بیانیه خبرنگاران محیط زیست در خصوص انتقال یوزپلنگ

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): در پی انتقال مخفیانه، پرُ ابهام و پرُ اشتباه ماده یوزپلنگ پردیسان به سمنان و در پاسخ به بیانیه سازمان حفاظت محیط زیست در این رابطه، خبرنگاران سرشناس و صاحب‌نام حوزه محیط زیست اقدام به صدور بیانیه‌ای به شرح زیر نمودند.

به نام خدا
بیانیه خبرنگاران محیط زیست در خصوص انتقال یوزپلنگ

پیرو انتشار بیانیه “سازمان حفاظت محیط زیست” در خصوص فرآیند انتقال یوزپلنگ‌های پارک طبیعت پردیسان به پارک ملی توران، خبرنگاران محیط زیست بر خود واجب می‌دانند تا در روزهایی که اخبار کرونا بر سایر اخبار کشور سایه انداخته، موارد زیر را به عرض جامعه و علاقه‌مندان محیط زیست کشور برسانند:

۱- در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ مدیرکل محترم “دفترحیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست” به رسانه‌ها اعلام کردند که پس از بررسی همه عوامل و با روشن شدن تصمیم نهایی در مورد یوز، حتما مراتب به اطلاع رسانه‌ها و عموم جامعه خواهد رسید. بارها نیز در گفت‌وگوهای مختلف عنوان شده بود که تصمیم نهایی، پیش از اجرا اطلاع‌رسانی خواهد شد. حال آنکه اقدام بدون اعلام قبلی این دفتر در اسفندماه ۱۳۹۸ و فروردین ماه ۱۳۹۹ برای انتقال یوزپلنگ‌ها از پارک پردیسان، نشان از بی‌توجهی و بی‌احترامی نه فقط به جامعه خبرنگاری محیط زیست ایران بلکه به کلیه دغدغه‌مندان این عرصه است.

۲- در تاریخ ۱۷ فروردین سال ۱۳۹۹ “دفترحیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست” اقدام به بیهوش‌سازی، معاینه و انتقال یوزهای پردیسان به استان سمنان کرد. مستندات و شواهدی مبنی بر به کارگیری یک اکیپ بدون تجربه در زمینه زنده‌گیری یوزپلنگ موجود است؛ حال آن که اکیپ‌های مجرب دیگری در این زمینه در کشور حضور دارند که از هیچ‌یک از این متخصصان دعوت به همکاری نشده است. خبرنگاران حوزه محیط زیست در خلال یک نامه جمعی رسمی به روابط عمومی، معاونت محیط طبیعی و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، نگرانی و اعتراض جدی خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند.

۳- در تاریخ ۱۹ فروردین ماه، خبرنگاران محیط زیست طی نامه‌ جمعی دیگری به روابط عمومی، معاونت محیط طبیعی و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست، نمایندگان خود را معرفی و درخواست کردند که با توجه به ظرفیت محدود و حساسیت‌های فنی دامپزشکی، در زمان جابه‌جایی دیگر یوزپلنگ‌ها امکان حضور این نمایندگان در محل زنده‌گیری فراهم شود. متاسفانه این حداقل خواسته جامعه خبرنگاری محیط زیست نیز به در بسته خورد.

۴- فراموش نکنیم یوزپلنگ آسیایی، زیرگونه‌ای شدیدا در معرض خطر انقراض است که نه تنها به عنوان نماد حیات‌وحش کشور شناخته می‌شود، بلکه از چند سال قبل نام آن به عنوان یک نماد ملی در جامعه مطرح شده است. طبیعی است که هرگونه تصمیم‌گیری درباره چنین جانداری حساس است و باید به اطلاع عموم جامعه برسد. حال آنکه با وجود برخی گفته‌های مسئولان، هنوز مشخص نیست که قرار است چه اقدام جدیدی برای این یوزپلنگ‌ها در مرکز نگه‌داری پارک ملی توران انجام شود که در تهران انجام نشده است. با این‌حال نه تنها کلیاتی از این طرح و برنامه منتشر نشده، بلکه در پرس و جو از متخصصان نیز مشخص شده که قریب به اتفاق ایشان در جریان چنین طرحی با محوریت انتقال یوزپلنگ‌ها به پارک ملی توران نیستند. بدیهی است با توجه به مشارکت‌های مالی و اجرایی بخش قابل توجهی از جامعه برای حفظ زیستگاه‌های با اهمیت یوزپلنگ (نظیر خروج دام اهلی از پارک ملی توران، آموزش و ترویج فرهنگ حفاظت حیات‌وحش و…) اطلاع از تصمیمات اتخاذ شده درباره یوزپلنگ، کمترین حق جامعه است.
مجموع عوامل فوق‌الذکر باعث نگرانی عمیق جامعه خبرنگاری محیط زیست است که با وجود شرایط ویژه این روزهای کشور، در تلاش برای اطلاع‌رسانی دقیق به جامعه هستند. بدیهی است با استناد به «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» این وظیفه قانونی “سازمان حفاظت محیط زیست” است که اطلاعات و جزئیات مربوط به این برنامه و اقدامات مرتبط با یوزپلنگ‌ها را در اختیار عموم مردم قرار دهد.
با تشکر و احترام

رونوشت: -جناب آقای دکتر عیسی کلانتری، ریاست محترم سازمان حفاظت محیط زیست -جناب آقای دکتر کیومرث کلانتری، معاونت محترم محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست

امضاکنندگان: آسیه اسحاقی/مهدی آیینی/فاطمه باباخانی/مسعود بربر/سیما پاتیمار/مژگان جمشیدی/مهتاب جودکی/فرناز حیدری/جواد حیدریان/زهرا رفیعی/رضا ساکی/امین شول سیرجانی/مجید غضنفری/سینا قنبرپور/زهرا کشوری/مهدی گوهری/مهرو ماهر/نیلوفر منصوری/الهه موسوی/حمیدرضا میرزاده/کیوان هوشمند

+17
0
  

1 دیدگاه

  1. عباس آزاده می‌گوید:

    هنوز جای عملیات زنده گیری و انتقال گورایرانی درد میکنه …
    متاسفم.

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>