جزئیات کشته شدن پلنگ توسط محیط بانان، پس از حمله به روستای آئینه ورزان

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس اداره محیط زیست دماوند درباره حادثه روز گذشته که به تلف شدن یک قلاده پلنگ منجر شد، گفت: استفاده از ماده بیهوش کننده شرایط خاصی دارد که ما در حال بررسی این موضوع بودیم که این حیوان به سمت ما حمله ور شد.

عباس میرزا کریمی که در این حادثه از ناحیه صورت، دست و پا زخمی شده و اکنون در بیمارستانی در شهر تهران بستری است، گفت: بر اساس تجارب به دست آمده، پلنگ به ندرت به انسان حمله می کند.

وی افزود: اگر مردم محله این حیوان را عصبانی نمی کردند، هرگز به کسی حمله نمی کرد. میرزاکریمی با اشاره به اینکه پیش از این هم با پلنگ روبرو شده و بارها آنها را از روستاها دور کرده است، اظهار داشت: دلیل دیگر حمله این حیوان می تواند قرار داشتن در فصل جفت گیری باشد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند گفت: زمانی که برای بررسی موضوع به روستای آیینه ‏ورزان شهر آبسرد رفتم، قبل از اینکه بتوانم تصمیمی بگیرم با حمله ناگهانی حیوان روبرو شدم.

وی با بیان اینکه  فاصله اش با پلنگ ۲۰ متر بوده است، افزود: به فاصله سه ثانیه حیوان خود را به من رساند و من را زخمی کرد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند وظیفه اصلی  خود را در این مواقع نجات جان مردم عنوان کرد و افزود: از اینکه در این حادثه مجروح شده ام ناراحت نیستم، چرا که امکان داشت، این پلنگ خشمگین جان چندکودک را به خطر بیاندازد.

روز گذشته یک قلاده پلنگ به روستای آئینه ‏ورزان شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند حمله ور شد که در این حادثه، یک محیط بان و دو شهروند زخمی شدند و پلنگ به ضرب گلوله محیط بانان کشته شد.

رئیس اداره محیط زیست دماوند در این حادثه از ناحیه صورت و بازوی چپ دچار آسیب دیدگی جدی شده است و بعد از ظهر امروز در بیمارستان پارسیان تهران تحت عمل جراحی قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر، تصاویر از خبرگزاری ایسنا و ایلنا

0
-9
  

17 دیدگاه

 1. مریم می‌گوید:

  خجالت آوره . آدم شوکه می شه از این توجیهات بی محتوا
  من بارها سمت سگ های بزرگ بیابونی رفتم ک غذا دادم و همه گفتن این سگ گاز می گیره چطور گازت نگرفته
  هنوز نمی دونن نحوه برخورد با حیوان چیه خب اول رفتی سر صحنه بعد تازه می خواستی زنگ بزنی داروی بیهوشی بدن؟
  مثل آتش نشانی که اول می ره سر محل حادثه بعد تماس می گیره با مرکز حالا آب بفرستید
  اصلا سواد این کار که دارو در هر مرحله چقدر باید تزریق بشه چطور باید شلیک بشه رو دارید؟
  من بارها تماس گرفتم با این سازمان می گن خیلی هاشون هنوز نمی دونن این دارو هست یا وارد شده یه چیزایی شنیدن آخه این اطلاع رسانی در سازمان هست؟
  این ملت هم که جمع شدن تماشا
  دیوانه کننده است این فقر و فلاکت فرهنگی

  پر طرفدار Thumb up 69 Thumb down 20

  • کارشناس می‌گوید:

   من خودم دامپزشکم و کارشناس حفاظت محیط زیست ادارات کل محیط زیست اسلحه بیهوشی ندارند چه برسه به ادارات شهرستانها حالا اسلحه هم باشه داروی بیهوشی برا اسلحه تو کشور پیدا نمیشه !!!!!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 3

   • زهره می‌گوید:

    پیدا نشدن داروی بیهوشی قطعا به بی کفایتی دولت قبل مربوط می شود. این که سرنوشت یک مملکت و مردمش را با بی تدبیری ها به بازی بگیری و جهانی را علیه یک ملت بشورانی. آنان با تحریمها جنگی خاموش علیه ما براه انداختند که داشت تا بردن ما به مرز نیستی کامل پیش می رفت. خدا را هزار بار شکر که با آمدن مردی مدبر و صادق آن دوران سیاهی و تباهی به پایان رسید. هرچند تاوان سنگینی پرداختیم ولی تجربه های تلخ افزایش هوشیاری ملت را بدنبال دارد.

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 9

    • امیر می‌گوید:

     خوب حالا کفایت این دولت تدبیر و امید را هم دیدیم. محیط بانان ضعیفتر و محیط زیست در خطر بیشتر.
     همین پاییز و زمستان گذشته یک سری به کوهها و مناطق بکر اطراف دماوند و تهران میزدید . هر دره ای چند نفر را میدیدید که تفنگ به دوش یا با موتور دارن میرن بالا یا بر میگردند.

     موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 2. مهدی می‌گوید:

  تا درصحنه نباشی نمیشه نظر داد.شایداگرپلنگ کشته نمی شد جون مامورومی گرفت ولی اونچه مهمه اینه که مامور محیط زیست در این شرایط ناچار شده حیونو بکشه ولی اگه یه چوپون گرگو بخاطر اینکه به خودش وگوسفنداش حمله کردن بکشه خلاف کرده وباید تاوانشو پس بده ومحیط زیست هم جوابگو نیست.

  داغ Thumb up 9 Thumb down 21

 3. م . م می‌گوید:

  با عرض سلام و تاسف از این فاجعه، البته شنیده‌ها حکایت از داستانی دیگری راجع به کشته شدن پلنگ بیچاره هست. واقعا طبیعت خودش انتقام خودش رو میگیره، اینکه رییس یه اداره بشی ملاک حافظ طبیعت بودن نیست. حفاظتی که منبع درآمد بشه.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 6

 4. مهدی می‌گوید:

  سلام.از کشته شدن این گونه نادر بسیار متاسف شدم ولی باید توجه داشت که جان یک انسان مهمتر از جان پلنگ هست هر چند نادر و کمیاب باشه ولی مامورین محیط زیست هم نباید اینقدر بی تجربه و بچگانه در مقابل یک پلنگ برخورد میکردند…حالا هم دیگه برای بحث در مورد این پلنگ کشته شده خیلی دیر شده باید سعی بشه دیگه اینجور کارها تکرار نشه چون بعضی چیزا اصلا جبران پذیر نیستن……..با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 7

 5. حمید می‌گوید:

  دوسه سال پیش در یکی از شهرهای آذربایجان یک قلاده خرس از زور گشنگی در زمستان به شهر پناه آورده بود و در یک گوشه بی آزار و خیلی آرام نشسته بود ….در مواجهه با این موضوع خرس نگونبخت به وسیله دادستان از فاصله نزدیک با تیر مستقیم اسلحه شکاری کشته شد.(علت نبود اسلحه و ماده بیهوش کننده ذکر شد)

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 1

 6. حسام می‌گوید:

  من هم به نوبه ی خودم از این واقعه ی پیش امده متأسف شدم اما از طرفی باید بگویم بهتره برای رییسهای محیط زیست کمی کلاس آموزشی گذاشت تا بدونن در فصل جفت گیری نباید به این حیوان نزدیک شد از طرفی بهتر نبود از اسلحه بیهوشی استفاده میکردیم از این به بعد هر کس از راه میرسه به این حیوان شلیک خواهد کرد و برای خود افتخار کسب خواهد. طرفداران حیات وحش بدانید دیر یا زود گونه پلنگ هم مثل ببر مازندرانی از بین خواهد رفت.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 3

 7. بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  دوستان لازم است بدانید که پلنگ حیوان وحشی مستبد و با هوشی است که هیچ شباهتی به سگ وحشی چه از نظر اکولوژیکی و چه از نظر رفتاری ندارد . معمولا این جانواران در کمتر از ۴۰ ثانیه شکار یا حیوانی را که مزاحمشان شده از پای در آورده و موجبات مرگ وی را فراهم میکنند . از آنجایی که تیم اعزامی برای پراکنده کرد مردم و درنتیجه باز شدن راه برای پلنگ اعزام شده بود گرچه حامل سلاح و دارت بیهوشی ( اتر ) بوده اند ولی با توجه به اینکه درصد قابل تزریق کاملا علمی است و باید برای مقدار دقیق به کتابچه راهنما مراجعه شود دوستان هم همین کار را کرده اند که متاسفانه حیوان در پی غریزه حفظ جان خود به دو فرد از اهالی و در نهایت به یکی از ماموران گارد که مسئول اکیپ هم بوده حمله ور شده و قصد جان وی را داشته است ، که با تیراندازی مامورین که در ان لحظه حفظ جان همکارشان بسیار برایشان مهمتر از پلنگ بوده است از پای می افتد و در مسیر بیمارستان حیوانات جان میسپارد .
  در پی این موضوع بسیاری از دوست داران محیط زیست گفته بودند که جان پلنگ بسیار ارزشمند تر از محیط بان بوده است لذا لازم به ذکر است این دیدگاه دیدگاه کاملا غلطی بوده و در هرجای دنیا همواره جان انسانها ارزشمندتر از جان حیوانات است ، و همچنین در صورت نیاز و در خطر بودن جان انسانی گاهی مجبور به کشتن حیوانی که تنها بازمانده نسل خود است میشویم
  جمعیت پلنگهای ما رو به بهبود بوده و تا شش سال آینده انتظار داریم که این گونه جانوری از لیست قرمز خارج شود ، اما با توجه به خطراتی که پلنگ میتواند برای انسان داشته باشد و با توجه به توجیه نبودن مردم منطقه و مناطق زیست پلنگ متاسفانه سالانه شاهد کشته شدن انبوهی از این جانداران زیبا و با ارزش هستیم
  در پایان باید عرض کنم که همه جامعه محیط زیست از کشتن آن پلنگ ناراحت و اندوهگین بوده لذا هیچ چاره ای برای حفظ جان پلنگ در آن شرایط وجود نداشته است همچنین لازم است بدانید مامورین تیر هوایی هم شلیک کرده بودند که موجب فرار پلنگ نشده بود و در نهایت با شلیک به بالای دست سمت راست پلنگ موجب زخمی شدن و در نهایت مرگ حیوان شدند
  همچنین باید بدانید که داروی بیهوشی ۵ دقیقه بعد از تزریق عمل میکند که در آن شرایط و در خطر بودن جان انسانی هرگز استفاده از ان مرقوم به صرفه نیست
  در نهایت با اظهار تاسف بسیار امیدوارم که مردم عزیز با درک اون شرایط همدرد محیطبانان باشند
  والسلام

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 7

 8. علی احمدی می‌گوید:

  این …هایی که اقای سعید هاشمی بیان کرده واقعا شرم اور است وبرای ایشان متاسفم که بی اطلاع ازموضوع افاضه فرموده است

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 9

 9. علی احمدی می‌گوید:

  باتشکرازاینکه مطلب منو منتشر کردید/چندسوال از اقای سعید هاشمی دارم
  ۱-فرموده برای پراکنده کردن مردم وبازکردن راه برای پلنگ مامورین اعزام شده اند توضیح بدهند یعنی چه؟
  ۲-مواد بی هوش کننده داشته اند ولی نحوه استفاده ازانرا نمیدانستنداین یعنی چه؟
  ۳-اصلا این جانور نگون بخت چرا در یک جامانده تا اقای محیط بان از محل کارش تشریف ببرد انجا وبه حسابش برسد؟
  ۴-مجروحین قبل از محیط بان چه کسانی بودندوسازمان محیط زیست با انها چه کار کرده؟
  ۵-چرا واقعیت را به مردم نمی گویند؟
  وسوال های بی شمار دیگر

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 10. تاجیک می‌گوید:

  پلنگ با سلاح کمری کشته شده است نه با اسلحه سازمانی ………….. بهتر بود رییس اداره از سلاح مجاز استفاده کند نه پتو برای به دام انداختن حیوان ……چرا نام قاتل پلنگ نوشته نشده؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 11. تاجیک می‌گوید:

  من بچه ۱۰ ساله هستم ایا درست ما پلنگ رو با تیر بزنیم

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 12. یعقوب می‌گوید:

  سلام واقعا شرم آور است حیوان که زبان ندارد ویک محیط بان رئیس باید همه را بداند تجربه دارد

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 13. شاهپور می‌گوید:

  شما که تجربه نداری بهتر کار دیگری انتخاب کنی اگه تو تیمارستان کار میکردی چی دیونه ها رو می کشتی کارتون توجیه نداره
  بخدا متاسفم براتون

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 14. بهمن می‌گوید:

  به نظر من در این شرایط تصمیم گیری کار سختتیه اگه من خودم جای این محیط بانان بودم شاید با تصمیم گیری عجولانه کار اشتباهی میکردم ،مسلما جان یک انسان از جان یک حیوان با ارزش تر است حالا هر چقدر هم که نادر باشد

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>