴۹ خورشیدی و در شهر رامسر ایران، معاهده‌ای جهانی برای حفاظت از تالاب‌ها به تصویب رسید که به «کنوانسیون رامسر» مشهور شد. موضوع و شعار روز جهانی تالاب ها در سال ۲۰۲۰ تالاب ها و تنوع زیستی (Wetlands and biodiversity) انتخاب شده است.

دو کارگر معدن در خواف بر اثر حمله پلنگ زخمی شدند

عصر چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه دو نفر از کارگران معدن سنگ آهن خواف بر اثر حمله پلنگ مجروح و روانه بیمارستان شدند.
فیلمی که به دست دیده‌بان محیط زیست رسیده بیانگر آن است که کارگران معدن بیش از ده سگ را به سمت پلنگ روانه کرده و سگ‌ها را برای درگیری و اذیت و آزار پلنگ تحریک می‌کنند.

گزارش NASA در مورد روند گرمایش زمین از سال ۱۸۸۰ تا ۲۰۱۹

سازمان فضایی و هوانوردی آمریکا (NASA) در گزارش و ویدئویی که به‌‌تازگی منتشر کرده روند گرمایش زمین از سال ۱۸۸۰ تا ۲۰۱۹ را بررسی نموده است.
بر اساس این گزارش که نتیجه مطالعات و تجزیه و تحلیل داده‌های ناسا و سازمان تغییرات جوی و اقیانوس‌ها (NOAA) به دست آمده است، دمای زمین به‌طور مستمر از سال ۱۸۸۰ تا ۲۰۱۹ افزایش یافته و سال ۲۰۱۹ دومین رکورد گرمایش زمین‌ پس از سال ۲۰۱۶ را به ثبت رسانده است.

عاملین کشتار وحشیانه توله خرس سوادکوه در دادگاه تجدیدنظر محکوم شدند

در جریان رسیدگی به این پرونده، قضات دادگاه تجدید نظر با بررسی مجدد محتویات پرونده، مشاهده فیلم‌های مربوطه و شنیدن مجدد اظهارات دامپزشک معتمد محیط زیست، متهمین را از بابت جرم منتسب (کشتار توله خرس) مجرم تشخیص داده و هر یک آنان را به پرداخت بیست میلیون ریال جزای نقدی محکوم نمودند.

روز جهانی حیات وحش / حیات پایدار همه بر روی زمین

بر اساس پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست متعاهدین کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض (CITES) در سال ۲۰۱۳ به سازمان ملل متحد، این سازمان طی نشست عمومی خود در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، روز سوم ماه مارس (۱۳ اسفند در سال های شمسی) مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در سال ۱۹۷۳ را به عنوان «روز جهانی حیات وحش» معرفی کرده است.
موضوع روز جهانی حیات وحش در سال ۲۰۲۰ Sustaining all Life on Earth یعنی حیات پایدار همه بر روی زمین انتخاب شده است.

ثبت تصاویر کم‌نظیر از پلنگ ایرانی پس از شکار کل وحشی در البرز مرکزی

اوایل اسفند ۹۸ آقای ابوالفضل رهبری‌زاده محیط‌بان نوشهر حین گشت‌زنی در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی (شمالی) متوجه رد تازه‌ی پلنگ می‌شود.
محیط‌بان رهبری‌زاده رد پلنگ را دنبال کرده و پس از سه ساعت پیاده‌روی، لاشه یک کل وحشی که تازه شکار شده و کاملا سالم بوده را مشاهده کرده و در مقابل لاشه اقدام به تعبیه دوربین تله‌ای می‌نماید.

+2
0
  

2 دیدگاه

  1. کفتار راه راه می‌گوید:

    متاسفانه در سال ۹۸ هیچ خبر خوش یا مشاهده زادآوری یوز پلنگ نداشتیم حتی تعداد رویت یوز هم زباد نبود. برای مثال از تصاویر همیشگی و زیبای توله یوزها وحتی یوز های بالغ کنار آبشخور سالهای قبل در میاندشت حتی یک مورد هم نداشتیم که نگران کننده است،

    پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

  2. کفتار راه راه می‌گوید:

    چرا نباید دو شیر ایرانی که با کلی زحمت وارد کشور شده اند نباید زادآوری کنند این کار هم بسیار ارزشمند است.

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>