ایران به زودی با بحران آب مواجه می‌شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با اعلام اینکه طبق اسناد سازمان ملل ایران به زودی با بحران و کمبود آب مواجه می شود، گفت: منابع آبی از ۴۰۰ میلیارد مترمکعب به نصف کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، علیرضا دایمی گفت: سه چهارم کشور در ناحیه کاملا خشک قرار دارد و بارش هایی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیمتر را تجربه می کند که بخش مهمی از شهرنشینی و معادن در این مناطق قرار دارند.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با تاکید بر اینکه ایران تاوان سنگین خشکسالی های منطقه را می دهد، اظهار داشت: خشکسالی های ۴ سال گذشته موجب شد تا پیشنهاد برنامه بین المللی خشکسالی از سوی ایران مطرح شود و در دو نشست مجمع عمومی یونسکو در دو دوره متفاوت، بحث برنامه بین المللی ابتکار خشکسالی به ایران سپرده شد که نشان از توجه یونسکو به موضوع خشکسالی است.

دایمی با بیان جزئیات چالش های بزرگ خشکسالی در جهان تصریح کرد: آب شیرین قابل دسترس در جهان ۲٫۵ درصد است و تنها بخش ناچیزی از آن آب های سطحی است که در دسترس داریم.

وی تصریح کرد: ایران، خاورمیانه و شمال آفریقا در کمربند خشکسالی قرار گرفته اند و میزان تداوم خشکسالی ها نشان می دهد که ۱۰ سال پی در پی خشکسالی در منطقه وجود دارد.

وی با بیان اینکه میزان بارش ها به ۷۵ درصد بارش های نرمال کاهش یافته است تاکید کرد: این امر نشان دهنده تغییر اقلیم است. به گفته سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو بر اساس اسناد سازمان ملل، ایران در ناحیه خشکسالی قرار دارد و بزودی با بحران و کمبود آب مواجه می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو با بیان اینکه در سال های اخیر آب قابل دسترس به ازای هر نفر در هر سال روند کاهشی داشته است گفت: در زمان کنونی ما به مرز بحران آبی نزدیک می شویم زیرا میزان بارندگی ها به شدت کاهش می یابد که این امر ناشی از تغییر اقلیم و خشکسالی است.

وی افزود: بخش عمده کشور در نواحی بیابانی قرار دارد و میزان دسترسی به آب شیرین به سمت بحران نزدیک می شود. دایمی ادامه داد: همچنین منابع آبی از ۴۰۰ میلیارد مترمکعب به ۲۰۰ میلیارد مترمکعب رسیده که تنها ۹۲ میلیارد مترمکعب به جریان سطحی تبدیل شده و ۳۸ میلیارد مترمکعب به سفره های زیرزمینی نفوذ می کند و ۲۹ میلیارد مترمکعب آب برگشتی وجود دارد که تلاش شده در قالب توسعه پایدار استفاده شود.

دائمی اظهار داشت: در ایران به لحاظ تاریخی کشاورزی رونق داشته و سهم عمده ای از آب موجود در کشاورزی استفاده می شود که در زمان کنونی با توسعه شهرنشینی و صنایع این روند در حال تغییر است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو در خصوص پیشینه و سوابق تاریخی ایران در بخش آب گفت: قدیمی ترین و بزرگترین سد قوسی جهان با ۵۰۰ سال عمر، کتابی با قدمت یکهزار سال در خصوص قنات، ۵۰ سد با عمر بیش از ۲۰۰ سال و قنات هایی با عمر دو هزار و ۵۰۰ سال از سوابق تاریخی ایران در بخش آب هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ایران در رده های نخست توسعه منابع آبی در جهان است تصریح کرد: ساخت سدهای مخزنی موجب شده تا عدم توزیع مکانی و زمانی بارش ها جبران شود و توسعه کشاورزی با بهره وری بالا از برنامه های بخش آب کشور است.

سرپرست معاونت آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: وجود بیش از ۱۹۰ سد بزرگ و شبکه آبیاری و زهکشی گسترده، سرمایه گذاری در زمینه تامین آب شرب و دسترسی ۹۹ درصدی به آب شهری و ۸۶ درصدی به آب روستایی از ویژگی های بخش آب کشور محسوب می شود.

دائمی اصلاح بهره وری آب، افزایش ظرفیت منابع آبی و استفاده از روش های جدید استحصال آب (بازچرخانی آب) را از برنامه های بخش آب کشور برشمرد و گفت: وجود مجموعه های مربوط به برنامه خشکسالی، فلسفه درستی دارد زیرا ایران تاوان سنگین خشکسالی های منطقه را می دهد.

0
-1
  

3 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  واقعا دلم واسه مملکت بیچارم می سوزه.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 2. نگار می‌گوید:

  چی ؟؟!!! به زودی ؟؟!!!!!! مگه الآن نیست ؟
  از وقتی که من چشم باز کردم گفتن ایران با بحران آب مواجه میشه . اونوقت الآن میگن !!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 3. سرباز ایران می‌گوید:

  راه کار چیه؟ یعنی همه باید از تشنگی بمیریم! خدایا چه بلایی داره سر ایران میاد؟ چرا نکبت دست از سر ایران بر نمیداره؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>