اثر طبیعی ملی غار قوری قلعه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در ۸۶ کیلومتری جاده کرمانشاه به پاوه در شمال شهر جوانرود غاری وجود دارد که آن را بزرگترین غار آبی آسیا می دانند. بنا بر تحقیقات به عمل آمده غار قوری قلعه در حدود ۱۳ کیلومتر طول و ستون فقرات غار ۳۱۴۰ متر است و به همین دلیل به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا شناخته شده است.

این غار در منطقه زیبای اورامانات و در نزدیکی شهر زیبای پاوه معروف به هزار ماسوله قرار دارد که علاوه بر جذابیت های طبیعی و شگفت انگیزی که دارد نمایشگر شاهکار هنر طبیعت نیز است.

با توجه به تحقیقات به عمل آمده این غار را بزرگترین غار آبی آسیا می دانند. بنا بر اظهارات مسئولین محلی این غار از سالیان پیش مورد شناسایی مردم محلی بوده تا اینکه در سال ۱۳۵۵ یک گروه غارشناس انگلیسی و در سال ۱۳۵۶ یک گروه دیگر غارشناس فرانسوی در صدد نفوذ به آن برآمدند که ناموفق بودند. بعدها در سال ۱۳۶۸ کانون کوهنوردان کرمانشاه نیز تلاشی را در این مورد انجام داد که موفق به کشف قسمت هایی از دالان های فرعی آن شدند.

از نظر شکل هندسی این غار به یک تونل با برش سطح مقطع شبیه است که فعالیت آهک ها باعث ظاهر شدن استلاکمیتها و استلاکتیتهای بسیار دیدنی و آراسته ای با قطرات شفاف آبها شده که این غار را جزو زیباترین غارهای جهان کرده است.

از مجموعه شناسایی شده غار قوری قلعه  ۴۵۰ متر آماده بازدید مردم است. فاز اول این مجموعه  دارای دو تالار به نام های مریم و کوهان شتر است و فاز دوم آن ۲۷۰۰ متر طول دارد که آن هم دارای دو تالار به نام های بلور و عروس و یک تونل آبی منحصر به فرد به نام تونل آبی برزخ است.

از تونل برزخ به عنوان وحشتناکترین مسیر غار یاد می شود که در ۵۰۰ متری غار قرار گرفته و دارای طولی برابر با ۵۰۰ متر و عرض ۳ متر می باشد و عمق آب نیز در این قسمت یک و نیم متر است که متاسفانه به علت عدم آماده سازی فاز دوم این قسمت ها برای بازدید عموم آماده نیست.

تالار بلور: بخش دیگر این غار تالار بلور است، تالار بلور دارای زیباترین حوضچه و چترهای واژگون، قندیل های پرده ای (درافری ها) واقع در ۱۰۰۰ متری غار است.

تالار عروس: زیباترین تالار غار تالار عروس است که در چهار طبقه مجزا، کف و ستون کریستالی واقع در ۱۵۰۰ متری غار است.

در عمق ۲۶۰۰ متری غار ۴ آبشار به ارتفاع تقریبی ۳ ، ۶ ، ۸ و ۱۲ متری واقع شده است.

به عقیده کارشناسان قدمت این غار به دوره ی دوم زمین شناسی (اواخر مزوزوئیک) بر می گردد.

در خصوص حیات در این غار نیز تنها می توان به یک گونه ی نادر و کمیاب خفاش به نام خفاش گوش موشی اشاره کرد که در این غار زندگی می کند.

زیبایی این غار در نوع خود بسیار بی نظیر و به عقیده زمین شناسان منحصر به فرد است. دره ای که غار قوری قلعه در آن واقع شده نیز از زیباترین دره های استان کرمانشاه است که از ویژگی های  خاصی از جمله مناظر طبیعی و رودهای روان برخوردار است و زیبایی خاصی را به فضای اطراف غار داده است تا علاوه بر زیبایی منحصر به فرد درون غار، اطراف غار نیز از زیبایی های خاص طبیعی برخوردار باشد.

 

+11
-2
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>