منطقه حفاظت شده میانگران

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: تالاب میانگران طی مصوبه شماره ۳۲۸ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ با مساحت ۲۴۷۶ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده میانگران به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده میانگران در ۴۹ درجه و ۴۷ دقیقه طول شرقی و ۳۱ درجه و ۵۰ دقیقه عرض شمالی در ۵/۱ کیلومتری شمال شهر ایذه در استان خوزستان قرار دارد.

حوزه آبریز بسته ایذه در امتداد رشته کوههای زاگرس در منطقه شمال شرقی استان خوزستان است که در قسمت شرقی آن حوضه رودخانه کارون جریان دارد. به لحاظ توپوگرافی، این حوضه دارای دو قسمت کاملا مشخص است که یکی دشت آبرفتی تقریبا مسطح و دیگری منطقه کوهستانی است و ارتفاع منطقه ۸۰۰ متر بالاتر از سطح آبهای آزاد است.

جاذبه های اکوتوریستی: مشاهده چشم اندازهای طبیعی، پرندگان گوناگون، کوهستان و تالاب از جاذبه های طبیعی منطقه است، به همین دلیل تالاب میانگران دارای قابلیت تحقیقاتی، آموزشی و اعمال تمهیدات حفاظتی و اکوتوریستی میباشد.
وضعیت اجتماعی: در دشتهای اطراف منطقه حفاظت شده میانگران به طورمردم محلی بطور عمده به کشت گندم کشت مشغولند و تالاب مخزن نگهداری آب، جهت اراضی کشاورزی و همچنین کنترل سیلابها می باشد. لازم به ذکر است که عمده ی مردم منطقه از اقوام بختیاری می باشند.

پوشش گیاهی:

پوشش گیاهان شامل نی، لوئی، جگن، مرغ، شبدر و یونجه است.

گونه های شاخص گیاهی:

گونه های جانوری شاخص این منطقه را پرندگان تشکیل می دهند.

در منطقه حفاظت شده میانگران گونه های مهم پرندگان شامل تنجه، آنقوت، اردک بلوطی، نوک پهن، خوتکا، انواع اردک، تیهو، اردک مرمری و… مشاهده شده است.

تصاویر منطقه حفاظت شده میانگران:


+12
0
  

4 دیدگاه

 1. سعید می‌گوید:

  باسلام
  عکس آخری مربوط به ویلاهای وزارت نیرو تو دریاچه سد شهید عباس پوره و ربطی به دریاچه میانگران نداره .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 2. عزیزی می‌گوید:

  عکس آخری بدجور مشکوکه من تاکنون اینجارو در محدوده تالاب(شط) ندیدم؟؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 3. عزیزی می‌گوید:

  در خصوص شکار بی رویه پرندگان مهاجر در زمستان و نیز کشت شالیکاری در حوزه این برکه نظارت بیشتری صورت پذیرد ضمنا” پیشنهاد میشود تورهای دانش آموزی حفاظت از محیط زیست انجام شود علی الخصوص در این تالاب که به شهر متصل است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 4. @min می‌گوید:

  عکس آخری غیرممکنه تالاب میانگران باشه چون کوه های اطراف تالاب فاقد درخت و درختچه اند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>