منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست ایران (IEW): منطقه حفاظت شده البرز مرکزی مابین استان های تهران، البرز و مازندران قرار گرفته و طی مصوبه شماره ۴ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۴۶/۷/۱۳ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

مساحت کل منطقه حفاظت شده البرز مرکزی ۳۹۸,۸۲۶ هکتار میباشد که سهم استانهای مازندران، تهران و البرز بشرح ذیل میباشد:

استان مازندران: ۲۹۵۷۶۸ هکتار
استان تهران:  ۳۸۹۰۹ هکتار
استان البرز : ۶۴۱۴۹  هکتار

منطقه حفاظت شده البرز مرکزی در قسمت جنوبی بیشتر بصورت کوهستانی با کوه های سر به فلک کشیده و دره های فراوان و سرسبز و چشم اندازهای زیبا، همچنین رودخانه خروشان و زیبای کرج و آبشارها و چشمه های متعدد، سنگ ها و صخره هایی با اشکال هندسی زیبا می باشد.

این منطقه بدلیل وضعیت طبیعی خود و نزدیکی به مراکز حکومتی مورد توجه حاکمان وقت بوده و بنا شدن قصرها، تفرجگاه ها و شکارگاه های غنی در این ناحیه از ویژگی های آن است.

از نظر تقسیم بندی رویشگاهی، این منطقه جزء ناحیه ایرانی – تورانی محسوب و یکی از ذخیره گاه های ژنتیکی ایران بشمار میرود.

جاذبه های اکوتوریستی:

کوهستان های این منطقه دارای منابع عظیمی از آب هستند. رودهای بزرگی از این کوه ها سرچشمه گرفته و بعد از تغذیه بسیاری از شاخه های فرعی به دشتها و دره ها سرازیر میشوند و چشم اندازها و مناظر زیبای اکولوژیکی را خلع نموده اند. بطور کلی محور کرج – چالوس در ضلع غربی منطقه و دریاچه سد امیر کبیر و محور دیزین و شهرستانک و پیستهای اسکی دیزین و خور، کاخ ناصرالدین شاه، برج میدانک، درخت سرو کهنسال شهرستانک، منطقه زیبای سوتک و … از دیر باز مورد توجه گردشگران و علاقه مندان بوده و مشتاقان زیادی را چه درفصل بهار و تابستان و چه در فصل پاییز و زمستان به سوی خود جلب می نماید.

پوشش گیاهی:

حدود ۱۱۰۰ گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده است که بیشتر آنرا گندمیان، بوته زارها، گراس ها، درختچه ها و درختان تشکیل میدهند.

گونه هاش شاخص گیاهی منطقه عبارتند از: ارس، توس، گون، درمنه، گل گندم البرز مرکزی، کاسنی، توسکا، زبان گنجشک، آویشن و گلپر

گونه های شاخص جانوری:

تنوع اقلیمی و شرایط خاص اکولوژیک و توپوگرافی منطقه شرایط زیست مساعدی را برای زندگی انواع وحوش در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی فراهم آورده است.

پستانداران: حدود ۴۸ گونه پستاندار از جمله مرال، خرس قهوه ای، کل و بز، مرال، قوچ و میش، پلنگ، گربه وحشی، گرگ، گراز، تشی، سمور سنگی و… در این منطقه شناسایی شده است.

پرندگان: ۱۵۶ گونه پرنده از جمله عقاب طلایی، کبک، کبک دری، تیهو ، شاهین، دلیجه در این منطقه شناسایی شده است.

خزندگان و دوزیستان: ۲۶ گونه خزنده از جمله افعی قفقازی، افعی البرزی، مار جعفری  و ۷ گونه دوزیست و ۱۷ گونه ماهی در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شناسایی گردیده است.

تعارضات و تهدیدات منطقه:

الف) عدم تعادل ظرفیت دام و مرتع و عدم تجدید ممیزی مراتع توسط منابع طبیعی که باعث تخریب و کاهش پوشش گیاهی در برخی از قسمت ها خصوصا در حاشیه روستاها شده که وقوع سیل را در بر داشته است.

ب) عدم تکمیل طرحهای هادی روستایی و شبکه جمع آوری فاضلاب روستاهای منطقه و عدم توجه به نرخ رشد جمعیت در روستاها و کمبود فضاهای موجود در محدوده روستاها جهت ساخت و ساز که باعث شده بسیاری از ساخت و سازها یا در اراضی ملی و یا در باغات حاشیه روستاها صورت گیرد.

ج) ممنوعیت ساخت و ساز در شعاع ۱۵۰ متری رودخانه های منطقه بوسطه قرارگیری منطقه در حوزه آبریز رودخانه کرج و بحث مصوبات شورای عالی امنیت ملی در این زمینه باعث افزایش دخل و تصرفات و ساخت و ساز های غیر مجاز در منطقه شده است.

د) عدم ارئه نقشه مستثنیات منطقه از سوی منابع طبیعی به محیط زیست که تنها به استعلام های موردی و زمانبر محدود شده باعث گردیده رسیدگی به بسیاری از پرونده های مشکوک به تصرف اراضی منطقه به درازا بکشد.

و) اجرای برخی طرحهای عمرانی بزرگ در منطقه نظیر آزاد راه تهران شمال، تونل انتقال آب سد کرج به تهران، خط انتقال برق سیاه بیشه – ورد آورد و غیره بدون توجه به ملاحضات زیست محیطی نیز مشکلاتی را برای عرصه های طبیعی و اکوسیستم منطقه بوجود آورده است.

رخدادهای منطقه:

- در پاییز سال ۱۳۸۹ از یک قلاده پلنگ نر و یک قلاده پلنگ ماده در این منطقه تصویربرداری شد.

- در سال ۱۳۹۰ پنج راس گاو اهلی توسط پلنگ های منطقه حفاظت شده البرز مرکزی خورده شده است. سالیانه حدود ۱۵ تا ۲۰ گاو محلی متعلق به اهالی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی شامل روستاهای چتن، کیکو، ناصرآباد، منجیر و دشت نظیر توسط پلنگ تلف می شوند و به دنبال آن ۳ پلنگ نر و ۳ پلنگ ماده در سال های اخیر توسط مردم محلی کشته شدند.

- مطالعات خرس قهوه ای توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و ساخت فیلم مستند “در جستجوی پلنگ ایرانی” در منطقه امن گلستانک واقع در دامنه های شمالی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی صورت گرفته است.

- یک راس کل وحشی جوان که به منظور نوشیدن آب از رودخانه ای واقع در محدوده دیزین به یکی از روستاهای منطقه وارد و توسط افراد سودجو زنده گیری شده بود، با حضور یگان حفاظت محیط زیست مستقر در محیط بانی وارنگه رود، قبل از وارد آمدن هرگونه آسیبی به حیوان از متخلفین باز پس گرفته و به زیستگاه اصلی خود بازگردانده شد. (لینک خبر)

- دستگیری شکارچی کل وحشی در مهرماه ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)

- عاملین کشتار کل وحشی جوان در دیماه ۱۳۹۲ دستگیر شد (لینک مرتبط)

- دستگیری شکارچی یک خرگوش وحشی در اسفندماه ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)

- در تیرماه ۱۳۹۴ یک توله خرس سرگردان در اطراف روستای لاشک مشاهده شده و به اداره محیط زیست نوشهر تحویل داده شد (لینک مرتبط)

تصاویر منطقه حفاظت شده البرز مرکزی:


+415
-8
  

7 دیدگاه

 1. حسین دوستار یوز می‌گوید:

  خیلی خوبه می توان از ظرفیت اینجا بیشتر استفاده کرد

  پر طرفدار Thumb up 67 Thumb down 5

 2. sobhan می‌گوید:

  شوکا و آهو داشت ؟ نداشت ؟

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 12

 3. شمشکی می‌گوید:

  با سلام خدمت دیده بان محیط زیست. بنده خودم بچه البرز مرکزی هستم و دوستدار محیط زیست. از اوضاع زیست محیطی منطقه به خوبی خبر دارم که البته خدارو شکر تنوع زیستی فراوانی دارد اما فقط تعداد بیشمار دام های اهلی در منطقه کلون بستک و وارنگه رود و ولدر باعث تخریب محیط زیست شده است و همچنین دامداران اقدام به ساخت تعدادی خانه در منطقه کلون بستک شده اند که در داخل منطقه حفاظت شده میباشد و این اصلا درست نیست
  باتشکر

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 3

 4. مختار جعفری از روستای همصفا شهرستان نور می‌گوید:

  محیط زیست هر کشور و سرمایه گذاری در زمینه حفظ آن جزئی از هویت آن کشور محسوب می شود و اینجانب از زحمات محیط بانان خدوم و زحمتکش بسیار سپاسگزارم و طول عمر با عزت برایشان آرزومندم

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 5

 5. بهروز عطایی می‌گوید:

  سلام سال گذشته( دی ماه ۱۳۹۱) قبل از وردوی سد سیاه بیشه ۵ عدد خرس را روی دیواره سنگی کنار جاده مشاهده کردم

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 5

 6. زیستگاه ببر را حفظ کنید=ببر احیا خواهد شد می‌گوید:

  البرز مرکزی -شمالی جنگلهای بکر و بی نظیری دارد امیدواریم از دست اندازی حفظ شوند

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 7. mt می‌گوید:

  این منطقه نیاز دارد به پارک ملی یا پناهگاه حیات وحش تبدیل شود وگرنه این منطقه در آینده ای نزدیک مثل زیستگاه های دیگر
  شمال کشور نابود می شود
  تعداد محیط بانان این منطقه به شدت کم است
  اگر این دو انجام شود این منطقه تبدیل به بهترین زیستگاه شمال کشور تبدیل می شود

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>