اسماعیل کهرم: باید ۳۰ درصد از آب پشت سدهای دریاچه ارومیه رها شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با اشباع بیش از حد نمک در دریاچه ارومیه اسماعیل کهرم کارشناس ارشد محیط زیست در خصوص سریع ترین راه نجات در این شرایط اظهار کرد: باید ۳۰ درصد از آب پشت سدها رها شود.

اسماعیل کهرم افزود:‌ در آینده از نظر شناخت منابع طبیعی به جایی خواهیم رسید که سدهای ۳۶ گانه اطراف دریاچه ارومیه را تخریب خواهیم کرد چرا که ارزش این دریاچه از هزاران سد نیز بالاتر است اما متاسفانه هنوز قهرمان سدسازی هستیم و مدام سدهای کشور را اضافه می‌کنیم.

وی ادامه داد: باید از کشورهای آمریکایی و اروپایی یاد بگیریم. در آمریکا سد اورگلید که تالاب اورگلید را از بین برده بود، پس از ۴۰ سال خراب کردند، آلمان هم یکی یکی سدهای خود را خراب کرده و کشور چین نیز از ساخت بزرگترین سد دنیا بر روی رودخانه یانگ تسه منصرف شد. حتی کشور ترکیه هم سد بالای ۱۵ متر نمی‌سازد، اما در کشور ما سدسازی که راه پول درآوردن وزارت نیروست با شتاب ادامه دارد.

این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا تصریح کرد: در گذشته زمانی که وزارت نیرو مقداری از آب پشت سدها را رها کرد، مردم با سوء استفاده از این وضعیت با پمپاژ، آب‌ها را به زمین‌های کشاورزی خود کشیدند، در صورتی که باید با قوه قهریه ضمن جلوگیری از ادامه روند، به مردم گفته می‌شد کاری که انجام می‌دهند دزدی و سوء استفاده از بیت المال است.

کهرم ادامه داد:‌ افزایش زمین‌های کشاورزی اطراف دریاچه ارومیه از ۳۵۰ هزار هکتار به ۷۵۰ هکتار افزایش پیدا کرده است که باعث شده کشاورزان برای آبیاری این زمین‌ها ۲۳ هزار چاه غیرمجاز حفر کنند. چاه‌هایی که پس از مدتی ابتدا آبشان شور و سپس تلخ شد و در نهایت این چاه‌ها بی‌ آب مانده، وضع کشاورزان منطقه پس از دوره‌ای بهبود، از گذشته نیز بدتر شده است.

اسماعیل کهرم با بیان اینکه این مساله برای دریاچه پریشان نیز به وجود آمده است، افزود: چندی پیش استاندار فارس افتخار می‌کرد بادمجان‌های دلمه‌ای یا گوجه فرنگی‌هایی که مردم تهران مصرف می‌کنند کار کشاورزان همین منطقه است اما اکنون با خشک شدن دریاچه پریشان زمین‌های کشاورزی نیز از بین رفته است.

توقف چهار پروژه سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه

این استاد دانشگاه با بیان اینکه چهار پروژه سدسازی در اطراف دریاچه ارومیه به دلیل مخالفت طرفداران محیط زیست و نبود آب متوقف شده است افزود: در صورتی که از اول نباید چنین کاری انجام می‌شد تا سرمایه مملکت از بین برود.

وی با بیان اینکه شوری آب دریاچه ارومیه از سال ها پیش به حد اشباع رسیده است، افزود: اکنون میزان نمک این دریاچه ۳۲۰ گرم در لیتر است و اینکه گفته می‌شود دریاچه به تازگی از نمک اشباع شده، غلط است.

کهرم افزود: زمانی دریاچه ارومیه ۱۰۲ جزیره داشت. اما در حال حاضر تعداد جزایر آن نامعلوم است چرا که تعداد زیادی از جزیره های قدیمی از بین رفته و به دلیل پایین رفتن آب، جزیره‌ های جدیدی به وجود آمده‌اند و اکنون جزیره اشک و آرزو در وضع بسیاری بدی قرار داشته و جزیره‌هایی همچون کبودر، دوقوزلر و نه گانه از بین رفته‌اند.

این کارشناس محیط زیست از فرار ۱۸۰ گونه پرنده که در اطراف دریاچه ارومیه زمستان گذرانی کرده یا در کنار آن زاد و ولد می‌کردند خبر داد و گفت: این پرنده‌ها باید هزار کیلومتر را طی کنند تا به سواحل خلیج‌ فارس رسیده و در آنجا زندگی کنند تازه اگر به مقصد برسند.

وی گفت: متاسفانه در حال حاضر دریاچه ارومیه را از دست داده‌ایم. البته این مساله قابل برگشت است که آن هم در صورت توجه همه مسئولان و رعایت حق آبه دریاچه خواهد بود.

+11
0
  

6 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  جناب آقای کهرم از آنجایی که شما فرد دلسوزی هستید و قطعا جزو اساتید برتر محیط زیست ایران می باشید و علاقه مندان به محیط زیست و کارشناسان شما را قبول دارند بنده پیشنهاد می کنم جنابعالی کمپینی برای نجات دریاچه براه بیندازید تا تلاش های دلسوزان و مسوولین و عموم مردم ایران در یک راستا همسو شده و در نهایت منجر به نجات دریاچه ارومیه شود.
  بدیهی است که این مهم وظیفه ملی, اخلاقی و شرعی فرد فرد ایرانیان می باشد. مردمان ایران زمین هیچ راهی غیر از احیاء دریاچه ندارند و نخواهند داشت و سخنان غیر مسوولانه عده ای بی خرد مبنی بر رها کردن دریاچه به حال خود ماهیت مسوولیت ما را عوض نخواهد کرد.
  بنده به عنوان یک هموطن این توانایی را در شما سراغ دارم واز جنابعالی توقع است با تشریک مساعی با سایر دانایان و صاحب نظران از هیچ تلاشی دریغ نکنید.
  آیندگان ما را به خاطر کوتاهی و بی همتی و بی عملی ملامت خواهند کرد چنانچه کاری در خور نکنیم.
  جای شگفتی نیست که کسی از غصه چنین فاجعه ای سکته کند.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  • ساسان + می‌گوید:

   جناب استاد کهرم بزرگوار ؛ پیشنهاد امیــــــــــر بسیار درست و بجاست و ما فرزندان این مرز و بوم داستان دریای چیچست را از هزاره های پیش تا به امروز شنیده ایم و اکنون امید داریم به یاری و رهبری شایستگانی همچون شما ، فرهیختگان برای آیندگان نیز این داستان بازگو کنیم …

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 2. سعید هاشمی می‌گوید:

  خوبه دست به کار شدن

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 3. مجتبی می‌گوید:

  کجاست گوش شنوا

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 4. احمد می‌گوید:

  ای کاش یه چشمه خیلی بزرگ وسط دریاچه بوجود میومد که دیگه این دریاچه محتاج این و اون نبود

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 5. پروین می‌گوید:

  استاد عزیز و بزرگوار هر وقت نام دریاچه ارومیه را میشنوم بی اختیار اشک از چشمانم سرازیر میشود شمایی که دستتان میرسد و می توانید صدای لحظات جان دادن این دریاچه وناله هایش را با هر چه توان دارید فریاد کنید تا بلکه راه کار شفا بخشی برای احیایش اجرا شود .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>