ایجاد لکه نفتی به طول ۱۰ مایل در خلیج فارس / توقیف نفتکش هندی سیاسی نیست

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیرکل دفتر آلودگی دریایی سازمان محیط زیست از نشت نفتی کشتی هندی به خلیج فارس خبر داد و گفت: این کشتی در حال حاضر در سواحل استان خوزستان (در خور‌موسی) متوقف شده است و توسط کارشناسان سازمان بنادر و دریانوردی در حال بازرسی است تا در صورت اثبات جرم تدابیر مقتضی در راستای اخذ جریمه اتخاذ شود.

نیما پورنگ در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: براساس گزارشات دریافت شده از مرکز منطقه‌ای MEMAC (مرکز کمک‌های متقابل در موارد اضطراری در دریا) یک کشتی نفت‌کش هندی تحت عنوان Desh Shanti در طی روزهای اخیر موجب بروز نشت نفتی در خلیج‌فارس شده است.

مدیرکل دفتر آلودگی دریای سازمان محیط زیست افزود: بر اساس اطلاعات واصله نفت‌کش مزبور که ظاهرا به منظور بارگیری نفت خام از عراق وارد منطقه شده است، بخشی از آب توازن حاوی نفت خود را در حدود ۳۰ مایلی شرق جزیره لاوان تخلیه کرده است که این امر موجب بروز لکه نفتی به طول حدود ۱۰ مایل شده است.

پورنگ بیان داشت: با توجه به اطلاعات موجود هنوز برآورد دقیق میزان نفت نشت یافته به دریا از طریق کشتی مزبور امکان‌پذیر نیست و در سطح ملی سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سازمان بنادر و دریانوردی در حال گردآوری اطلاعات و مدارک لازم در این خصوص است.

مدیرکل دفتر آلودگی دریای سازمان محیط زیست خاطرنشان کرد: اصولا تمام شناورهایی که در منطقه خلیج‌فارس و دریای عمان تردد می‌‌کنند (با پرچم هر کشوری) ملزم به گزارش فوری مشاهده وقوع هر گونه آلودگی به مرکز منطقه‌ای MEMAC هستند.

سخنگوی وزارت خارجه: متوقف کردن نفت‌کش هندی توسط ایران سیاسی نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره‌ توقیف یک نفت‌کش هندی در خلیج فارس توسط ایران گفت: این کشتی توسط نیروی دریایی و به دلیل ایجاد آلودگی بسیار وسیع در خلیج فارس متوقف شده است.

سید عباس عراقچی در گفت‌وگو با ایسنا، با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد که این توقف بر اساس قوانین بین‌المللی صورت گرفته است.

عراقچی توضیح داد: این کشتی آلودگی بسیار وسیعی در خلیج فارس ایجاد کرده است و بر اساس قوانین بین‌المللی موظف بودیم که این کشتی را متوقف کنیم تا بررسی‌های لازم انجام شود. اگر اثبات شود که این کشتی آلودگی ایجاد کرده باید طبق مقررات خسارت‌ها پرداخت شود.

سخنگوی وزارت خارجه ایران افزود: محیط زیست برای ما و همه‌ کشورهای حوزه‌ خلیج فارس اهمیت زیادی دارد، مسلما پس از بررسی‌های لازم طبق قوانین و مقرات بین‌المللی با این نفت‌کش هندی برخورد خواهد شد.

عراقچی تاکید کرد: هرگونه شائبه سیاسی درباره‌ توقف این کشتی را رد می‌کنم و این تصمیم صرفا بر اساس موضوعات فنی و مقررات دریایی گرفته شده است.

مقامات شرکت کشتیرانی هند گفتند که مقامات نیروی دریایی ایران یک تانکر نفت هندی را که از عراق برای این کشور نفت می‌برد در خلیج فارس توقیف کرده‌اند.

شرکت کشتیرانی هند، مالک تانکر Desh Shanti روز پنج‌شنبه گفت که مقامات ایران از بعد از ظهر روز سه‌شنبه این کشتی را توقیف کرده‌اند و می‌گویند که این تانکر نفتی سوئزمکس آب‌های ایران را آلوده کرده است.

به گزارش روزنامه‌ی وال استریت ژورنال، تانکرهای سوئزمکس،‌ تانکرهای نفتی با اندازه‌ی متوسط هستند که به طور میانگین می‌توانند یک میلیون بشکه نفت را حمل کنند.

بی.کی.ماندال، رییس و مدیر شرکت کشتیرانی هند در این‌باره گفت: آنها یکی از تانکرهای ما را توقیف کرده‌اند. مقامات ایرانی مدعی‌اند که این تانکر آب‌هایشان را آلوده کرده است ولی این کاملا غلط است. این کشتی در نزدیکی آب‌های ایران نبود.

0
-109
  

1 دیدگاه

  1. فرشید می‌گوید:

    از باب محیط زیست کوتاه نیایید . متشکرم

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>