سازمان محیط زیست برای وجود ۲۰ آهو اجازه فعالیت معدنی را نمی دهد!

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس شبکه انجمن‌های صنعتی و معدنی ایران گفت: مصوبه دولت برای فعالیت اکتشافی در مناطق حفاظت شده جنبه گمانه‌زنی دارد و هرگونه فعالیت معدنکاری در این مناطق زیر نظر کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست انجام می‌شود.

بیژن پناهی‌زاده در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: چنانچه وجود ماده معدنی در مناطق حفاظت شده از سوی معدنکار قطعیت یابد و ضرورت استخراج آن اقتضا کند‌، باید مراحل قانونی طی شود و با رعایت موازین زیست‌ محیطی کار دنبال خواهد شد.

وی یادآور شد: سازمان حفاظت محیط زیست برای نگهداری و مراقبت از ۲۰ راس آهو مساحتی افزون بر ۵۰۰ هکتار را با وجود دارا بودن قابلیت معدنی، محصور ساخته و اجازه هیچ‌گونه فعالیتی را نمی‌دهد.

پناهی‌زاده با بیان این‌که دولت مصمم است درآمدهای حاصل از بخش معدن را جایگزین درآمدهای نفت کند، تصریح کرد: مصوبه دولت در روزهای پایانی سال ‌۹۱ در‌خصوص انجام فعالیت اکتشافی در مناطق حفاظت شده‌، مورد استقبال معدنکاران قرار گرفته، اما باید نواقص این مصوبه برطرف شود‌.

وی ابراز عقیده کرد: مصوبه یادشده با بعضی از قوانین مغایرت دارد، از‌جمله قانون معادن و قانون مناطق حفاظت شده که لازم است مشکل مربوطه برطرف شود و درعین حال، رویکرد دولت به سمت بخش معدن گام مثبتی برای حل مشکلات این بخش محسوب می‌شود.

پناهی‌زاده یادآور شد: مصوبه دولت مبنی بر فعالیت اکتشافی در مناطق حفاظت شده به معنی چراغ سبز برای فعالیت در این مناطق نیست، بلکه شناخت قابلیت‌های معدنی در سطح کشور است‌.

وی افزود: مواردی وجود دارد که در محدوده‌هایی با وجود موافقت سازمان حفاظت محیط زیست از سوی وزارت صنعت‌، معدن و تجارت پروانه بهره‌برداری صادر شده، اما بعدا سازمان محیط زیست محدوده را منطقه حفاظت شده معرفی و از هرگونه فعالیت معدنکاری جلوگیری کرده است‌.

+8
-13
  

12 دیدگاه

 1. مجتبی می‌گوید:

  به زمان قبل از تاریخ خوش آمدین

  یکی میاد میکه گور آسیایی نمیزاره طرقی کنیم، یکی هم میاد میگه آهو، آخر فکر کنم یکی میاد میگه شهروندهای ایران نمیزارن ما پیشرفت کنیم

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

  • امیر می‌گوید:

   تو آمریکا اگه زیر زمین دنیای نفت باشه ولی مثلا یه کرکس حفاظت شده اونجا لونه بسازه دیگه تو اون زمین هیچ فعالیت معدنی و خیلی کارای دیگه هم نمی شه کرد .حالا اینجا کارشناس کارشناسان (آقای رییس جمهور )می فرمایند که تو پارک ملی هم می شه معدنکاری کرد.آخه آدم چی بگه؟خوب برین ۲ تا مشاور بگیرین بپرسین این کشورای دیونه پیشرفته نفتو ول می کنن کرکسو می چسبن چرا اینقدر عقلشون کمه؟ما که مدیر جهان می خواهیم بشیم معدنو می چسبیم و پارک ملیو می فرستیم هوا.کدوم کار درسته؟

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 2. مهرداد می‌گوید:

  حالا شما خیلی مصوبه های دولت جدی نگیر!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 3. آریان می‌گوید:

  یکی گفت”اگر محیط زیست را خراب کنیم خانه خود را خراب کرده ایم”
  امیدوارم بیاد و جلوی این اتفاقارو بگیره

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 4. امید می‌گوید:

  تو امریکا یه سد بزرگ خراب کردن فقط به خاطر این که ماهی های قزل الا بتونن راحت تخم گذاری کنن.خودم تو نشنال جوگرافیک دیدم…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 5. پرویزاربابی می‌گوید:

  باسلام
  به نظر بنده بهترین گزینه برای ریاست سازمان دکتراحمدعلی کیخامعاون سازمان محیط زیست میباشد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 6. مجید می‌گوید:

  بسم الله
  سلام علیکم. برای ایران عزیزمان هم محیط زیست نیاز است و هم کاراقتصادی
  تعامل این دوبخش اگر آگاهانه و خارج از هرنوع تعصب سازمانی باشد هردو میتوانند همدیگر را تقویت کنند
  لطفا به راه و حل رفع این مشکلات باید اندیشید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

 7. علی می‌گوید:

  از مسولین محترم استان فارس درخواست میکنیم احساس مسولیت کنند از پشت میزهاشون بلند شوند ویک گشت در منطقه سرچهان شهرستان بوانات بزنند وببینند چگونه سود جویان جنگلهای بی نظیر منطقه را به بهانه معادن سنگ به نابودی کشانده اند

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 8. ایمان می‌گوید:

  آقای مدیر امیدوارم توان پاسخ به وجدانت را هم داشته باشی.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 9. ایمان می‌گوید:

  جناب آقای مجید کار اقتصادی به هیچ وجه نمیتواند در کنار محیط زیست قرار بگیرد.اصلا کار اقتصادی در جنگل یا منطقه ی حفاظت شده یعنی چه؟ مگر میشود محیط زیست و جانوران را با پول مقایسه کرد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>