هشدار جدی آبفا در خصوص کمبود آب / مصرف آب تهران رکورد ۵۰ ساله را شکست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام کرد:  مصرف آب امروز (جمعه ۱۳۹۲/۵/۴) در تهران رکورد مصرف آب در ۵۰ سال گذشته  را شکست و تهرانی ها امروز ۳ میلیون و ۴۲۰ هزارمترمکعب آب مصرف کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آبفای استان تهران خواستار مشارکت و مسئولیت‌ شناسی شهروندان در زمینه رعایت مصرف آب شد.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران، رعایت صرفه‌ جویی و حس مسئولیت‌ شناسی شهروندان را مهمترین راهکار گذر از روزهای گرم پیش رو بدون کمبود آب عنوان کرد و اعلام کرد: مصرف امروز تهران رکورد بی‌ سابقه‌ای از خود در طول ۵۰ سال گذشته بر جای گذاشت و به رقم ۳ میلیون و ۴۲۰ هزار متر مکعب رسید.

عزیز عالی‌نژاد، مدیرعامل شرکت تامین و تصفیه آبفای تهران با بیان این آمار گفت: در وضعیت کنونی تنها شهروندان هستند که می‌ توانند با همکاری و درک شرایط مقطعی به‌ وجود آمده برای تامین آب تهران ما را در این شرایط خطیر یاری کنند.

وی ادامه داد: توجه داشته باشیم که در صورت ادامه این وضعیت، روند آبرسانی به مشترکان با نگرانی‌ها و تنگناهایی عدیده‌ای مواجه خواهد.

عالی‌نژاد تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب استان تهران در حال حاضر با تمام ظرفیت سازه‌ای، فنی و تاسیساتی خود در امر تامین آب تهران اهتمام دارد ولی باید در نظر داشته باشیم که استعداد شبکه آبرسانی محدودیت‌هایی دارد.

وی بار دیگر از مشترکان درخواست کرد تا حد امکان از مصارف غیرضروری آب بکاهند و با همدلی و حس مسئولیت‌ پذیری در زمینه رعایت مصرف بهینه آب عمل کنند.

+1
-18
  

2 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  بیایین این داستانو جدی بگیریم. خیلی به راحتی میشه درصد زیادی از مصرفو با یه کم دقت کم کرد. موقع استحمام. موقع مسواک زدن. ظرف شستن. آبیاری باغچه ها و…
  خطر بی آبی و کم آبی خیلی جدیه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 2. کیومرث نمیرانیان می‌گوید:

  صرفه جوئی چه موقع همه گیر میشود
  قانون سازمان آب: هر وقت شیر آب را باز می کنی آب دارد.
  این سیاست مسئولین است، که به هر قیمتی شده این قانون رعایت شود. چون اگر اینطور نشود مورد سرزنش قرار می گیرند؛ آنها را ناکارآمد و بی مسئولیت و … خطاب می کنند؛ و این خیلی بد است.
  در واقع آنها دارند آب چاه، و هر آب بی کیفیتی را به مصارف مردم تزریق می کنند، تا این قانون رعایت شود.
  بله میگویند مردم صرفه جوئی کنید، اما وقتی همیشه شیرهای هر خانه ای همیشه آب دارد؛ این حرف مفهومی برای اکثر مردم ندارد؛ و تغییری در نحوۀ مصرف خود نمیدهند، آنها به شیر آب نگاه می کنند؛ و توجهی به هشدارهای بسیار جدی تر از اینها هم نخواهند نمود (منظور اکثریت آماری مردم است).
  مردم ندانسته آب با کیفیت منفی را مصرف می کنند و نتیجۀ این قانون اصراف رو به رشد اکثریت مردم خواهد بود، و مردم را به اصراف و تفریط خواهد کشاند.
  فرض کنید، مسئولین به این نتیجه برسند که کاهش کیفیت آب را باید کنار بگذارند، یعنی فقط از آب سد و آب تصفیه شده برای شبکۀ آب شهر تهران استفاده کنند؛ (و هیچ هشداری هم به مردم ندهند) حالا ظرفیت آب تولیدی اگر نصف هم شد؛ بشود. فکر می کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ آن اکثریت آماری همگی کمبود آب را حس می کنند، اثر این عمل بسیار عمیق خواهد بود، چون هر روز با بی آبی شیرهای خانه مواجه میشوند. ابتدا اعتراضات مردمی متوجه مسئولین میشود؛ اما با توجیه منطقی بهبود کیفیت آب مسئولین بار گناهان را از دوش خود بر میدارند (و آن را به دوش اکثریت آماری مردم می گذارند). اکثریتِ بد عادت شده به ناچار راه صرفه جوئی را در پیش می گیرند. و پس از مدتی خود را با تولید کمتر آب هماهنگ می کنند.
  قانون نا نوشتۀ سازمان آب باید عوض شود.
  در مورد مصرف گاز، در مورد مصرف برق، در مورد مصرف نان، و … هم متاسفانه قانون نانوشته در این مملکت در حال زندگی است.
  ۱۲/۱۰/۱۳۹۲ پنجشنبه

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>