جنجال بر سر انتقال آب رود ارس به دریاچه ارومیه‌

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌ پس از هفت سال انتظار بالاخره در پنجم مرداد امسال با حضور معاون اول رئیس‌جمهور کلنگ زنی و آغاز شد.

این درحالیست که برخی از نمایندگان مجلس با اجرای این طرح مخالف و برخی موافقند و دولت نیز بر لزوم انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌ اصرار دارد.

مطالعات طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه از سال ۸۵ آغاز و ضمن تأیید کلیات آن در سال ۹۰، جزو مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت قرار گرفت و نسبت به مناقصه طرح و انتخاب سرمایه‌گذار‌، پیمانکار و اخذ مجوز قانونی اقدام شده است.

تامین نیازهای شرب ۲۹۶ روستا و ۲۲ شهر و همچنین مراکز صنعتی واقع در محدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی، تعادل‌ بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی به روش آبیاری مدرن از اهداف این طرح عنوان شده است.

طرح انتقال آب ارس شامل آبگیری در حاشیه رودخانه ارس در شهر جلفا به ظرفیت برداشت ۳۰۰ میلیون متر مکعب در سال، خط انتقال فولادی به قطر ۲ هزار میلیمتر و به طول ۱۳۴ کیلومتر با ظرفیت انتقال ۷ مترمکعب در ثانیه، یک رشته تونل انتقال ۵٫۵ کیلومتری به قطر ۳٫۲ متر، ۸ باب ایستگاه پمپاژ، سیستم تأمین برق ۱۰۰ مگاواتی، ۱۳ مخزن ذخیره به حجم کل ۳۹۰ هزار مترمکعب، تصفیه خانه مقدماتی به ظرفیت ۹٫۱ مترمکعب در ثانیه در محل برداشت و تصفیه خانه اصلی به ظرفیت ۶٫۶ مترمکعب در ثانیه در شمال غرب صوفیان است که انتقال آب از محل برداشت تا ارتفاعات شوردرق به صورت پمپاژ و در ادامه مسیر تا تبریز، شبستر و دریاچه ارومیه به صورت ثقلی انجام می‌شود.

هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه طرح با احتساب هزینه‌های استملاک اراضی و نیرورسانی با احتساب دوره پنج ساله ساخت و بازپرداخت اصل و سود فاینانس، حدود ۳۵ هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده که از طریق فاینانس خارجی تامین می‌شود.

نباید لحظه‌ای در اجرای انتقال‌ آب ارس وقفه بیافتد‌

محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح با بیان اینکه ‌باید همه تلاش خود را به کار گیریم تا آب ارس را در کمترین زمان ممکن به دریاچه ارومیه برسانیم، گفت: آب ارس پس از آبیاری دشت‌های ارس به دریاچه ارومیه می‌رسد و آن را سیراب خواهد کرد.

محمدرضا رحیمی بعد از ظهر روز ۱۳۹۲/۵/۵ در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه در شهرستان جلفا با تاکید بر اینکه طرح انتقال آب ارس، طرحی بزرگ و با اهمیت است، اظهار کرد: نباید اجازه دهیم لحظه‌ای در اجرای این طرح پراهمیت وقفه ایجاد شود.

وی افزود: این طرح یکی از آرزوهای دیرینه مردم بوده و امروز بسیار خرسندیم که شاهد آغاز عملیات اجرایی آن هستیم.

رحیمی با بیان اینکه اجرای این طرح می‌تواند نقش مؤثری در رونق اراضی دشت‌های آذربایجان شرقی داشته باشد، خاطرنشان کرد: آب ارس پس از آبیاری دشت‌های ارس به دریاچه ارومیه می‌رسد و آن را سیراب خواهد کرد.

رحیمی از آب به عنوان یکی از نعمت‌های بزرگ الهی یاد کرد و افزود: باید تلاش کنیم همه مردم این منطقه از این نعمت الهی برخوردار شوند و آب کافی برای شرب و کشاورزی در اختیار داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: باید همه تلاش خود را به کار گیریم تا آب ارس را در کمترین زمان ممکن به دریاچه ارومیه برسانیم.

طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه عوام‌فریبی است

نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه افتتاح طرح انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه‌ ارومیه عوام‌فریبی است، گفت: به اسم احیای دریاچه ارومیه زمین‌های کشاورزی برخی اشخاص احیا خواهد شد.

نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از طرح انتقال آب رودخانه ارس به دریاچه ارومیه انتقاد کرد و گفت: در حالی این طرح با حضور معاون اول رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید که چیزی جز عوام‌فریبی نیست.

وی افزود: به اسم احیای دریاچه ارومیه اعتبارات احیا این دریاچه را برای احیا زمین‌های برخی اشخاص صرف کرده‌اند.

رئیس مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: با افتتاح طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه یک قطره آب به این دریاچه وارد نخواهد شد چرا که آب مورد نیاز به زمین‌های کشاورزی تعلق خواهد گرفت.

هرگز از حق و حقوق مردم استان اردبیل در این موضوع کوتاه نمی‌آییم

کمال‌الدین پیرموذن رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: ما مصرانه از دولت و وزارت نیرو خواسته‌ایم تا سهم دشت مغان از آب رود ارس تأمین شده سپس مازاد آن به دریاچه ارومیه انتقال داده شود.

وی افزود: ما هرگز از حق و حقوق مردم استان اردبیل در این موضوع کوتاه نمی‌آییم و سعی داریم جلوی این انتقال غیرقانونی را بگیریم چرا که چنین رفتار تبعیض‌آمیز و ظالمانه را قبول نداشته و بر نمی‌تابیم و معتقدیم در این زمینه کار کارشناسی درست و اصولی صورت نگرفته است.

تأمین نیاز شرب و صنعت ۳٫۵ میلیون نفر از جمعیت آذربایجان‌شرقی تا ۱۴۲۵

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌ شرقی درباره آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه گفت: این طرح نیاز شرب و صنعت بیش از ۳٫۵ میلیون نفر از جمعیت استان را تأمین خواهد کرد.

ارسلان هاشمی افزود: این طرح با هدف تأمین نیازهای شرب و صنعت مراکز جمعیتی و صنعتی محدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی و تعادل بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی موجود در محدوده طرح به روش آبیاری مدرن اجرا می‌شود.

وی در خصوص آثار اقتصادی و اجتماعی این طرح، اظهار کرد: اجرای طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه، ضمن توسعه استان آذربایجان‌ شرقی در بخش صنعت و شرب، با پیشگیری از بروز بحران آبی در افق ۱۴۲۵ و اشتغالزایی غیرمستقیم بیش از ۳ هزار نفر موجب کاهش تنش‌های اجتماعی ناشی از کم آبی در منطقه و همچنین با تعادل بخشی افت تراز دریاچه ارومیه موجب ممانعت از پیشروی شوره‌زارهای ساحلی و طوفان نمک و حفظ کیفیت مراتع و اراضی کشاورزی از نظر زیست محیطی می‌شود.

وی در خصوص هزینه‌های اجرایی این طرح گفت: هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه طرح برای اجرای آبگیر، خط انتقال، تونل انتقال، راه دسترسی، ایستگاه‌های پمپاژ، تصفیه‌خانه، مخازن ذخیره، سیستم انتقال پیام با احتساب هزینه‌های استملاک اراضی و نیرو رسانی بر اساس برآورد سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد ریال و با احتساب دوره پنج ساله ساخت و بازپرداخت اصل و سود فاینانس، در حدود ۳۵ هزار میلیارد ریال است که از طریق فاینانس خارجی تأمین می‌شود.

حق آبه استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی و اردبیل برای برداشت از آب ارس مشخص شده است

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: حق آبه‌های استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی و اردبیل برای برداشت از آب ارس مشخص شده است.

محمد حسین فرهنگی افزود: هرگونه تخلف در این زمینه برخلاف پروتکل‌های موجود بوده و حساسیت آفرینی در این مورد از سوی سایر استان‌ها هیچگونه توجیهی ندارد.

وی ضمن تاکید بر قانونی بودن این انتقال و تامین اعتبار برای این امر در بودجه امسال گفت: انتقال آب به دریاچه ارومیه از دو مسیر آذربایجان‌ شرقی و غربی و از رودخانه‌های ارس و زاب مصوبه قانونی دارد و  برای هر استان اعتبار جداگانه‌ای نیز برای این انتقال‌ها پیش‌بینی شده است.

فرهنگی گفت: با توجه به وجود بحران آب در شهر تبریز و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این مورد مقرر شده ضمن انتقال آب از ارس بحث مدیریت و استفاده بهینه از آن نیز درباره دشت‌های تبریز و مرند در دستور کار مسئولان استانی قرار گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: در بودجه سال گذشته یک هزار میلیارد ریال برای این منظور اختصاص یافته بود که متاسفانه با تحقق تنها ۱۰ درصد اعتبار این پروژه به مانند اعتبار سایر پروژه ها در کشور امکان اجرایی شدن این مصوبه فراهم نشد.

وی یادآور شد: امسال نیز اعتبار لازم برای این پروژه مصوب شده است.

0
0
  

5 دیدگاه

 1. توحید می‌گوید:

  آیا واقعا فقط برای آبیاری زمینهای بعضی اشخاص هست ؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

  • امیر می‌گوید:

   پس چی دوست من؟مگر کسی دغدغه دریاچه را هم دارد؟امان از این کوته بینان که نمی بینند ۲-۳ سال دیگرو که نه باغی مانده و نه باغبانی.

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 2. اصیل جزیره می‌گوید:

  خوب دوست عزیز رود ارس هم مال استان اذربایجان شرقی وهم غربی وهم اردبیل است خوب ابش هم بین ۳ استان تقسیم میشه هر استانم سهم خودشو از اب می گیره تو چی میگی حرف حسابت چیه ؟ برای ابیاری نیست این حرفها دو به هم زنی فقط افسوس میخورم که دولت دیر از خواب بیدار شده ولی بازهم امیدی هست.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 3. مرتضی خاکپور می‌گوید:

  باید که از دریاچه ارومیه و زاینده رود شروع کنند که اولویت و فوریت دارد و هم در کمتر از یکسال اجرایی می شود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ناامید می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید

  من فقط یک سوال دارم که امیدوارم بالاخره جائی مطرح بشه و توسط مسئولین باهوش جواب داده شود:
  اگر دریاچه ارومیه با جزایر گوناگونی که داخلش هست در دست عربها بود الان چه وضعی داشت؟

  ( نظر من : فارق از هزاران فایده های مهم برای کشور و منطقه فقط همین بس که بهترین منطقه گردشگری دنیا می شد ولی افسوس ……………………………………………………………………………………………)

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>