مرثیه ای برای شوربختی بختگان و مرگ فلامینگوهای اسیر در نمک و آفتاب

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: متاسفانه دریاچه بختگان کاملا خشک شده و به دنبال آن تعدادی از فلامینگوها و جوجه هایشان در نمکزارهای بختگان فرورفته و تلف شدند.

کارشناسان بخش حیات وحش و محیط بانان و با همکاری افراد محلی شهرستان استهبان در عملیاتی که ۳ شبانه روز به طول انجامید، بیش از ۴۰۰ فلامینگوی فرو رفته در نمکزار را از سطح تالاب جمع آوری و به دریاچه های مهارلو و طشک منتقل کردند ولی متاسفانه تعدادی [تعداد نامعلومی] از جوجه ها تلف شدند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: علت اصلی حادثه خشک شدن کامل دریاچه بختگان است که دلیل آن علاوه بر گرمای تابستان، ناشی از احداث سد در بالادست حوزه آبخیز، خشکسالی سنوات گذشته و تبخیر میباشد.

به گفته ابراهیمی کارنامی، تالاب بختگان نقش حمایتگر از بخش عمده ای از تنوع زیستی فارس را دارد که متاسفانه در سال های اخیر به علت کاهش بارندگی، عدم مدیریت صحیح منابع آبی و توسعه ناپایدار که در حوزه آبخیز این تالاب صورت پذیرفته به شدت در معرض تهدید قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر تالاب بختگان بطور کامل خشک می باشد و یکی از راهکارهای نجات آن از وضعیت فعلی تخصیص حق آبه زیست محیطی تعیین شده به صورت مستمر از دریاچه پشت سدهای احداثی در این حوزه و ساماندهی کشاورزی درمنطقه است که متاسفانه به علت عدم تخصیص حقابه واقعی بختگان، امروزه شاهد وارد شدن خسارت جدی به این زیست بوم حیاتی هستیم و لازمست تمامی دستگاه ها به خصوص امور آب استان به تکلیف قانونی خود در این مورد اقدام نماید تا بیشتر از این شاهد از بین رفتن این زیستگاه و تهدیدات جدی متاثر از خشک شدن آن نباشیم.

…………………………………………………….بختگان چند سال قبل

متاسفانه با وجود پیگیری های دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان فارس حاضر به اعلام تعداد فلامینگوهای تلف شده در بختگان نشدند.

0
-77
  

16 دیدگاه

 1. امیر می‌گوید:

  خیلی بیجا میکنن آمار نمیدن. مگر مردم نباید بدونن تو مملکت چه خبره؟!!!
  نمایندگان مجلس فارس کجان؟ شاید کم کاری کردن که آمار نمیدن. آقای مدیر کل بیا جواب مردمو بده.
  چند تا پرنده تلف شده؟ گزارش بدید. به چه حقی شما از حقابه محیط زیست چشم پوشی میکنید؟ اگر عرضه ندارید استعفا مال همچین مواقعیست. چرا سکوت کردی هموطن؟!!!! هر روز خبر یه بی کفایتی و یک فاجعه. مگه ایرانی نیستیم ما؟ نکنه این مملکت مال ما نیست که اینقدر بی خیالیم؟

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 5

  • محمد می‌گوید:

   تکبیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــر

   داغ Thumb up 6 Thumb down 17

  • سهراب می‌گوید:

   امیر آقا تا وقتی دنبال حقت نری کسی بهت نمیدتش.از قدیم گفتن حق گرفتنیه.ما هم باید بدونیم که این حق ماست کسانی که سر کارند بابت کارهاشون باید به ما توضیح بدن.آقای محمد خواهش میکنم در مسایل مهمی مثل خشک شدن دریاچه که واقعا فاجعه ملی هستش شوخی نکنید.واقعا بعد از خوندن این خبر کسی به شوخی بی نمک شما نمی خنده.

   پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

   • سید مهدی می‌گوید:

    تکبیر! مگه اسم خدا مال این مسخره بازیاس …؟

    داغ Thumb up 9 Thumb down 8

    • محمد می‌گوید:

     آقا مگه من حرف بدی زدم ؟
     نکنه شما تکبیر گفتن رو مسخره کردن میدونید ؟؟؟
     گفتن کلمه تکبیر بعد از حرف کسی ، یعنی تایید کردن کامل اون حرف.
     من برای اولین بار با حرف دوست عزیزم آقا امیر موافق بودم که اونو با تکبیر تایید کردم حالا شما فکر کنید من قضیه رو به شوخی گرفتم.
     عجبــــــــــــــــــــــــــــــــا !!!!!

     پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 2. شفایی می‌گوید:

  بخوره تو سرشون با این مدیریت منابع آب و ….

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 3. سعید هاشمی می‌گوید:

  چند سال دیگه اب واسه خوردن خودمونم گیر نمیاد
  باید قید طبیعت رو زد
  متاسفانه کسی به فکر نیست
  هرچی داد میزنیم گوشهاشون کمتر میشنوه
  سدها ۲ برابر شد و این بخواطر مصرف بالای اب تو ایران هست
  واقعا چقدر کفر نعمت اخه
  خدا هم یه صبری داره اخرشم فرشتگان رحمت رو برمیگردونه و فرشتگان عذاب رو نازل میکنه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 4. رضا می‌گوید:

  مهم اینه که کشورهای خلیج از اب ایران و خاکش بتونن درست استفاده کنن و دسترسیشون هرروز بیشتر بشه…..

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 5. masoud می‌گوید:

  به نظر بنده با مرگ عزیزان شاید بشه کنار اومد ولی با مرگ دریاچه ها و منایع طبیعی نمیشه بدلیل اینکه از نین رفتن منابع طبیعی و زیست محیطی یعنی مرگ جانداران و تولیدات بومی ؛ مرگ فرهنگ و هویت و مرگ زندگی آیندگان و در مقابل زادو ولد فقر و بدختی و جیره بندی و بیابان و تورم و ….. مسئولین محترم کار نابلد با این رویه که سد میزنید و بدلیل مصرف زیاد و بی رویه مردم همه آب رو به اونها اختصاص میدید و در قبالش دریاچه یک به یک خشک میشود دانسته و ندانسته خسارات جبران ناپذیری به مملکت و مردم و آینده گان وارد میسازید . پس نادان ها مدیریت منابع آبی یعنی چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ در خبر امده که آب رود خانه و دریاچه قطع شده و اکثراً به زمینهای بالا دستی جهت کشت برنج اختصاص یافته و پرندگان مهاجر و زمینهای اطراف دریاچه با هزاران هزار درختان میوه بدلیل شوره زار حاصل از خشکی دریاچه و پاشیدن شوره توسط باد به اطراف در حال نابودی هستن . احسنت و مرحبا بر اون غیرت و مردانگی مسئوین و مدیران مربوطه . واقعاً متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 6. سعید می‌گوید:

  سازمان محیط زیست به جای مرثیه باید مشکل رو حل کنه نه اینکه یه سازمان تزیینی باشه…

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. مصفی میرزائی می‌گوید:

  سلام.
  بنده از عشایر ساکن بختگان (ایل چهارراهی) هستم. واقعا وضعیت دریاچه اسفناک و شوربخت است. بختگان الان کجا و بختگان گذشته نه چندان دورکجا؟
  چراحقآبه را به بختگان نمیدهند؟
  چرا مسئولین به فکر نیستند؟
  بایستی انسانهای دلسوز و آینده نگر را در راس کار گذاشت.
  با این اوصاف تا چند سال دیگر تمام منقطه بختگان خالی از سکنه خواهد شد.
  آن همه هیاهو و آواز پرندگان و مرغان دریایی کجا رفت؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 8. ایان می‌گوید:

  دلم گرفت و فقط حسرت و آه

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 9. ... می‌گوید:

  همه باهم…..ما سازمان نمیخوایم…وزارت خونه میخوایم…

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 10. علی اکبر کیخا می‌گوید:

  حضراتی که واسه شکار یه پرنده یا چهارپا به شکار چی ها فحش میدین اینجا چرا ساکتین چرا به محیط زیست و بقیه دست اندر کاران به خاطر مرگ این همه پرنده محافظت شده چیزی نمیگین؟ محیط زیست محترم و دوستان سایت چرا در مورد شکار میگین کشتار و لی اینجا که کشتار اتفاق افتاده میگین تلف شدن؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 11. حمید می‌گوید:

  تا زمانی که در سازمان محیط زیست افراد متخصص ، کاربلد و متعهد نباشد وضع همین است که می بینید وقتی میری محیط زیست تحصیلات کارشناسان و مسئولین ستادی و حتی صف آن را می بینی آن وقت است که متوجه میشی چه خبره و چرا محیط زیست اینقدر غریب و مظلوم است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 12. ایرانی‌مسلمان می‌گوید:

  ای بابا من که فکر کنم خیلی از تغییرات زیست‌محیطی زیر سر این سد هاست.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>