تعرض به مهمترین ریه تنفسی پایتخت / تخریب پارک ملی خجیر را متوقف کنید

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش همشهری، مجری توسعه شهر جدید پردیس در اقدامی غیرمنتظره طی روزهای گذشته وارد پارک ملی خجیر شد تا در ادامه ساخت‌ و سازهای شهر پردیس برخلاف تمام معیارهای زیست‌ محیطی بخشی از این پارک ملی را به شهر جدید پردیس ضمیمه کند.

گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که متجاوزان به عرصه‌های پارک ملی خجیر در بدو ورود به این پارک با مقاومت محیط‌بانان شریف و دلسوز مواجه شدند به‌طوری که این عملیات مخرب در حال حاضر به حال تعلیق درآمده است. عرصه‌هایی که شهر جدید پردیس در آن احداث شده تا پیش از ساخت‌ و ساز جزو منطقه حفاظت‌ شده جاجرود محسوب می‌شد، اما ۱۵ سال پیش با موافقت رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای ساخت و ساز و ایجاد شهر جدید واگذار شد. عرصه‌های واگذار شده بالغ بر شش‌هزار هکتار است و قرار بود اراضی بخش جنوبی شهرپردیس (دره‌بهشت) که مساحتی حدود ۷۰۰ هکتار دارد به فضای سبز اختصاص یابد تا از یک سو فضای سبز شهر جدید تأمین شود و از سوی دیگر با ایجاد فضای سبز در این بخش از عرصه‌ها که منتهی به پارک ملی خجیر است این پارک از ساخت‌ و سازهای احتمالی مصون بماند، اما برخلاف توافقات انجام‌ شده نه‌ تنها اراضی دره بهشت به ساخت واحدهای مسکونی اختصاص داده شد که اکنون در ادامه همان ساخت‌ و‌ سازها پیمانکار وارد پارک ملی خجیر شده تا بخشی از این پارک را هم تصرف کند.

مجری توسعه شهر جدید پردیس در حالی وارد پارک ملی خجیر شده است که تهران به‌ علت آلودگی هوا تعطیل و شهروندان تهرانی به اجبار خانه‌نشین شده‌اند. اعلام وضعیت «اضطرار» ناشی از آلودگی هوا در تهران گرچه تازگی ندارد اما بیش از هر چیز زنگ هشداری است برای حفظ ریه‌های تنفسی کلانشهر تهران و توسعه فضای سبز. بر این اساس، صیانت و حفاظت ریه تنفسی شهر تهران ازجمله صیانت از پارک پردیسان، پارک ملی خجیر و سرخه‌حصار نه‌تنها یک اولویت است که فراتر از آن ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.

اکنون این پرسش مطرح است که متولیان توسعه شهر پردیس با کدام توجیه به‌ خود اجازه می‌دهند با زیرپا گذاشتن تمام معیارها و استانداردهای جهانی محیط‌ زیست وارد یکی از مهم‌ترین و درعین حال باارزش‌ترین پارک‌های ملی کشور شوند؟ پارکی که علاوه بر اهمیت جهانی یکی از ریه‌های تنفسی کلانشهر تهران نیز محسوب می‌شود.

دخل و تصرف ممنوع

دکتر اسمـاعیل کــهرم، استـاد محیط‌ زیست درباره اهمیت پارک ملی خجیر به همشهری گفت: مهم‌ترین خاصیت این پارک موقعیت جغرافیایی آن است که در جوار تهران واقع شده به همین دلیل این پارک تأثیر فراوانی در تعدیل و کاهش آلاینده‌های تهران دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد اگر خجیر نباشد سالانه میلیون‌ها تن آلاینده نظیر CO2 به هوای تهران اضافه خواهد شد.

وی در ادامه افزود: پوشش گیاهی خجیر، گازهای موجود در آلاینده‌های تهران را می‌گیرد و به اکسیژن تبدیل می‌کند. البته اگر خجیر در ۳۰۰ کیلومتری تهران واقع شده بود این تأثیر را نداشت. به همین دلیل است که کارشناسان محیط‌ زیست برای مصون‌ ماندن پارک‌های ملی خجیر، سرخه‌حصار و پردیسان این همه تلاش می‌کنند، زیرا این پارک‌ها در واقع حکم فیلتر و پالایشگر آلاینده‌های تهران را دارند. این کارشناس برجسته محیط‌ زیست تصریح کرد: خجیر در شمار پارک‌های ملی ثبت‌شده است و پارک ملی هم تعریف خاص خود را دارد.

براساس ضوابط و استانداردهای بین‌المللی، در مقابل ساخت‌ و سازها و آلاینده‌هایی که روزبه‌روز بر حجم آنها افزوده می‌شود ۱۱ درصد از عرصه‌های سرزمینی هرکشور باید از ساخت‌ و ساز و دخل و تصرف مصون بماند، به همین دلیل هرگونه دخل‌ و‌ تصرف غیرمسئولانه در مناطق حفاظت‌ شده به‌ویژه در پارک‌های ملی ممنوع است. به گفته کهرم از آنجایی که سازمان‌های بین‌المللی نظیر اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت بر مناطق حفاظت‌ شده نظارت دارند دخل و تصرف در مناطقی نظیر پارک ملی خجیر علاوه بر پیامدهای ناگوار زیست‌ محیطی باعث خدشه‌دار‌ شدن وجهه کشورمان در مجامع جهانی هم می‌شود و در عرصه‌های بین‌المللی، تصویری ناخوشایند از کشور ما را به معرض نمایش می‌گذارد.

+9
0
  

5 دیدگاه

 1. شفایی می‌گوید:

  سرخود وارد پارک نمیشن.
  حتما یه جایی راست و ریستش کرده ان

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 2. آمال نیک می‌گوید:

  تنهاچیزی که ارزش نداره سلامتی و جون انسانه. به گمانم در آینده تاجران باید به فکر وارد کردن کپسولهای پر از اکسیژن باشند، حتما سود خوبی هم خواهد داشت…..!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 3. امیر می‌گوید:

  دیگه یعنی زور سازمان محترم اینقدر نیست که جلو تعرض یه شرکت ساختمانیو به پارک ملی بگیره؟ این یعنی سازمان قدرت دفاع از خود رو هم نداره .جلو اینا رو اگه نگیرین میان از روتون رد میشن احتمالا ساختمان سازمانو هم باید بدین مشارکت در ساخت ۵۰-۵۰ به همینا(قابل توجه مسوولین)

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 4. mahdieh می‌گوید:

  واقعا جای تاسفه. ظاهرا سازمان از خداشه که این اتفاقات بیوفته. اردیبهشت امسال طی یک بازدید دانشجویی از پارک خجیر. متوجه این موضوع شدیم که همه چی به حال خودش رهاشده و ذره ای به فکر حیات وحش اونجا هم نیستن !! کمبود آبشخور . نبود امکانات کافی برای بازدید کنندگان و …. ! کیه که رسیدگی کنه !!!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>