گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک در آستانه نابودی کامل

پایگاه خبری دیده‌بان محیط زیست ایران (IEW): بر اساس اطلاعات موثق، گوزن زرد ایرانی در جزیره اشک دریاچه ارومیه در آستانه نابودی کامل قرار دارد.

متاسفانه تعداد گوزن‌‌های زردی که در جزیره اشک زندگی می‌کند از ۳۲۰ فرد به ۳۰ فرد رسیده و یک قدم تا نابودی کامل فاصله دارد.

بر اساس سرشماری صورت گرفته در سال ۱۳۸۶ تعداد ۳۲۰ گوزن زرد در جزیره اشک مشاهده و شمارش گردید. این تعداد در سال ۹۲ به ۲۱۳ در سال ۹۴ به ۱۶۱ در سرشماری سال ۹۸ به ۵۵ فرد رسید.

در سال ۱۳۹۹ هنوز سرشماری انجام نشده اما بر اساس بررسی‌های صورت گرفته جمعیت گوزن‌ها در در اشک به حدود ۳۰ فرد رسیده است.

علت اصلی کاهش جمعیت گوزن‌ها پایین آمدن سطح آب دریاچه و خشک شدن بخش جنوبی آن در ابتدای دهه ۹۰ بود. در آن زمان دسترسی زمینی به جزایر دریاچه ممکن شده و تعدادی شغال از حاشیه دریاچه وارد جزایر شدند.

همچنین تعدادی از گوزن‌ها نیز از جزایر خارج شده و به دلایل گوناگون از بین رفتند.

شغال‌هایی که وارد جزایر دریاچه شده‌اند در حال حاضر با بالا آمدن سطح آب در جزایر ماندگار شده و برای تغذیه به گوزن‌ها حمله می‌کنند. شغال‌ها علاوه بر گوساله‌ها، گوزن‌های بالغ را نیز به‌راحتی شکار می‌کنند.

همچنین بر اساس اطلاعات موثق دریافتی، شکارچیان شبانه به‌وسیله قایق خود را به جزایر دریاچه به‌خصوص جزیره اشک رسانده‌ و در نبود نیرو و پاسگاه محیط‌بانی مستقر در جزیره اشک به‌راحتی به شکار قوچ‌ومیش ارمنی و گوزن می‌پردازند.

متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با وجود اطلاع از نابودی قریب‌الوقوع گوزن زرد در جزیره اشک، هیچ اقدام موثری در این رابطه انجام نداده‌اند.

ضروری است مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با همکاری معاونت محیط طبیعی در سازمان حفاظت محیط زیست هرچه سریع‌تر وضعیت بحرانی گوزن زرد در دریاچه ارومیه را بررسی و نسبت به اقدامات فوری برای نجات باقیمانده گوزن‌ها اقدام کنند.

در غیر این‌صورت به‌طور حتم در سال ۱۴۰۰ هیچ گوزن زردی در جزایر دریاچه ارومیه باقی نخواهد ماند.

با توجه به اینکه جمعیت اصلی گوزن زرد ایرانی جزیره اشک وجود داشته و در سایر مراکز تکثیر و پروش در کشور (مانند دشت‌ناز ساری، دز و کرخه و سایت ایلام) جمعیت اندکی از گوزن زرد ایرانی نگهداری می‌شوند، به این ترتیب وضعیت گوزن زرد ایرانی در کشور به شدت بحرانی و به انقراض کامل بسیار نزدیک شده است.

در حال حاضر گوزن زرد ایرانی بطور کامل در طبیعت کشور منقرض شده است و صرفا تعداد محدودی از این گونه بسیار ارزشمند در شرایط اسارت و نیمه اسارت نگهداری می شوند تا شاید روزی بتوان تعدادی از آنها را به زیستگاه طبیعی بازگرداند.

0
-11
  

4 دیدگاه

 1. اشکان می‌گوید:

  درباره کم شدن تعداد گوزن زرد حق با شماست اما باقی اطلاعات شما در این باره به شدت غلطه، اگر کمترین شناختی نسبت به جزیره‌ها داشتید میدونستید بحث ورود به جزیره بدون اطلاع محیط‌زیست کاملا منتفی هست. محیط‌بانان به صورت شبانه‌روزی در حزایر حضور دارند.
  از طرفی سال گذشته چند پروژه با هدف حفاظت از حیات‌وحش جزایر توسط سازمان‌محیط‌زیست اجرا شده

  داغ Thumb up 2 Thumb down 9

 2. احمد زالی می‌گوید:

  از سال ۹۵ که رهاسازی سد دز رو داشتیم جنگل به زیر آب رفت سایت تکثیر گوزن زرد تخریب شد و تعدادی گوزن به صورت ناخواسته در طبیعت آزاد شدند .
  همچنین در ابتدای سال ۹۸ هم باز هم با حجم زیاد آب هایی که از سد های کرخه و دز جنگل ها به زیر آب رفتند و گوزن های سایت کرخه و دز به طبیعت راه یافتند همچنین در زمستان ۹۸ نیز تعدادی گوزن در طبیعت دز و کرخه رهاسازی شد که توسط محیط بانان مشاهده می شود .

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 3. ناشناس می‌گوید:

  با سلام و عرض خسته مباشید من از کارشناسان اداره کل حفاظت منیط زیست استان اذربایجان غربی هستم
  حرف دل ما کارشناسان دلسوز رو زدین کاملا درست و بجا اشاره دادین شکارچیان در جزیره اشک جولان میدن
  حرف دل مارو زدین بازم اطلاعات بخواین ما در اختیارتون قرار میدیم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 4. گربه ایرانی می‌گوید:

  اگر سطح آب مجددا بالا اومده و امکان خروج شغال ها نیست یا زنده گیری یا معدوم بشن توسط خود محیط زیست

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>