یوزهای در اسارت بازیچه دست مدیران محیط زیست

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): در شرایطی که متاسفانه به‌دلیل ضعف مدیریت در سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه بین‌المللی یوزپلنگ آسیایی طی یک دهه اخیر شرایط این‌گونه در زیستگاه‌های طبیعی به‌شدت بحرانی شده و امید چندانی به پایداری یوز در طبیعت کشور نیست، متاسفانه سه یوزپلنگ موجود در اسارت (دلبر، کوشکی و ایران) که یکی از آخرین امیدها برای حفظ ذخیره ژنتیکی این گونه هستند بازیچه مدیران در دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست شده‌اند.

در روزهای پایانی اسفندماه ۹۸ در هیاهوی کرونا و تعطیلی کشور، دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در اقدامی غیر حرفه‌ای اکیپی را عازم پردیسان کرده بود تا برخلاف پروتکل‌های مربوطه یوزپلنگ‌های موجود در اسارت را زنده‌گیری نموده و به بهانه معاینات دوره‌ای بوسیله قفس‌های غیر استاندارد و آهنی به مکان دیگری (احتمالاً سمنان) منتقل نمایند.

اکیپی متشکل از دامپزشک و سایر نیروهایی که به این منظور عازم پردیسان شده بودند به‌قدری مبتدی و کارنابلد بوده‌اند که پس از ساعت‌ها (حدود چهار ساعت) تعقیب‌وگریز موفق نشدند هیچ‌کدام از یوزها را بیهوش کنند.

اکیپ مذکور حتی به کارگر همراهشان نیز یک بلوپایپ داده و گفته بودند هر کدام از یوزها به هر یک از نفرات که نزدیک شد دارت بیهوشی را پرتاب کنید.

تعقیب‌وگریز طولانی‌مدت با تعداد زیادی از افراد در محوطه نگهداری یوزها استرس و متعاقب آن مشکلات فراوانی ازجمله ضعف سیستم ایمنی، مشکلات غضلانی و ضعف در تولیدمثل را برای آن‌ها به‌وجود خواهد آورد.

همچنین در هنگام پرتاب دارت بیهوشی توسط افرادی‌ که آموزش لازم را ندیده‌ و تجربه و تخصص ندارند ممکن است دارت به چشم یا اندام حیاتی جانور برخورد نموده و آسیب‌های جبران‌ناپذیری را وارد نماید.

اکیپ اعزامی پس از ساعت‌ها تلاش و عدم موفقیت در بیهوش نمودن یوزها به مسئولان پردیسان اعلام کرده‌اند چند روز به هیچ‌کدام از یوزها غذا ندهید تا گرسنه بمانند و سپس با قرار دادن غذا در قفس بتوانیم آن‌ها را زنده‌گیری کنیم!

این درحالی‌ است که هیچ‌یک از افراد حاضر در اکیپی که به منظور بیهوشی یوزها و اقدامات بعدی به پردیسان رفته بودند از جمله دامپزشک مربوطه تا آن روز یک گربه‌سان وحشی را حتی از نزدیک مشاهده نکرده‌ بودند.

متاسفانه گونه ارزشمندی که می‌بایست تحت نظر بهترین دامپزشکان و متخصصین بین‌المللی حیات وحش نگهداری و برای تولیدمثل آن‌ها برنامه‌ریزی علمی صورت گیرد شود بازیچه دست مدیران بی‌درایت معاونت محیط طبیعی سازمان و موش آزمایشگاهی عده‌ای دامپزشک و کارشناس بی‌تجربه شده‌اند.

در ادامه این مطلب و طی روزهای آینده به تصمیم کاملا منفعت‌طلبانه و خطرناک سازمان در مورد انتقال یوزهای در اسارت به بیابانی بدون امکانات و نیروی متخصص در سمنان یا یزد خواهیم پرداخت.

0
-45
  

7 دیدگاه

 1. مجید می‌گوید:

  واقعا متاسفم واسه این حیوانات خدا که گیر ما افتادن
  همه چیز ما به همه چیزمون میاد.اینو همیشه یادتون باشه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

  • مهدی بست پرو می‌گوید:

   بله آقا مجید همه چیزمون به هم میاد!
   حالا اگر پای صحبت دامپزشک پروژه بشینید طوری حق به جانب صحبت میکنه که انگار از بچگی اینکاره بوده… اگر هم متن اعتراضی بنویسیم یا نشر داده نمیشه یا اینکه در جواب بازهم از آمارهای معروفشون استفاده میکنن! اصلا بعید نیست که بشنویم مثلا دو هزار یوز در ایران زیست میکنن!! همش صورت مساله رو پاک میکنیم همه اینطور هستیم اول از همه خود من! چقدر هزینه شد برای پروژه بین المللی یوز ایرانی اما نتیجه صفر!! این نتیجه بی تفاوتی امثال من و عدم پیگیری مطالبات برحقیه که باید داشته باشیم.! واقعا متاسفم.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 2. رضا۱۳۹۴ می‌گوید:

  بهترین کمک به یوزها مشخص کردن دقیق و فوری زیستگاههای پویا و زادآور یوز و قرق و حفاظت کامل آن می باشد.
  با وجود هزارن راس دام و سگ و همچنین چوپانان نمی شود حفاظت و کاری کرد.
  برای روشنتر شدن یک مثال روز که همه با آن درگیریم، آیا در یک محیط شلوغ و بدون هیچ کاری و فقط با حرف می شود جلوی کرونا را گرفت؟
  آقا واضح است نمی شود دیگر.
  البته در توران بیش از دویست هزار هکتار تخلیه شده ولی با توجه با وسعت یک و نیم میلون هکتاری توران و زیستگاههای دیگر جانداران مثل پلنگ بایستی روی تخلیه زیستگاههای پویای یوز باقی مانده متمرکز شد و همچنین بررسی مجدد میاندشت تنها زیستگاه دشتی یوز) و اخیرا چاه شیرین اگر شرایط دارند قرق و حفاظت واقعی شوند و اگر مشکلات مالی وجود دارد مطمنا شرکتهای بزرگی پیدا می شود که می خواهند خود را به عنوان حامی یوز معرفی کنند و همچنین کمکهای مردمی علاقه مندان هم وجود دارد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. زیتون می‌گوید:

  اینکار عمدی است و میخوان با کشتن حیوونها ایران را تحقیر ملی کنن….

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. سلام دوستان
  دست کم گرفتن زندگی جانوران و ویرانی طبیعت امری ست جهانی. یعنی در خیلی جا ها کپی برداری می شود. اصلن خیلی ها نظری تخصصی از خود ندارند، اما کپی گر هایی حرفه ای و جهانی اند. ولی همان ها تصمیم گیرنده و مسئول می شوند. گاه مورد هایی را به اجرا در می آورند که ربطی به کشور خودشان ندارد؛ ربطی به تحقیق و مطالعه ی خودشان ندارد. و این معضل بزرگی است در جهان. به عنوان نمونه سردمداران جهان اجازه نمی دهند قوانینی محکم در دفاع از طبیعت به اجرا در آید؛ زیرا آن قوانین را ضد سود های باد آورده ی خود می دانند. همین امروز در بخشی از «روشن سخن ۷» در نامه ای خطاب به سردمداران جهان همین موضوع خرابکاری علیه طبیعت را گوشزد کردم.
  کوتاه: اگر احترام به قانون و طبیعت جهانی و عملی می شد؛ خیلی از کشور ها پیروی می کردند. دفاع از طبیعت تقریبن همه اش حرف است. به عنوان مثال در جلسه ی پاریس تصمیمات خیلی خوبی گرفته شد؛ ولی همینکه به خانه های خود برگشتند، مشاورین حریص به آن ها اخطار دادند که از سود هایتان کاسته می شود؛ پس امضای خود که هنوز خشک نشده بود را پس گرفتند! و آن هایی هم که پس نگرفتند، آن تصمیمات درست را اجرا نکردند؛ یا بدرستی اجرا نکردند. این است وضع جهان پر از بی عدالتی قرن بیست و یک.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. محمد می‌گوید:

  نه فقط تیم مورد نظر شما خوب بود، بعد از چند سال و کسب درآمدهای آنچنانی دکتر خاص و دوستان، رسیدیم به نقطه شروع

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 6. DORNA می‌گوید:

  لااقل از متحصصین این حوزه کمک بگیرند، دکتر هومن ملوک پور تیم دکتر حمیدرضافتاحیان…
  سیاه کاری و خیانت های مدیران در خیانت به سرمایه های طبیعی و گنجینه های ملی این سرزمین در تاریخ باقی می ماند کاش ننگ و نفرین برای خودشان و دودمان شان باقی نگذارند.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>