منطقه حفاظت شده رئیسی

نقشه ماهواره ای:

 

مشخصات منطقه حفاظت شده رئیسی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه رئیسی طی مصوبه شماره ۲۷۴ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۵/۱/۱۹ بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

در واقع منطقه رئیسی از سال ۱۳۷۳ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام و در سال ۱۳۸۵ بخشی از مرکز آن به منطقه حفاظت شده ارتقا یافته و بخش دیگری همچنان بعنوان منطقه شکار ممنوع باقیمانده است. در حال حاضر مساحت منطقه شکار ممنوع رئیسی ۵۰۶۸۸ هکتار و مساحت منطقه حفاظت شده رئیسی ۷,۱۴۲ هکتار می باشد.

منطقه حفاظت شده رئیسی در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نیشابور و در حاشیه جاده نیشابور – کاشمر در استان خراسان رضوی واقع شده است.

پوشش گیاهی:

پوشش گیاهی غالب در منطقه رئیسی تاغ، گز، قیچ، درمنه، اسکنبیل، کما، بومادران و اسپند می باشد.

گونه های شاخص جانوری:

پستانداران: آهو، گرگ، روباه، شغال، گربه وحشی، تشی، خرگوش

در واقع شاخض ترین گونه جانوری رئیسی آهو است که جمعیت این گونه طی آخرین سرشماری در زمستان سال ۱۳۹۳ حدود ۱۰۰۰ راس برآورد شده است.

پرندگان: تیهو، هوبره، باقرقره، کوکو، چکاوک، قمری و عقاب می باشد.

تصاویر: (تصاویر از هادی ناصری)

+1031
-2
  

3 دیدگاه

 1. شاهین می‌گوید:

  منطقه‌ حفاظت شده‌ رئیسی، نیشابور
  نام انگلیسی : Raeisi protected area
  نام فارسی : منطقه حفاظت شده رئیسی

  موقعیت جغرافیایی
  موقعیت جغرافیایی
  منطقه‌ حفاظت شده‌ رئیسی در موقعیت جغرافیایی N3552 E5835 در استان خراسان رضوی واقع است. منطقه‌ی حفاظت شده‌ی رئیسی با وسعتی حدود ۵۰ هزار هکتار، در دشت نیشابور و در سمت شرق محور نیشابور-کاشمر، واقع شده است که از شمال به کال‌شور، و از شرق به جاده‌ی شوسه‌ی روستای همایی، در جنوب از روستای همایی تا شاه‌بخش و از این نقطه تا امتداد جاده‌ی صعب‌العبور تا درخت سنجد و در امتداد همان جاده به گل‌چشمه، آخور و ارغش تا قاسم آباد و از غرب به جاده‌ی روستای قاسم‌آباد تا پل کال‌شور، محدود می شود. از حدود ۱۹ کیلومتری جنوب نیشابور، منطقه‌ی رئیسی، شروع می‌شود.

  ویژگی‌های اقلیمی
  این محدوده، منطقه‌ای کویری با ترکیبی از دشت، تپه‌ماهور و مسیل‌های پراکنده که کال‌شور نیشابور به سبزوار، از شمال آن می‌گذرد و این عامل بر تنوع زیستی منطقه، افزوده است. پوشش گیاهی منطقه دارای تنوع زیاد بوده و در آن گیاهانی چون ورک، درمنه، گل‌گندم، پیچک، کما و … را مشاهده می‌نماییم. قسمت‌هایی از منطقه را جنگل‌های تاغ، پوشانده است.

  حیات وحش
  حیات وحش منطقه، شامل آهو، گرگ، روباه، کفتار، گربه‌ی وحشی، خرگوش، تشی (بزون غوره) و …، انواع خزندگان، نظیر انواع مارها، مارمولک، لاک‌پشت و …، و انواع پرندگان بومی از قبیل شاهین، بالابان، عقاب، قرقی، شابوف، کبک، تیهو، کوک، باقرقره، هوبره و … می‌باشد.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 2. شاهین می‌گوید:

  خبر بسیار خوب و مسرت بخشی برای دوستداران طبیعت و حیات وحش نیشابور است. از زحمات عزیزان محیط زیست نیشابور جناب نوربخش ، آقای ناصری و همه محیط بانان عزیز شهرستان به ویژه منطقه رئیسی و شخص آقای چکنه ای که زحمات شبانه روزی برای ارتقاء جمعیت آهو در این منطقه کشیده اند سپاسگزاریم. اگر اشتباه نکنم بعد از انقلاب اسلامی این آمار (۱۰۰۰ راس) بیشترین جمعیت آهو در رئیسی است. البته همه ما مطمئن هستیم در صورت تداوم حفاظت از این منطقه جمعیت آن حتی به روزهای اوج خود در دهه ۵۰ خورشیدی یعنی بیش از ۲۰۰۰ راس خواهد رسید. چون ظرفیت و پتانسیل این زیستگاه بسیار بالاست. ما هم در صدد هستیم به یاری یزدان در بهار ۹۴ و با هماهنگی محیط زیست محترم نیشابور برنامه ای برای بازدید از رئیسی داشته باشیم که گزارش آن را در آینده خدمت دیده بان محترم حیات وحش ایران اعلام خواهیم کرد. انشاا…

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 3. mt می‌گوید:

  میشه موقعیت دقیق این منطقه رو از روستای رییسی به من اعلام کنید

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>