فروش خاک ایران به کشورهای عربی غیر قانونی است / مجلس از هر اهرمی برای جلوگیری فروش خاک استفاده می‌کند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش پایگاه خبری جنوب نیوز، مدت‌هاست که خاک کشورمان برای ساخت پروژه‌های مختلف و جزیره‌سازی به کشورهای همسایه، فرستاده می‌شود، درحالیکه فروش خاک کشور بر اساس آنچه در قانون اساسی آمده، خلاف است.

به گفته عضو فراکسیون محیط‌ زیست مجلس، اگر فروش خاک کشور ادامه یابد، مجلس شورای اسلامی از هرگونه اهرمی حتی تحقیق و تفحص برای جلوگیری از ادامه‌دار بودن آن استفاده می‌کند.

کمال‌الدین پیرموذن درباره فروش خاک کشور می‌گوید: عمده این فروش به کشورهای عربی است. ولی متاسفانه آماری از مقدار و میزان آن وجود ندارد.

این عضو فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: مسئولان متعهد برآمده از آراء مردمی نباید اجازه فروش سرمایه‌های کشور را که امانتی برای نسل‌های آینده است و اختیار واگذاری و فروش حتی یک وجب از خاک ایران را به هر قیمت ممکن به کشورهای بیگانه بدهند.

وی با تأکید بر ضرورت جلوگیری از خام فروشی سرمایه‌های ملی، افزود: در این‌باره مقام معظم رهبری نیز تأکید کرده‌اند که حتی یک قطره نفت خام و یک وجب از خاک کشور به فروش نرسد.

نماینده منتخب مردم در دور نهم مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فروش خاک کشور با موازین قانونی مغایر است، بیان داشت: لازم است که مسئولین مربوطه دست از اقدامات خسران آور بردارند.

پیرمؤذن متذکر شد:‌ چنانچه این امر استمرار یابد، بدن شک مجلس شورای اسلامی به عنوان زبان گویای مردم و چشم بینای ملت از هرگونه اهرمی از جمله تحقیق و تفحص تا وصول نتیجه نهایی استفاده می‌کند.

عضو فراکسیون محیط زیست خانه ملت با بیان اینکه در صورت نیاز این امر از طریق مراجع قضایی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: فراکسیون محیط زیست حتما در اولین جلسه این موضوع را با مسئولین در میان می‌گذارد و عدم تمکین به قانون برخی از مسئولین را پیگیری می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری جنوب نیوز، براساس گفته‌های کارشناسان این اقدامات بیشتر در منطقه خلیج‌ فارس رخ می دهد. فروش خاک کشور علاوه بر این‌که بحث عرق ملی را با خود به دنبال دارد، موضوع بهر هم‌ خوردن ساختار اکولوژیکی خلیج‌فارس و اثرات مخرب زیست‌محیطی را هم به دنبال دارد.

البته به‌ گفته بهزاد سعیدپور، عضو هیات علمی دانشگاه محیط‌ زیست، سال‌های سال است که سنگ‌ها و خاک معادن فروخته می‌شود. ولی به‌طور‌کلی، بعد از نفت، خاک از مهم‌ترین منابع کشور به حساب می‌آید. اصولا تا حدود یک متر از روی سطح هر زمینی خاک کشاورزی است، در حالی که تولید خاک به زمان خیلی طولانی نیاز دارد.

سعیدپور همچنین ادامه می‌دهد: «با این موضوع باید از اصل و پایه برخورد شود. چراکه سال‌هاست سنگ معادن، شن و ماسه کشور فروخته می‌شود. فقط مشکل این‌جاست که معادن را خاک نمی‌دانند.»

علاوه بر این، براساس گزارش‌های منتشر شده، جزایری به مساحت ۵۰ کیلومتر مربع به اسم جزایر «النخیل» موسوم به «پالم آیلند» در سواحل جنوبی خلیج‌فارس و در کشور امارات با خاک کشورمان ساخته شده که هم تهدیدی برای محیط‌ زیست خلیج‌فارس محسوب می‌شود و هم خواسته یا ناخواسته تیشه بر ریشه معادن و منابع ایران می‌زند.

اسماعیل کهرم استاد برجسته محیط زیست پیش‌تر در این‌باره گفته بود، یکی از مهم‌ترین ضررهای قاچاق خاک از ایران به کشورهای خلیج‌فارس آن است که در وهله نخست با کندن خاک، منابع زمینی دچار تخریب می‌شوند و خاکی را که زنده بوده و در اکوسیستم نقش فعال بازی می‌کرده است، دچار مرگ می‌کنند و آن‌گاه این خاک مرده را به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس می‌برند و در ساخت جزایر مصنوعی از آن استفاده می‌کنند.

کهرم در مورد این جزیره‌سازی‌های کشورهای عربی گفته بود وقتی این خاک و سنگ را در کف خلیج‌فارس می‌ریزند، موجب از بین رفتن حیات کف خلیج و کف‌زیانی می‌شود که در آن مناطق زندگی می‌کنند.

+3
0
  

2 دیدگاه

 1. آریان می‌گوید:

  فقط قاچاق خاک نیست یه چیزایی هست که ادم نمیتونه بگه…
  باز دم اقای پیرموذن گرم که همه فن حریف شده
  هرجاکه اسم خرابکاری میاد پشت بندش انتقاد این اقا هم میاد.دستش درد نکنه.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 2. مجتبی می‌گوید:

  هر چند روز یک بار چند تا کشتی در یکی از امارة امارات راس الخیمه خاک ایران رو برای ساختن جزیره خالی میکنن .من خودم در این کشور زندگی میکنم و دیدم که آهوی قاچاق از ایران برای فروش به این امارة میارن. متاسفانه کسی هم نیست جلو این همه قاچاق رو بگیره

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>