شکارچیان در روز انس با طبیعت یک شوکای نر و یک شوکای ماده باردار را شکار کردند

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): روز گذشته (۹۹/۱/۱۳) نیروهای محیط زیست منطقه حفاظت شده البرز مرکزی به ورود یک خودروی شاسی‌بلند به منطقه جنگلی ماشلک‌دارنو به بهانه سرکشی به واحد دامداری جنگلی مشکوک شده و آغل مربوطه را زیر نظر گرفتند.

رییس منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در این باره گفت: محیط‌بانان که با مشاهده آثار خون در جنگل به انجام شکار غیرمجاز مطمئن شده بودند خودروی مذکور را حین بازگشت متوقف نمودند.

مهدی کیا اظهار داشت: در بازرسی از این خودرو لاشه دو شوکای تازه شکار شده که یکی نر و دیگری ماده بود کشف شد.

با توجه به اینکه شوکای ماده بالغ بود، در این زمان از سال حتما آبستن بوده و طی هفته‌های آینده یک یا دو گوساله به‌‌دنیا می‌آورد.

محیط‌بانان بلافاصله وارد دامداری شده و در تفتیش این مکان نیز یک قبضه اسلحه گلوله‌زنی دوربین‌دار غیرمجاز (قاچاق) و بخش دیگری از لاشه شکار را کشف نمودند.

در این رابطه دو متهم دستگیر و با دستور مقام قضایی تا اطلاع ثانوی روانه بازداشتگاه شدند.

بر اساس  آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک شوکا معادل ۵۲۵ میلیون ریال تعیین شده است.

همچنین بر اساس تبصره ۵ مصوبه مذکور: در صورتیکه گونه شکار شده ماده باشد مبلغ ضرر و زیان به ۳ برابر افزایش می‌یابد. بنابراین متهمین می‌بایست مبلغ ۲۱۰ میلیون تومان به حساب دولت واریز نمایند.

همچنین متهمین در دادگاه به‌جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا بر اساس مصوبه جدید هیات دولت به جزای نقدی از سی میلیون تا پنجاه میلیون ریال محکوم خواهد شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز» مصوب ۱۳۹۰/۶/۷ ، هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح ها، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

+1
-11
  

4 دیدگاه

 1. من مدت هاست به این رسیده ام: قسی القلب بودن، در زمانه ی ما یک اتفاق نیست؛ شغل است؛ برگزیده می شود! یا اینکه وقتی به بردگی در آمدی، آن شغل را برایت بر می گزینند.
  در زمانه ی ما هرچه شریفتر باشی، بیشتر به تو یورش می آورند! گویی وظیفه دارند به تو بگویند، وقتی حق زندگی می یابی که از ناکسی کردن نهراسی؛ چو ما دنی گردی و بیرحمی را شغل خود سازی! چکیده ی نوشته های من در وبگاهِ جدید «روشن سخن» که شاید سر به هزاران صفحه بزند، همین چند خط است که اینجا نوشتم.
  کسی که در بهار می تواند به سوی شوکایی ظریف نشانه رود، باید بسیار بیرحم باشد. آیا فقط بیرحمی و یا احتیاج اینجا نقش دارد؟ به نظرم نا آگاهی نیز نقشی بزرگ دارد. به همین خاطر من پیوسته، یعنی ناگسسته روی فرهنگ سازی تکیه می کنم. فرهنگ سازی در ایجاد پاکیزه خویی نقشی بزرگ دارد. لحظه ای تصور کنید سه ده سال پیش را، که هر کسی تفنگی بر می داشت و به کوه و جنگل و دشت می زد. ولی حالا بسیارانی می دانند که آن “کار” می تواند باعث نسل کشی شود. پس خودداری می کنند. این است نتیجه ی فرهنگ سازی. البته در قدیم در شمال ایران قانون بود که می گفت، کشتن هنگام خوردن آب، کشتن حیوان آبستن، و کشتن در بهار و تابستان نابکاری است، و غدغن می باشد.
  حالا خود مسئولین در بهار(اردیبهشت)* اجازه ی شکار(کشتار) می دهند؛ و بعد برای آن نابکاری توضیح نامه پخش می کنند! و دلیل می آورند!

  *در حالی که اگر معنی اردیبهشت = اَردَ وَهیشت = زمانی که از زمین(اَرد یا اِرد) مایه ی وَه(تعجب) بر می خیزد، را می دانستند، شاید کمی به فکر فرو می رفتند، و هرگز آن توضیح نامه ی بیهوده را منتشر نمی ساختند.

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 14

 2. ایمان می‌گوید:

  شکارچی یعنی همین

  داغ Thumb up 27 Thumb down 26

 3. کفتار راه راه می‌گوید:

  برای تعداد زیادی از افراد قوچ و میش و بره و نر و ماده فرقی نمی کند و هر چیز که گیر بی آورند را به خاطر می گوشت یا یک لذت!!! کوتاه نشانه می روند و البته این جهالت و بدی و ظلم به جانداران مظلوم و همچنین مردم از دید خدا یا طبیعت نادیده نمی ماند. آخر عاقبت و کیفیت زندگی این افراد شدیدا اثر دارد. از سوی دیگر طبیعت دریای بی پایان و مفت نیست و تخریب هر بخش از طبیعت که زنجیروار به هم متصلند باعث نابودی بخشهای دیگر شده و جای دیگری صکرتحساب چند برابری را برایمان می فرستد. برای مثال در گذشته که جنگلها و پوشش گیاهی سالم و توهم توهم و انبوه بود یک نسل قبلمان می گویند مثلا فلان رود همیشه چندبرابر الان آب داشت حالا سالی یکی دو سه روز سیل خسارت بار و باقی مواقع خشک یا نصف قبل یا آب باریکه است.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 11

 4. کاوه می‌گوید:

  این سرزمین متاسفانه بخاطر نبود انسانهای متخصص و دلسوز ۴١ ساله داره زجر میکشه اخه چرا این اتفاق حتی توسط مردم ترکیه بندرت اتفاق می افته چون خلاء نبود انسانهای باسواد و وطن پرست باعث خشک شدن رودخانه ها و تالاب و به انقراض کشیدن ٩٠ درصد حیات وحش این کشور مظلوم شده

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>