شناسایی یازده قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده کوه بافق

دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش انجمن یوزپلنگ ایرانی، براساس برنامه پایش یوزپلنگ آسیایی و پلنگ ایرانی در مناطق حفاظت شده استان یزد که از سال گذشته توسط اداره کل حفاظت محیط زیست یزد با همکاری انجمن یوزپلنگ ایرانی درحال جریان است، در منطقه حفاظت شده کوه بافق یزد در سال گذشته ۱۱ قلاده پلنگ مختلف شناسایی شدند که شامل چهار ماده (یکی دارای یک توله، دیگری دارای دو توله و ۲ ماده فاقد توله)، ۲ نر بالغ و ۲ نر جوان می شوند.

بررسی ها نشان از آن دارد که یکی از ماده های فاقد توله نیز توسط دوربین های تله ای همراه با یک نر بالغ فیلمبرداری شده و احتمالا سومین ماده نیز درسال جاری، توله های خود را به دنیا آورده است.

برنامه پایش از دی ماه ۱۳۹۰ تا پایان پاییز ۱۳۹۱ نشان از آن دارد که ماده پلنگی که دارای دو توله بود، موفق به بزرگ نمودن هر دو توله خود شده و براساس تصویری که آبان ماه سال جاری از آن گرفته شده است، توله ها از ماده کاملا جدا شده اند. نکته قابل توجه آنست که هر دو توله، ماده بوده و با فرض زنده ماندن چهار ماده پلنگ بالغی که در سال گذشته شناسایی شده اند، درحال حاضر حداقل ۶ ماده پلنگ در این منطقه زیست می نماید.

این برای نخستین بار در غرب آسیاست که حضور همزمان دو خانواده دارای توله در جمعیت های پلنگ مشاهده شده است. که نشان از ارزش منحصربفرد منطقه حفاظت شده کوه بافق برای حفاظت از پلنگ ایرانی می باشد.

پیش از این، صمیمی بخشدار مرکزی بافق این منطقه را فاقد ارزشهای لازم برای حفاظت دانسته و در مصاحبه خود اعلام نموده که “به عقیده ما این منطقه با دارا بودن حدود دو قلاده پلنگ و شش قلاده یوزپلنگ، ارزش زیست محیطی مهمی ندارد و هیچ ضرورتی نداشت که این منطقه را حفاظت شده اعلام نمایند”.

درحالیکه مطالعات نشان از آن دارد که بزرگترین جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق کویری مرکز ایران را باید متعلق به بافق دانست، بطوریکه تنها حضور شش ماده پلنگ در کمتر نقطه ای از کشور قابل انتظار است. درحال حاضر، این منطقه با چالش جدی برای احداث جاده روستایی دست و پنجه نرم می کند که باعث شده بسیاری از دوستداران محیط زیست نگران آینده دو گربه سان ارزشمند این منطقه، یعنی پلنگ ایرانی و یوزپلنگ آسیایی شوند.

هشت پلنگ بالغ شناسایی شده در بافق همراه با کد هر فرد (۴ فرد بالا نر و ۴ فرد پایین ماده هستند)


پلنگ ماده همراه با یکی از توله هایش در تابستان ۱۳۹۱


پلنگ ماده پس از جدایی از توله ها در آبان ۱۳۹۱

جاده خاکی گزوئیه در میان منطقه حفاظت شده کوه بافق که به بزرگترین چالش این منطقه تبدیل شده است

 

تصاویر از اداره کل حفاظت محیط زیست یزد/ انجمن یوزپلنگ ایرانی/ پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و پانترا

+14
0
  

3 دیدگاه

 1. شفایی می‌گوید:

  آگر بخشدار مرکزی بافق تونست پلنگ رو از یوزپلنگ جدا کنه بعدا بیاد نظر کارشناسی بده

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 2. Miad می‌گوید:

  Ye chizi hast be esme haghe dalali,bayad did haghe dalali ye in jade cheghadre ke bakhsh dare bezaher mohtaram hamchin efazati ro farmoodan

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 3. امیر می‌گوید:

  جناب آقای صمیمی عزم خود را برای بر انداختن هر نوع گربه سان بی ارزشی از منطقه بی ارزش بافق جزم کردند.خدا قوت پهلوان

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>