تشریح مهمترین چالش های محیط زیست دریایی توسط معاون سازمان محیط زیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست خبری که پیش از ظهر امروز به مناسبت هفته محیط زیست در محل این سازمان برگزار شد، ضمن تبیین دستاوردهای این معاونت، ‌مهمترین موضوعات و چالش های محیط زیست دریایی کشور را تشریح کرد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دریای خزر یک محیط بسته است و قدرت خودپالایی کمی دارد. نزدیک به ۷۵ درصد از کل آلودگی هایی که وارد دریای خزر می شود به عهده کشور روسیه است.

آلودگی های دریای خزر شامل مواد نفتی،‌ آفت کش ها، سوم کشاورزی،‌ عناصر سنگین و فاضلاب می شود است که سهم ایران در آلودگی دریای خزر ۱۲ درصد است و عمدتا شامل تخلیه فاضلاب انسانی به محیط دریای خزر می شود.

وی جمعیت ساحل نشین خزر در کشور ایران را ۷ میلون نفر عنوان کرد و گفت: ایران در تخلیه فاضلاب انسانی به دریای خزر مقام اول را دارد.

۴۰۰ میلیون متر مکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می شود که فقط ۴۰ درصد از آن به سختی تصفیه می شود و ۶۰ درصد مابقی از طریق رودخانه ها و به صورت غیر مستقیم وارد دریای خزر می شود.

عبدالرضا کرباسی شناگاه های دریای خزر را آلوده به مواد میکروبی دانست و گفت: تخلیه فاضلاب های انسانی عامل اصلی این آلودگی می باشد و سلامت شناگران را در سواحل خزر مورد تهدید است.

وی با اشاره به مصوبه تجهیز جوامع بالای ۳۰ هزار نفر به سیستم تصفیه فاضلاب خانگی،‌ گفت: وزارت نیرو به دلیل مشکلات مالی در انجام وظایف قانونی خود موفق نبوده است.

۱۳ درصد از آلودگی دریای خزر به عهده کشور های آذربایجان،‌ ترکمنستان و قزاقستان است. کشور قزاقستان کمترین سهم در تولید آلودگی دریای خزر را دارد که جمعیت ساحل نشینی در این کشور وجود ندارد.

آذربایجان یکی از مشکل ساز ترین کشور های این حوزه است. در چاه های نفت این کشور از تکنولوژیی قدیمی استفاده می شود و مرتبا با چالش و شکستگی در انتقال مواجه است. آلودگی نفتی ناشی از کشور آذربایجان در دریای خزر بر اساس جریان های دریایی به سمت ایران کشیده می شود.

در سال گذشته ۲۶ تن گلوله نفتی از سواحل گیلان جمع آوری شده است که مربوط به کشور آذربایجان است. گلوله های نفتی جمع آوری شده برای انگشت نگاری به وزارت نفت داده شده تا مطالبه خسارت زیست محیطی از کشور آذربایجان شود که بعد از گذشت ۸ ماه تاکنون وزارت نفت اقدامی انجام نداده است.

کرباسی در ادامه به بهره برداری بی رویه از ذخایر آبزی در دریای خزر از سوی کشورهای تازه استقلال یافته اشاره کرد و گفت: هم اکنون ماهیان خاویاری دریای خزر در معرض انقراض قرار گرفته اند.

وی همچنین از کاهش جمعیت فک خزر به دلیل بهره برداری بی رویه کشورهای حاشیه خزر خبر داد و گفت: جمعیت فک خزری از یک میلیون عدد به یکصد هزار عدد رسیده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از ثبت ۴۰۰ نوع انگل در ماهیان دریای خزر خبر داد و گفت: منابع شیلاتی به دلیل ورود فاضلاب ها و آلودگی میکروبی ناشی از آن در دریای خزر با تهدید روبه رو هستند.

دستور العمل استفاده از مواد پراکنده ساز نفتی و دستور العمل امداد و نجات پستانداران دریایی در مرحله تصویب در کمیسیون دولت است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه بیش از ۱۰۰۰ گونه در خلیج فارس و دریای عمان وجود دارد،‌ گفت: ۸ درصد از آبسنگ های دنیا در خلیج فارس و دریای عمان است.

آلودگی نفتی یکی از معضلات خلیج فارس است، یک میلون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت وارد خلیج فارس می شود. در ‌۳۰ درصد از ‌هفده هزار نفت کشی که وارد خلیج فارس می شوند از سیستم های قدیمی استفاده می شود.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: در سال گذشته (۱۳۹۱)، ۲۲ حادثه نفتی در خلیج فارس رخ داده است که ۲۱ حادثه نفتی مربوط به چاه های نفتی ایران بوده است.

عبدالرضا کرباسی با بیان اینکه وزارت نفت بر اساس قانون مکلف به انجام و پایش زیست محیطی در خلیج فارس و دریای عمان است،‌ اظهار داشت: وزارت نفت تاکنون برای خرید و تجهیز ایستگاه های پایش در جنوب کشور اقدام نکرده است.

۳۰ میلیون دلار برای ایجاد ایستگاه های پایش باید هزینه شود. بعد از گذشت ۱۵ ماه از تصویب این قانون تاکنونی اقدامی نشده است.

درحال حاضر قانونی برای عدم ساخت و ساز در دریا نداریم. بزودی قانونی برای جلوگیری از ساخت و ساز در محیط های آبی به تصویب می رسد.

وزارت نیرو مسئول ایجاد کشند قرمز در خلیج فارس است

عبدالرضا کرباسی با اعلام اینکه وزارت نیرو برای ایجاد تصفیه خانه در شهرهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان کوتاهی کرده است،‌ گفت: سد سازی توسط این وزارتخانه بر روی رودخانه های منتهی به خلیج فارس باعث کاهش گل و لای در آب و شکل گیری پدیده کشند قرمز در خلیج فارس شده است. گل و لای در جذب نیترات و فسفات فاضلاب در خلیج فارس نقش موثری داشت.

به گفته معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست وزارت نیرو مسئول ایجاد کشند قرمز در خلیج فارس است.

وی با بیان اینکه در خلیج فارس آلودگی نفتی و فاضلاب های انسانی و صنعتی داریم، گفت: به دلیل حضور آبسنگ های مرجانی آلایندگی خلیج فارس در حد استاندارد است. مرجان ها قدرت خود پالایی عظیمی به خلیج فارس و دریای عمان بخشیده است.

۸ درصد از مرجان های دنیا در خلیج فارس وجود دارد ولی دو سوم از این مرجان ها روبه نابودی است.

وی از انجام پروژه تحقیقاتی تکثیر جنسی و غیر جنسی مرجان های خلیج فارس خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان و هرمزگان در حال انجام است.

+155
-10
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>