منطقه حفاظت شده سفید کوه

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه سفید کوه در سال ۱۳۴۷ به عنوان شکار و تیراندازی ممنوع تحت حفاظت قرارگرفت و سپس طی مصوبه شماره ۱۲۴ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۶۹/۱۲/۷ بعنوان منطقه حفاظت شده سفید کوه به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

منطقه حفاظت شده سفیدکوه با مساحت ۶۸,۷۷۶ هکتار واقع در استان لرستان در بین عرض هاى جغرافیایى ۳۳ درجه و ۲۹ دقیقه و طول جغرافیایى ۳۳ درجه و ۱۹ دقیقه در ناحیه ای کوهستانى با تنوع زیستی بالا، چشم انداز های زیبایی از جنگل و مراتع کوهستانی و رودهای پر آب در سلسله جبال زاگرس واقع شده است.

منطقه حفاظت شده سفید کوه با دامنه ارتفاعی ۱۱۲۰ تا ۳۸۷۰ متر با ۶۰۰ میلی متر بارندگی دمای متوسط ۱۱ درجه سانتی گراد دارای اقلیم مدیترانه ای معتدل می باشد.

رودخانه ها و آبشارهای فصلی فراوان، غارهای متعدد و تنوع زیستی گیاهی و جانوری و صخره های صعب العبور و زیبا، جنگلهای سرسبز بلوط با درختان تنومند از جاذبه های اکوتوریستی منطقه حفاظت شده سفید کوه به شمار می روند. اکثر مردم این منطقه به دامداری وکشاورزی مشغولند.

در سال‏های ۹۰ و ۹۱، چهار پاسگاه محیط بانی برای حفاظت از این پیش‎بینی شد که یکی از آنها در شهرستان دورود در منطقه مهم تی‏دار افتتاح شد و ۳ پاسگاه یکی در شرق سفیدکوه و منطقه چم‏تکله، خلیل‏خان در اشترانکوه و پاسگاه محیط‏بانی سفیدکوه خرم‏آباد پیرشمس‏الدین نیز به آن اضافه می شوند.

سفیدکوه با داشتن وضعیت توپوگرافی خاص و رودخانه های پر آبی نظیر کریه و کشکان یکی از زیستگاه های با ارزش جانوری غرب ایران محسوب می شود. ۲۷۲ گونه گیاهى و ۱۳۸ گونه جانوری در منطقه حفاظت شده سفید کوه شناسایی شده است.

پوشش گیاهی:

از جمله گیاهان سفیدکوه می توان بلوط ایرانی، بنه، گیلاس وحشی، خینجوک، زیتون، زالزالک، بادام کوهی، آلوچه، نسترن وحشی، بومادران، فرفیون زگیل دار، گوش بره طناز، سریش ایرانی، گنگرصحرایی، لاله واژگون، خاکشیر، نیلوفر، مریم گلی، کلاه میرحسن و انواع گون ها اشاره نمود.

گونه های شاخص جانوری:

جانوران شاخص منطقه حفاظت شده سفید کوه عبارتند از:

پستانداران: سنجاب ایرانی، کل وبز، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، رودک، گرگ، روباه، شنگ، شغال

پرندگان: کبک دری، کبک، عقاب طلایی، کرکس، کرکس مصری، شاهین، بالابان، دلیجه کوچک، سهره طلایی، یلوه حنایی، سارصورتی، جی جاق

خزندگان و دوزیستان: لاکپشت مهمیزدار، آگامای صخره ای فلس درشت، گرزمار، افعی شاخدار، سوسمار مارچشم

تعارضات و تهدیدهای منطقه:

وجود روستاهای متعدد در داخل و حاشیه منطقه، حضور عشایر، وفور سلاح و مهمات، اراضی کشاورزی و مستثنیات و وجود معادن از مهمترین تهدیدهای این منطقه به شمار میروند.

حوادث و رخدادهای منطقه:

- دو بزغاله وحشی شیرخوار که مادرشان توسط شکارچیان کشته شده بود در این منطقه پیدا شده و به نیروهای محیط زیست تحویل شدند.

- لاشه ۲ راس بز کوهی، یک گراز و تعداد زیادی پرنده از شکارچی متخلف کشف شد.

- شکارچی یک راس کل وحشی در دیماه ۱۳۹۰ در این منطقه دستگیر شد.

- یک قلاده گربه جنگلی در مردادماه ۱۳۹۱ در برخورد با خودرو در این منطقه کشته شد. (لینک مرتبط)

- دو شکارچی که مبادرت به شکار یک راس قوچ در منطقه حفاظت شده سفید کوه کرده بودند، دستگیر شدند.(لینک مرتبط)

- مورخ ۱۳۹۲/۶/۱۰ محیط بان زین العابدین سپهوند از ارتفاع ۴ متری سقوط می کند و و دچار آسیب جدی می شود. (لینک مرتبط)

- دستگیری شکارچیان تشی توسط سگ های شکاری تربیت شده در شهریور ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)

- در جریان بازرسی از منزل متهم در شهریور ۱۳۹۲ یک بهله عقاب طلایی زنده، یک بهله عقاب تاکسیدرمی، یک عدد سر کل وحشی، یک عدد سر بز وحشی، دو قطعه کبک، جمجمه کل وحشی که در  منطقه حفاظت شده سفید کوه شکار کرده بود کشف و ضبط گردید. (لینک مرتبط)

- شکارچی سابقه دار یک راس بز وحشی در منطقه حفاظت شده سفیدکوه در مهرماه ۱۳۹۲ دستگیر و به ۳۰ ضربه شلاق و ۹۱ روز زندان محکوم شد (لینک مرتبط)

- کشف جسد نیمه سوخته در سفیدکوه و دستگیری عامل جنایت توسط محیط بانان (لینک مرتبط)

- کشف لاشه یک گراز در آبان ۱۳۹۲ (لینک مرتبط)

-  در آذرماه ۱۳۹۲ پنج هکتار از اراضی جنگلی سفیدکوه خرم آباد که با قطع و سوزاندن درختان بلوط و کاشت ۳۰۰۰ اصله درخت انار تصرف شده بود، از متصرفین خلع ید شد. (لینک مرتبط)

تصاویر منطقه حفاظت شده سفید کوه:

+46
-3
  

4 دیدگاه

 1. کامران فرمان پور می‌گوید:

  باسلام به خدمت مدیریت محترم سایت دیده بان حیات وحش
  ضمت تشکر و سپاس فراوان از فعالیت شما در انعکاس مسایل زیست محیطی کشور در راستای حفاظت هرچه بیشتر از محیط زیست.
  در پارگراف پنجم اطلاعات در مورد منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد صحیح و نادرست می باشد لذا شایسته است جهت اطلاع رسانی درستر و بهتر نکات ذیل رعایت و اصلاح گردد.
  - در لرستان دو منطقه داریم با نام مشترک یکی منطقه حفاظت شده سفیدکوه خرم اباد و دیگری پناهگاه حیات وحش سفید کوه ازنا که پاسگاه تی دار مربوط به پناهگاه حیاط وحش ازنا می باشد. و اصلا ارتباطی با منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آباد ندارد.
  - از یک مکان دیگر بنام خلیل خان نام برده شده که اینم مربوط به منطقه حفاظت شده اشترانکوه در شهرستان دورود می باشد.
  - در سفید خرم آباد دو پاسگاه بنامهای سراب کی (هرور) و کلدر دایر هستند و سه پاسگاه دیگر بنامهای یافته کوه و امامزاد پیرشمس الدین در جنوب منطقه و یک پاسگاه دیگر بنام چم تکله در شرق سفید کوه در حال احداث می باشند.

  با سپاس فراوان
  کامران فرمانپور
  رئیس اداره محیط زیست شهرستان چگنی در استان لرستان

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 2. hatamie می‌گوید:

  سلام کاش مردم خرم آباد قدر این منطقه رو میدونستند

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 3. محمدعباسی مطلق می‌گوید:

  درخصوص پوشش گیاهی وگونه های جانوری منطقه باید عرض کنم علاوه برگونه های نامبرده شده منطقه حفاظت شده سفید کوه دارای پوشش بسیار غنی ازتیره های گرامینه ولگومینوز وگیاهان دارویی مثل گاوربا ن،کرفس کوهی ،بن سرخ وبسیاری گونه های ناشناخته دیگروازنظرتنوع گونه های جانوری نیز افزون برگونه های نامبرده شده جانورانی همانند تشی،گراز،خرگوش،شغال ،انواع مارمولک،سنگ چشم ،کبوترچاهی وجوددارد ضمن اینکه ازلحاظ شرایط زیستگا هی منطقه مناسبی برای پرندگان مهاجرمی باشد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  • محمد عباسی مطلق می‌گوید:

   کلمه گاوزبان یکی ازگونه های گیاهی دارویی منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم آبادبجای گاوربان که اشتباه تایپ شده صحیح می باشد

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>