هشدار در مورد حمله گرگ ها در همدان/ گرگاس تهاجمی بوده و از انسان هراسی ندارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: حمله گرگ ها در نواحی مختلف همدان حوادثی تلخ را در سال های اخیر رقم زده است.

در تابستان ۱۳۸۷ در کمال ناباوری ۳ قلاده گرگ با ورود به منزل مسکونی در یکی از روستاهای اطراف همدان طفل ۲ ساله را به دندان گرفتند و پس از بی هوش شدن مادر کودک از ترس، متواری شدند. جستجوی اهالی روستا و نیروهای انتظامی چیزی به جز پیدا شدن قطعه هایی از بدن و مقداری از لباس های کودک را در پی نداشت.

چند ماه پس از این حادثه بار دیگر پسر کودک ۲ ساله به نام علی رستمی از اهالی روستای گنج تپه از توابع شهر بهار همدان طعمه گرگ ها شد.

عموی علی رستمی در مورد حادثه گفت: ساعت ۵ یا ۶ بعدازظهر بود که خانواده علی در کپر مزرعه همراه مهمانان در حال استراحت بودند. علی با خواهرش بازی می کرد که ناگهان گرگی به او حمله کرد و علی را ربود. به دنبال گرگ دویدم اما در میانه راه گرگ را گم کردم. همان لحظه پدر علی با موتورسیکلت آمد و همراه او به جستجوی علی رفتیم تا این که پس از طی چند کیلومتر در داخل یونجه زار وقتی گرگ قصد داشت بچه را در دهان خود جابه جا کند، با رسیدن پدر کودک فرار کرد و علی را به زمین انداخت. در این حادثه اقدام به موقع پدر و عموی کودک موجب نجات جان علی کوچولو شد.

در تاریخ ۱۳۸۸/۶/۱۷ کودک ۳ ساله‌ای به نام زینب یعقوبی در شهرستان بهار مورد حمله یک قلاده گرگ قرار گرفت. زمانی که مادر این کودک در اراضی کشاورزی پشت منزل خود مشغول کار بود، کودک ۳ ساله‌ به همراه برادر ۹ ساله‌اش مشغول بازی بودند که متوجه حضور گرگ ‌شدند. پسر ۹ ساله به گمان این‌ که سگی در حال نزدیک شدن به آنها است به مادرش اطلاع داد تا برای دور کردن سگ اقدام کند. در همین لحظه مادر متوجه شد که گرگ دختر ۳ ساله اش را به دهان گرفته و در حال فرار است. با صدای فریادهای مادر، مردم محلی به کمک می شتابند، اما گرگ بیرون از اراضی روستا کودک را از ناحیه گلو خفه و او را می خورد.

……………………………………تصویر: گرگ در حومه روستای دیوین همدان

به گزارش خبرگزاری مهر، با آغاز فصل گرما، هفته گذشته مدیرکل محیط زیست استان همدان نسبت به حمله گرگ به روستاییان و کشاورزان این استان هشدار دارد و گفت: از حدود چند سال پیش تاکنون هر ساله با شروع فصل بهار نگرانی از حمله گرگ در مزارع کشاورزی و روستاها وجود دارد.

قربانعلی محمدپور با اشاره به اینکه در سال های اخیر گزارشاتی از حملات گرگ ها به دام ها و  انسان در استان همدان ارائه شده است، گفت: کانون حملات در استان همدان به شهرستان های بهار و رزن اختصاص دارد و در فصل تابستان حملات گرگ ها اوج می گیرد.

مدیرکل محیط زیست استان همدان در مورد دلایل حملات گرگ ها گفت: متاسفانه طی سال های اخیر گزارش هایی در سازمان محیط زیست موجود است که افراد محلی با عقاید غلط و غیرکارشناسانه خود اقدام به زنده گیری گرگ های نر کرده و به منظور جفتگیری، آنها را در کنار سگ های ماده قرار می دهند که در نتیجه هیبریدی با نام محلی “گرگاس” یا همان “سگ گرگ” به وجود می آید.

وی گفت: گرگاس ها بسیار تهاجمی بوده، به سختی تربیت پذیر هستند و به دلیل ژن غالب گرگ نر شباهت ظاهری بسیاری به گرگ ها دارند. باید از نگهداری توله گرگ و هیبرید کردن سگ و گرگ پرهیز شود چراکه هیبرید حاصل از این دو گونه، از انسان هراسی ندارد و به راحتی وارد مناطق مسکونی می شود.

…………………………………….تصویر: گرگ در حومه روستای دیوین همدان

محمدپور دلیل دیگر حملات گرگ را روند تغییرات زیستگاه این گونه در سال های اخیر عنوان کرد و گفت: تمامی این موارد به دلیل اقدامات تخریب گرایانه انسان بوده که متاسفانه در نهایت نیز این مسائل گریبانگیر خود انسان شده است. در حال حاضر در بسیاری عرصه های طبیعی که زیستگاه گرگ ها محسوب می شود تخریب و در آنها فعالیت های کشاورزی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه مطالعات میدانی نشان دهنده این واقعیت بود که مدیریت زباله های خانگی در روستاهای این مناطق نامناسب است، گفت: این امر در جذب حیوانات به مناطق مسکونی نقش دارد. در فصل تابستان پربار بودن اراضی کشاورزی و تراکم بالاتر زباله های انسانی در این فصل، این مناطق را به زیستگاه مناسبی برای ماده گرگ های بالغ که نیاز به تامین منابع غذایی دارند تبدیل می کند.

محمدپور با تاکید بر اینکه به هیچ وجه کودکان و سالخوردگان را نباید در اطراف زمین های کشاورزی بدون توجه رها کرد، گفت: اگر در هنگام برداشت محصول یا آماده سازی زمین، لانه گرگی مشاهده شد نباید اقدام به تخریب لانه و کشتن توله گرگ ها نمود.

وی ادامه داد: در صورت مشاهده ماده گرگ یا توله آن باید ضمن حفظ خونسردی از نزدیک شدن، آزار و تحریک آن ها خودداری کرد.

+146
-20
  

18 دیدگاه

 1. ر-رضاپور می‌گوید:

  با سلام و احترام

  خواهشمند است با توجه به دسترسی کم افراد محلی به اینترنت و عدم آشنایی انها با این سایت و سایت حفاظت محیط زیست خواهشمند است این موضوعات از قبیل زنده گیری و …….. را با همکاری صدا و سیما از طریق رسانه ملی اعلام گردد و شاهد تاثیرات بالای آن خواهیم بود

  با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 4

  • نا شناس می‌گوید:

   سلام من از ز توابع شهرستان رزن استان همدان هستم که امروز ۶ روز است که مورد حمله گرگ شده و این گرگ وحشی این طفل معصو م را تکه تکه کرده ما فقط سر این بچه را پیدا کردیم واکنون نیز گرگ به راحتی در روستا می چرخد ومحیط زیست هیچ کاری نمی کند من نمی دانم مردم مظلوم و کودکان بیچاره موش ازمایشگاهی شما شدند خوا هشمندیم تاقبل از اینکه بچه هایمان یک به یک طعمه ی گرگها شوند کاری بکنید وگرنه مردم روستا خودشان وارد عمل می شوند با تشکر

   پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 14

   • جواد می‌گوید:

    عزیزم مطمئن باش که هیچ گرگی در منطقه رزن یا استان همدان رهاسازی نشده است و این جانور وحشی مورد اشاره شما به احتمال ۹۵ درصد گرگاس (سگ گرگ) است که به دلایل متعدد ممکن است به وجود آمده باشد مثلا توسط مردم محلی یا در اثر اختلاط با سگهای ولگرد. اما قطعا توسط سازمان محیط زیست تولید و رهاسازی نشده است. ما نیز به عنوان نیروی اجرایی سازمان از این واقعه ناراحت و متاسف هستیم.

    پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 13

 2. مجتبی می‌گوید:

  اینا همه انتقام طبیعت از انسانه. تا وقتی ما انسانها به حیات وحش حمله کنیم حیات وحش هم از ما انسانها انتقام میگیرد. ببینم اگر طعمه برای گرگ زیاد بود گرگ به روستاها حمله میکرد؟ ما انسانها همیشه به دنبال منافع خودمان هستیم.

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 19

 3. آریان می‌گوید:

  از ماست که بر ماست
  اتفاقاتی که افتاده واقعا درداوره,امیدوارم یک راه حل مناسب برای این مشکل پیدا بشه تا انسان و گرگ ها اسیب نبینند.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 8

 4. ALI می‌گوید:

  این گرگ ها هم غذا میخواهند اما نه انسان باید در طبیعت حیات وحش برای ان ها مواد غذایی تهیه شوند حتما گرسنه بوده اند که این کار را کرده ان…………………………….

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 10

 5. علی حیدری می‌گوید:

  سلام
  از بین رفتن ترس حیوانات وحشی از انسان تسهیل کننده ی بروز اینگونه حوادث است
  نزدیک شدن وحوش به زباله های محل های دفع زباله و سعی در اهلی کردن جانوران وحشی در این موارد موثرند
  وقتی گرگ را در قفس به دنیا آورده و بدون ترس از انسان در طبیعت رها می کنند نتیجه اش افزایش موارد حمله به انسان است
  آن ببرهایی که از سیبری آورده بودند در قفس زاده شده و اگر از مشمشه نمیمردند و در طبیعت رها می شدند به علت ناتوانی در شکار و عدم ترس از انسان فاجعه به بار می آوردند و خوب شد که مردند
  این موارد نشانگر عدم دقت کارشناسان محیط زیست است و مسئولیت آنها را برجسته تر میکند
  سپاس

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 6

 6. هورتاش می‌گوید:

  من خودم از سگ گرگ ها خیلی خوشم میاد چون نجس نیستند ولی واقعا برای مسءولین متاسفم که این اخبار مهمی رو اعلام نمی کنند

  داغ Thumb up 12 Thumb down 20

 7. amir می‌گوید:

  من یه توله سک کرک ۴ ماهه ذارم باهوش و تهاجمی هست ولی با من به عنوان صاحبش خیلی مهربانه وبارس میکنه که من رو در سک کرک بودنش به شک انداخته

  داغ Thumb up 8 Thumb down 14

 8. سیروس قهرمانی می‌گوید:

  من تا حالا شیش تا کرک کشتم ولی ٩بار بعد بهم حمله کردن در ازربایجان زمانیکه. بهتون حمله شد فقط با هر وسیله تیزی که همراه خود دارید در کردن فرو کنید و أصلاً از خون نترسید

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 20

  • جورج ولیایی می‌گوید:

   با کمال احترام به شما ولی کارتون خیلی اشتباه بوده ۶ تا حیوون با ارزشو کشتی . در ضمن گرگ به ادما حمله نمیکنه اینا گرگاسن که این کارارو میکنن .

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 14

 9. جورج ولیایی می‌گوید:

  متاسفانه به علت کمبود منابع و همچنین تخریب زیستگاه ها گرگ ها تا مرز شهرها و حتی خود شهر هم اومدن نمونه بالا استخر همدان که حدود ۱ سالی میشه که ۲ تا گرگ ماده اونجا موندگار شدن و با سگای محلی جفت خوردن من خودم بارها شاهد توله های گرگاز تو اون حوالی بودم . می خوام بگم که این هیبرید گیری داره بصورت ظبیعی هم رخ میده و احتمالا عواقبی هم داره

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 10. نا شناس می‌گوید:

  سلام من از اقوام پسر بچه ی ۶ ساله ی روستای کهریز بغازی از توابع شهرستان رزن استان همدان هستم که امروز ۶ روز است که مورد حمله گرگ شده و این گرگ وحشی این طفل معصو م را تکه تکه کرده ما فقط سر این بچه را پیدا کردیم واکنون نیز گرگ به راحتی در روستا می چرخد ومحیط زیست هیچ کاری نمی کند من نمی دانم مردم مظلوم و کودکان بیچاره موش ازمایشگاهی شما شدند خوا هشمندیم تاقبل از اینکه بچه هایمان یک به یک طعمه ی گرگها شوند کاری بکنید وگرنه مردم روستا خودشان وارد عمل می شوند با تشکر

  داغ Thumb up 5 Thumb down 11

 11. حمید قضاتلو می‌گوید:

  با سلام یکی از روشهای گرفتن گرگ ها و سگ سانها بدون استفاده از سلاح گرم (بصورت زنده)
  شما به ۴ قلاب ماهی گیری(حداقل ۳ الی ۴ سانتی)، ۱ حلقه جا کلیدی ، سیم بکسل (معمولا قطر سیم به کلفتی یک سیم ترمز دوچرخه باشد کافیه)
  قلاب ماهی ها را توسط جوش برنج پشت به پشت هم جوش داده
  حلقه جا کلیدی را از آنها رد کرده و با فلابها مجددآ به هم جوش میدهیم
  سیم بکسل را از حلقه رد کرده و با بستهای بکسل بند سیمها را محکم میبندید
  آن طرف سیم بکسل که آزاد است را به جای محکم وصل میکنید
  سپس به غلاب ماهی ها کمی گوشت وصل کرده بطوری که حیوان راحت بتواند آن را ببلعد
  در انتخاب محل نصب دقت داشته باشید که سگها از آن استفاده نکنند

  داغ Thumb up 9 Thumb down 11

 12. محمدرضا می‌گوید:

  سلام زمانی که روستایی های ما اشتباهی توله گرگ هارو میدزدند و تربیت می کنند و بعد با سگ ها جفت میدند چون این ها به گرگ ها شبیه اند فکر می کنند گرگ ها حمله می کنند

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 13. احمد می‌گوید:

  درسته ک گفته شده گرگاس ها یا همون اختلاط گرگ نر و سگ باعث این قضایا هست اما حقیقت این هست ک گرگها تعدادشون بیشتره و حمله های به روستاها بیشتر گرگ ها هستن !! چ کسی ادعا میکنه که گرگ ها به هیچ وجه به انسان حمله نمیکنن این ادعای خنده داری هست!!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>