منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

نقشه ماهواره ای:

 

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه عبدالرزاق طی مصوبه شماره ۲۹۰ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۸۶/۱۱/۱۲ با وسعت ۴۳۹۵۰ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق در شرق شهرستان سقز در استان کردستان قرار دارد. این منطقه یکی از مناطق گذرگاهی حیات وحش، علی الخصوص قوچ ومیش ارمنی مناطق حفاظت شده بیحار در کردستان و بیان در آذربایجان غربی می باشد.

از جاذبه های گردشگری منطقه حفاظت شده عبدالرزاق اهمیت تاریخی و فرهنگی این منطقه به دلیل استقرار تپه باستانی زیویه و غار کرفتو است. غار کرفتو متعلق به دوران مزوزئیک و جزء غارهای آهکی و طبیعی است که مورد سکونت انسان بوده و بعدآ تغییر حالت داده و به صورت معماری صخره ای در چهار طبقه و در دل کوه حفر شده است.

پوشش گیاهی:

تاکنون بیش از ۳۵۰ گونه گیاهی در این منطقه شناسایی شده است.

گونه های شاخص جانوری:

تاکنون ۸۰ گونه پرنده، ۱۷ گونه از پستانداران در این منطقه شناسایی شده است.

لک لک، عقاب طلایی، هما، قرقی، مرغ حق، کبک، قوچ و میش، شغال و میش مرغ از جمله گونه های شاخص و نادر منطقه حفاظت شده عبدالرزاق است.

رخدادهای منطقه:

در آبان ۱۳۹۰ فردی که در این منطقه اقدام به شکار یک راس قوچ، یک راس میش و دو راس بره کرده بود، دستگیر و با ارجاع به مقامات قضایی به ۱۸ ماه زندان محکوم گردید. (لینک مرتبط)

تصاویر:


+31
-3
  

1 دیدگاه

  1. اریا می‌گوید:

    تمامی قوچ و میش هایی که در منطقه حفاظت شده بیجار و عبدالرزاق هستند از امنیت نسبی برخوردار هستند ولی وقتی که وارد منطقه شکار ممنوع بیان می شوند همه آنها نابود می شوند به دلیل اینکه این منطقه حفاظت شده نیست و چند سالی می شود که شکار ممنوع بودن آن را نیز تمدید نکردند که دست شکارچیان برای شکار کردن را باز گذاشته است. من خودم اهل شهر شاهین دژ هستم و منطقه بیان جز این شهرستان است من از مسئولان تقاضا دارم به خاطر مهاجر بودن حیات وحش این منطقه علی الخصوص قوچ و میش، گراز و گرگ برای حفظ این گونه های جانوری این منطقه رو حفاظت شده اعلام بکنند چون با این وضع تمام تلاش های محیط بانان در مناطق حفاظت شده بیجار و عبدالرزاق بیهوده خواهد بود و تمام گونه های شاخص جانوری در محدوده منطقه بیان به تاراج خواهد رفت.چون این گونه های جانوری حدود یک سوم از سال را در این منطقه سیر میکنند که بسیار از این ها دیگر هیچ بازگشتی ندارند. مهاجر بودن حیات وحش این منطقه باعث غنای زیستی منطقه وسیعی واقع در استان های آذربایجان‌غربی، کردستان و زنجان شده و باعث تبادل ژنی بین حیات وحش مناطق بیجار،عبدالرزاق و بیان می شود.با توجه به اوضاع کنونی طبیعت که در اکثر مناطق زیستگاه حیات وحش به شکل جزیره ای در آمده حفاظت از یک چنین مناطقی با حیات وحش مهاجر آن امری ضروری است. به امید پیگیری این مسئله و ارتقا منطقه شکار ممنوع بیان به منطقه حفاظت شده توسط مدیران سایت از مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان‌غربی. اگر مسئولان سایت مایل بودند در زمینه حفظ طبیعت و ذخائر ژنتیکی منطقه بیان که با ارتقا درجه حفاظتی منطقه حاصل می شود و باعث حفظ حیات وحش چند شهرستان دیگر هم می شود به بنده حقیر کمک کنند لطفا به ایمیل من پیام بدهند. پدر بنده رئیس شورای شهر شاهین دژ هستش، همچنین با فرمانداری شهرستان هم رابطه خوبی داریم که در امر ارتقا منطقه می تواند کمک کند همچنین پدر من جانشین فرمانده پایگاه هستش که می توانیم در تجهیز کردن محیط بانان به اسلحه های تازه با تعداد زیاد کمک کنیم و به افرادی مثل شما جهت فشار آوردن به سازمان حفاظت از محیط زیست کل استان جهت ارتقا این منطقه نیازمندیم.ممنون می شوم در این امر ما را یاری کنید. با تشکر آریا عبدالکریمی.

    پر طرفدار Thumb up 110 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>