نشست کمیته ملی کشند قرمز در هرمزگان برگزار می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به برگزاری نشست کمیته ملی کشند قرمز در هرمزگان اظهار داشت: این نشست تا تاریخ ۱۰ خرداد سال جاری در استان هرمزگان همزمان با برپایی یک دوره آموزشی برای ۴۵ نفر برگزار می‌شود.

عبدالرضا کرباسی افزود: این نشست به منظور ایجاد آمادگی برای مقابله با کشند قرمز برگزار می‌شود که سازمان محیط زیست به عنوان متولی و نمایندگان ریاست جمهوری، مرکز تحقیقات شیلات و استانداری هرمزگان در آن حضور خواهند داشت.

به گفته وی، این نشست نهایتا با پروژه‌های عملیاتی همراه خواهد بود به طوری که راهکارهایی جدید برای مقابله با کشند قرمز ارائه می‌شود.

کرباسی ادامه داد: در صورتی که مقابله مطلوبی با این پدیده صورت نگیرد، این ماده می‌تواند به آبشش آبزیان ورود پیدا کرده و در نهایت موجب خفگی آنها شود.

وی از دیگر اثرات ورود کشند قرمز در آب رودخانه‌ها و دریا را، کاهش اکسیژن آب دانست و گفت: این ماده از لحاظ تفرجی نیز برای شناگران خطرناک خواهد بود چرا که در نهایت می‌تواند موجب مسمومیت، سوزش و خارش چشم و گاها خفگی شناگران شود.

معاون سازمان محیط زیست افزود: عامل به وجود آورنده کشند قرمز افزایش نیترات و فسفات در آب است.

کرباسی اضافه کرد: از جمله علل افزایش نیترات و فسفات آب، ورود فاضلاب‌های خانگی به آبهای خلیج‌فارس و ایجاد سد بر روی رودخانه‌ها است.

به گفته وی، سدها از ورود ذرات رسی معلق به دریا جلوگیری می‌کنند.

کرباسی با بیان اینکه رس عامل کنترل کننده نیترات و فسفات در آب دریاست، خاطرنشان کرد: در سال ۸۸ و ۸۹ تعداد زیادی (حدود ۴۰ هزار قطعه آبزی) بر اثر این عامل از بین رفتند و لازم است که با تلاش و پیگیری مسئولین از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری به عمل آید.

کشند قرمز یا شکوفایی جلبکی پدیده‌ای است طبیعی که براثر نوعی جلبک میکروسکپی به وجود می آید. این موجود زنده در برخی موارد سمی تولید می‌کند که بر بخش مرکزی سیستم عصبی ماهیان تاثیر می‌گذارد و سبب فلج شدن سیستم تنفسی آنها شده و مرگ ماهیان را به دنبال دارد.

+3
0
  

1 دیدگاه

  1. ساسان + می‌گوید:

    سلام دیده بان , میخواستم کمک کنید و چند مرجع معتبر علمی در مورد کشند قرمز معرفی بفرمایید.
    اگر از دوستان هم کسی با این مقوله آشنایی داره , ممنون میشم کمک کنند.

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>