با تصویب هیئت دولت عیسی کلانتری مجری طرح احیای دریاچه ارومیه شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزیر نیرو ظهر امروز در جمع خبرنگاران درباره میزان ذخایر آب کشور و تدابیر وزارت نیرو برای جبران کمبودها، اظهار داشت: بر اساس آمار بارندگی ها که تا یک هفته گذشته تنظیم شده است به طور میانگین در سال آبی جاری (از مهر تاکنون) ۹۶ میلی متر در کشور بارندگی داریم که ۱۶ درصد از میزان بارندگی زمان مشابه در سال گذشته کمتر بوده و ۸ درصد از متوسط سال های گذشته بیشتر است. البته خوشبختانه امسال بارش برف بیشتر از باران بوده است.

چیت چیان تصریح کرد: ذخیره آب ۵ سد اطراف تهران نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کمتر است و از همشهریان استان تهران به طور جدی می خواهیم در مصرف آب صرفه جویی کنند تا سال آینده با مشکل مواجه نشویم.

عیسی کلانتری مجری طرح احیای دریاچه ارومیه شد

وزیر نیرو همچنین در ادامه به مصوبه امروز دولت درباره احیای دریاچه ارومیه اشاره کرد و گفت: از دو ماه گذشته با «عیسی کلانتری» مذاکره شد که به عنوان مجری احیای دریاچه ارومیه فعالیت کند و امروز مصوب شد که وی دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مجری این طرح شود.

وی در ادامه در خصوص برنامه دولت برای احیای دریاچه ارومیه گفت: موضوع دریاچه ارومیه مسئله ای بود که از ابتدای کار دولت یازدهم مورد توجه شخص رئیس جمهور و دولت قرار گرفت.

چیت چیان خاطر نشان کرد: بررسی هایی توسط کارگروه ها انجام و نتایج به دست آمده از این بررسی ها مطرح شده است که اقدامات اولویت دار به تایید رسیده است تا سازمان های مرتبط با این موضوع فعالیت خود را آغاز کنند.

وی افزود: برای ارتقای این فعالیت ها نیازمند این هستیم که در راس ستاد احیای دریاچه ارومیه شخص معاون اول رئیس جمهور قرار گیرند که این موضوع امروز به تصویب رسید.

ارزیابی اثرات زیست محیطی در طر‌ح‌های سدسازی ضروری است

وی در ادامه درباره مطالعات در خصوص سدسازی و هماهنگی با محیط زیست گفت: در این زمینه دو دیدگاه وجود دارد. برخی مخالف ساختن سد هستند و برخی به شکل افراطی معتقد هستند که حتما سد به هر قیمتی باید ساخته شود. اما این هر دو دیدگاه از نظر ما افراطی و غلط است. ما به عنوان کشوری که در مدار خشکی قرار داریم، اگر بخواهیم سدی ایجاد نکنیم تا آب سرگردان و تلف شود و از آن برای توسعه کشاورزی استفاده نشود غلط است و اقدام به جایی نیست.

وی خاطر نشان کرد: در مورد سدهای احیا شده باید سهم محیط زیست بر رودخانه‌های اطراف را لحاظ کنیم و در مورد طرح‌های در حال احداث نیز حتما بازنگری‌های لازم صورت بگیرد و اگر لازم بود مشخصات سد نیز مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

چیت چیان تصریح کرد: ارزیابی اثرات زیست محیطی در طر‌ح‌های سدسازی ضروری است و باید در تمام طرح‌های سد سازی ارزیابی مطلوبی از اثرات زیست محیطی داشته باشیم و سدها با مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست به مرحله احداث برسد.

وزیر نیرو با بیان اینکه افراط در این زمینه می‌تواند موجب نگرانی‌های بیشتر شود، خاطر نشان کرد: آنچه مورد تایید دولت است این است که در مورد تمام طرح های احداث سد گزارش‌های محیط زیست را مورد توجه قرار دهیم تا اگر نیاز به بازبینی و بررسی مجدد داشته باشد آن را انجام دهیم.

+14
0
  

12 دیدگاه

 1. مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

  واقعا که خسته نباشید…
  تازه مجری طرح انتخاب کردن،
  بابا به چه زبونی بگیم دریاچه ارومیه داره خشک میشه..از خواب بیدار بشین
  خدایا خودت بدادمون برس…

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 2. وحید.ب می‌گوید:

  ایکاش ابتدا عاملان ” به این روز در آمدن دریاچه ارومیه” شناسایی و طبق اصل پنجاهم قانون اساسی با آنها برخورد شود چون وقتی صحبت احیا میشود یعنی مرگی صورت گرفته واین مرگ به گواهی بسیاری بر اثر سو مدیریت در سطوح مختلف بوده است.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 3. مهدی عاشق حیات وحش می‌گوید:

  امیدوارم در انجام این مسئولیت مهم موفق باشید چشم امید ما به توان شماس لطفا تمام تلاش خودتون رو برای نجات این دریاچه ملی و زیبا بکار بگیرد موفق و سربلند باشید

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 4. یک زمین برای همه می‌گوید:

  متاسفانه فرایند ارزیابی اثرات محیط زیستی آن گونه که باید در کشور به اجرا در نمی اید و فرایند ارزیابی اثرات تنها به مجوزی برای پروژه های مخرب محیط زیست تبدیل شده است.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 5. زهره می‌گوید:

  چه حیواناتی که همزمان با مرگ این دریاچه جانشان را از دست ندادند. خدا از سر تقصیرات مسببین این رویداد غم انگیز نگذرد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 6. نیما می‌گوید:

  خبر خوبی بود … ولی نگرانم مثل هر جای دیگه یکسری ادم سودجو در سازمان حفاظت از محیط زیست برای نفوذ افراد زمین خوار و سودجو پیدا بشه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. شاهین می‌گوید:

  خدا کنه کاری انجام بشه فقط حرف نباشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 8. ایان می‌گوید:

  این خشکسالی دریاچه ارومیه مال یکی دوسال که نیست .بلکه زمان وزارت اقای کلانتری هم بود وباندانم کاریهای اقایان به اینجا رسیده ایم وحالا هم درهیبت ناجی امده اند.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 9. ایان می‌گوید:

  این خشکسالی دریاچه ارومیه مال یکی دو سال که نیست بلکه زمان وزارت آقای کلانتری هم بود و با ندانم کاریهای آقایان به اینجا رسیده ایم

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 10. امیر می‌گوید:

  نجات دریاچه نیازمند همدلی همه هموطنان است لطفا اگر چیزی برای گفتن ندارید سکوت کنید. دلسرد کردن مسوولین دردی را دوا نخواهد کرد

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

 11. مهناز می‌گوید:

  سلام بر همه
  چند روز پیش برای دیدن بره میش ها رفتم پارک سرخه حصار که ای کاش نمی رفتم هیچ وقت آبشخور های سرخه حصار را اینقدر ویرانه تصور نمی کردم ۱۲ چشمه و آبشخور عزیزان از آب خالی بود کسانی که با این منطقه آشنا هستند حتما میدانند این به چه معناست؟ این یعنی شکار باید اجبارا برای زنده بودن این منطقه را ترک کنند حالا بنظر شما ترمیم این آبشخورها وظیفه کیست؟ سالها با تمام فرازونشیب ها وظیفه محیط زیست بود اما احتمالا یادشان رفته و باز هم احتمالا فصل زایش میش و بز را هم فراموش کرده اند چون کلا قضیه برایشان از اولویت افتاده… خسته شدم از این همه ادعا و کم کاری دیگه بسه معذرت می خواهم اصلا اشتباه کردم کامنت گذاشتم.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>