کشتار بی رحمانه بز وحشی آبستن در ارتفاعات پلور / سریال قتل عام حیات وحش کشور ادامه دارد / اختصاصی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در نخستین روزهای سال جاری به دنبال شنیدن صدای شلیک ۲ گلوله در ارتفاعات مشرف به دریاچه امامزاده علی در حوزه آبریز رودخانه حفاظت شده هراز، اعضا کانون ماهیگیران غیرحرفه ای که در کنار دریاچه حضور داشتند با حضور در ارتفاعات و جستجوی منطقه متوجه حضور دو نفر شکارچی غیرمجازی می شوند که اقدام به شکار یک راس بز وحشی آبستن نموده بودند.

با توجه به عدم استقرار نیروهای محیط زیست در این منطقه، اعضا کانون ماهیگیران غیرحرفه ای به عنوان همیاران محیط زیست مستقیما وارد عمل شده و پس از دستگیری شکارچیان مراتب را به اداره محیط زیست آمل اطلاع می دهند.

با حضور نیروهای یگان حفاظت محیط زیست آمل، ضمن بازداشت شکارچیان و تنظیم صورتجلسه تخلف، لاشه یک راس بز وحشی آبستن و دو بزغاله که از شکم مادر خارج شده بودند از متخلفین کشف و ضبط میگردد.

پس از کشتار ۲ راس گوزن شوکای آبستن در مازندران، یک راس بز وحشی آبستن و ۲ بزغاله در فارس، این سومین مورد از کشتار حیات وحش کمیاب و آبستن طی ۲ ماه گذشته بوده است.

علی رقم انزجار عمومی و اعتراض گسترده اقشار مختلف و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی نسبت به روند روبه رشد کشتار حیات وحش کشور به خصوص گونه های در معرض انقراض و اعلام ضرورت جلوگیری از بروز چنین حوادثی، متاسفانه همچنان شاهد حذف بی رحمانه گونه های جانوری ارزشمند از طبیعت کشور هستیم.

این درحالیست که در گذشته با وجود اینکه جمعیت حیات وحش کشور بسیار بیش از تعداد فعلی بوده و گونه های جانوری بیش از زمان حال از لبه پرتگاه انقراض فاصله داشتند اما شکارچیان هرگز در فصل زادوولد حیات وحش به شکار نمی رفتند و هرگز به سمت حیوانات جوان، ماده و بره ها شلیک نمی کردند.

عدم بازدارندگی در نوع و میزان جرائم صید و شکار، کمبود نیرو و امکانات حفاظتی، عدم حمایت مناسب مادی و قانونی از محیط بانان، عدم توجه به فرهنگ سازی در زمینه حفاظت از محیط زیست از دلایل اصلی گسترش کشتار حیات وحش در کشور به شمار می رود.

+283
0
  

10 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  از بس قانون ضعیفه.محیط زیست باید یه دادگاه ویژه داشته باشه.اکثر قضات مسئله حیات وحش براشون خیلی مهم نیست.من نمی دونم مملکت به این پول داری با این همه انواع و اقسام پلیس مگه یه پاسگاه با چند محیط بان چقدر خرج داره؟!مگه شکار کردن این وحشیا جرم نیست؟!بابا ۲ تا پاسگاه بسازید و ۴ تا محیط بان استخدام کنید.چه بلایی داره سر حیات وحش این مملکت میاد؟

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 1

 2. آریان می‌گوید:

  انشاالله این بلا سر زن و بچه اون ادمی که این کارو کرد بیاد تا بفهمه که چقدر درد داره.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 12

 3. reza ahooyi می‌گوید:

  age inja kasi midune bard hefazat mohitzist sarbaz migiran behem bege.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 4. amalnik می‌گوید:

  تا وقتی جناب آقای رئیس جمهور برای رسیدن به اهداف متعالی …!! به دنبال از میان برداشتن موانعی چون ” محیط زیست ” یا بقول ایشان ” گیر محیط زیستی ” باشند این سریال قتل عام حیات وحش کشور ادامه خواهد داشت.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

 5. محیطبان سایبری می‌گوید:

  متاسفانه خبرهای این چنینی برای محیط زیست نگران باید شد بله آقا تو دادن پول این ها موندند حالا می خواهند محیط بان استخدام کنند
  من نمی دانم که این همه پول کجا می رود تا محیط بانان را سرحال و پرکار نگه دارند حقوق محیط بانان اسما زیاد شده ولی هنوز خبری نیست
  بخدا محیط بانان ایران با جان و دل محافظ حیات وحش هستند حتی با پول کم و حقوق اندک . این مردم هستند که با هوشیاری بایستی به تعداد قلیل محیط بانان کمک کنند که به ازای هر چند صد هکتار یک محیط بان داریم
  من از طرف جامعه محیط بانی به تمام عزیزانی که حامی حیات وحش هستند و کمکی همه جوره به محیط زیست می کنند تشکر می کنم

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 6. مجید می‌گوید:

  احتمالا این آقایان شکارکش اصلا فرق بز ماده با نر را نمیدانند ، یا شاید هم برایشان اصلا فرقی نکند. وقتی جریمه شکار همچنین حیوان نگون بختی قیمت یک راس گوسفند معمولی باشد دیگر چه توقعی می توان داشت؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 7. ALI می‌گوید:

  ان شالله به بلای یزید وعمر دچار شن حرام زاده ها……..

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 8. اکبر می‌گوید:

  واقعا که بعضی ها خیلی نامردن بابا حیون باردار مگه زدن داره

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>