منطقه حفاظت شده طارم

مشخصات و شرایط جغرافیایی:

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: منطقه طارم طی مصوبه شماره ۳۵۳ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۸۹/۹/۲۲ با مساحت ۸۰۸۲۷ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده طارم به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

دشت طارم در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب شهر حاجی آباد و ۱۵۰ کیلومتری شمال بندرعباس قراردارد. این منطقه در مختصات جغرافیایی “۱۵  ´۲۰  °۵۵  تا  “۱۵  ´۴۴  °۵۵ طول شرقی و “۱۵ ´۵۹  °۲۷ تا “۳۰  ´۱۰  °۲۸ عرض شمالی واقع شده است.

وضعیت طبیعی منطقه: منطقه حفاظت شده طارم و طاشکوئیه از دو بخش کاملا متمایز تشکیل شده است. بخش شمالی این منطقه دشت همواری است که نیمی از آن را در برگرفته است. این دشت تقریبا صاف و هموار بوده و از کمترین پستی و بلندی برخوردار است. از رود خانه های مهم منطقه می توان به رودخانه شور (گله گاه) و رودخانه آباد (رودخانه لای گزان) اشاره نمود که در بخش شمالی جریان دارند.

نیمه جنوبی منطقه شامل یکسری از ارتفاعات است که با ناهمواری های خود باعث به وجود آمدن زیستگاه های کوهستانی و کاملا متفاوت با بخش های شمالی شده است.

زمین شناسی: شهرستان حاجی آباد عمدتا در زون زاگرس چین خورده یا زاگرس خارجی قرار دارد. زون زاگرس از نظر تکتونیکی نسبتا آرام و بهم ریختگی های موضعی در برخی نقاط آن در نتیجه فعالیت گنبدهای نمکی گسل های موضعی و ادامه صفحه عربستان صفحه ایران است.  شهرستان حاجی آباد در ادامه رشته کوه های زاگرس و در بخش انتهایی جنوب و جنوب شرقی ایران قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری: از جمله جاذبه های این منطقه می توان به تنوع پوشش گیاهی و تنوع زیستگاه ها، وجود گونه های حمایت شده چون جبیر و هوبره و تنها زیستگاه پرنده مهاجر درنای معمولی اشاره نمود.

اقلیم: آب و هوای شهرستان حاجی آباد در فصل زمستان و نواحی کوهستانی نسبتا معتدل و در فصل تابستان و نواحی دشتی گرم و خشک است. بر اساس طبقه بندی کوپن، این شهرستان در منطقه گرم وخشک می باشد. به طوریکه حداکثر درجه حرارت در تابستان به ۴۵ نیز میرسد و در فصل زمستان گاهی به صفر درجه تنزل می یابد. میانگین دمای سالانه ۲۳/۶ درجه سانتی گراد، میانگین رطوبت سالانه ۳۶ درصد و میزان بارندگی ۲۲۱/۱ میلی متر محاسبه شده است. پدیده یخبندان بیشتر در مناطق کوهستانی شهرستان رخ می دهد، اما همین پدیده در مناطق جنوبی و دشتی بندرت اتفاق می افتد. منطقه حفاظت شده طارم به دلیل وجود هر دو زیستگاه دشتی و کوهستان از تنوع زیستی گیاهی و جانوری غنی برخوردار می باشد. تغییر اقلیم از مناطق دشتی که دارای هوایی گرم و خشک است به مناطق کوهستانی که هوا به شدت تعدیل می یابد خود منشا میکروکلیماهای متعدد و متنوعی می شود که از ارزشها و قابلیت های این منطقه به حساب می آید.

وضعیت اجتماعی منطقه: شهر حاجی آباد به عنوان بزرگترین کانون جمعیتی مجاور منطقه بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ دارای ۴۷۱۹ خانوار و ۲۰۲۶۴ نفر جمعیت است. در جدول ذیل روستاهای پیرامونی منطقه با تعداد خانوار و جمعیت آنها ارائه شده است.

روستاهای پیرامون منطقه عبارتند از: روستای طارم (جمعیت ۸۸۴ نفر)، روستای گلروئیه (جمعیت ۲۱ نفر)، روستای هاشم آباد (جمعیت ۵۶۲ نفر)، روستای سرچاهان (جمعیت ۲۲۵۵ نفر)، روستای سعادت آباد  (جمعیت ۷۶ نفر)، روستای طاشکوئیه (جمعیت ۲۰۱۱ نفر)، روستای سیدجودی (جمعیت ۳۱۸ نفر)، روستای حسن آباد (جمعیت ۷۴ نفر)

شغل اهالی منطقه اکثرا دامداری و کشاورزی می باشد.

پوشش گیاهی:

این منطقه به علت برخورداری از تنوع زیستگاه ها و اقلیم مناسب از پوشش گیاهی متنوعی برخورداراست. عناصر گیاهی این منطقه را اکوتونی از گونه های صحارا سندی و ایرانی تورانی تشکیل داده است.

گونه های کیکم Acer monspesslanum، زیتون وحشی Oleaferrugiana، بادام کوهی Amygdalusscoparia، بنه Pistaciaatlantica، قیچ Zygophyllum.sp، آبنوس Diospyrusebenum، گون Astragalussp و درختچه های گرمسیری، گیشدر Periplocaaphylla، شوره Salsola .sp کنار Ziziphusspinachirsti، استبرق Calitropisprocera، گز Tamarix.sp در محدوده این منطقه وجود دارند.

قسمت دشتی منطقه به علت بافت نامناسب و وجود نمک و گچ فراوان در خاک از تنوع و تراکم گیاهی خوبی برخوردار نیست. گونه های شورپسند، درختچه های گز، کهورک و کهور پاکستانی Prosopisjulifelora ازگونه های عمده این منطقه می باشد.

درقسمت جنوبی دشت و حاشیه رودخانه، گز و گونه های شورپسند به صورت متراکم همراه با نیزارهای فراوان سیمای سرسبزی را به این قسمت داده است. از جمله گیاهان دیگر این منطقه در زمین های شنی تا ماسه ای حاشیه رود خانه های فصلی درختان بید Salix sp، پده Populuseuphratica، خرزهره Neriumsp و در کنار مزارع و باغات اسپند Peganumsp، شیرین بیان Glycyrrhizasp و خار شتر Alhagisp میباشد.

گونه های شاخص جانوری:

وجود ارتفاعات، تپه ماهورها و دشتهای منطقه حفاظت شده طارم شرایط زیستگاهی مناسبی را برای زیست گونه های مختلف جانوری فراهم ساخته است.

از مهم ترین پستانداران منطقه می توان به کل وبز Capra aegagrus درارتفاعات، درتپه ماهورها قوچ ومیش Ovisammon و در دشتها جبیر Gazelladorcas اشاره نمود. علاوه بر آن جانورانی نظیر پلنگ Panderapardus، گربه وحشی Felissilvestris، گرگ Canis lupus، شغال Canisaureus، روباه شنی Vulpusrueppellii، روباه معمولی Vulpes v، کاراکال Caracal .c، کفتار Hyaena.h و انواع جوندگان در منطقه حفاظت شده طارم یافت می شوند.

پرندگان غالب منطقه تیهو AmmoperdixGriseogularis و کبک Alectorischukar است که در تمام فصول سال به وفور در تمام منطقه یافت می شوند. از مهمترین پرندگان منطقه  درنای معمولی Grusgrus است که در فصل مهاجرت که از اواسط پاییز شروع می شود از سرزمین های سرد سیر شمالی به این منطقه کوچ می نماید. درنا پرنده ای بزرگ، پا دراز و گردن دراز می باشد که از اعصار قدیم وصف برازندگی و زیبایی آن بر زبان ها بوده است.  درناها از جمله پرندگانی هستند که نسل آنها در خطر انقراض می باشد لذا حفظ و حراست از زیستگاه این پرنده که مهمترین عامل در ماندگاری نسل آن می باشد از اهمیت ویژه و خاصی برخوردار است. دشت طارم تنها زیستگاه این پرنده بزرگ و زیبا در استان هرمزگان می باشد.

پرندگانی نظیر هدهد Upupaepops، دیدومک Vanellusgregarius، بلبل خرما Pycnonotusleucotis، کبوتر چاهی Columbalivia، شبگرد دشتی Caprimulgusaegyptius، چکاوک کاکلی Galeridacristata، دراج Francolins f، جیرفتی pondicerianus Francolins، زنبور خورمعمولی Meropsapiastar، لیکو Turdoidescaudatus، سنگ چشم بزرگ Laniusexcubitor، هوبره، سسک ها (Warbler)، زنبورخورها (Bee-eater)، سنگ چشم ها (Shrike)، دارکوب ها (Woodpecker)، چک چک ها (Wheatear) و خزندگانی شامل انواع مـار Snake و مارمولک Lizard در این منطقه دیده می شود.

تعارضات و تهدیدهای منطقه:

با توجه به شغل اهالی منطقه که اکثرا دامدار و کشاورز می باشند چرای بیرویه و بیش از ظرفیت منطقه یکی از مشکلات عمده است که مراتع را تهدید می نماید. این وضعیت در مواقع خشکسالی نمود بیشتری دارد. احشام منطقه گاو ، گوسفند و بز می باشد.

پیشروی اراضی کشاورزی از دیگر تعارضات منطقه می باشد که روز به روز گسترش می یابد.

احداث جاده روستایی و خاکی در بخش هایی از منطقه نیز باعث تخریب و آسیب رساندن به آن شده است.

تجهیزات و امکانات حفاظتی در منطقه موجود نمی باشد و این منطقه توسط اداراه محیط زیست حاجی آباد و محیط بانی سید جوذر تحت حفاظت قرار دارد.

 

+9
0
  

5 دیدگاه

 1. احسان خطیبی می‌گوید:

  من زنجانی هستم و عاشق شهرستانهای زنجان هستم خیلی مردم شریفی هستند

  داغ Thumb up 6 Thumb down 18

 2. مهدى می‌گوید:

  در قسمت جنوبى این منطقه روستایى بنام شهدادى وجود دارد که شامل کوهها وتپه ماههورها در این منطقه می بأشد ولى متاسفانه شکارچیان این روستا بنام … بسیارى از میش و قوچ و کل و بزهاى این زیستگاه را بى رویه شکار میکنند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 3. پارسا می‌گوید:

  کاش به دشت وسیع سرچاهان در این منطقه حفاظت شده اشاره می شد که اکثر پرندگان کمیاب نظیر هوبره، چند ماه از سال در آنجا زیست میکنند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. طاها می‌گوید:

  گراز فراوان هم داره

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>