نگرانی از رشد بیرویه توتیای دریایی در خلیج فارس و نابودی زیستگاه های مرجانی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از انجام تحقیقات برای روشن شدن دلیل رشد بی رویه توتیای دریایی در زیستگاه های مرجانی خلیج فارس خبر داد و گفت: رشد بی رویه تویتای دریایی بسیاری از زیستگاه های مرجانی را نابود خواهد کرد.

عبدالرضا کرباسی، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از حدود ۱۰ سال پیش رشد بی رویه توتیای دریایی در خلیج فارس آغاز شده و همچنان این وضعیت نگران کننده ادامه دارد.

وی ادامه داد: هنوز برای ما روشن نشده است که دلیل این رشد بی رویه چیست. آیا به دلیل جهش اکولوژیک خود این گونه است یا به دلیل فعالیت های انسانی این رشد بی رویه ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: تا زمانی که این موضوع مشخص نشود نمی توانیم هیچگونه اقدامی در راستای جلوگیری از رشد توتیای دریایی داشته باشیم.

کرباسی با اشاره به اینکه حجم زیاد توتیای دریایی در اطراف جزیره خارک در مقایسه با سایر قسمت های خلیح فارس دیده می شود، گفت: بنابراین یک احتمال وجود دارد که این رشد بی رویه ناشی از عدم توازنی باشد که توسط کشتیهای نفتکش در آبهای اطراف جزیره خارک ایجاد می شود.

این مقام مسئول در سازمان حفاظت محیط زیست، تصریح کرد: در هر صورت ما به دنبال این نیستیم که به صورت فیزیکی جمعیت توتیای دریایی را در خلیج فارس کنترل کنیم چرا که کشتن آنها به هیچ وجه مورد تایید مجامع بین المللی محیط زیست نخواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین نمی توانیم موجوداتی که خوراکشان توتیای دریایی است را وارد آبهای خلیج فارس کنیم تا به این ترتیب موفق به کنترل جمعیت آنها شویم چرا که ممکن است وارد کردن این موجودات پس از کنترل جمعیت توتیای دریایی، عواقب بدتری برای محیط زیست خلیج فارس به همراه داشته باشد.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، یادآور شد: کنترل جمعیت توتیای دریایی در خلیج فارس در دستور کار سازمان محیط زیست قرار گرفته و در این راستا ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های ساحلی موظف به انجام تحقیقات برای کشف علت افزایش بی رویه این موجودات دریایی شده اند.

به گزارش مهر،  پیش از این مطهری، مدیر کل اداره حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز در خصوص رشد بی رویه توتیای دریایی در زیستگاه های مرجانی اطراف جزیره خارک گفته بود: یک گروه کارشناسی پس از غواصی در اطراف جزایر خارک و خارکو و انجام پایش، از تعداد توتیای دریایی در آبهای این مناطق سرشماری به عمل آورده و گزارش مفصلی در این خصوص تهیه کردند که نتیجه این بررسی ها برای ارائه راهکار مناسب به منظور کنترل جمعیت توتیای دریایی و جلوگیری از ازدیاد آن به سازمان حفاظت محیط زیست ارسال شده است.

وی همچنین گفته بود برای جلوگیری از آسیب هر چه بیشتر به مرجان های منطقه، قصد داریم قبل از هر اقدامی به روش فیزیکی و با استفاده نیروی انسانی تعداد زیادی توتیا را از محل جمع آوری کنیم.

+2
0
  

2 دیدگاه

  1. امیر می‌گوید:

    خبر علمی خوبی بود

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

  2. sajjad.k.k می‌گوید:

    انشالله با عزم جدی و همکاری سروران گرامی به نحوی صحیح این نگرانی را حل خواهیم کرد. به گونه ای کهنه نیاز به بیان این مشکل باشد و نه گونه رقیبی وارد شود. گاهی گمان نمی کنی و می شود…….!

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>