گونه جدیدی از خزندگان در پارک ملی نایبند شناسایی و به ثبت جهانی رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: گونه جدیدی از خزندگان که متعلق به خانواده جکوئیده می باشد، در پارک ملی دریایی نای بند استان بوشهر شناسایی و به ثبت جهانی رسید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: این گونه، با نام علمی ثبت شده “spTropiocolotes naybandensis”  توسط مصطفی موذنی رییس پارک ملی دریایی نای بند در خلال تحقیق و جستجوی خزندگان این پارک شناسایی و نمونه گیری شد.

با توجه به اینکه این نمونه با گونه های شناخته شده قبل مطابقت نداشت، جهت بررسی بیشتر به آزمایشگاه منتقل و پس از انجام بررسی های طولانی در خارج از کشور به عنوان یک گونه جدید تایید و به نام “جکوی نای بند” ثبت گردید و در یکی از ژورنال های معتبر بین المللی نیز به چاپ رسید.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان این مطلب گفت: کشف گونه های جدید جانوری در هر منطقه، دارای اهمیت فوق العاده و بیانگر پتانسیل بالای زیستی آن است.

سید اصغر مطهری افزود: کشف این گونه ی جدید در پارک ملی دریایی نای بند استان بوشهر نشان دهنده اهمیت این پارک بوده و توجه به غنای زیستی آن را صد چندان نموده است.

مطهری یادآور شد: در سال ۲۰۰۱ نیز دو گونه خزنده دیگر از این خانواده در پارک ملی دریایی نای بند مورد شناسایی قرار گرفته و ثبت شد که به افتخار نام کشورمان یکی بنام “جکوی ایرانی” و دیگری به افتخار دانشمند ایرانی دکتر کیابی،‌ “جکوی کیابی” نامگذاری و این جکوی کشف شده جدید به نام پارک ملی نای بند نامگذاری شده است.

منبع و تصاویر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر

+112
0
  

3 دیدگاه

 1. نمایشگاه نسبتا جامع حفظ محیط زیست در اردکان برگزار می شود+پوستر
  http://cheetahardakan.persianblog.ir/

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 2. reza می‌گوید:

  فرستادنش خارج برگشت

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 3. آریان می‌گوید:

  مبارک باشه.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>