تولد دو رأس کره گورخر ایرانی در طبیعت منطقه حفاظت شده کالمند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: طی روزهای گذشته گورخرهای رهاسازی شده در طبیعت منطقه تنگ حنا واقع در منطقه حفاظت شده کالمند بهادران استان یزد موفق به زایمان ۲ رأس کره گورخر ایرانی شدند.

پس از اجرای طرح معرفی مجدد گورخر ایرانی به طبیعت و رهاسازی تعدادی گور در منطقه تنگ حنا، پایش این جمعیت به منظور بررسی نحوه انتخاب زیستگاه و نیز کیفیت و کمیت زاداوری گورها به طور مستمر انجام گردیده و بر اساس بررسی های انجام شده دومین زایمان موفق گورخرها در سال جاری انجام شده است.

این در حالی است که در سال گذشته بر اثر شدت خشکسالی و سایر مشکلات موجود، زایمان موفقی در بین گورخرهای رهاسازی شده به ثبت نرسید و تنها دو سال قبل یک مورد زایمان در این منطقه ثبت شده بود.

عرصه های طبیعی استان یزد در گذشته نه چندان دور  زیستگاه تعداد زیادی گورخر ایرانی بوده است.  تخریب زیستگاه و شکار بی رویه در سال های گذشته نسل این گونه زیبا را به کلی در استان یزد منقرض نموده است.

امید است با زادآوری مناسب گورخرهای رهاسازی شده و تامین امنیت زیستگاه ها، اهداف بلند مدت طرح تکثیر و پرورش گورخر ایرانی که همانا احیا و معرفی مجدد این گونه ارزشمند به زیستگاه های طبیعی استان یزد می باشد، محقق گردد.

+105
0
  

3 دیدگاه

 1. ساسان + می‌گوید:

  خدایـــــــــــــــــــــــا شـــــــــکر.
  امیدوارم این روند ادامه داشته باشه و با معرفی این گونه های ارزشمند به مناطق مستعد و مساعد امکان احیا و تکثیر گسترش طبیعی این گونه هزچه بیشتر فراهم بشه و ما هم شکرگذار و سپاسگزار باشیم.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 2. محیط بان می‌گوید:

  مبارک باشه

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 3. بهروز می‌گوید:

  سلام من در منطقه بین زاهدان_بم در منطقه گرگ نزدیک شوره گز دسته های ۸_۱۲ تایی گور خر ایرانیو دیدم,لطفا بررسی کنید

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>