دستگیری شکارچیان آهو در منطقه مرزی شهرستان کلات + تصویر اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دو شکارچی متخلف که در منطقه شکار ممنوع مرزی شهرستان کلات اقدام به شکار یک راس آهو نموده بودند با همکاری نیروی انتظامی در بخش زاوین این شهرستان به دام افتادند.

اباذر حسین نژاد مسئول حفاظت محیط زیست شهرستان کلات در این باره گفت: از شکارچیان لاشه یک رأس گونه حمایت شده آهو، یک قبضه سلاح ساچمه زنی، یک قبضه سلاح گلوله زنی یازده تیر دوربین دار بدون جواز، ۶ تیر فشنگ چهارپاره، ۲۸ تیر فشنگ ساچمه زنی و دو دستگاه دوربین چشمی کشف و ضبط و متخلفین جهت سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی شدند.

شهرستان کلات از جمله شهرستان های مرزی استان خراسان رضوی با دارا بودن تنوع اقلیمی گسترده از جمله مناطق صخره ای و صعب العبور، مناطق جنگلی و دشتی زیستگاه گونه های با ارزشی همچون کل و بز، آهو، قوچ و میش، پلنگ، گرگ، گراز، روباه، شغال و انواع پرندگان شکاری می باشد.

به گفته اباذر حسین نژاد، اداره محیط زیست شهرستان کلات با پوشش یکصد و دوازده هزار هکتار منطقه حفاظت شده ارس سیستان، ۱۶۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان (کلیه مرزهای بین المللی کشور به فاصله هفت کیلومتر از خط مرزی و جمعا به مساحت ۲/۹۴۸/۵۰۲ هکتار تیرندازی ممنوع می باشد) و مناطق وسیع شکار ممنوع و آزاد بشدت از کمبود نیرو و امکانات رنج می برد و این اداره با وجود گستره وسیع مناطق تحت مدیریت، مسئولیت های متعدد تنها با پنج نفر نیرو اداره می شود!

مسئول حفاظت محیط زیست شهرستان کلات تاکیید کرد: کنترل کامل تخلفات شکار با وجود محدودیت نیرو و امکانات، وسعت مناطق شهرستان و فراوانی اسلحه در دست مردم بدلیل مرزی بودن منطقه امکانپذیر نیست بطوریکه شکار و فروش گوشت شکار به کسب و کار عده از مردم منطقه تبدیل شده است.

به اعتقاد وی حفاظت مناسب از حیات وحش غنی و ارزشمند این منطقه نیازمند حداقل پانزده نفر نیروی انسانی و تجهیزات و امکانات مناسب می باشد.

 

 

 

+3
0
  

3 دیدگاه

 1. امین می‌گوید:

  این بزرگترین نقطه ضعف سیاست محیط زیست در کشور ماست سیاست گذاران باید قدرت اجرایی بیشتری به محیط بانان بدهند به نظر من تا زمانی که قانون حفاظت محیط زیست کاربردی نیست و فرمالیته است ا گر محیط بان سلاح در دست دارد پس چه ضابطی است که شکار چی در تبادل اتش زخمی مشود وبعد شکار بان را محاکمه می کنند

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 2. امیر می‌گوید:

  امیدوارم سازمان محترم به درد دل این محیط بانان زحمت کش خودش گوش کنه.من نمیدونم چرا روی طرح سرباز محیط بان اصلا کار نمی کنن

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. زهره می‌گوید:

  ببین خدا با این حیوان چه کرده اند؟! ای آنکه آن آهوی خرامان را کشتی و با بیرحمی تمام سلاخی کردی روزهای سختی پیش رو داری باور کنی یا نکنی! دنیا خیلی خیلی بیشتر از آنچه می پنداریم قانونمند است و مکافات عمل مان از جایی که تصورش را هم نمی کنیم بر ما نازل خواهد شد. گناهکاران بدانید که اجل آنی مهلت نمی دهد و لحظه ای پشیمان می شوید که خود را در جهانی دیگر می بینید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>