کروناویروس‌ها زئونوز (مشترک بین انسان و حیوان) هستند

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): زئونوز چیست و چطور منتشر می‌شود؟

زئونوزها بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان هستند که از حیوانات به انسان و یا بلعکس منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها ۶۰٪ از کل بیماری‌های عفونی و ۷۰٪ از بیماری‌های نوظهور را شامل می‌شوند.

کووید-۱۹ ، سارس (SARS) ، مرس (MERS) ، ایدز (AIDS) ، آنفلوآنزای مرغی و خوکی همه‌گی از انواع دیگری از ویروس‌های حیوانات هستند و بعد از تغییرات و جهش‌های خاص ژنتیکی قابلیت ایجاد عفونت در انسان را یافته‌اند.

ویروسِ عامل این بیماری‌ها بر اثر رفتارهای غلط انسان‌ها شانس ایجاد جهش‌های خاص را پیدا کرده و قابل انتقال و سرایت به انسان می‌شوند.

دلیل اصلی ایجاد چنین جهش یا تغییر سویه ویروس‌ها و سرایت آن‌ها به انسان به شرح زیر است:
۱) قاچاق حیات وحش
۲) بازارهای محلی فروش جانوران وحشی و اهلی که انواع حیوانات کشته و زنده و اجزای بدن آن‌ها در کنار هم به فروش می‌رسند.
۳) مراکز نگهداری و مراکز بازپروری غیراستاندار که گونه‌های مختلف در نزدیکی یکدیگر نگهداری می‌شوند.
۴) مراکز تکثیر (توله‌کشی) و فروش غیرمجاز
۵) دامداری سنتی

در واقع هنگامیکه حیوانات از گونه‌های گوناگون در یک مکان در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند (اتفاقی که هرگز در زیستگاه و محیط طبیعی رخ نمی‌دهد) ویروس‌ها مابین گونه‌های مختلف جابه‌جا شده‌ و شانس ایجاد جهش یا تغییر سویه افزایش پیدا می کند، در برخی از این جهش‌ها ویروس‌های جدیدی ایجاد می‌شود که اینبار قابلیت آلوده کردن انسان را دارند و زئونوز می‌شوند.

این به معنای آن نیست که همه جانوران اهلی و وحشی به ویروس‌ مبتلا شده و به انسان نیز منتقل می‌کنند. جهش یافتن ویروس‌ها در جانوران اتفاقی نادر است که با احتمال بسیار کم رخ می‌هد اما ۵ مورد فوق‌الذکر می‌تواند شانس تغییر سویه و جهش در ویروس‌ را افزایش دهد.

+2
0
  

3 دیدگاه

 1. جنگل شمشاد می‌گوید:

  شکار گذشته از صدمه به طبیعت به علت عدم شناخت از بهداشت خوراک و محل زندگی و بیماریها و تبعات ناشناخته و عدم نظارت دامپزشکی می تواند می تواند گرفتاریهای بیشماری برای همه درست کند. شیوع آنفولانزای پرندگان و نابودی بخش عمده مرغداری یکی دو سال قبل و همچنین کرونا نمونه هایی از آن می باشد.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 2. آنچه در زیر می آید امروز در ارتباط با وضع وخیم زندانیان جهان، در خارج از میهن نوشتم، که اینجا نیز می گذارم.
  در آینده، در وبگاهِ «روشن سخن» باز به این منگفت خود بر می گردم.

  «اگر کرونا در زندان های جهان به جان زندانیان بیفتد، همانطور که پیشتر نوشتم، قتل عام می کند. سردمداران حریص و سودجوی جهان(سودجویی به هر قیمتی)هنوز یک آزمایشگاهِ مشترک بسیار مجهز جهانی برای چنین روز هایی ایجاد نکرده اند. آن کشور هایی هم که دارای آزمایشگاه هایی هستند، اقدامات پیشگیرانه ی چندانی ندارند. به همین خاطر آمادگی کافی برای ساختن واکسن و دارو نیست. در نتیجه باید مدت ها وقت بگذارند تا دارو و واکسن تولید کنند. ظاهرن این امری ست عادی؛ ولی در اصل زاده ی کژنگری و دست کم گرفتن جان انسان هاست. زیرا حرص سودجویی به هر وسیله ای از جمله جنگ انداختن و اسلحه فروختن، جهان را بکلی بلعیده. در نتیجه از کیسه ی مردم، پول هایی که باید برای دارو و درمان و پیشگیری انجام گیرد، در جا های دیگری خرج می شود. به عبارتی دیگر، قتل عام کنونی کرونا یک اتفاق نیست؛ نتیجه ی گمراهی بشر است. و اگر این بی عدالتی ها و بیرحمی های مطلق ادامه یابد، بی هیچ تردیدی در پیچی چنان، که به ذهن بشر نزدیک بین هنوز نرسیده، جامعه ی جهان به بن بست می رسد؛ که حالا نزدیک ۸ میلیارد جمعیت دارد. بشر به جای سودجویی های بیرحمانه باید فکری برای آیند بکند.»

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>