سیاست های نادرست در حوزه محیط زیست عامل خشک شدن تالاب های کشور

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: خشکسالی های چند سال اخیر در کشور با خسارات بسیاری در حوزه محیط زیست، کاهش تولیدات کشاورزی و درآمدهای پایه بهره برداران و روند رو به رشد گرما، بیابانی شدن اراضی، کم آبی و پدیده ریزگرد همراه است که از علل عمده آن قرار گرفتن بر کمربند خشکسالی و تاثیرات جهانی آب و هوا و دلیل دیگر بی توجهی به موضوعات زیست محیطی، صنعتی شدن بی ضابطه و فشار بیش از حد به منابع آب کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پیام طبیعت، عباس رجایی افزود: پیشنهاد کمیسیون کشاورزی به دولت این است که در برنامه ای ۱۰ ساله، هر سال یک میلیارد دلار از منابع کشور به تقویت عملیات آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص یابد تا شرایط حاد آب های زیرزمینی دشت های کشور ترمیم شود.

با توجه به خشکسالی های اخیر ادامه این روند بشدت نگران کننده بوده و جبران بیلان منفی آب های زیرزمینی و تقویت زیرساخت های منابع آبی نیازمند برنامه های هدفمند و دقیق است.

یکی از راهکارهای جبران افت منابع آب، فراهم آوردن فرصت جذب روان آب های سرگردان به سفره های زیرزمینی از طریق عملیات آبخیزداری و آبخوان داری است که مطالعات آن در کشور انجام شده است.

از دیگر راهکارهای موثر در جبران افت سطح آب های زیرزمینی، اجرای پروژه باران افزایی در مناطق بحران زده است که تحقیقات پایه آن توسط وزات نیرو از طریق مطالعات بارور سازی ابرها در چند استان درحال اجراست، اما این روش هزینه های سنگین دارد.

پدیده خشکسالی امسال اکثر استان های کشور را درگیر کرده و طیف بزرگی از استان های کشور با معضل خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می کنند.

با توجه به ریسک بالای خشکسالی در حوزه کشاورزی امسال با پیشنهاد دولت، مجلس یک هزار و پانصد میلیارد ریال اعتبار در اختیار صندوق بیمه گذاشته تا به موقع خسارات بهره برداران جبران شود.

برخی سیاست های نادرست در حوزه زیست محیطی موجب خشک شدن تالاب ها و منابع آبی کشور شده که از آن جمله می توان به خشکی دریاچه ارومیه اشاره کرد که آثار افزایش حرارت در این حوضه آبریز و پدیده ریزگردهای آن هویداست.

0
-1
  

2 دیدگاه

  1. سهراب می‌گوید:

    والا تا اونجا که ما میدونیم صنعتی نمونده به اون صورت و خیلی از کارخانجات صنعتی هم تعطیل شدند و حالا ایشان می فرمایند صنعتی شدن بی ضابطه (!)

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  2. sg می‌گوید:

    ای مسئولین بی لیاقت .

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>