فاز دوم پروژه مدیریت تالاب انزلی آغاز خواهد شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به آغاز فاز دوم پروژه مدیریت تالاب انزلی برای مدت ۵ سال با همکاری آژانس بین المللی ژاپن، گفت: از تجربیات این پروژه برنامه مدیریتی برای سایر تالاب های کشور تدوین می شود.

نشست فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیکی تالاب انزلی با حضور معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست، تیم ژاپنی جایکا و نمایندگانی از وزارت نیرو و وزارت کشور و اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان به منظور ارزیابی و رفع معایب فاز اول پروژه و همچنین برنامه ریزی برای شروع فاز دوم پروژه در سالن اجتماعات معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

احمد علی کیخا در این نشست با بیان اینکه امروزه مدیریت منابع آب یکی از چالش های اصلی بویژه در مناطق خشک مثل ایران است، گفت: معمولا نتایج مدیریت غیر صحیح منابع آب را در وضعیت تالاب های کشور می توان مشاهده کرد.

وی شرایط دریاچه ارومیه و هامون را بحرانی عنوان کرد و گفت: از تالاب های استان های همجوار نیز گزارش های خوبی نداریم و پدیده ریزگردها که در سال های اخیر شایع شده است بی ارتباط با خشک شدن تالاب ها در کشورهای همجوار نیست.

به گفته معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست خوشبختانه در شرایط فعلی هم دولت و هم مجلس شورای اسلامی ایران توجه ویژه ای به تالاب ها دارند و مجلس در حال تصویب قانونی خاص برای مدیریت، حفاظت و بهره برداری از تالاب ها است.

کیخا با بیان اینکه دولت جدید نیز در اولین جلسه خود با توجه ویژه به دریاچه ارومیه این مسئله را در اولویت کار خود قرار داده است از اجرای فاز اول مدیریت تالاب انزلی اعلام رضایت کرد.

وی اظهار امیدواری کرد در فاز دوم علاوه بر یافتن راه حل مناسب برای رفع مشکلات تالاب انزلی بعنوان یکی از مهمترین تالاب های کشور بتوانیم نسخه ای برای سایر تالاب ها بنویسیم و دستگاه های اجرایی را در مسیر درستی هدایت کنیم و حتی تجربیات این پروژه مورد استفاده سایر کشورها قرار گیرد.

به گفته کیخا رویکردهای جدید دولت و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست تاکید ویژه بر همکاری های بین المللی دارند و قطعا در این فاز شرایط همکاری بهتری وجود خواهد داشت.

وی در ادامه، معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست را موظف به همکاری ویژه با طرح مدیریت پروژه تالاب انزلی و همکاری با تیم ژاپنی دانست و اعلام کرد: روز سه شنبه همراه تیم جایکا به گیلان سفر خواهد کرد تا از نزدیک مسائل تالاب انزلی را مورد بررسی قرار دهد.

گفتنی است، فاز دوم پروژه مدیریت تالاب انزلی از سال ۲۰۱۴ میلادی برای مدت ۵ سال با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و جایکا آغاز خواهد شد.

+1
0
  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>