دستگیری باند شکار غیرقانونی و فروش گوشت خوک وحشی به رستوران ها

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: عصر روز گذشته (شنبه ۱۳۹۲/۱۲/۲۴) نیروهای یگان محیط زیست پارک ملی گلستان حین گشت و کنترل متوجه صدای شلیک گلوله در نزدیکی تفرجگاه دوم پارک شدند.

محیط بانان در بررسی محدوده انتشار صدای شلیک گلوله، متوجه حضور ۴ فرد مشکوک و به همراه دو دستگاه خودرو و یک قبضه اسلحه شده و جهت برخورد قانونی با متخلفین وارد عمل شدند.

شکارچیان غیرمجاز به محض مشاهده مامورین اقدام به فرار نمودند که در جریان تعقیب و گریز یکی از خودروها توقیف و یک نفر از متخلفین به همراه یک قبضه اسلحه گلوله زنی متواری گردید.

در جریان بازرسی از خودروی توقیف شده لاشه ۲ گراز وحشی، یک تیغه چاقوی سلاخی و مقداری ادوات شکار کشف و ضبط و ۳ نفر متهم در این زمینه بازداشت شدند.

این مجرمین سابقه دار از مدتی قبل به دلیل اقدام به شکار غیرقانونی و فروش گوشت خوک وحشی، تحت تعقیب نیروهای یگان محیط زیست گلستان بوده اند.

اعضاء این باند پس از شکار غیرقانونی خوک وحشی در محدوده پارک ملی گلستان مبادرت به فروش گوشت خوک به برخی رستوران ها و اشخاص بعنوان گوشت گاو و گوسفند اهلی و یا گوشت شکار می نمودند.

روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان در اطلاعیه ای از مردم و مسافرین این استان درخواست نمود از خرید هرگونه گوشت از افراد ناشناس خودداری نموده و در صورت مشاهده، مراتب را به ادارات محیط زیست و پاسگاه های محیط بانی اطلاع دهند.

هم اکنون متهمین جهت بازجویی و تکمیل پرونده در بازداشت بسر میبرند و تلاش برای شناسایی و دستگیری مجرم فراری و توقیف اسلحه مربوطه ادامه دارد.

+110
-581
  

52 دیدگاه

 1. کوشان مهران می‌گوید:

  عزیزان دل برادر

  قصاب و رستوران دار به سادگی متوجه تفاوت گوشت گراز با گوسفند و گوساله می شود و قیمت ژامبون گراز تا آن اندازه شیرین تر است که بدل به کباب کوبیده نگردد.

  در بسیاری از مکان های دپوی زباله در شمال شب ها به هنگام تغذبه گراز، رفقا با نور پروژکتور به شکار گراز می پردازند و ران و راسته را به پول نزدیک می نمایند.

  شکار گراز در پارک ملی گلستان به دلیل کاهش دیگر گونه ها مانند مرال و شوکا تاثیر مستقیم و منفی بر منابع غذایی پلنگ داشته و بسیار زیانبار می باشد.

  در صورت شکار به منظور تعدیل جمعیت در مناطق آزاد این امر می تواند در صورت مدیریت جدا از جذب شکارگران خارجی تروفی گراز ژامبون های فرد اعلای ممتازی برای هموطنان دوست داشتنی ارمنی مان فراهم نماید ولی باید توجه داشت که حتی گراز نیز با تخریب شدید زیستگاه و فشار در زیستگاهی مانند دلتای نیل در اوایل قرن بیستم و انگلستان قرن پانزدهم گزینه ای جر انقراض در پیش نخواهد داشت.

  پر طرفدار Thumb up 71 Thumb down 3

  • وحید.ب می‌گوید:

   جناب مهران
   فرمایش شما کاملا صحیح است در این مورد گوشت گراز به راحتی قابل شناسایی است خصوصا در مقایسه با گوشت گوسفند اهلی و رستوران آگاهانه این گوشت را میخریده ولی در رابطه با قسمت پایانی نظر شما باید بگویم در برخی مناطق در شمال ایران گراز در منطقه ای زندگی میکند که از لحاظ اکولوژیکی از هرم تک افتاده و جز در موارد محدود دشمن طبیعی ندارد البته این وضع نتیجه سالها دخالت مستقیم پیشینیان ما در امر تبدیل جنگل های کوهپایه ای به باغ های چای بوده
   در یک مورد خاص جنگل های کوهپایه ای روستای دیوشل از توابع شهرستان لنگرود، حالا پس از گذشت سالها اکثر باغ های چای در این منطقه مخروبه شده است دلیل این امر که احتمالا خود به آن واقف هستید در این مجال نمیگنجد الا ای حال جمعیت گراز با توجه به زادآوری بالا در این منطقه در سیزده سال گذشته (از سال ۷۹) رو به فزونی نهاده است و تبدیل به آفتی برای باغ های آباد منطقه شده
   متاسفانه مسئولین امر تلاشی برای حل این موضوع انجام نمیدهند شما بعنوان یک صاحب نظر چه پیشنهاد میکنید؟

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

   • کوشان مهران می‌گوید:

    در زمان مظفرالدین شاه زنده یاد شاهزاده محمد میرزا کاشف السلطنه کارپرداز ایران در بمبئی نهال و بذر چای سیلان را به خطه شمال وارد نمود و پس از پیگیری و مرارت برای نخستین بار یک گیروانکه(واحد وزن روسی برابر ۱۶ کیلوگرم) چای عمل آمده را تقدیم مظفرالدین شاه نمود.

    یک پرسش:

    چرا کاشف السطنه دیپلمات مقیم هند بجای کاشت چای و مقاومت نخستین مالکان به دلالی چای سیلان و دارجلینگ نمی پرداخت؟ چرا این مظفرالدین شاه که همه به ساده دلی او می خندند همواره دلنگران نابودی جنگل های شمال بود و برای برآوردن نیاز مردم تهران به سوخت و کاهش تبدیل جنگل های شمال به ذغال فرمان ایجاد یک جنگل دستکاشت و استخدام یک کارشناس جنگل آلمانی را صادر نمود؟

    پیش از پاسخ به پرسش شما خوب است نخست در این باره کمی اندیشه نماییم.

    به دلیل ورود آزاد چای قاچاق به کشور و عدم نظارت بر چین چای(در دنیا چای را در مراحل گوناگون با دست می چینند ولی در ایران با قیچی باقبانی هرس می نمایند) و عمل آوردن آن در کارخانه بسیاری از چایکاران عملا ورشکست شده که این خبر خوبی برای دوستان زمین خوار و دلال می باشد.

    چای ایرانی خلاف لجن پراکنی های آنانی که مدعی دارا بودن ویتامین په( یعنی پهن) بوده تا ذایقه عموم مردم را تغییر دهند از کیفیت خوبی برخوردار می باشد و از سوی دیگر باغ های چای یکی از بهترین زیستگاه های زیرگونه های قرقاول هیرکانی (پس از تغییر کاربری جنگل کوهپایه ای ممرز و بلندمازو به باغ) می باشد.

    با ایجاد شکارگاه های خصوصی قرقاول و گراز در فصل زمستان می توان در کنار کمک به رونق گردشگری بهانه ای برای عدم تغییرکابری باغ های چای بدست آورد.

    شکارگران اروپایی مشتاق شکار گرازهای تروفی می باشند. می توان با ورود شکارگران تروفی گراز و تعدیل جمعیت گراز در کنار کاهش خسارت های وارده به زمین های کشاورزی و درآمدزایی و کارآفرینی مردم را تشویق نمود که بجای فروش زمین های خود با شرکت در مدیریت شکار از نابودی شیوه زندگی خویش پیشگیری نمایند.

    در قرق های اروپا که شاهد شکار فراوان قرقاول می باشیم در واقع این پرندگان پرورشی می باشند که در نخجیرگاه آزاد شده و در بسیاری موارد کبک ها و قراول های پرورشی به زیستگاه های دیگر رفته و به عنوان گونه ای (Feral) بیگانه شروع به زاد و ولد می نماید که این همچون شمشیری دو لبه بر دیگر گونه های بومی تاثیر خواهد گذاشت.

    با دقت در برگزیدن گونه های قرقاول بومی هیرکانی می توان ضمن اطمینان از عدم تداخل با قرقاول های طوق دار چینی و نمونه های طلایی و نقره ای به هنگام رها سازی نمونه های پرورشی در باغ های چای در فصل شکار در کنار کم نمودن میزان فشار بر جمعیت های بومی افراد دوستدار شکار قرقاول را که به دلیل ممنوعیت ها درپی قانون شکنی بوده و بحث ارتشا و فساد را پیش خواهد آورد را به شکارگران قانونی و درامزا برای جوامع محلی و سرمایه گذاران قرق بدل نمود.

    با ورود شکارگران تروفی گراز از سویی دیگر نیاز به استخدام میرشکاران محلی نبوده و می توان این میرشکاران با تجربه را به عنوان قرقبان به خدمت گرفت و از سوی دیگر ورود مسافر شکارگر در صورتی که قانون شکن نباشد می تواند سبب ساز کارآفرینی برای رستوران دار، راننده، متل دار و هتل دار و دیگر مشاغل و رونق گردشگری پاییزه و زمستانه گردد.

    لطفا فراموش ننمایید که با این روند کنونی بالا رفتن هزینه استخدام کارگر در بخش کشاورزی و ورود بی رویه فراورده های کشاورزی با بهای پایین تر و رونق گرفتن زمین خواری و شن دزدی:

    دیروز برنج
    امروز زانتیا
    فردا سرایداری!!!!

    حقیقت بیش از اندازه عریان است که با اشک و آه و غر و اطوار آن را بزک نمایم.

    پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

    • میثم می‌گوید:

     جناب کوشا یک سوال
     امکانش هست که نمونه های وحشی رو مثلن همین قرقاول شمال رو زنده گیری و در اسارت برای زاد اوری نگهداری کنند ؟؟؟
     اینطوری خطر گونه غیر بومی از بین نمیره؟؟؟

     پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

    • وحید.ب می‌گوید:

     سالها پیش یک افسانه محلی رایج در خطه شمال را از مادر بزرگم شنیده بودم که میگفت
     کاشف السلطنه تخم چای را در عصای خود جاسازی نموده وبا خود به ایران آورده است.
     بعدها خواندم که این موضوع فقط یک شایعه بوده و مرحوم کاشف السلطنه مقدار زیادی تخم چای را به همراه چهارهزار گلدان نهال چای و قهوه و تخم کنف ، دارچین ،فلفل میخک هل ابه گنگنه کافور ریشه زرچوبه زنجبیل و چند مورد دیگر را خریداری میکند که در ایران امتحان کند از میان این گیاهان کنف به عمل می آید وچای حمل این همه نهال از دامنه هیمالیا به بمبئی و از آنجا با کشتی به بوشهر ودر نهایت با قاطر به تهران! کاشف السلطنه این نهالها را رسما” خرید وبه ایران آورد و انگلیسیها گمان میرود که: انگلیسیها گمان میکردند که او در این کار موفقیتی عایدش نمیشود , و جالب آنجا که در هندوستان مستعمره بریتانیا ابتدا خودرا بعنوان تبعه فرانسه معرفی کرده و فنون چایسازی را بعنوان یک فرانسوی آموخته بود، نظر شخص من این است که کاشف السلطنه یک میهن دوست بوده که با دیدن ولع انگلیسیها به انحصار تولید وعرضه وهمینطور علاقه به نوشیدن چای دوست داشت آنرا در ایران هم رایج کند ،
     ولی در باب طایفه قاجاریه من باب مسائل داخلی ایران من گمان میکنم که فکر کردن و نگرانی بابت نابودی اکوسیستم های گیاهی و جانوری در آن سالها امری دور از ذهن بود چه رسد به خود نابودی !
     به شخصه از پدر بزرگ مادری ام شنیده ام که میگفت بهمراه پدرش هزاران اصله درخت شبخوس و… بومی این مناطق را نابود کرده و زمینها را مهیای کاشت چای نموده بودند
     نگرانی که وجود داشت در آن زمان این بود که چوب درخت شبخوس به جهت مرغوبیت ذغالش در حال نابودی بوده وگرنه نسل پدر پدر بزرگ هامان هرگز فکر نمیکردند که جنگل های شمال ویران شوند و….
     چند سال پیش همصحبت پیرمردی شدم که از آشنایان بود
     و میگفت در زمان حکومت رضاشاه به شخصه در حوالی گرگان دو توله شیر دیده که البته منظورش ببر بوده که بومیان مازندرانی به آن شیر سرخ میگفتند و وقتی با پاسخ اینکه پدر جان امروز دیگر نسل ببر مازندران منقرض شده و چند قلاده از آن فقط در باغ وحش هایی در اسارت نگهداری میشوند ، مواجه شد بشدت بر افروخت و گفت چه میگویی ؟ من توی آن جنگل ها زندگی کرده ام ! غیر ممکن است…

     پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

  • رضا می‌گوید:

   تابستان امسال هنگام سفر از مشهد به گرگان در پارک گلستان گله های ده تایی گراز رو کنار جاده می دیدیم که از دست مسافران غذا می خوردند . ایستادیم و قسمتی از نان صبحانه را به گراز ها داده و عکس گرفتیم . گله ها شامل چند ماده و تعدادی بچه بود . نر ها در فاصله دورتری ایستاده بودند . خداییش گرفتن و کشتن گراز ها ساده بود !!! . برای پارک گلستان باید فکر اساسی شود . با این تراکم جمعیت بالای حیوانات در این منطقه ؛ گذر جاده ای به شلوغی جاده آسیایی به سمت مشهد با آن حجم بالای مسافر اصلا کار عاقلانه ای نیست .
   حداقل ماشن های سنگین نباید در این جاده تردد کنند و مسیر خودروهای شخصی هم باید در بیشتر نقاط با دوربین کنترل شود .

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

  • محمد می‌گوید:

   میگم خوک که در هر صورت نجسه چرا سرش بریدن دمشون گرم خواستن گوشت نجس حلال به خورد من و تو بدن خدا لعنتشون کنه دیگه به غذای رستورانها اعتماد نی

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

  • شهرام می‌گوید:

   دوست عزیز از قرار معلوم شما هم واردین و تجربه دارین

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 2. پروین می‌گوید:

  کشتار …….کشتار ….حلال و حرام کشتار …..کشتار …..
  برای این از خدا بیخبران هیچ فرقی نداره
  حمایت ….
  خانم ابتکار چگونه میخواهی از این کشتارها جلوگیری کنید ؟؟؟؟ با این اندک محیط بان ؟؟؟؟؟ یا با این جرایم کم؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 7

 3. محمد می‌گوید:

  خدا لعنتشون کنه آخه این چه کاریه …!

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

 4. مصطفی می‌گوید:

  خسته نباشین مامورین زحمت کش گلستان

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 5. مهدی‎ ‎حدادی می‌گوید:

  حیف نون بی غیرت.
  اون رستوران و باید رو سرشون خراب کرد.
  خانم ابتکار فکر چاره باشین.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 6. میثم می‌گوید:

  خسته نباشید محیط بانان..
  بیشتر اوقات ما اول سنگ رو میندازیم تو چاه بعد به چه کنم چه کنم میوفتیم…
  آخه پارک ملی !!! جای تردد هست ، جای جاده کشی هست…. ؟
  بیشتر مناطق بکر با کشیدن جاده و به راحتی در دسترس بودن از بین رفتن، وگرنه کسی توان حمل این گرازها رو اونم چندین کیلومتر تا رسیدن به جاده نداره
  مسئولین لطف کردن جاده رو بردن تو دل پارک

  گوشت شکار کلن رنگ تیره تری از گوشت پروار شده داره.. قابل تشخیص هست

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

  • شکاربان می‌گوید:

   شما تشخیص میدی آقا میثم، مردم عادی از کجا بفهمن، اگه مثلا رستوران دار بیاد مواد بهش بزنه بعنوان کباب ترش بفروشه کی میخواد بفهمه؟!
   کاریه که متاسفانه یاد گرفتن و قیمت بالای گوشت و صرفه خوبی که براشون داره خیلیهارو وسوسه میکنه
   مواردی هم که شما گفتی مثل سهل الوصول کردن رسیدن به شکار با جاده هم مزید بر علت شده
   بنظر من راهش کنترل دائمی رستورانها توسط مامورهای بهداشت اون منطقه هست و بستن در رستوران درصورت مشاهده تا رستوران دارها جرات نکنن بخرن و از صرفه اقتصادی بیوفته وگرنه بقول آقای مهران شبها در کنار محل دپو زباله زدنشون کار زیاد سختی نیست!

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

   • محیط بان مشهدی می‌گوید:

    شکار بان عزیز خواهشمند است اسم خود را به محیط بان تغییر بدهید

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

    • شکاربان می‌گوید:

     جناب محیط بان مشهدی از لطف شما ممنون
     ولی من همون شکاربان باشم بهتره! سعیمون هم این است به همکاران شما در منطقه خودمون کمک کنیم ولی من محیط بان با شرح وظایفی که براش هست نیستم! ممنون از محبت شما

     پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

   • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

    شکاربان جان ، بعد از فرمایش شما یاد یک داستانی افتادم …
    توی مشهد یک کبابی هست که واسه خودش اسم و رسمی داره !!!
    یک مغازه کوچیک داشت ولی مراجعه کننده بسیار …
    بعد از چند وقت از اداره بهداشت اومدن و پلمپ کردن مغازشو ، چرا ؟؟؟ چون به جای گوشت گوساله و گوسفند ، گوشت الاغ
    به خورد ملت داده بود …
    حالا ایشون نه تنها خم به ابرو نیاورد ، بلکه یک شعبه خیلی بزرگ تر افتتاح کرد و هنوزم که هنوزه مشتری های خودش رو داره ( با اینکه رسما اعلام شده بود از گوشت الاغ استفاده می کرده !!! )
    حالا خدا میدونه این وسط مشکل از کدوم طرف بود ؟ از کبابی که گوشت الاغ میداد یا مردمی که گوشت الاغ زیر زبونشون مزه کرده بود …

    پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 7. زهره می‌گوید:

  ظلم به این حیوانات ستم به گوشتخواران و خیانت به مردم است
  برای آنکه به داشته هایمان قانع نیستیم
  برای آنکه مال دنیا در نظرمان چنان آراسته است که مفاهیمی چون وجدان اخلاق شرافت آبرو و ترحم در ذخایر واژگان ذهن مان کاربردی ندارد
  اگر داشت این که هستیم نبودیم
  این افراد مستحق سخت ترین مجازات هستند چرا که ظلمی چندگانه مرتکب می شوند.
  دستگاههای قضایی در برابر چنین شیادانی باید چنان عمل کنند تا دیگر کسی فکر روی آوردن به چنین مشاغل پستی را به ذهن خود راه ندهد.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 8. kohgard می‌گوید:

  باسلام
  دلیل اینکار مشخصه . پول و درآمد آسان
  عدم توزیع ثروت و امکانات در اجتماع روستائی باعث این امر می شود و ربطی به شکارچی بودن طرف نداره
  یک گراز حدود ۲۰ کیلوگرم گوشت قابل فروش داره که به ازای کیلوئی حداقل ۲۰ هزارتومن میشه ۴۰۰ هزارتومن
  دلیل دیگش بهره گرفتن از امکانات طبیعی محیط زندگی خودشه ، طرف وقتی میبینه تمام محل زندگیش شده ویلا و باغات خصوصی که به تملک غریبه ها دراومده برای جبران این خسارت به طبیعت پیرامونش دست درازی میکنه تا حقشو بگیره
  موفق

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

  • mohsen می‌گوید:

   فرمایش شما درسته ، البته متاسفانه درسته ، ولی همه ی حقیقت نیست . در همه جرایم میگن فقط فرد مجرم نیست که گناهکاره و علل و عوامل دیگه ای هم در سوق دادن شخص به سمت بزه نقش داره
   با این وجود نباید وقوع این تخلفات رو با این جور دلایل (اضطرار بزهکار) توجیه کرد چون همین استدلال ها در مورد سارقین و قاچاقچیان مواد مخدر و مجرمین دیگه صدق میکنه ، پس قانون باید وظیفه اش رو انجام بده و با این متخلفین برخورد بشه (ضمن اینکه به رفع علتهایی که گفتید توجه بشه) قطعا در اون منطقه افراد محلی محترم زیادی هستند که همین مشکلات رو دارند ولی بخاطر ۴۰۰ هزار تومان، گوشت خوک به میهمانان شهرشون نمی فروشند و شرافتمندانه کسب درآمد میکنند . چنین کاری دور از فرهنگ ما ایرانی هاست.

   شهر یاران بود و خاک مهربانان این دیار ………. مهربانی کی سر آمد شهریاران را چه شد

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 9. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  کاش تمام اموال اینا به نفع سازمان مصادره میشد. اونوقت میدیدید که چقدر تو کاهش تخلفات تاثیر میزاره

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 10. امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

  نکته جالب اینه که حیوون حروم گوشت رو ذبح اسلامی کرده این بنده خدا …

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   نگویید بنده خدا بگویید بنده شیطان!
   این موجودات پست مدتهاست که از درگاه خداوند رانده شده اند!
   مگر آنکه توبه ای نستوه و نصوح آنان را در مسیر انسانیت بازگرداند.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

  • کوشان مهران می‌گوید:

   به این می گویند هم به ادا هم به اصول!
   نمونه ای از فرهنگ ما(خوب و یا بد)

   می گویند رندی گوسپندی را می دزدید و پس از ذبح گوشت آن را میان نیازمندان تقسیم می نمود. هنگامی که دلیل این کار عجیب را پرسیدند پاسخ داد:

   دزدیدن گوسفند امری است حرام، گوشتش را صدقه می دهم تا گناهانم پاک شود، در این میان پوست و کله پاچه و سیراب شیردان هم سهم حلال و قانونی من است!

   سرکار بانو زهره

   فرهنگ غالب ایرانیان همین است، مفهوم باطنی این تعارف های ملت خوب و نجیب و مهربان هم تنها هنگامی که برخورد مستقیم داشته باشید بر شما آشکار می گردد.

   آیینه چون نقش تو بنمود راست
   خود شکن، آیینه شکستن خطاست

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

   • kooshan می‌گوید:

    دوست عزیز آقای مهران حتما برای شما هم بیش آمده جنسی یا قطعه ای خریدید بعد متوجه میشید که اونکه خواستید نیست باین معنی حق با شماست حالا چرا بدلی زیاد شده و ما تشخیص نمی دیم چون عادت کردیم اما از دید ناظر بیرونی پنهان نیست

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 11. mohsen می‌گوید:

  به نماینده حقوقی محترم محیط زیست گلستان بعنوان توصیه عرض می کنم علاوه بر مسئله شکار خوک وحشی فروش گوشت به رستوران ها رو هم در شکواییه به دادسرای صالح گزارش کنید
  این از جرائم مشهوده و محیط بانها اگه بتونن در صورت جلسشون اشاره کنن که افراد گوشت رو به رستوران فروختن (و بشه ثابت کرد) علاوه بر شکار غیر قانونی مجازات تعزیری براشون در نظر گرفته میشه
  البته در قانون مجازات اسلامی صریحاً اشاره ­ای به خرید و فروش گوشت خوک و حرمت اون نشده اما قطعا راهی داره که دادستانی پیگر بشه
  در مورد فروش گوشت الاغ به رستورانها احکامی هست که میتونید استناد کنید.
  به این خاطر عرض میکنم که ضمانت اجرای بهتری دارید و بیشتر میتونید اذیتشون کنید
  میتونید برای برخورد با واحدهای صنفی خریدار گوشت خوک به اداره تعزیرات و اداره بهداشت اطلاع بدید اینطور خودشون پیگر برخورد با رستوران ها میشن اگه رستوران ها بترسن و نخرن شکار هم کاهش پیدا میکنه
  فقط یه وکیل یا نماینده حقوقی دلسوز محیط زیست میخواد که پیگیر بشه
  بدجور میشه تنبیه شون کرد
  مطمعن باشید اینا فقط شکارچی خوک وحشی نیستن

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 12. BERETA می‌گوید:

  اگر اداره بهداشت کارشو درست انجام میداد اینکار بشکل عادت براشون در نیومده بود.
  خدا میداند چقدر گوشت گراز بخورد مردم دادن و آب از آب تکون نخورده!
  محیط زیست که نمیتونه کنار هر درخت و بیشه یک مامور بگمارد.
  بعضی از مردم یاد گرفتن از آب کره بگیرن ….آخه به چه قیمتی.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 13. ایان می‌گوید:

  همه به فکر اند که مردم چه خوردن و یا حلال بودن گوشت مهم اما این خوکهای وحشی که به وحشیانترین روش کشته شدند اهمیتی ندارد!
  تمام حیوانات ارزشمند چه پلنگ باشد و یا گراز

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 14. امیر می‌گوید:

  گراز خونی مالی رو انداختی عقب پراید؟؟؟ شما چقدر آدم تمیزی هستی!
  بنده خدا به خودت رحم کن

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 15. خواننده می‌گوید:

  اینطور که از توضیحات خبر و تصاویر بر می آید این شکارچیان در تفرجگاهی متعلق به محیط زیست ورود پیداکرده و با خیال راحت گرازی را شکار کرده اند.
  با توجه به افزایش جمعیت گراز در پارک گلستان به ویژه در اطراف تفرجگاههای آن ظاهرا این افراد طبق هماهنگی ناقص به محل آمده بودند.
  البته مخالف تعدیل جمعیت گراز نیستم ولی بهتر است قبل از اقدام خودسرانه ابتدا سرشماری دقیق انجام شود تا در صورت نیاز به شکار تعدادی از آنها پروانه ویژه به اقلیتها داده شود.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 16. سهیلا می‌گوید:

  گشنه های … !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 17. احمد و سارا می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت محیط بانان و دیده بان
  محیط زیست گلستان با توجه به فرارسیدن سال نو و استراحت مردم از این منطقه باید طبق یک شکوائیه از آگاهی گلستان بخواهد موضوع را به صورت گسترده پیگیری نماید تا رستورانهایی که از این افراد گوشت خریداری می کردند مشخص گردد.
  از دیده بان تقاضا دارم در صورت امکان با هماهنگی روابط عمومی مجلس تصاویری از کشتار موته را در صحن علنی مجلس نشان دهد. مخصوصا بعد از بازدید ریاست محترم مجلس از نمایشگاه که در ماه قبل انجام شد تا انشاءاله موضوع به صورت جدی پیگیری شود
  با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 18. aylin_colin می‌گوید:

  حضور محترم شما شکار چی‌ با شرف و قانونمدار
  امروز صبح جمله یی از یک شکارچی حرفه‌ای خارجی‌ خواندم که مرا در فکر برد و گفتم با شما “قانونمداران” چند کلامی‌ راست و حسینی‌ صحبت کنم

  در اینکه ما هر دو وطنمان را از ته قلب دوست داریم، شکی نیست، نقطهٔ اختلاف ما بحث شکار است.
  بسیار خوب ، محیط زیست ما اکنون هر دو موافقیم که سخت “مریض” است و احتیاج به درمان دارد ، حیات وحش ما در حال نابودی، حیات وحش در چندین جبهه‌ میجنگد و توانش به اتمام رسیده و نفسهای آخر را میزند

  خطراتی که همان “شکار” شما را تهدید می‌کند

  ۱) خطرات طبیعی مثل خشکسالی برف و بی‌ غذای ای

  ۲) خطرات حیوانات گوشتخوار

  ۳) خطرات محیطی‌ مثل جاده و تصادف و غیره

  ۴) خطرات شکارچی‌های خارجی‌ که اکنون در سطح جهانی‌ دنبال بازار یابی‌ آن هستند

  ۵) خطرات شکارچیهای قانونی

  ۶) خطرات شکار کشها و غیر قانونیها

  شما راست و حسینی فکر می‌کنید این شکار چه مقدار شانس بقا دارد

  huntinginiran.com/global/comment.htm
  تجربه من میگه که ایران یکی‌ از “آخرین” و “ناشناخته ترین” مکان‌های مناسب برای (شکار) است.

  بحث من سر “آخرین” است ، این را یک شکار چی‌ “حرفه‌ای” که دوبار در ایران شکار کرده و قصد دارد بار سوم هم بیاید و دیگران را نیز تشویق می‌کند.

  تصور کنید در پنجاه تا صد سال دیگر که ما دیگر نفت نداریم اگر این حیات وحشمان را حفظ کنیم ، میتوانیم چه درامد بالایی را برای فرزندانمان و فرزاندن فرزندانمان باقی‌ بگذاریم

  تصورّ کنید ما تنها کشوری خواهیم بود که دارای مخلوقاتی است که در هیچ کجای دنیا اینها دیگر وجود ندارند

  و ما چه مبالغی را میتوانیم مطالبه کنیم تا “غریبه ها” فقط و فقط برای دیدن آنها حاضرند بپردازند

  تصور کنید دانشمندان ما روی این حیوانات “عتیقه‌‌” تحقیقات میکنند و تحقیقات را به بهای میلیونی میفروشند

  تصور کنید میراث هزاران ساله را و این امانت خدا دادی را به نسلهای آینده تحویل دادیم

  ….

  من از شما شکار چی‌ باشرف و “قانونمند” استدعا می‌کنم به فریاد مظلومان ما برسید حیات وحش ما برای مدتی‌ باید سخت و با کمک شما فرد با شرف ممنوع شود تا حداقل از دست دو گروه حرفه‌ای خارجی‌ و شکار کشها در امان بماند، محیط زیست ما به تنهایی قادر نیست به جنگ آنها برود از شما عاجزانه تقاضا می‌کنم کمک کنید
  huntinginiran.com/global/comment.htm

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

  • شکاربان می‌گوید:

   جناب آیلین
   با تمام مطالبی که زحمت کشیدید و نوشتید موافقم و کاملا درسته ولی چیزی که نادرسته روش حفاظت هست! بارها بحث شده اینجا و تکرار مکرراته، ممنوع کردن شکار مجاز زمانی موفق خواهد بود که شما بتونی شکار غیر مجاز و سایر عواملی که خودتون نام بردید رو هم کنترل کنید! ما میگیم، دوستان فکر میکنند نمیتونیم چند سال دست به تفنگ نبریم! نه ما چند سال دست به تفنگ نمیبریم ولی وقتی شما شکار غیر قانونی و سایر عوامل تهدید کننده رو نمیتونی کنترل کنی خوب مثل این میمونه که برای راحت شدن خیال خودت صورت مسئله رو پاک کردی، بقول خودت جارو زدی تمیز کردی ولی همه آشغالها رو کردی زیر فرش! دوباره میریزه بیرون! همه بحث ما اینه یک روش اصولی و درست و حسابی رو در پیش بگیریم که نتیجه بده، بقول شما وضعیت بحرانی هست و جای آزمون و خطا نیست ولی متاسفانه دوستان فکر میکنند هرچی میگند و فکر میکنند درسته! شکار ممنوع شد واسه ۵سال، ۵سال دیگه یک گونه منقرض شده بود من یقه کیو بگیرم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!! کی جواب میده! این ره به ترکستان است، مثل روز روشنه، همین الان گونه هایی مثل پلنگ و روباه و خرس ووووو شکارش ممنوع هست! خوب ؟! چی شده الان؟! حفظ شدن! بعد از عدم صدور پروانه برای شکار کبک! پلنگ حفظ نمیشه! ربطی ندارند بهم! به چه زبونی بگم! باید راهی برای حفظ اون گونه و آسیب شناسی برای حفظ اون گونه که چه خطراتی اون رو تهدید میکنه انجام بشه و راهی براش اندیشیده بشه! وگرنه شکار پلنگ ممنوعه و پروانه ای برای شکارش صادر نمیشه چه داخلی چه خارجی! مشکل ما همینه بعد میگن بقول یکی از دوستان گله رو بدیم دست گرگ! الان که همه رو فرستادید سینه قبرستون! حفاظت اصولی داره که باید بلد بود، اینکه من یک کلاش دست بگیرم صبح تا غروب تو کوه بچرخم (اولا ممکن نیست همچین کاری و همچین کاری هم نمیکنن) دلیلی نیست که بتونم گونه های مختلف جانوری رو حفاظت کنم! یکم هم حاضر نیستیم الگو بگیریم! در همین پاکستان که میگن نا امن هست و روزی ۵ تا بمب وسط جمعیت انسانها میترکه جمعیت کل مارخور خودشونو با توجه به محلیها و بحث درآمد برای اونها و دولت حل کردن (نگید به مقاله اقای مهران ارجاع میدی که خودم بالای ۱۰ تا فیلم از شکار شکارچیان خارجی در اون منطقه دیدم!) حالا محلی ایرانی شکار دزد مفت خور هست به عقیده دوستان و قابل اصلاحم نیست!!!! شما به همون شکار دزد بقول شما بگی به ازاء هر توریستی که میاد به دلار ۲۰ درصد مال تو و شکار تروفه تر نشون بدی بهش اینقدر هم مژدگانی داری بنظرت باز میره شکار دزدی میزنه؟! با اون درامد، شما مغازه ساندویچی بزنی همه ساندویچاتو خودت میخوری؟؟؟!!!! شاید برخی دوستان اینجوری باشن که در مورد اونها هم اینجوری فکر میکنند!!!! حالا کسی جرات داره بره اونجا شکار دزدی! ببینین چه بلایی سرش میارن! ۲۴ ساعت ۱۲ماه سال هم هستن، چون محل زندگیشونه! کاری که بقیه کردن و ما حاضر نیستیم حتی امتحانش کنیم! بعد میگیم واسه کبک پروانه ندیم که گوزنو حفظ کنیم!!!!!!! بینی و بن الله یکی از دوستان مخالف شکار (البته اگه میتونه بدون فحش و توهین، البته بعید میدونم) بیاد منو توجیح کنه که اگه مثلا واسه مرغابی پروانه ندیم چجوری کل و قوچ رو حفاظت کردیم، بدون اینکه بودجه سازمان رو افزایش بدیم! بدون اینکه محیط بان اضافی بگیریم! بدون اینکه همیار بگیریم وووووو؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! من کم سواد متوجه ربط اینها نمیشم!!!!!
   بله جناب آیلین، مشکل ما اینه نه اینکه چند سال تفنگ دست نگیریم!!!

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب شکار بان

    حجت تمام کردی

    زهازه

    این دو سایت مرتبط با زیگونگی و غنای طبیعت پاکستان پیشکش نگارنده است به شما و سرکار بانو آیلین و دیگر خوانندگان:

    wildlifeofpakistan.com/newpage2.htm
    و
    http://www.pakwildlife.org

    در پاکستانی با جمعیت بی شمار بی سواد و معضلات قومی و عدم یکپارچگی فرهنگی و تروریست همین میزان توجه به حیات وحش بسیار ستودنی می باشد.

    نه رگ گردن کلفت کردند و نه دم از غیرت و ناموس و جوراب شیشه ای و کلاه مخملی زدند.

    با وجود کمبود بودجه و دشواری های فراوان کاری کردند درخور:

    اکنون جمعیت گورخر خور هندی که جمعیت آن محدود به نمکزار Run of Kuch گجرات گردیده بود به دلیل امنیت و افزایش جمعیت شروع به حرکت بسوی راجستان نموده و مکرر گله هایی از گور کولان هند وارد قلمروی پاکستان می شوند. آنتیلوپ بلک باک هم پس از نابودی به زیستگاه هایی در هند و شکارپور معرفی شده و فعلا در فنس های به مراتب بزرگتر از ایران نگهداری شده تا بعدها کاملا آزاد در محیط رهاسازی شوند.

    امنیت مناطق عشایری ایران و میزان فرهنگ آنها به هیچ روی قابل مقایسه با نواحی قبیله ای نشین پاکستان نمی باشد ولی آنها چه شیوه مدیریتی بکار بستند و ما در چه رتبه ای در حال درجا زدن و برگشت به عقب می باشیم.

    عمرم گذشت و بیهوده زیستم

    لبخند برلب و در دل گریستم

    من خسته ام دگر از این همه فریب

    من خود فریفته و گفتم که بیستم

    پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 19. سولماز می‌گوید:

  هر دم از این باغ بری میرسد

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 20. شکارچی می‌گوید:

  چقدر باحال: خوردن گوشت خوک و گراز کلا حرامه، اونوقت طرف گرفته اونو ذبح کرده. که چی بشه؟ حلال بشه؟
  من اسیر این اعتقادات همکارانم هستم

  داغ Thumb up 4 Thumb down 6

 21. اسماعیل می‌گوید:

  به نظر من باید رستوران دار رو هم جریمه کنند و حتی پروانه کسبش رو هم باطل کنند چون خوردن گوشت خوک کلا حرامه و اون اقا گناهکاره

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 22. میرلوحی می‌گوید:

  اینکه چیزی نیست.گوشت خر هم همین برنامه رو داره و همچنین گوشت گربه که قبل از رسیدن به کارخانه سوسیس برادران انتظامی متوقفشون کرده بود!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 23. یک شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

  سلام
  تشکر از جناب شکاربان و جناب مهران عزیز
  علت ذبح طاهرا اسلامی فقط رد گم کنی برای افراد حواشی هست چون بعد از پوست کردن در حمل و نقل اغیار اگر دیدن با حیوان اهلی تمیز داده نشود یا حداقل به اسم قوچ و…..به خلق اله نا اگاه بندازن مهم اون سر حیوان هست که باید گم و گور شود و الا ذبح کیلویی چند.
  و در مورد این شکار خدمت دوستان بگم این اقایون کاملا با شکار غیر قانونی این حیوان اشنا نبودن و الا کسانی که خبره کارن با خودشون پلاستیک ساختمانی بزرگ دارن تا رد خون را گم کنن شاید هم مجال این کار را نداشتن
  و در نهایت عرایض دوستان در باب مدیریت شکار بارها در بقیه موارد تجربه شده ما ایرانی ها اگر پولی داشتیم و بین خرید ماشین و ماشین تراشکاری دومی را انتخاب کردیم انوقت به فرهنگ کشورهای رو به رشد میرسیم………………باش تا صبح دولتت بدمد…….
  متاسفم که بگویم قانون چکمه هنوز در ۹۹ درصد موارد کارساز تر است تا ترویج و فرهنگ سازی
  نمونه:
  وجدانا چقدر به اهمیت بستن کمربند ایمنی اعتقاد داریم وقتی میشنویم باز نشدن کمربند در فلان ماشینها باعث سوختن سرنشین و راننده شده؟
  اگر از فردا طرح بستن کمربند برداشته شود چند درصد ما اینکا ر را با میل و رغبت انجام میدیم؟
  سهیم کردن محلی ها در شکار قانونمند!!!!!!
  برای این هم از روز بعد دنبال راهکاری میگردیم تا چهارپای روستای همجوار را به نوعی یا بدزدیم یا با هزاران ترفند به منطقه خودمان بکشیم تا سود بیشتر عایدمان شود………..حالا بیا و درست کن این کل یا قوچ مال ده حسی علی بوده یا جعفر قلی!!!!!عین بعضی کسبه محترم!!که در مغازه خودش می ایسته و هی با بفرمایید و جنس جدید اوردیم و…….سعی در کشاندن مشتری به مغازه خود را دارد..
  جناب کوشان مهران عزیز واقعا در فضای اینترنتی زحمات زیادی کشیده اند اما همیشه من با تمام احترام خدمتشان عرض کرده ام که نه شکارچی غیر مجاز یا متخلف در این مکان ها حضور دارد نه مسولین عزیز!!چون مسول عزیز مختار در تصمیم گیری نبوده و نیست و فقط در حال تمیز نوشتن دستورات سیاه مشق و خط خطی دیگرانند
  خداوند یارو یاور همه عزیزان

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  • شکاربان می‌گوید:

   سلام خدمت شکارچی عزیز از خطه کویر
   دوست عزیز حرف شما درسته من و شما با انواع قسم تفنگ بدست برخورد کردیم از اونی که عرضه زدن نداره و همه جا خاطرات شکارشو تعریف میکنه تا کسی که میزنه و به هیچ کس نمیگه! بقول شما نوشته های ما اینجا هم بگوش شکارچیان غیرمجاز نمیرسه ولی یک مطلب مهم که اهمیت بحثها در این سایت یا سایتهای دیگه رو روشن میکنه، تبادل نظر برای آگاهی قاطبه افراد هست، نوشته شدن نظرات دو طرف و همچنین موارد مشابه که در کشورهای دیگه تجربه شده و جواب داده، هیچی نباشه برای افرادی که بدون تعصب بدنبال حفظ حیات وحش هستند و حالا بهر دلیلی براشون اهمیت داره رو آگاه میکنه که برخی بر موج احساسات اونها سوار نشن و با وعده ممنوعیت شکار راه نجات است چند نفر رو جمع کنند ببرن جلو سازمان تا با استفاده از احساسات بقیه به هدفهایی که فعلا معلوم نیست چی هست برسن! در مورد ما ایرانیها درسته کسی مارو نشناسه خودمون که خودمونو میشناسیم ولی روشهای چکمه ای که تا حالا استفاده شده جواب نداده، شما که خودت میری و میبینی، وضعیت وفور شکار ۵سال پیش تا حالا چه فرقی کرده؟ بله زمانبر هست این مسئله ولی نهایتش معلومه! چون تو خیلی از کشورها از جمله همسایگان ما که نمیتونیم بگیم از لحاظ فرهنگی و عادات از ما مثل اروپاییها و امریکاییها بالاترن، جواب داده! بحث رم دادن شکار و این حرفها هم مطمئنا در روستاهایی که بهم نزدیک هست مانند محیط بانی یک منطقه از تعدادی از افراد تشکیل میشه ساکن روستاهای همجوار، چون مطمئنا همه روستاییها که شکارچی نیستند! پولی هم که میاد تقسیم میشه بین همشون، بقول شما یکدفعه حسن شکارچی ببره یک دفعه حسین! در مورد روستاهای دور از هم هم خوب هر روستا که شکارگاه نزدیکش هست یک همون شبه محیط بانی میتونه داشته باشه! این طرح بی نقص نیست ولی از وضعیت فعلی مطمئنا بهتره! شرایط محیط بانهای ایران در شرایط فعلی مطمئنا جالب نیست و خیلیها که اخیرا وارد گارد شدن از نبود کار در جاهای دیگه بوده نه عشق به طبیعت (جمع نمیبندم شاید باشه توشون ولی درد دل خیلیهاشونو شنیدم!) خوب از توی ماشین و جاده آسفالت که نمیشه حفاظت کرد، اینکه من بیام بعد اینکه شکار زده شد بگیرم اونم با ایست وسط جاده! خوب….شما که منطقه رو بلدی رو کی و چجوری میخوان بگیرن؟! این طرح بنظر من اگه روش کار بشه حتی با نقصها و تعارضات فرهنگی که شما اشاره کردی بعد از چند سال میشه امیدی داشت ولی اینکه شکار مجاز ممنوع بشه با این شرایط من فکر نمیکنم و میتونم بگم مطمئنم چند سال دیگه خیلی از شکارها دیگه موجود نخواهند بود! کنار این مسائل اضافه کنید تخریب زیستگاه رو، یک مثال براتون بزنم، منطقه ای بود در شمال کشور که شما اونجا در فصولی مثل اواخر پاییز و اوایل زمستان که قرقاول حتی با وجود توله شکاری ماهر بعلت وجود خرابه ها و پنهان شدنشون بسیار کمیاب میشن ( از بابت دیدن عرض میکنم) اونجا شما به تعداد قرقاول خروس و مرغ میدیدی گویی در اون منطقه از دل خاک میروییدن!!! اینو جدی میگم! ولی الان همون منطقه پر شده از ویلاهای رنگارنگ و کوچک و بزرگ! من چند سالی هست اونجا قرقاولی ندیدم! جایی نمونده که پنهان بشن و جوجه هاشونو پرورش بدن! پلنگ رو ماشین لب جاده میزنه، روباه رو طعمه مسموم میکشه، گراز رو هم میزنن که بفروشن به رستوران دار! عوامل زیاده خیلیهاش باید یک محیط زیست قوی پشتش باشه و مثلا واسه یک جاده تو یک منطقه وقتی گفت نه! یعنی نه و کسی نتونه با دیدن اینو اون مجوزشو بگیره در کنار روشهای حفاظت با کمک محلیها و خود مامورهای گارد….یک چیز ترکیبی میشه ولی الان ما تو همه این موارد ضعف داریم، خانم ابتکار خواهش میکنه وزارت راه فلان جا جاده نکشه!!!!!!!!! خوب….مسائلی از این دست زیاده ولی از یک جا باید شروع بشه، همه نوشته ها و سعی ما برای آگاه کردن و روشن شدن موضوع واسه اینه که ذهنها روشن بشه که اگه زور سازمان به وزارت راه نمیرسه و خواهش میکنه، برای عوام فریبی نیاد شکارچی مجاز رو که زورش بهش میرسه رو تحت فشار بذاره تا به افکار عمومی رو گمراه کنه که من یک کاری دارم میکنم! مثل جنگلهای شمال که کنار جاده که رد میشی انبوه و زیباست ولی وقتی از بالا نگاه میکنی وسطش پاک تراشی شده!

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

  • کوشان مهران می‌گوید:

   حرف حساب جواب ندارد.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

   • میثم می‌گوید:

    هیچ کاری راحت نیست، و برای هر مشکلی راه حلی وجود داره…

    امروزه روز دیگه مرز بین علم و تخیل هم داره از بین میره…

    با تلاش تلاش… و تلاش …. میشه

    پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 24. یک شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

  طبق امار محیط زیست ۷۰ درصد مرگ حیوانات حرام گوشت جاده ها بودهاند……………………….
  —————————–
  مهم‌ترین عامل در مرگ‌و‌میر گوشتخواران تصادفات جاده‌ای بوده که به تنهایی ۷۰درصد مرگ‌و‌میرها را شامل می‌شود. آیا وقت آن نرسیده به جای بحث و جدل‌های فرسایشی و انرژی‌بر، فکری به حال جاده‌ها و جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها بکنیم؟ آیا وقت آن نرسیده که به طور جدی اقدامی برای شناسایی و احداث کریدورهای مهاجرتی حیات‌وحش بکنیم و در این راه از شکارچیان و به خصوص جامعه محلی!!!!!! کمک بگیریم؟
  واقعا درک عقاید کسانی چون اقای شریفی از محیط زیست برایم بس ثقیل میباشد
  این فقط گوشه ای از تلفات بدون دخالت شکارچی است چه مجاز چه غیر مجاز……………….

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 25. کوهنورد می‌گوید:

  دوستان اینا فقط زورشون به شکارچی های مجاز میرسه وگرنه همون جاده جنگل گلستانو که جلوتر میای روی کوه زیبایی که من و خیلی از مردم منطقه عاشقش بودیم که اسمش هم نیلکوه هستش کارخونه سیمان زده شده و هیچ کسی هم حق اعتراض نداره مگه ما چقدر فضای سبز داریم که اینطوری باید نابود بشه همین چند سال پیش روی این کوه انواع و اقسام حیوونارو میشد ببینی ولی الان دریغ از یه گنجشک تو مصاحبه ای که با یکی از مسوولین کارخونه شده بود گفته بود که این کوه درختاش مرده بوده ولی من و امثال من میدونن این کوه چه طبیعت زیبایی داشت تو چند سال اخیر حالاهم نشستیم و داریم نابودیشو نگاه میکنیم و هیچ کاری هم نمیتونیم انجام بدیم……….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 26. کوهنورد می‌گوید:

  من به شخصه چند نفر شکارچی مجاز میشناسم که به هیچ وجه بیشتر از حقشون شکار نمیکردن و همیشه در انتظار فصل شکار بودن ولی حالا که شکار ممنوع شد میگن میریم غیر مجاز میزنیم و اطمینان دارم اگه این کارو بکنند دیگه این عادت همیشه واسشون میمونه من خودم عاشق طبیعتم و همیشه حافظش بودم و هستم ولی باید ما باید همیشه بین شکارچی قانونمند و شکارکش فرق بذاریم نه اینکه شکار رو کلا ممنوع کنیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 27. کوهنورد می‌گوید:

  به فکر راه چاره بهتری باشید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 28. Ali 1372 می‌گوید:

  ادم های کثیف و پست و وحشی خدا زه درک واسلسون کنه ، حالم بد شد این خبر رو خوندم و باید اون رستورانو رو سرصاحبش خراب کنن اون شکارچی ملعونم اعدام کنن و السلام … همین

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 29. اشکان می‌گوید:

  با سلام خدمت عاشقان طبیعت من خودم مخالف شکارم و از طرفی باید بگم که گراز حیوان مفیدی برای طبیعته و به باغبان طبیعت معروفه من میخوام به دوستان بگم چرا گوشت گراز حرامه اولا به این دلیل که گوشتش دارای انگله که به این راحتی با حرارت از بین نمیره و دوما گوشتش دارای چربی با ترانس خیلی بالایی و خیلی زود تو رگها رسوب میکنه و سوما معدش مثل معده گاو وگوسفند نیست واملاح رو دفع میکنه واونم مدفوعش رو دوباره میخوره تا دوباره املاح رو جذب کنه و من به شما به عنوان یه دانشجوی سال آخر پزشکی که در ابن مورد تحقیق کردم میگم اگه به غذای رستورانی مشکوک شدین لطفا به تلفن بهداشت زنگ بزنین (سلامت باشید)

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 30. مجید می‌گوید:

  می خوام از محیط بانها بخاطر کشف این باند تشکر کنم . واقعا اگه زحمات محیط بانهای عزیز نبود تا حالا از طبیعت ایران هیچ نمانده بود . اجرتان با خدای مهربان . انشاءالله گریبان شکارچیان بی رحم که خون ریز وسنگدل هستند بوسیله خون حیوانات بی گناه گرفته شود .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>