پارک ملی کرخه

نقشه ماهواره ای:

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: این منطقه شامل پارک ملی کرخه جنوبی و پارک ملی کرخه شمالی (جمعا به وسعت ۷,۴۷۶ هکتار) و منطقه حفاظت شده کرخه (با وسعت ۸۳۵۲ هکتار) می باشد که محدوده پارک ملی در سال ۱۳۸۹ به عنوان پارک ملی کرخه تصویب شده است.

پارک ملی کرخه طی مصوبه شماره ۳۲۷ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ بعنوان پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه طی مصوبه شماره ۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

پارک ملی کرخه در ۵ کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. این منطقه شمالا از روستای سرخه شیخ عزیز شروع شده و در امتداد جنوبی رودخانه کرخه ضمن در برگرفتن جنگل های دو طرف رودخانه ادامه می یابد.

منطقه حفاظت شده کرخه با طول ۱۸۰ کیلومتر از سرخه شیخ عزیز در شمال غربی شوش شروع و در امتداد رودخانه کرخه بطرف جنوب امتداد دارد و سپس با عبور از غرب شهر شوش تا روستای الحائی پیش رفته و به سمت غرب تغییر مسیر داده و تا روستای حلافدو کشیده می شود.

پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از یک قسمت تپه ماهوری در شمال و یک بخش دشتی در جنوب تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می پیماید. در دو طرف منطقه جنگل های گرمسیری رشد یافته و رودخانه را محاصره نموده اند. بنابراین در درون منطقه کوه و ارتفاعاتی دیده نمی شود و بالطبع دره ای مشاهده نمی گردد. علاوه بر این به علت عرض کم منطقه دشت مشخص و قابل توجهی در آن موجود نمی باشد.

جاذبه های اکوتوریستی:

در این منطقه جنگل های زیبایی نظیر جنگل قلعه نصیر وجود دارد که از چشم انداز بسیار زیبایی برخوردار است. از محل های دیدنی دیگر سرچشمه رودخانه شاوور را می توان ذکر نمود. رودخانه زیبای کرخه که از وسط منطقه کرخه عبور می کند و جنگل های انبوه منطقه از آثار و پدیده های زیبای منطقه می باشند. از آثار مذهبی منطقه می توان امامزاده شچاخ در نزدیک محیط بانی هلوه را نام برد. تپه آپادانا و تپه اکروپل، قلعه شوش از بناهای تاریخی در شهرستان شوش در نزدیکی منطقه حفاظت شده کرخه هستند. مقبره حضرت دانیال نبی (ع) در شهرستان شوش از آثار مذهبی منطقه می باشد.

شرایط اجتماعی:

اکثر روستاهای پیرامون منطقه به گویش عربی تکلم می کنند. گاومیش داری و کشاورزی از مشاغل عمده مردم منطقه می باشد. در این منطقه زندگی بصورت طایفه ای بوده و هر روستا عمدتا از یک یا چند طایفه و هرچند روستا از یک عشیره تشکیل شده است.

پوشش گیاهی:

جنگل های کرخه بیشتر از درخت گز تشکیل شده اند. از انواع گونه های گیاهی دیگر می توان به سریم، جاز (بنگله)، بید، لگجی، استبرق، مرغ، شبدر و… اشاره نمود.

گونه های شاخص جانوری:

پستانداران: گرگ، شغال، روباه، گورکن، رودک عسل خوار، گربه جنگلی، سیاه گوش، نمس هندی، کفتار، گراز و …

جنگل های انبوه و متراکم پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه در گذشته مأمنی برای گوزن زرد ایرانی بوده است ولی هم اکنون این گونه ارزشمند از طبیعت این منطقه حذف شده است

جهت معرفی مجدد گوزن زرد به منطقه کرخه سایت تکثیر در اسارت با وسعت ۲۰۰ هکتار تاسیس و تا سال ۱۳۹۲ جمعیت گوزن های زرد در این سایت به حدود ۶۰ الی ۷۰ راس رسیده بود که با هجوم نوعی مگس به نام میاز بیش از نیمی از گوزن ها تلف شدند.

پرندگان: اردک مرمری، اکراس آفریقایی، سنقر تالابی، سنقر سفید، قرقی، سارگپه پا بلند، عقاب تالابی، عقاب دشتی، سنقر خاکستری، دلیجه، دراج، کلاغ سیاه، انواع پرندگان شکاری، دراج، بلبل خرما، اگرت بزرگ و کوچک، حواصیل شب، حواصیل زرد و…

خزندگان: لاک پشت برکه ای، لاک پشت فراتی، وزغ سبز، وزغ لرستانی، قورباغه درختی، قورباغه معمولی، مارآبی و …

ماهیان: شیربت، بنی، عنزه، برزم، کپور معمولی، گتان، حمری

رخدادهای منطقه:

- مرگ ۴۵ گوزن زرد ایرانی در تیرماه ۱۳۹۲ بر اثر حمله نوعی مگس میاز (لینک خبر)

تصاویر پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه:


+31
-1
  

4 دیدگاه

 1. پارسا می‌گوید:

  چرا با این پراکنش زیاد سیاه گوش در ایران اطلاعات زیادی در دسترس نیست

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 1

 2. آرش می‌گوید:

  احتمالا کاراکال هست نه سیاهگوش

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 3. سامان می‌گوید:

  سلام
  آیا امکان گردشگری و برگزاری اردوی یک روزه در پارک ملی کرخه وجود دارد؟ اگر هست، به چه صورت و نحوه دسترسی چگونه می باشد؟
  با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>