منطقه حفاظت شده هورالعظیم

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: تالاب هورالعظیم طی مصوبه شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ با مساحت ۱۱۷۹۶۹ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده هورالعظیم به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

هورالعظیم در غرب استان خوزستان از چذابه شمال غرب بستان شروع و تا نزدیک خرمشهر امتداد دارد. از کل وسعت این تالاب قریب به دوسوم آن در خاک عراق و یک سوم آن در خاک ایران قرار دارد.

این تالاب باتوجه به شرایط توپوگرافیک منطقه خلیج فارس که دارای زمین پستی می باشد، همراه با هورالهویزه در کشور عراق مجموعه منحصر بفردی را بوجود آورده است. از نظر تاریخ طبیعی منطقه هورالعظیم در نتیجه پیوندی که بین آبهای دو رودخانه کرخه و دجله به وجود آمده ایجاد شده است. ارتفاع منطقه بین ۵ الی ۸ متر از سطح دریای آزاد و شیب عمومی آن کمتر از ۰/۱ درصد از سوی شرق به غرب است.

پوشش گیاهی:

در منطقه حفاظت شده هورالعظیم نیزارهای انبوهی وجود دارد که عمده ترین گونه های گیاهی آن نی، لوئی، جگن، نیلوفرآبی، درختچه های گز و پده می باشد.

گونه های شاخص جانوری:

تالاب ها همواره‌ بعنوان‌ یکی از مهم‌ترین‌ و حیاتی ترین‌ زیستگاه‌ پرندگان‌ آبزی بشمار می آید و بدلیل‌ استفاده‌ پرندگان‌ نقاط‌ دور دست‌ و کشورهای‌ دیگر در فصل‌ مهاجرت‌، مورد توجه‌ جوامع‌ علمی و زیست‌ محیطی جهان‌ می باشند و حفاظت‌ از آنها در اولویت‌ قرار میگیرد. بخش وسیعی از پرندگان آبزی هورالعظیم را انواع اردک ها و غازها تشکیل داده که برای مردم ساکن هور دارای اهمیت فوق العاده هستند. در فصل زمستان انواع پرندگان از جمله غاز و مرغابی، پلیکان، درنا و … به این منطقه و مناطق همجوار آن مهاجرت می کنند. در بین پرندگان بومی هور دراج، اردک مرمری، چنگر معمولی، باکلان کوچک و در بین پرندگان مهاجر اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید، عروس غاز، اکراس آفریقایی، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

ماهیان‌ هورالعظیم متجاوز از ۲۰ گونه‌ اند که‌ اغلب‌ آنها شیلاتی و قابل‌ صید هستند. علاوه‌ بر ماهیان‌ بومیی بعضی‌ از ماهیان‌ خلیج‌ فارس‌ در فصل‌ تخم‌ریزی در آبهای هورالعظیم تخمگذاریی می نمایند. ماهیان‌ هورالعظیم عبارتند از ماهی بنیی، ماهی شیربت‌، ماهیی گتان‌، ماهیی برزم‌، ماهیی حمری، ماهی شلج‌، ماهیی بیاح‌، ماهی هامور معمولی، ماهی کپور نقره‌ای، ماهی کپور سرگنده‌ و ماهی آمورسفید.

گونه ارزشمند و در معرض خطر انقراض لاک پشت لاک نرم در هورالعظیم وجود دارد.

از پستانداران منطقه می توان گراز، شغال، خرگوش و شنگ را نام برد.

تصاویر منطقه حفاظت شده هورالعظیم:


 

 

+22
0
  

3 دیدگاه

 1. یک خبرنگار می‌گوید:

  http://www.farsnews.com/plarg.php?nn=119274&st=289783
  عکساتون کم بود گفتم شاید اینا به دردتون بخوره.
  موید باشید

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 2. محیط بان داوطلب می‌گوید:

  از پستاندارها گربه وحشی رو هم اضافه کنید. توی اون منطقه وجود داره.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. musa می‌گوید:

  hoorolazim.persianblog.ir

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>