شورای اسلامی روستای باجگان طی مصوبه ای هرگونه شکار را ممنوع اعلام کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: شورای اسلامی روستای باجگان واقع در در استان یزد و شهرستان بافق طی مصوبه ای هرگونه شکار و بهره برداری از طبیعت حوزه این روستا را از تاریخ ۱۳۹۳/۱/۱ به مدت پنج سال ممنوع اعلام کرد.

این مصوبه که علاوه بر ابلاغ عمومی به اهالی به استاندار استان یزد، مدیرکل محیط زیست استان یزد، فرماندار شهرستان بافق، ریاست اداره کل حفاظت اطلاعات شهرستان بافق و بخشدار منطقه جهت دستور به سایر شوراها جهت اقدام مشابه رونوشت شده است.

بر اساس این مصوبه در صورت نقض مفاد مندرج، فرد یا افراد خاطی توسط اهالی روستا شناسایی و طریق شورا به مراجع ذیصلاح انتظامی و قضایی معرفی خواهند شد.

روستای باجگان در قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق قرار داشته و مهمترین و بزرگترین سکونتگاه انسانی در داخل این منطقه به شمار می رود.

به دلیل نزدیکی حیات وحش به سکونتگاه ها و روستاهای داخل منطقه حفاظت شده کوه بافق، متخلفین محلی می توانند بدون فاصله گرفتن از محل زندگی خود به راحتی در حاشیه روستا اقدام به شکار غیرمجاز نموده و بلافاصله به خانه خود بازگردند لذا کنترل اینگونه متخلفین محلی بدون همکاری سایر افراد بومی امکانپذیر نمی باشد.

بر اساس بند ع ماده ۶۸ – وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی مصوب ۱۳۸۲/۸/۶ ، نظارت بر حسن اجرای مقررات مربوط به حفاظت و بهسازی محیط زیست روستا و بهره برداری از منابع طبیعی و جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ عمران مزارع، باغها، مراتع، جنگل ها، محدوده های زیست محیطی، احیاء و لایروبی قنوات و نهرهای متروکه و ارائه طرح و پیشنهاد در این زمینه ها جزو وظایف و اختیارات شورای اسلامی روستاها به شمار میرود.

+480
-160
  

65 دیدگاه

 1. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  دمشون گرم. واقعا باید از این کارشون و شعور بالاشون تقدیر کرد

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 15

  • مسعود شکیبایی می‌گوید:

   خدا رو شکر خوشبختانه داره کارهای خوبی توسط مردم محلی در زمینه حفاظت از محیط زیست انجام میشه این یعنی مسئولیت پذیری توسط مردم محلی
   البته این اولین گام هست در حال حاضر تو همون منطقه شکار ممنوع هست باید تمهیداتی در نظر گرفته بشه تا همه مردم منطقه به قانون احترام و خود حافظ محیط زیست بشن
   درود و صد بدرود

   پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 13

  • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

   بامید آنروز که مجلس شورای اسلامی قانونی مصوب کند که بموجب آن: شکار وحوش اعم از پرنده و چرنده و خزنده و آبزی و اعم از حلال گوشت یا غیرحلال گوشت در ایران اسلامی به مدت ۱۰ سال ممنوع و با متخلفین به شدیدترین وجه برخورد قانونی صورت میگیرد و پس از انقضاء مدت مذکور با صلاحدید اهل فن اقدام به صدور پروانه شکار (فقط در صورت تایید خارج شدن گونه ای که مجوز شکار برای آن صادر میگردد از خطر انقراض و فراوانی آن گونه در حیات وحش) بصورت محدود که تهدیدی برای نسل آنگونه نباشد میگردد….
   آه چه رویای شیرینی….ولی خوب از قدیم گفته اند آرزو بر آدمی عیب نیست.

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 21

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب آقای مهدی
    چرا ده سال ممنوعیت؟

    برای نمونه من می گویم دوازده سال ممنوعیت مورد نیاز است، شما چگونه می توانید مرا قانع بفرمایید که بازه زمانی ده ساله مناسب می باشد.
    ***
    خواننده گرامی که برای آقای مهدی تیر سرخ فام پرتاب نموده اند شاید بهتر می بود دلیل خود را با مخالفت با این نظر می نگاشتند.

    پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 21

    • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

     جناب کوشان مهران باسلام:
     منظور بنده از مدت زمان ۱۰ سال حداقل یک فرجه ۱۰ ساله میباشد و همانطور که اشاره نموده ام پس از انقضای مهلت فوق با صلاحدید کارشناسان و اهل فن میتواند این مهلت تمدید شود یا نشود….و یا اگر پس از مهلت فوق شرائط برای بعضی از گونه ها مناسب باشد و تعداد آنها از خط قرمز خارج شده باشد صرفا اجازه شکار قانونی برای همان گونه صادر شود.
     درضمن مهلت فوق جنبه پیشنهادی دارد و طبق نظر متخصصین و دلسوزان حیات وحش میتواند مثلا ۱۲ سال یا ۵ سال و یا هر مدت زمان دیگری که به صلاح باشد تعیین گردد….. باقی بقایتان.

     پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 6

   • امین منصوری می‌گوید:

    دیده بان عزیز انتشار چنین خبرهای بی محتوایی از شما بعیده. مگر شورای یک روستا در جایگاهی است که بتواند به استاندار و فرماندار و مدیر کل محیط زیست و سازمان اطلاعات یک استان امر و نهی کند؟ به جای اینگونه خبرهای پوچ، چرا خبر مرگ گوزنهای زرد و آهوان سایت نگهداری منطقه حفاظت بیجار را پوشش ندادید و اطلاع رسانی نکردید که مقصر مرگ این همه گوزن زرد در سرمای زمستان کسی جز مسولان نالایق و بی خیال محیط زیست نبوده است که به جای نگهداری گوزنها در جنگل آنها را به بیجار برده اند؟

    پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 19

    • میثم می‌گوید:

     و ای کاش به جای این خبر بی محتوا ، به وضعیت پلنگ زاگرس در ابدانان رسیدگی میکردی که یک مادیان ابستن رو کشته بود و محیط زیست هم حاضر به پرداخت خسارت نیست، نتیجه هم …..

     پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 14

    • مجید معتمدی می‌گوید:

     آقای منصوری و آقا میثم
     جالبه شما شکارچی ها هرجا خبری از ممنوعیت شکار منتشر میشه خیلی بهتون فشار میاد ولی دوست دارید چهره خودتون رو منطقی و طرفدار محیط زیست نشون بدین!
     از این موضوع مهمتر که شورای یک روستا در قلب منطقه حفاظت شده اهمیت حفظ محیط زیست رو درک کرده و بجای مصوبه ساختن جاده و تخریب منطقه داره از حفظ محیط زیست حمایت میکنه!
     شما برید شکارتونو بزنید و کبابتونو بخورید، هنوز خیلی مونده تا اهمیت اینگونه اخبار رو درک کنید.

     پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 39

     • امین منصوری می‌گوید:

      آقای معتمدی فشار به شما آمده که نمیتوانید حرف منطقی را بپذیرید.از لحظه ای که یک منطقه نام منطقه شکار ممنوع یا حفاظت شده یا پناهگاه حیات وحش یا پارک ملی به خود میگیرد، شکار در آن منطقه ممنوع میشود.مگر تا کنون شکار در منطقه حفاظت شده بافق آزاد بوده است که بخواهد ممنوع شود؟ چرا بدون داشتن هیچگونه اطلاعاتی حرف میزنید؟ چرا بر ندانستن اصرار میورزید؟ چرا بدون دلیل و علت دیگران را محکوم میکنید؟ دیده بان عزیز شما که معنای منطقه حفاظت شده را میدانید چرا این خبر سر تا پا غلط و پوشالی را نوشتید؟ چرا اخبار مناظره را ننوشتید؟ من که دیگر تصمیم گرفته ام به این سایت نیایم و دیگر حوصله جر و بحث با آدمهای غیر منطقی که بدون شناخت و اطلاعاتی از حیات وحش و محیط زیست به اینجا میآیند را ندارم. ترجیح میدهم وقتمو صرف ویچت و تانگو کنم و به جای حرص و جوش خوردن، لذت ببرم. برای تمامی دوستان آرزوی موفقیت دارم و این را میگویم که همیشه منطق بر احساسات پیروز است و شکار به هیچ وجه درهیچ جای دنیا قابل حذف نیست. دوستداران طبیعت خودتان را خسته نکنید اگر شکار در ایران ممنوع شد من اسمم را عوض میکنم. در ثانی من پنج سال بود که شکار را کنار گذاشته بودم ولی به خاطر رفتار بد مخالفان شکار تصمیم گرفته ام که دوباره شکار کنم و اگر شکار هم در ایران ممنوع شود که نمیشود، تمام مناطق ایران را به خوبی بلدم و از وضعیت حفاظتشان با خبرم که به راحتی و بدون دردسر شکارم را بزنم و در شکارگاه کباب کنم و بخورم. در ضمن به دوستانی که تا کنون پایشان به طبیعت نخورده واز پشت میز کامپیوتر با شکارچیان جر و بحث و مغلطه میکنند میگویم که من شکارگاههای اختصاصی دارم مناطقی مانند عثمانوند و جلالوند و درود فرامان و کوه سفید کرمانشاه که هیچ محیطبان یا مامور نیروی انتظامی از ترس یاقی و اشرار جرات حضور در آنجا را ندارند و همه آن مناطق مرا میشناسند و من میتوانم راحت آنجا شکار کنم، یا میتوانم هر لحظه که بخواهم در بیستون کلی را بر زمین بخوابانم و این را بدانید که اگر جریمه شکار غیر مجاز اعدام هم بشود ، شکارچیان غیر مجاز دست از کارشان نخواهند کشید. و هیچگاه هم جرایم شکار بیشتر از حد متعارف نخواهد بود.در پناه حق

      پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 21

     • رضا شکاری می‌گوید:

      درود جناب معتمدی
      به عمل کار برآید به سخندانی نیست.
      اصلا چرا باید روستا در قلب منطقه حفاظت شده باشد؟می دانید ایشان مهمترین راه ارتباطی بین شکارچیان غیر مجازند؟
      خبرهای ما همه پوشالی هستند و نمایشی.ولی آن چه ما در واقعیت می بینیم این نیست.همان دامدار با افزایش تعداد گله اش اوضاع را وخیم تر می کند. با گسترش باغش آب منطقه رامی بلعد.
      با کشاورزی و کودپاشی موجب آلودگی می شود.
      و مهمتر از همه موجب انتقال بیماری ها و انواع انگل ها به وحوش منطقه می گردد.

      پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 10

     • رضا شکاری می‌گوید:

      جناب منصوری نازنین
      پیر کهنه کار و سرور بنده
      ایشان در واقع دانسته و ندانسته می پندارند دلسوز واقعی هستند حال آنکه همین جپهه گیری های احساسی و بدون اطلاعات نتیجه عکس خواهد داد.
      این لینک را ببینید عین واقعیت است
      remele.blogfa.com/post/73
      به جرات عرض می کنم هجمه های اخیر موجب کشتار بیشتر جانداران شده است.

      پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 12

     • مهدی : حامی حیات وحش می‌گوید:

      با سلام وعرض ارادت خدمت استاد بزرگ امین منصوری عزیز :

      اِمام علی سلام اللّه علیه :
      «خشم هم‏نشین بسیار بدى است: عیب‏ها را آشکار، بدیها را نزدیک و خوبىیها را دور مىیکند.»
      همچنین مولای متقیان در جای دیگر میفرمایند : هیچگاه در هنگام خشم و عصبانیت تصمیم بانجام کاری نگیرید، که عواقب چنین تصمیمی دامان شما را میگیرد….
      با شناختی که در مدت زمانیکه افتخار آشنائی با جنابتان را داشته ام از خصوصیات و منش شما دارم مطمئن هستم که تصمیم جنابعالی برای بازگشت به شکار مجدد تنها از روی خشم آنی بوده و ریشه در باطن زیبا و زلال شما ندارد و شاهد این مدعا کامنتهای سراسر آکنده از مهر و عطوفت جنابعالیست که بارها نثار مخلوقات بی پناه و مظلوم این دیارنموده اید
      باری ، باتوجه به فرمایشات مولا و با سعه صدری که از شما سراغ دارم تقاضا دارم در تصمیم خود تجدید نظر کرده و ما دوستداران و حامیان طبیعت و حیات وحش ایران عزیز را از تجربیات و نصایح ارزشمند خود محروم نفرمائید
      مطمئنا جناب معتمدی هم اگر چیزی گفته اند از سر دلسوزی برای محیط زیست و حیات وحش بوده است اما با عرض پوزش از ایشان ، در بیان دیدگاه اندکی خام عمل نموده و موجبات آزردگی شما را فراهم نموده اند
      با امید به اینکه همگان سعی بر آن داشته باشیم، که با هر دیدگاه و نظریه ای که داریم دست در دست هم داده و در جهت عمران و آبادی سرزمین مادری خصوصا عرصه محیط زیست و حیات وحش کوشش کنیم و در این مسیر از دوستی کردنهای خاله خرسه ای پرهیز نمائیم…

      بازگشت همیشه شایسته اینه است….

      و ما گرفتار و دربند زمان،،،

      حیاط خانه ما درخت ندارد،

      اما ایوان حیاطش پر است از برگهای خشکیده،

      برگهایش از کدامین حیاط میایند؟؟؟

      کاش میدانستم…

      تنها میدانم…

      که بازگشت همیشه شایسته آینه بوده و هست.

      پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

   • داریوش می‌گوید:

    دوباره پروانه شکار بدن که چی بشه؟ که دوباره نسل جونورها رو منقرض کنن؟ شکار و کشتار جانوران کار بسیار زشت و متعفنی هست شما خودتون دوست دارید شکار بشید؟ پس به جونورها هم حق بدید خوششون نیاد سلاخی بشن کلا هر گونه خون ودخونریزی و جنایت باید ممنوع بشه انسان از روزی که دست به خونریزی و کشتار جانوران زد تبدیل به موجودی خونخوار و درنده شد و خوی انسانی خودش رو فراموش کرد و رحمی به هم نوع خودش هم نداره

    پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 24

    • مجید معتمدی می‌گوید:

     جناب منصوری
     اتفاقا ما هم خیلی خوشحال میشیم که شکارچیانی مثل شما به این سایت مراجعه نکنند
     خوشحالم که چهره واقعی خودتون رو به همه نشان دادید و همه فهمیدن که شما یک شکارچی غیرمجاز هستید (درصورتیکه شکار در ایران ممنوع شود هم شکارتان را میزنید) و شکارگاه خصوصی دارید و کل میزنید و کباب میل می کنید

     البته من شما شکارچیان را خوب می شناسم ولی خوشحالم که سایر مخاطبین هم شما را بخوبی شناختند.

     کسی که به انجام شکار غیرقانونی و برداشت غیرمجاز از اموال عمومی و سرمایه های ملی صراحتا اعتراف می کند اصلا صلاحیت دلسوزی برای طبیعت و کشور را ندارد

     شما همان شکار غیرمجازتان را بزنید و کبابتان را بخورید و حفاظت از طبیعت را به افراد دلسوز و کارشناسان واگذار کنید

     پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 31

     • رضا شکاری می‌گوید:

      جناب معتمدی درود
      بسیار مایلم بدانم شما برای این زیستبوم چه کرده اید؟
      کدام اقدام عملی و نه رسانه ای و فرمایشی و نمایشی را انجام داده اید؟
      بفرمایید تا شکارچیان هم سرمشق گیرند.
      ما همه گوشیم جملگی خاموشیم.

      پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 11

     • زهره می‌گوید:

      جناب معتمدی با سلام حضور شما
      همه ما ایرانی هستیم و چون ایرانمان را دوست داریم نسبت به آن تعصب داریم
      من و شما و بسیاری از دوستان دیگر بکلی با شکار مخالفیم و برای حیات هر موجود زنده ای حرمت قائلیم. دوستانی هم تحت عنوان شکارچی مجاز سالیان سال در طبیعت بوده اند و بر اساس گفته های خود آنان بعضی شان حتی یکبار هم شکار نکرده اند و آنانی هم که شکار کرده اند در مقایسه با شکارچی های غیر مجاز یک در صد هم برای گونه های جانوری تهدید آمیز نبوده اند.
      بعضی از آنها مثل آقای منصوری بارها برای تشویق حتی شکارچیان مجاز کامنت های زیادی گذاشته اند. ایشان اگر هم اکنون صحبتی راجع به شکار مجدد نموده اند جدی نگفته اند.
      کامنت های نوشته شده توسط آقای منصوری در رد و تقبیح شکار حیوانات آنقدر زیباست که من فکر می کنم حس محبت ایشان نسبت به حیوانات از من هم بیشتر است.
      استفاده از اطلاعات و تجربه ایشان بویژه اشرافی که به طبیعت بکر کشور و جایگاههای احتمالی سکونت گونه های مختلف جانوری دارند می تواند برای سازمان بسیار مفید و سودمند باشد.
      مطمئن باشید شکارچیان مجازی هم که به این سایت می آیند تابع قانون ممنوعیت ۵ ساله شکار هستند و اصلا من معتقدم چون شخصیت و منش این افراد زمین تا آسمان با وحشی های غیر مجاز متفاوت است و هر یک از آنها با توجه به اطلاعات و تجربیاتشان می توانند کمکی موثر برای سازمان باشند باید با سعه صدر به یاری محیط زیست و حیات وحش بشتابند.
      چون بسیاری از آنها می توانند مسوولین سازمان را متوجه عوامل انسانی متعددی کنند که شاید از نظر بسیاری از کارشناسان دور می ماند عواملی بسیار ویرانگر که باید همه با کمک یکدیگر آنها را از میان برداریم.

      پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

     • رضا می‌گوید:

      آقای مجید معتمدی برای شما و اظهار نظرات متاسفم
      جناب منصوری خواهشمندم این سایت را ترک نفرمایید و کاربران را از دانش و اطلاعات ارزشمند خویش بی بهره نگذارید
      حقا که کارشناسان ارشد محیط زیست هم اطلاعات شما را ندارند
      همه ما میدانیم که شما شکارچی غیر مجاز نیستید
      شما دوستدار واقعی حیات وحش هستید

      پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 7

     • وحید.ب می‌گوید:

      سلام آقای معتمدی
      من نظرم را در ستون دیدگاه ها نوشتم
      شما این جمله خود را تبیین بفرمایید:
      حفاظت از طبیعت را به افراد دلسوز و کارشناسان واگذار کنید
      لطفا راهکارتان را ارائه کنید.

      پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

     • کوشان مهران می‌گوید:

      جناب آقای معتمدی

      آقای منصوری نه معصومی است بری از خطا و نه امامزاده ای جدید البنا و واجب التعظیم.

      حفاظت از طبیعت را به افراد دلسوز و کارشناسان واگذار کنید

      زیستگاه های ویران، تالاب های خشکیده و روند شتابناک انقراض گونه های جانوری و گیاهی پیامد مدیریت افراد دلسوز و کارشناسانی ناآشنا با چند و چون ایران می باشد.

      درباره کباب هم پرسشی برای من همواره مطرح بوده که چرا با وجود چرای چندین برابر دام در مراتع ایران هنوز از نظر گوشت قرمز و مواد لبنیاتی وابسته به واردات می باشیم.

      از قضای روزگار هر زمان که این پرسش را با آن کارشناسان دلسوز مطرح می نمودم پاسخی دریافت نمی کردم.

      چرا نباید فراورده های لبنیاتی دام زاگرس بازار کشورهای منطقه و بویژه کشورهای عربی را دردست داشته باشد؟

      این میزان دام به کجا می روند و در برابر تخریب مرتع، از دست رفتن پوشش گیاهی، رقابت شدید دام و دامدار با حیات وحش و فرسایش خاک و از دست رفتن منابع آبی چه منافعی برای کشور، و نه افراد، حاصل می گردد؟

      پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 9

     • رضا شکاری می‌گوید:

      درود جناب امینی
      هدف همگی ما وفور و آسایش وحوش است. شکار کنترل شده بخودی خود اثر چندانی بر جمعیت و آسایش وحوش ندارد. این چیزی که امروزه ما شاهدش هستیم شکار نیست فاجعه است. مطمئن باشید آنکس که جنایت می کند نه اهل مطالعه است و نه می داند اینترنت کجاست!
      در پاره ای اوقات حتی با دیدن این نظرهای تند و احساسی چه بسا بر کار خود مسر تر و مصمم تر گردد. شکار یک مسئله عمومی نیست و مخاطب خاص دارد.
      ما همان مخاطب خاص را هنوز آموزش نداده ایم و همین حالا ۲۵ فروردین بنده یک دسته شکارچی متخلف دیدم که اقدام به شکار کبک کردند! آیا تا بحال این موضوع سابقه داشته؟؟ بله بوده ولی نه اینقدر علنی و بی محابا. علت اصلیش لجبازی و عدم آموزش و نیز واگذاری سلاح های اخیر به دست نا اهلان است.
      دل خوشید که در غیاب آگاهان و با تجربگان و با ساختن یک چهره خونخوار از شکارچی گره ای باز می شود.
      من می گویم اوضاع بدتر می شود. کما اینکه این چند وقته شاهدش هستیم. نه نیرو و توانی برای محافظت داریم و نه ابزارش را.
      به مدیریت محترم این سایت هم توصیه می کنم اگر واقعا قصد کمک به وضعیت حیات وحش را دارید راهکار بدهید و به دنبال اجرایی کردنش باشید. ورنه اینجا هم مثل صدها بنگاه دیگر به فکر سود اندیشی خواهدبود.
      امیدوارم اینگونه نباشد. نظر خام چند احساسی و ناآگاه هم نمی تواند امثال جناب منصوری را از مسلک و مرام خود دور سازند.
      بر همانیم و همان خواهد بود…اگر لذت ترک لذت بدانی / دگر لذت نفس لذت نخوانی

      پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

    • رفیق می‌گوید:

     امین منصوری و دیگر شکارکشها چرا تا وقتی یه نفر اسلحه میشگونه یا در جایی اقدامی انجام میشه تا شکار اونجا انجام نشه بهتون فشار میاد؟!!
     امین منصوری یه نگاه به اعمال و رفتار خودت بنداز بعد مدعی طبیعت دوستی شو
     برگردیم به گذشته عین حرف خودت: گفتی با اسلحه گرگ کشتی و باز هم میکشی ۳ تا ۳ تا قوچ میزدی و از کوه میامدی پایین و میگفتی شکارکش هستی البته ادعات در طبیعت دوستی خیلی زیاده کافی بود ۱کشتارچی خون از دماغش بیاد چنان یخه درانی میکردین که نگو اما در مجروحیت خانم ابتکار دیدیم که با دمتون گردو میشکوندین
     ۱روز گفتی مجازی یه روز گفتی شکارکش هستی یه روز بر ضد شکار موضع گرفتی و گفتی مردانه توبه کردی و قسم خوردی دیگه شکار نمیکنی و…
     هنوز تکلیفت با خودت مشخص نیست
     حالا هم میگی میری شکار تا مثلا چشم من دربیاد
     توبه گرگ مرگ است
     و توبه شکارچیان امروز مرگ حیات وحش است
     اگه شکارکش عوض شد من اسمم رو عوض میکنم

     پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 30

     • کوشان مهران می‌گوید:

      رفیق شفیق

      ایکاش پیش از فشار دادن گزینه ارسال یکبار دیگر نوشته خود را مرور می نمودید.

      …اما در مجروحیت خانم ابتکار دیدیم که با دمتون گردو میشکوندین
      این سخن بچه گانه است، مگر در دوران ۸ ساله بانو دکتر ابتکار شکار ممنوع بوده است؟ آیا از تعداد ناچیز پروانه های مجاز چهارپا اطلاع دارید؟

      آیا اندیشیدید که در صورت منع چندساله شکار مغازه های فروش تفنگ و مهمات خیابان فردوسی هم بسته می شوند؟

      آیا به این موضوع توجه کرده اید که چرا با وجود منع چندساله شکار چرا تا بدین حد مجوز حمل سلاح شکاری و عفو دارندگان سلاح غیر مجاز صادر شده است؟

      آیا این منع شکار شامل شیوخ قوشباز کویتی و قطری و موطلایی های چشم آبی دیپلمات نیز می شود؟

      و توبه شکارچیان امروز مرگ حیات وحش است

      چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید.

      آیا کتاب قلعه حیوانات را خوانده اید؟

      می دانید چه کسانی چشم و گوش بسته شعار مرده باد و زنده باد سر می دادند؟

      اگه شکارکش عوض شد من اسمم رو عوض میکنم

      اکثر قریب به اتفاق شکاربانان اواخر دهه ۱۳۳۰ که به استخدام کانون شکار درآمده شکاردزدان محلی بوده که بعدها موفقت ترین شکاربانان و سپس محیط بانان شدند.

      انتخاب با شماست

      هرنامی که مایل بودید می توانید با موافقت ثبت احوال برگزینید

      پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 6

     • رضا شکاری می‌گوید:

      رفیق سلام!
      کسی یک عمر شکار مجاز کرده و یا غیر مجاز بعد آمده در این سایت تجربیاتش را در اختیار من و شما گزاشته و شکار را منع کرده و بواسطه رفتار اشتباه امثال شما حال قدری دلخور گشته.
      مطمئن باشید شما و این بظاهر سینه چاکان محیط زیست دشمنان واقعی حیات وحش ما هستید. همین یخه درانی ها و همین بی حرمتی های چند بیابان ندیده و خاک نخورده ما را بدین روز انداخته اند. مگر نه مدیران زیست محیطی ما هم مثل شما فکر می کنند؟ ایستاده اید هر روز خبرهایی را شصت قرمز می زنید که انتظارشان می رود. این شرایط به گونه ای دست بدست هم داده که این قضایا تکرار گردند. پس چرا سر منشا درست نمی شود؟ شکارچی غیر مجاز را نه من و نه شما که هیچ کس نمی تواند مدیریت کند تا زمانی که اقدام عملی نکنیم تا زمانی توجیهش نکنیم تا زمانی مراتب حیات را به او نفهمانیم تا زمانی که کلوپ شکار و باشگاه تیراندازی برایش نسازیم تا زمانی که برای یک پروانه عادی جان به لبش نکنیم و …
      هر گاه این کارها را کردیم حق داریم به او توهین کنیم حق داریم جنایتکارش بخوانیم.
      سخاوت بارزترین خصوصیت شکارچیان واقعیست. جناب منصوری را نه دیده ام و نه می شناسم همین بس که می دانم از چه قشری هستند. امثال ایشان کم نیستند که با عزت چند جوان را براه آورده اند و هرگاه وحوش را در خطر دیده اند تفنگ آویزان کرده اند و آبشخور ساخته اند و کومه ویران ساخته اند.

      پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 7

     • رضا می‌گوید:

      میدانید اگر آقای منصوری گرگی را کشته اند به چه دلیل بوده است رفیق؟ به این دلیل که شمای به ظاهر دلسوز حیات وحش میگویید توبه گرگ مرگ است! باقی حرفهایتان هم مانند همین حرفتان است.من نه آقای منصوری را دیده ام و نه میشناسم ولی از کامنتهای ایشان خیلی درسها آموختم و شخصیت ایشان را بسیار قابل احترام میدانم و دوستشان دارم.

      پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 8

     • میثم می‌گوید:

      جناب رفیق و اقای معتمدی عزیز…..
      (هر چند در این سایت یک نفر میتونه چندین اسم داشته باشه متاسفانه)

      من یک جوان تازه به دوران رسیده که چند سالی هست تفنگ خریدم، نه بهتر
      بگوییم از طرح عجیب غریب صدور مجوز برای سلاح های غیر مجاز مالک یک تفنگ شکاری شدم، زمان تحویل سلاح به من هم یک دقیقه به من اموزش داده نشده، در هیچ موردی چه تفنگ و چه شکار و طبیعت، محیط زیست…
      هر زمانی هم که اول فصل شکار میشد با مراجعه به فروشگاه های اسلحه مهمات در سال های اول ۴۰۰ تیر فشنگ ساچمه زنی سهمیه هر تفنگ بود که من علاوه بر سهمیه تفنگ خودم مال سایر دوستان رو هم میگرفتم
      (سود این همه فشنگ و سلاح های وارداتی قاچاق کی میبره؟؟؟!!)
      مطمعنن این فشنگ ها رو برای باشگاه تراپ نخریده بودم ، اصلن مناسب تراپ نسیتند، دارای ۳۲ گرم ساچمه هستند،
      قرار بود تمامی این فشنگ ها در طبیعت شلیک شوند ..

      در روز های اول از شکار فقط این را میفهمیدیم که در نزدیکی یک چشمه کومه ای درست کنیم و در انتظار کبک یا تیهو… تشنه بنشینم و از ترس امدن حیوانات بزرگتر فشنگ ۴پاره هم با خودمان داشتیم، از بابت محیطبان هم خیالمان راحت بود استخدامی های اوایل دهه ۵۰ که خود شکارچیان ماهری بودند همه بازنشسته شده بودند و نیرو های جدید شهر را بهتر از کوهستا و صحرا میشناختتند، گاهن تا ۳ تیر هم با خیال راحت در کومه شلیک میکردیم،به مجوز شکار هم نیازی نداشتیم… گذشت…
      (فشنگ ۴ پاره غیر قانونی هست، و هر گونه شکار به روش کومه در نزدیکی چشمه ها غیر قانونی هست)
      با شکارچیان قدیمی اشنا شدیم، با همان های که در گذشته برای مجوز سلاح شکاری اموزش دیده بودند، برای شکار اموزش دیده بودند، راه رسم شکار رو جویا شدیم؟؟ گفتند … و گفتند.. ما هم با جان و دل پذیرا شدیم…
      شیوه شکار ما تغییر کرد از فصل خشک و غیر مجاز به فصل شکار و مجاز روی اوردیم ، از شکار در کومه به شکار در حال فرار و پرواز روی اوردیم، گرفتن مجوز برایمان واجب شد، هر سال شکارگاه مان را عوض میکردیم که بیش از حد جمعیت کاهش پیدا نکند…
      ( تعداد به مراتب کمتر ی شکار زده میشد ولی لذتش چندین برابر بود و کلی هم پیاده روی و ورزش میکردیم…)

      در فصل شکار گذشته، زمانی که به بعضی از شکار گاه ها که چند سالی بود رفتیم ودیدیم که جمعیت چقدر کم شده، به شدت ناراحت شدیم، و از اخر اذر ماه با خودمان تفنگ به کوه نبردیم، به جایش باطوم کوهنوردی در دست گرفتیم، با شکارچیان غیر مجاز محلی و روستا نشیان بار ها صحبت کردیم، هر کسی را که به شکار کومه ، یا شکار در فصل جفت گیری میرفت، ناتوان و بی عرضه در شکار ازش یاد میکردیم…
      (و به حق هم همین هست فقط افرادضعیف به این شیوه شکار میکنند)، شروع فصل و پایان فصل شکار را برایشان توضیح دادیم، تشویقشان کردیم که مجوز بگیرند، بر سر تعداد شکار با هم رقابت نکنند.. وارد مناطق حفاظت شده نشوند..
      در فصل خشک کومه های نزدیک چشمه ها ر اتش زدیم، مقدار ابی در کوله پشتی هم داشتیم در چشمه های که در این خشک سالی ها دیگر اب انچنانی نداشتند میریختیم ، هر چند کم هست ولی مایع حیات است،
      با دامدار های اشنایی که میشناسیم بار ها صحبت کردیم، و با تمام وجود از انها خواهش کردیم که اگر حیوا گوشت خوار به گله حمله کرد ، ان را نکشید ، به محیط زیست بروید و خسارت خود را دریافت کنید
      (که جوابی به حق دادند، خسارت نمیدهند اقا…)
      خواهش کردیم که حداقل از لاشه اغشته به سم برای کشتن حیوان استفاده نکنید ، که این کار باعث مرگ بسیار زیادی از حیوانات دیگر میشود، حداقل از همان تفنگتان استفاده کنید و همان یک حیوان را بکشید…. تا حد امکان شب خواب خود را به دور از چشمه های اب قرار دهید که حیوانات دیگر هم بتوانند از اب چشمه استفاده کنند و امنیت چشمه بر قرار باشد…
      (هر گونه زدن چادر یا اقامتگاه در مناطق ازاد که فاصله ان از چشمه کمتر از یک کیلومتر باشد ممنوع هست، به نقل از محیطبان بازنشسته اقای محمد قاسمی)

      در این وضعیت اسف بار جنگل های بلوط زاگرس، هر بار که به طبیعت رفتیم
      میوه های بلوط را کاشتیم
      (این کار بیشتر از هر موجودی توسط سنجاب انجام میشه که متاسفانه توسط قاچاقچیان حیات وحش جمعیتش کم شده)
      ، و هرچند در کنار ما گله دامدار در حال درو تمام نهال های تازه روییده و گیاهان بودند حتی در مناطق حفاظت شده هم این گله ها دیده میشدن، باز هم اگر یکی از میوه های بلوط درختی تنومند شود ارزشش را دارد،باز جای امیدی هست …
      برای جمع اوری زباله از طبیعت ، دوستان را همراهی میکنیم، چند بار با پرسنل محیط زیست که در همچین همایش های سعی در خود نمایی داشتند ، درگیری لفظی پیش امد ،به دلیل بی تفاوتی و کم کاریشان ، و اینکه چرا حتی در مناطق حفاظت شده هم به گشت نمیروند و مشکلات را رسیدگی نمیکنند..
      (البته نتیجه این صحبت های ما با محیط بانان این شد که در سال بعد که برای دریافت مجوز رفتیم کلی مشکل تراشیدن و سعی در این داشتنندکه به ما مجوز ندهند، واقعن که اگر بگندد نمک چه شود….)

      این ها حرف ها پوچ و بی ارزشی بود .. میدانم…
      ولی یک سوال… شما بغییر از اینکه در زمینه شکار و طبیعت فقط یک (نه) بر زبان میاورید چه راهکاری پیشنهاد می دهید؟؟ تمام مشکلات رو از دید شکارچی میدانید و مجاز غیر مجاز را هم یکی میدانید، به نظر شما ممنوع شدن شکار کدام جلوی کدان قشر را می گیرد؟؟؟؟؟؟ شکار چی مجاز یا غیر مجاز ؟؟ ایا این برخورد به دور از ادب شما باعث سر خوردگی این دلسوزان طیبعت نمیشود؟؟؟؟
      مطمعن باشید اگر یک شکارچی بخواهد تخلف کند کسی نمیتواند جلویش را بگیرد، مطمعن باشید دوست عزیز..

      به امید روزی که ایران باز بهشت شکارچیان جهان شود
      (از نظر تنوع و جمعیت گونه های شکار)

      پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 6

     • امیر امینی می‌گوید:

      عجب!!!چون رفتار چند نفر مخالف شکار بد بود جنابعالی دوباره تصمیم به شکار گرفتید؟!
      شما عزیزم شکار را ترک نکرده بودید که حالا ترک خود را بشکنید.

      شما جماعت شکارکش (مجاز) و دزد (غیر مجاز) که نوع اول را بنده در این مملکت مشاهده نکردم و منصوری هم خودش اذعان کرد را فقط از راه زور و جبر قانون می شود سر جایتان نشاند.
      شکار هم اگر ١٠سال ممنوع شود دیگر تا زمان انقضا ممنوعیت کلک جماعت شکارکش و دزد کنده شده است و مهمات فروش ها هم تغییر صنف میدهند به شبرنگ وریشتراش.

      اما آقای مهران کتاب قلعه حیوانات را جرج اورول به صورت سمبلیک در نقد دیکتاتوری حاکم بر جوامع کمونیستی نوشته چه دخلی به موضوع واضح و مبرهنی مانند شکار دارد.
      چه کسی کورکورانه فریاد کشیده؟ شکار و بحث آن در کشور ما نه موضوعیت دارد و نه لزوم و میبایست کلا غیرقانونی گردد و جرایم دوستان دزد حیات وحش هم افزایش یابد تا متناسب با عمل شنیعشان گردد.

      من به شخصه آقای منصوری از تصمیم شما مبنی بر ترک مشارکتتان تشکر می کنم و امیدوارم افکارتان را نه در اینجا و نه در هیچ شبکه اجتماعی دیگری اشاعه ندهید.

      داغ Thumb up 25 Thumb down 25

     • میثم می‌گوید:

      آقای امیری امینی…
      طبیعت ایران زمین که افرادی چون شما ساده لوح و خام رو برای نگهداری از خودش داشته باشه نیازی به هیچ دشمن یا خشکسالی ندارد،
      خدا را شکر که شما هیچ گونه قدرت تصمیم گیری در این زمینه ندارید،
      علم ناقص از هزاران دشمن خطرناکتر هست،
      یعنی واقعن شما فکر میکنید فشنگ دانه ای ۴۰-۵۰ هزار تومن با کیفیت ۲۷۰ و ۵۷*۸ فقط از طریق همین فروشگاه های اسلحه مهمات که شما میخواهید ریش تراش فروشی کنید فروخته میشود؟؟؟
      مگر تا الان شکار در پارک های ملی به مدت چند دهه ممنوع نبوده پس چرا جمعیت کاهش پیدا میکنه؟؟؟ پس چرا بازار سلاح و مهمات هر روز داغتر میشود؟؟؟
      این مافیای سلاح قاچاق در ایران رو چه کسانی مدیریت میکنند؟؟

      آقای امین شما راحت باشید و با خودتان از این رویاهای شیرین را مرور کنید..
      اهمیت ندارد :)

      آن کس که نداند و نداند که نداند
      در جهل مرکب ابدالدهر بماند

      شاد و پیروز باشید

      پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

     • دوستدار حیات وحش می‌گوید:

      رفیق=اوهام

      داغ Thumb up 7 Thumb down 5

     • عمران می‌گوید:

      آقای معتمدی چرا جرات پاسخ دادن نداری و با اسامی مختلفی چون رفیق و امینی و …. بر ساده لوحی خود سرپوش میگذاری؟
      افراد کم اطلاعی چون شما باعث میشوند شکارچیانی مثل من که برای ترویج فرهنگ درست شکار تلاش میکنیم دست از کار کشیده و به جرگه سایر افراد سلاح به دست که شما شکارچی مینامیدش بپیوندیم.
      شما اگر کمی فکر میکردید متوجه میشدید که شکار در یک منطقه حفاظت شده خود به خود ممنوع است و به شورای روستا و … ارتباطی ندارد و خود سازمان این کار را از قبل انجام داده است.
      من این بی احترامی شما را به حساب دانش کم و غرور کاذبتان میگذارم امید است توبه کرده و با دانشتان بیافزایید. زگهواره تا گور دانش بجوی

      پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

     • اوهام می‌گوید:

      خطاب به کاربر ” دوستدار حیات وحش” اوهام منم و رفیق کس دیگری است که گویا مدام اسم خود را عوض میکند!

      موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 2. پروین می‌گوید:

  امیدوارم هر روز تعداد همیاران محیط زیست بیشتر و بیشترشود و آگاهی مردم برای حفظ محیط زیست فزون تر گردد.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 5

  • امین منصوری می‌گوید:

   مگر تا به حال شکار در منطقه حفاظت شده آزاد بوده است؟؟؟ شورای روستای باجگان بافق، منطقه حفاظت شده معنایش با خودشه و تا بوده شکار پرنده و چرنده در تمامی مناطق حفاظت شده ممنوع بوده است( به استثنای تعداد معدودی پروانه ویژه چهارپا که سالی یکبار برای خارجیها و نورچشمی های سازمان محیط زیست صادر میگردد ).بهتر بود این نوابغ شواری روستای باجگان مینوشتند که میخواهند به مدت پنج سال جلوی شکار غیر مجاز هم ولایتی هاشونو بگیرن .واژه شکار ممنوع صرفا برای شکارچی مجاز کاربرد دارد نه برای متخلفی که پروانه نمیگیرد و هر وقت که دلش میخواهد بدون ضابطه و با بی رحمی تمام حیوانات را میکشد.ای کاش به جای پنج سال برای همیشه جلوی شکارچیان متخلف منطقه زیبای بافق به خصوص دره انجیر را میگرفتند.

   پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 11

   • گرگعلی می‌گوید:

    جناب منصوری واقعا گل گفتی

    پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 6

   • کوشان مهران می‌گوید:

    حق با شماست جناب منصوری

    شاید این در واقع همان بازی با کلمات باشد
    اگر این روستا در قلب منطقه حفاظت شده کوه بافق قرار داشته باشد شکار بدون پروانه، تاکید می نمایم بدون پروانه، در آن ممنوع می باشد.

    حق با شماست.

    باید جلوی شکار دزدی، گوشت فروشی و چرای دام افزون بر توان مراتع و بوته کنی را گرفت.

    برای تشویق مردم به حفاظت پایدار بدون شیپور شام و بازار سلام برای نمونه اگر در آن منطقه ده پروانه شکار بر اساس برآورد واقعی جمعیت صادر شود می باید پنج پروانه به همان روستا واگذار شود که یا خود استفاده نموده و یا به شکارچیان تروفی بفروشند( این ایده غزالی خوش خرام است که چند روز پیش لطف نموده و به من گفتند)

    پهلوان امین
    آن کامنت های سرخ فامی که برای شما می فرستند بی حکمت نیست!

    شیر باشید پهلوان امین

    پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 8

    • رضا می‌گوید:

     سلام دوستان
     ولا این ایده های شما را بنده در مشهد بارها به مسوولین!!!! گفتم ولی کو گوش شنوا و دلی که برای آبادی خاک کشورش و سربلندی مردمش بتپد….همه درگیر خودخواهی و مقام پرستی و حفاظت پستهای اداری خویشند نه حفاظت محیط زیست….

     پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 3. متی مهابادی می‌گوید:

  آفرین.
  آغاز خوبیست.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 5

 4. کوشان مهران می‌گوید:

  سعدیا گرچه سخندان و مصالح گویی

  به عمل کار برآید به سخندانی نیست

  بسیار نیکو!

  گروه های مردم نهاد واقعی یعنی همین. مردمانی که بر زیستگاه های اطراف خویش اشراف دارند بهتر از هر گروه و سازمان دولتی و شبه دولتی قادر به پیشگیری از تخلف و بهبود شرایط زیستی می باشند.

  درکنار منع پنج ساله شکار ایکاش درباره احیای پوشش گیاهی(کاشت درختان و پخش بذر گیاهان مرتعی) آبشخورهایی را نیز برای استفاده ایمن گونه های جانوری در نظر بگیرند.

  در مناطق خشک همچون ایران یکی از مهم ترین گلوگاه های حفاظتی منابع آبی می باشند. در پاره ای از کشورهای آفریقایی در اوایل دهه ۱۹۳۰ مقامات مستعمراتی اروپایی به زور دامداران را از زیستگاه های طبیعی خارج نموده تا تنها سپیدپوستان قادر به بهره برداری(شکار تروفی، شکار تجاری و گردشگری) باشند ولی در حال حاظر این سیاست ها در پاره ای موارد تعدیل گردیده است و با در نظر داشتن مواردی در بیشتر موارد دام(بیشتر گاو) و گونه های جانوری وحشی از زیستگاه مشترکی استفاده می نمایند.

  یکی از مهم ترین نکات رعایت حقوق حیات وحش و دام اهلی درباره منابع آبی می باشد که در نزدیکی عصر تا بامداد صبح روز بعد گله های دام مجاز به گردآمدن بر سر منابع آبی نبوده تا جانوران وحشی با امنیت از آب بهره جویند و پراکنده نگردند.

  یکی از مهم ترین نکات رفع معضل سگ های گله و روستایی و بویژه سگ های بدون صاحب اطراف جوامع انسانی می باشد که همواره باعث پراکنده شدن جانوران، هیبرید شدن با گرگ و از دست رفتن خلوص ژنتیکی و کشتن بره های شکار و بروز مشکل در فصل زایمان می گردد.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 1

  • امین منصوری می‌گوید:

   با درود به جناب کوشان
   کاملا با شما موافقم. من نیز خود بارها شاهد هجوم سگهای گله به قوچ و میشها و آهوان بوده ام، همچنین تجاوز گله های دام اهلی به حریم و آبشخور و چراگاههای وحوش.

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

  • رضا شکاری می‌گوید:

   درود جناب مهران
   گفت سعدی یا زر ده یا صبر کن یا گریز / عشق را یا مال باید یا صبوری یا سفر

   بنده از شرایط این منطقه اطلاعات کاملی ندارم. اما اگر اینجا چنین کاری البته – در بوق و کرنا- شود، ظرف ۵ سال جمعیت دام اهلی چنان زیاد می گردد که چندین برابر آن شکار غیرمجاز مخرب است.
   منطقه حفاظت شده سفید کوه خرم اباد در احاطه مراکز مهم نظامی هم نتوانسته جلوی گله های گوسفند را بگیرد.شاید غیر قابل باور باشد بر فراز صعب العبورترین صخره هایش بزهای اهلی عرصه را بر اندک کل و بز منطقه تنگ کرده اند.
   اندک آبش خوراک آبشخور آنها هستند و پلنگ هایش هدف چارپاره چوپانان.
   به این می گویند منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع!!!

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

   • داریوش می‌گوید:

    دامداران سنتی خطر بزرگی برای محیط زیست و حتی مردم ایران هستن باید هر چه زودتر جمع آوری بشن و به اونها زندگی کردن درست رو آموزش داد الان که عصر برنز نیستکه گوسپنداشون رو ول میکنن تو کوه و جنگل هر چی نهال بلوط بود نابود کردن

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 5. Hamid می‌گوید:

  آفرین بر شما روستاییان فهیم که زود متوجه شدید که قوانین فعلی هیچ کمکی‌ به حفظ حیات وحش نمیکند (چیزی که بسیاری از مسئولین از فهم آن عاجزند یا برایشان مهم نیست)
  مطمئنم در آینده اثرت مثبت این تصمیم را خود و فرزندانتان خواهید دید
  امیدوارم این طرح در سایر مناطق ایران پیاده شود

  داغ Thumb up 8 Thumb down 6

 6. مهسا می‌گوید:

  واقعا ممنون. امیدوارم سایر شوراهای شهری هم این اقدام درست و به جا را به خوبی ادامه دهند.

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 7. mohsen می‌گوید:

  درود خدابر اهالی عزیز و باشعور روستای باجگان
  این کار فوق العاده با ارزشه چون نشان دهنده درک بهتر هموطنان ما از مسئله محیط زیسته
  خدا رو شکر که همچین هموطنان روستایی با فرهنگی داریم
  اول کار زیبای روستاییان کردستان و چوپان عزیز لرستانی در سال گذشته و حالا هم این یزدی های بافرهنگ
  انشاالله دوستی با طبیعت در همه روستاهای ایران فراگیر بشه
  ساکنین کلان شهرها که در روز سیزده بدر طبیعت رو تخریب میکنن باید از این روستاییان بزرگوار فرهنگ برخورد با طبیعت رو یاد بگیرن

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 8. وحید.ب می‌گوید:

  مگر تا به حالپروانه شکار را شوراهای اسلامی روستا و شهرصادر مینمود؟
  چرا به جای مطرح شدن موضوعاتی از این دست در ارگان هایی مثل مجلس و هیئت دولت و مجامع حقوقی به روشهای کدخدا منشانه باید روی بیاوریم؟
  آیا از خود پرسیده اند لزوم اجرای این نامه را چه چیز تضمین میکند؟
  ضابط قضایی اش کیست؟
  بحث سر مفاد نامه نیست که کشتن جاندار در خارج از حیطه تعریف شده مورد قبول هیچ انسان با درایتی نیست ولی در مقام مقایسه
  مثل این را میماند که انگار شورای شهر مصوب کند که حفاری اراضی ملی به جهت یافت دفینه و گنج و… غیر مجاز است! هرچند در مثل مناقشه نیست!
  شورا ها قدرت فراوانی دارند ولی این نامه میتوانست با حفظ محتوا به شکل و لحن بهتری نگاشته شود. مثلا ایجاد پاسگاه محیط بانی و درخواست نیروهای بیشتر برای پاس بانی از منطقه مذکور.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 9. RAPSON می‌گوید:

  سلام از ریاست شورای روستای باجگان بافق سپاسگزارم سلامت باشند

  داغ Thumb up 7 Thumb down 10

 10. BERETTA می‌گوید:

  سلام جناب منصوری
  ضمن تایید فرمایش جناب عالی بعرض برسونم در کشور ما از قدیم اونایی که باید شکار برن چه خارجی و چه ایرانی سهمشون و حقشون محفوظ بوده ، هست و خواهد بود بلکه این اقدامها بتونه دست متخلفین دیگه را کوتاه کنه…..

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

  • امین منصوری می‌گوید:

   با درود به استاد بزرگوار جناب میرزایی( برتا ) .دقیقا همینطور است که میفرمایید ای کاش تمام روستاییانی که در قلب مناطق حفاظت شده زندگی میکنند، در درجه اول خودشان دست از کشتار وحوش بکشند و به جای کشتار حیوانات ، نگهبان و حافظ آنان باشند.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 11. janad می‌گوید:

  اصلا در مقام این کار نیستند

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

 12. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  دم شما یزدیها گرم . کاش اعلام میشد حمل سلاح در مناطق تحت حفاظت و پارکها و … ممنوع است . چون اینکه در حال حاضر اول حیوانات را میکشند بعد شاید گیر مامورین بیافتند یک تراژدی تکراری شده اگر اوردن سلاح به طبیعت جرم باشد خیلی از این کشتارها صورت نمیگیرد .

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 14

 13. gholiche می‌گوید:

  آن کسی که در آن شورا مسئول است خوب بلد بوده، چگونه می شود در رسانه ای خود را مطرح نموده و اعلام وجود کرد…
  آقا اگر مردید جلوی تخریبهای اصلی محیط زیست و زیستگاه خود و وحوشتان را بگیرید. وضع اینگونه قوانین در صلاحیت شورای شما نیست. از کجا معلوم، صادر کننده خود زینفع یکی از مخربین و بهره برداران بی اصول از طبیعت نیست. در ظاهر جای به به و چه چه از صدور این نامه ی دست نویس و در باطن، خدا بخیر کند نیت نویسنده و امضا کننده ها…

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 14. کوشان مهران می‌گوید:

  پهلوان امین

  لطفا به فرمایش شیخ اجل دقت فرمایید:

  بعد از تأمل این معنی مصلحت چنان دیدم که در نشیمن عزلت نشینم و دامن صحبت فراهم چینم و دفتر از گفت های پریشان بشویم و من بعد پریشان نگویم

  زبان بریده بکنجی نشسته صمٌّ بکمٌ

  به از کسی که نباشد زبانش اندر حکم

  تا یکی از دوستان که در کجاوه انیس من بود و در حجره جلیس برسم قدیم از در در آمد چندانکه نشاط ملاعبت کرد و بساط مداعبت گسترده جوابش نگفتم و سر از زانوی تعبّد بر نگرفتم رنجیده نگه کرد و گفت

  کنونت که امکان گفتار هست

  بگو ای برادر به لطف و خوشی

  که فردا چو پیک اجل در رسید

  به حکم ضرورت زبان در کشی

  کسی از متعلقان منش بر حسب واقعه مطلع گردانید که فلان عزم کرده است و نیت جزم که بقیت عمر معتکف نشیند و خاموشی گزیند تو نیز اگر توانی سر خویش گیر و راه مجانبت پیش گفتا به عزت عظیم و صحبت قدیم که دم بر نیارم قدم بر ندارم مگر آنگه که سخن گفته شود به عادت مألوف و طریق معروف که آزردن دوستان جهلست و کفّارت یمین سهل و خلاف راه صوابست و زبان سعدی در کام

  زبان در دهان ای خردمند چیست

  کلید در گنج صاحب هنر

  چو در بسته باشد چه داند کسی

  که جوهر فروشست یا پیله ور

  اگر چه پیش خردمند خامشی ادبست

  به وقت مصلحت آن به که در سخن کوشی

  دو چیز طیره عقلست دم فروبستن

  به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشی

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

 15. کوشان مهران می‌گوید:

  من که دیگر تصمیم گرفته ام به این سایت نیایم

  به حکایت نقش مار بر دیوار بیندیشید:

  pejhvak.blogfa.com/post-3.aspx

  سکوت شما باعث بال و پر گرفتن فریبکاران می باشد.

  به هیچ روی با تمام گفتار و کردار شما موافق نیستم.

  پیش از رد و قبول هر نظر نخست می بایست دربتاره راستی و ناراستی آن اندیشه نمود. مانند نخستین پیام من که بدون توجه به این حقیقت بود که در دل یک منطقه حفاظت شده شورای روستا از دیدگاه قانون توانایی ممنوع نمودن شکار را ندارد.

  اگر دقت کرده باشید خدنگ های سرخ فامی که در بیشتر موارد پیام های شما را هدف گرفته اند در واقع تاییدی است بر مدعای شما و دلیلی است مبرهن برحق گویی.

  نیم نگاهی به شیوه نوشتار پاره ای افراد نشان دهنده میزان دانش و آگاهی انان از زیستبوم می باشد.

  کنونت که امکان گفتار هست

  بگو ای برادر به لطف و خوشی

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 16. BERETTA می‌گوید:

  اگر این کار بشکل یک پروژه در تمام مناطق روستایی و مناطق حاشیه قرق عملی بشه (مشروط بر اینکه اول خود بومیها دست از شکار و چرای بی رویه بردارن) سپس بهیچ عنوان اجازه دخل و تصرف و شکار را به غیر ندهند ، امید آن میرود باین ترتیب با گذشت چند سال محیط زیست و حیات وحش کشورمون نفسی تازه کند و از این وضع نگران کننده رهایی یابد.

  بنده قبلا هم نوشتم روستاهای ما مخصوصا آنهایی که به مناطق حفاظت شده نزدیکند نقش مهمی در احیا یا نابودی محیط زیست و حیات وحش دارند.
  اونایی که میگن این کار قانونی نیست ، منظورشان همین قوانین پوسیده سازمان است که تا اینجا کشیده شده است….؟؟؟؟

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 17. شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

  ضمن تشکر از دوستان شکاری عزیز مهران گرامی و….
  یادم هست سرایداری داشتیم که موقع امتحانات وقتی چایی برای معلمین عزیزمون میاورد و کاری نداشت شروع میکرد به تقلب گرفتن و گیر دادن به اونایی که در طی سال حالشو گرفته بودن چند سال بعد دیدمش که کارگری میکرد تحقیق به عمل اوردم گفتن سوالات امتحانات داخلی رو از کمد معاون میدزدیده و میفروخته و نه یک بار که اعتراف به چندین بار کرده
  حالا حکایت این روستا و دهداران حکایت این بنده خدا شده و صد البته مامن امنی برای محلی ها که همیشه سردمدار تخریب محیط زست بوده و هستن
  باش تا صبح دولتت بدمد
  وای بر ما که این گونه نامه ها و شکستن تفنگ (ان عزیز کرد)و…..تیتر اول محافل خبری و الگوی حفاظت از محیط زیست شده است
  جای اقای پرنده نگر خالی که ایشان هم این نامه را با مهر خود مزین میفرمودن
  حق نگهدارتان

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 18. شکاربان می‌گوید:

  “شکاربان می‌گوید:
  هرچند تصمیم گرفته بودم با توجه به طرز تفکر قاطبه افراد فعال اینجا و اینکه بحث بیهوده هست دیگه چیزی ننویسم تو این سایت ولی در این مورد خاص از دیده بان عزیز میخوام شکلکهای گریه و سر به دیوار کوبوندن رو اضافه کنه گاهی مواقع واقعا لازم میشه!
  جناب منصوری شخصی چند ماه پیش گفته بود بوی خون می آید…… ببینیم کی قبول میکنن و میرسن به حرفش و قبول میکنن یک راه درست رو انتخاب کنن؟!
  جناب آهو تو خبر جبیری که پاش قطع شده بود مطلبی نوشتم در جواب شما که به احتمال زیاد خیلیها چون خبر قدیمیه و سری به اون صفحه نمیزنن ندیدن، در جواب من فقط نوشتید “ذره ای انصاف” و من هم نمیدونم دیدید یا نه در جواب شما نوشتم” باهاتون موافقم ذره ای انصاف!” الانم به شما ها میگم ذره ای انصاف!

  AHOO می‌گوید:
  سلام جناب شکاربان
  تصمیمت عجولانه بوده،شما به ما سر بزن خوبه که مباحثه کنیم
  زمانی که اون متن آتشین رو نوشتید بنده رفته بودم شیفت و نشد همون موقع پاسخ بدم اگر مایل باشید میتوانم پاسخ مفصلی بنویسم اما به گمانم همان یک جمله گویا بود

  شکاربان می‌گوید:
  آهو عزیز خیلی از همکاران شما رفیقهای خوب من هستند، مشکلات کار شما برای هرکی روشن نباشه برای من روشن هست ولی یه انتقاد بهت دارم امیدوارم قبول کنی، نظرهایی که میدی خیلی به جو نظرهای قبل خودت بستگی داره ما با هم تو یه خبر در مورد یک مسئله تکراری که روش حفاظت هست بارها و بارها بحث کردیم در یک خبر جدید شما باز نظرت عوض میشه! شاید برداشت منه ولی ما در مورد حفاظت و شکارگاه خصوصی و ممنوعیت شکار بارها بحث کردیم، حداقل من و شما، نظرهای خودتون تو خبرهای قبلی و بحثهایی که کردیم و نتایجی که گرفتیم رو یک بار هرموقع وقت کردی مرور کن! بعد بمن حق میدی بگم سرمو بکوبم به دیوار و یا دیگه چیزی ننویسم! شما از من و امثل من ایراد میگیری ولی شده یک بار محظ رضای خدا با اینکه اسمتونم مشخص نیست بیایی بگی سیاستهی سازمان اشتباهه،(خود جنابالی هم میدونی اشتباهه) یا اینکه محض رضای خدا بگین آقای کیخا خانم ابتکار تو اون شورای عالی یا اتاق فکرتون محظ رضای خدا مارو هم بازی بدین! حداقل نظرمونو بشنوین من از اون استاد فقه و حقوقو اقتصاد که تو اتاق فکرتون هست محق ترم واسه نظر دادن! حالا شکارچی جماعت بماند! گفتید تا حالا؟! شما و سایر دوستانی که به اسم محیط بان میان حالا! مرغداری که روباه جوجه هاشو میگرفته حالا به هر صورتی چنتاشونو گرفته کشته، چوپونی که گرگ گوسفنداشو میگرفته لاشه رو مسموم کرده چنتا سگ و روباهو کشته! بینی و بین الله چه ربطی به شکارچی داره ؟اصلا چه ربطی به شکارکشم داره؟! شما که محیط بانی یکبار شده در این اخبار منصفانه بیایی نظر بدی چهارتا احساساتی که اصلا روباهو از ۱۰۰متریم ندیدن بگی این مشکل یه چیز دیگست و راه برخورد خودشو داره؟! مرامی گفتی تا حالا؟ اونوقت تا اقا میثم یه چیزی مینویسه سریع حوالش میدی به گرفتن ماهی از آب گلالود یا گله رو بدیم دست گرگ!!!! ما باهم متوالی بحث کردیم و هر دو ما مفصل جواب همو دادیم که اکثرا برگردین بخونین مشابه هست! ولی در این مواردی که گفتم به شما بنظرتون حق ندارم بگم ذره ای انصاف داشته باشین در جوابهاتون؟ بقیه افراد رو کاری ندارم؟ شما اگه این روشی که جولو میره قبول دارین خوب جواب نمیده! تا حالا نداده بعد از ۲۰سال! مطمئن باشید باز هم نمیده! شمایه محیط بان که مطالعه داری در مورد تمام گونه های پارکهای ملی دنیا اطلاعات میدی ولی راجع به روش حفاظت همون پارک سرنگتی که تو کنیا کشوری که بمراتب فقیرتر ازایرانه چیزی نمینویسی؟ چرا؟ بعد میگی روزی که محیط بان دست دردست شکارچی برن شکار من استعفا میدم! من حداقل یه جا شکار درست انجام نشه میگم مثل این اخباری که بعد از عید منتشر کرده این سایت، قابل توجه عزیزن فصل شکار از ۱۵ اسفند تموم شد کسی که مرام شکار داره تا آغاز فصل بعد دست به تفنگ نمیبره، حالا شما پروانه ندید ببینم میتونید جولو این افرادی که ماشالا از تعطیلا عید شروع کردنو بگیرین یا نه؟! ولی جناب آهو شما ضعفهای سازمانتو نمیگی! نمیگی اقای مدیر کل تهران شما شاخ و شونه میکشی بعد من ابذار قانونی ندارم تو بیابون با باید بکشم یا منو بکشن یا باید بزنم یا کتک بخورم! آخرشم هیچی! میگی اینهارو! ؟مشکلات کار شما نیست اینها!
  نمیدونم والا ولی چیزی که دستگیر من شده اینه که مسئولین سازمان و محیط بانهاش همین راه غلط رو برن و دوستداران محیط زیست فحششونو بدن ما هم که دیوارمون از همه کوتاهتر هست فقط میتونیم دعا کنیم بلکه خود خداوند که به مملکت ما توجه ویژه داره چون انصافا خیلی از امور اینجا پناه بر خدایی پیش میره ولی خوب تا حالا که خدارو شکر رفته امیدواریم از این به بعد هم بره و در مورد حیات وحش هم خود خداوند تا زمانی که شما دوستان متوجه اشتباهتون بشید خودش حفظشون کنه تا حداقل منقرض نشن و بعد شاید یکی پیدا شه تو سازمان و با روشهای درست تعدادشون رو زیاد کنه! در خطر انقراض قرار گرفتن گونه هایی که در پارکهای ملی و مناطق حفاظت شده زندگی میکنن خیلی معنی ها میده جناب آهو! امیدوارم فقط هرچه زودتر متوجه راه اشتباهتون بشید”
  دیده بان عزیز ابتدا معذرت میخوام این پاسخ و جواب رو که متعلق به یه خبر دیگه هست رو دوباره کپی کردم اینجا، چون خبر قدیمیه ولی جواب جدیده و جهت مشاهده مجدد عزیزان گذاشتم، بی ربط به بحثهای انجام شده در اینجا نیست و بد نیست دوستان بخونن.
  آهو عزیز جواب شما رو اینجا منتقل کردم، احتمالا خبرهای قدیمی رو مرور نمیکنید، تحویل بگیرید! اینم از آقای منصوری! ببینید چه کردند که ایشون هم نظرشون برگشت!
  روی صحبتم با دوستداران به اصطلاح محیط زیست هست! ابتدا که ما تو این سایت بعنوان شکارچی و طرفدار شکار مجاز به بحث راجع به نحوه حفاظت و شکارگاه خصوصی و نحوه پروانه دادن و مضرات لغو پروانه ووووو…. مینوشتیم همین جناب منصوری بعنوان یک شکارچی قدیمی مارو نصیحت میکردن که شکار نکنید اصلا، و مخالف شکار بودن و شستهای مثبت شما ها هم روانه کامنتهای ایشون میشد! حالا ببینید کار رو به کجا رسوندید که ایشون که به عنوان یک شکارچی قدیمی با تجربه و سرد و گرم کشیده شکار و اون سن که شکار رو گذاشته بود کنار میگه من دوباره برمیگردم! ببینید نظرات شما برای کسایی که فرهنگ استفاده از سلاح رو ندارن و این توهینهای شما رو میخونن چه حس انتقامجویی رو ایجاد میکنه که نتیجش قتل عام حیوانات و درگیری با محیط بانها و کشته شدن محیط بان یا شکارچی هست!!!! حرفی که آقای اینانلو زد…..بوی خون….همینه…. اینو بدونید دشمنان واقعی محیط زیست شمایید! شماییی که با دوستی خاله خرسه و بدون اطلاعات کافی باعث درگیری حتی منجر به قتل میان محیط بان و شکارچی میشید! موجب یک حس انتقام جویی از کسی که فرهنگ استفاده از اسلحه رو نداره میشید که تاوانش رو حیات وحش میدن!!!!!! خنده داره به روستایی که تو منطقه حفاظت شده بوده و محظ اطلاع شما در منطقه حفاظت شده کلا شکار با پروانه و بی پروانه ممنوعه!!!! شورا شکار رو ممنوع اعلام میکنه!!!! بعد به به و چه چه شما رو هم به دنبال داره یکی نمیپرسه منطقه شکار ممنوعه دیگه شورا چیو ممنوع کرده مگر اینکه تا حالا میزدن؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!! خوب همین اتفاق در سایر مناطق حفاظت شده هم میوفته! بدون پروانه و شما هم البته بهمراه مسئولین عزیز که بیشتر به به به و چه چه شما نگاه میکنن تا واقعیات( در یکی از سخنرانیهای خانم ابتکار( که انشاالله حالشون زودتر خوب بشه و سلامتی کاملشونو بدست بیارن) که یک عده از شما با داد و بیداد خواستار ممنوع بودن شکار شدید و ایشون هم سرشو به نشانه تایید تکون میداد!) دارید تحریک میکنید که حیات وحش بیشتر کشته بشن!!!!! محیط بان بیچاره درگیر بشه با کسی که یا درآمد داره از این کار و به عنوان نون بر به محیط بان نگاه میکنه یا نا آگاه و بعنوان کسی که داره مزاحم تفریحش میشه بهش نگاه میکنه و یا کلا مریضه و به عنوان مزاحم نگاهش میکنه (البته برخی محیط بانها هم دست کمی از افراد طرف مقابل ندارن!) میشه کتک زدن، میشه قتل! میشه درگیری دائمی از هر دو طرف و نابودی و کشتار سر لج و لجبازی حیات وحش و شما فکر اینو نمیکنید که علت واقعی چی هست!!! هیجان و احساسات!!!! بدون اطلاع کافی!!!! دنبال یک عده که معلوم نیست هدف اصلیشون چی هست!!!! اگر واقعا دلتون برای محیط زیست و حیات وحش میسوزه خواهشا از این حمایتهای کور و بدون اطلاعات که بجای درمان خودش عامل ایجاد درد هست دست بردارید! حیات وحش ایران به وکلای اینچنینی هیچ نیازی که نداره هیچ نباشن راحتتر هم نفس میکشه.
  خدمت جناب منصوری عزیز هم عرض کنم به عنوان پیشکسوت احترام شما واجبه و امیدوارم هرجا هستید سالم و موفق باشید، هر تصمیمی هم که بگیرید و اگر دوباره دست به تفنگ ببرید چیزی که مطمئن هستم اینه که هرکسی هرچیم گفته باشه مرام شکار برای هرشکارچی واقعی بالاتر از هر حرف و تحریکی هست.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

  • AHOO می‌گوید:

   درود جناب شکاربان
   ممنون، انتقادات بجایی هم داشتید
   اما………
   دوست من کجای حرف بنده تغییر کرده، اینا نظرات من هست
   بنده شخصا با شکار مخالف بوده و هستم، اما شکارگاه خصوصی در صورتی که درست و دقیق انجام بشود را لااقل میتوان به عنوان جایگزینی برای پروانه دادن در داخل مناطق به حساب آورد
   درسته گاها احساسی هم نظر میدهم، اما احساس همیشه هم بد نیست که اگر نباشد چه کسی میتواند بعد از اینکه آفتاب نزده پیاده به کوه میروم و غروب خسته و کوفته از کوه بر میگردم مرا مجاب کند که شب به زیستگاههای دشتی بروم که کسی ناجوانمردانه با نور کشی به شکار آهوها نرود؟؟؟
   در مخالفت شکار چرا بیشتر کامنت میگذارم؟؟؟؟
   چون صحنه شکار قوچ را دیده ام و به خدا نتوانستم هیچ زیبایی در آن ببینم، با هر لحظه زجر کشیدن اون قوچ زجر کشیدم
   بله دوست من به سازمان ما هم انتقاد فراوان وارد است من هم محیطبان فاسد و مدیر صد رنگ دیده ام، شعار دادن بیماری مسری است که به جان جامعه ما افتاده و چنان عفونی شده که دیگر ضمادی به نام وجدان هم بر آن کارگر نیست
   اما همچنان درود بر وجدان

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 19. kooshan می‌گوید:

  متأسفانه دوست گرامی مطلبی گفتند که مصداق حکایت آهنگر گناهکار بلخی و مسگر بیگناه شوشتری است
  بهتر بود این دوست عزیز _ آقای امین منصوری _ بفرض صحت بی منطقی طرف مقابل حتی در مقام عصبانیت زبان به تهدید حیوانات نمی کشودند که این بی پناهان خود کم در معرض خطر و تهدید نیستند

  اگرجه منش ایشان با توجه به نظرات قبلی شان این نمی تواند باشد اما دوستان گرامی برای اینکه از جدل بی نتیجه حذر کنیم باید الزامات گفتگو را بپذیریم
  ابتدا باید هدف گفتگو مشخص شود دیگر اینکه در یک گفتگو و تعامل منطقی هدف اثبات حقانیت یک طرف بر دیگری نیست بلکه توافق روی موضوعاتی مشخص است که حول آنها اشتراک نظر وجود دارد
  بنظرم در سایت دیده بان میتوان هدف گفتگو را حفاظت از عرصه های گیاهی و درختی و گونه های جانوری در معرض خطر و کمیاب تعریف کرد
  لزومی نیست توان دوستان بر سر جدل در مقوله شکار تحلیل رود همه دوستان متفق اند که وضعیت فضاهای گیاهی و جنگلها و برخی گونه های جانوری اصلا خوب نیست
  می شود بحث را در این زمینه ها متمرکز کرد دوستانی که فقط تمایل به گفتگو درباره درستی شکار دارند و یا مخالف آنند می توانند در باشگاه و انجمن های خاص به هم ملحق شده و این بحث را دنبال کنند
  حتی دوستانی که ایده شکارگاه خصوصی را در سر دارند می توانند از کانال خودش اقدام عملی کنند
  اینکه نفس عمل مخالفانی دارد و بزعم برخی درست نیست موضوع دیگری است و مانع تلاش آنها برای تحقق و اجرای طرحشان نیست

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

 20. kooshan می‌گوید:

  و اما در مورد اصل خبر در بند ” ع ” که در مورد وظایف و اختیارات شورا به آن استناد شده از ” نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات ” و ” ارائه طرح و بیشنهاد ” صحبت شده است باید کارشناسان حقوق نظر قطعی دهند که آیا شورا این اختیار را دارد یا نه ؟

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 21. کوشان مهران می‌گوید:

  جمعی از کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان صبح امروز (۲۵ فروردین) در اعتراض به آنچه ناعادلانه بودن حقوق و مزایا عنوان می‌شود در محوطه محل کار خود تجمع کردند/ مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان از پیگیری برای تحقق خواسته‌های کارکنان این سازمان خبر داد.

  جمعی از کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان صبح امروز (۲۵ فروردین) در اعتراض به آنچه ناعادلانه بودن حقوق و مزایا عنوان می‌‌کنند در محوطه محل کار خود تجمع کردند.

  یکی از معترضان در تشریح علت این اعتراض صنفی به ایلنا گفت: حق فوق العاده ویژه کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان که معادل ۳۵ درصد از حقوق آنان است، از پایان خرداد ماه سال ۹۲ پرداخت نشده است.

  به ادعای وی، کارکنان اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان از سال ۸۷ تا به امروز نزدیک به ۱۷۶ میلیون تومان حقوق و مزایای معوقه دارند.

  ilna.ir/news/news.cfm?id=159566

  پس از شنیدن جشن تفنگ شکانی شکارچیان نادم و توبه کار و سوزاندن قفس های کبک در کردستان درج این خبر به احتمال زیاد خوش آیند شومن های پردیسان نخواهد بود.

  مثلی است که می گوید:

  قاچ زین را به چسب، اسب دوانی پیشکش

  در استان مرزی که به دلایل گوناگون یکی از بالاترین آمارهای ورود و قاچاق سلاح جنگی و شکار غیر مجاز را دارد جشن تفنگ شکانی مضحکه ای بیش نیست.

  بقول معروف

  حمومی آی حمومی لنگ و قطیفمو بردن!

  حمومی آی حمومی لنگ و قطیفه‌ام رو بردن
  لنگ و قطیفه جهنم قلم و دوات اوردن
  حمومی آی حمومی لنگ و قطیفه‌ام رو بردن
  لنگ و قطیفه جهنم کپی نوار اوردن
  حمومی آی حمومی لنگ و قطیفه‌ام رو بردن
  لنگ و قطیفه جهنم بابا اون یکی چیزا رو بردن
  حمومی آی حمومی لنگ و قطیفه‌ام رو بردن
  لنگ و قطیفه جهنم سبیل بابا رو بردن
  حمومی آی حمومی لنگ و قطیفه‌ام رو بردن
  لنگ و قطیفه جهنم
  از این چیزا که بردن
  کدوماشو پس اوردن

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 22. kooshan می‌گوید:

  وجود دوستانی چند از جمله آقای مهران غنیمتی است در دیده بان که با ذوق ادبی خود تنوعی به فضای سایت می دهند اما اینکه یک شکارجی سابق تغییر رویه دهد بعید نیست بهتر است بدون دلیل بدبین نباشیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

  • کوشان مهران می‌گوید:

   جناب کوشان

   هرگز مبادا که بخواهم با سخره گرفتن شخصیت انسانی را پایمال نمایم.

   ولی سوگمندانه در ایران داستان ماست مالی پیشینه طولانی داشته است تا عمق داستان مشخص نگردد. کامران میرزا فرزند ناصرالدین شاه و وزیر جنگ به هنگام سرکشی پدرتاجدار به پادگان مرکزی تهران بنابرروزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه نود تومان آن روزگار هزینه ادوکلون فرنگی را پرداخت نموده و با گل و بلبل پادگان را آراسته بود و این درحالی بود که برتن خرکچی و قاطرچی و حمال لباس سرباز پوشانیده و در میدان مشق به صف نموده بودند تا مواجب اندک سربازان را حضرت والا میل بفرمایند.

   پهلوی اول به هنگام سرکشی به پادگانی در خوزستان از فضای سبز پادگان تمجید نمود. ولی هنگامی که برای پاک نمودن صورت با دستمال به درختی تکیه داد ناگهان درخت از ریشه درآمد و او بر زمین افتاد. حضرت اجل برای خوش آمد شاه در چله تابستان درختان بزرگ را با ریشه برای خوش آمدشاه در خاک نشانیده بود.

   در پاره ای نقاط ایران مرسوم است که پس از تعداد معینی شکار، شکارچی تفنگ خود را به دلیل برطرف نمودن بدیمنی می شکنند.

   شکستن تفنگ در کردستان می توانست انفرادی و یا در میان عده ای از دوستان و آشنایان صورت گرفته و همگی برای پیشگیری از شکار دزدی هم قسم شوند و به دلیل اشراف به منطقه این عمل می توانست تاثیر بسیار مطلوبی داشته باشد ولی با توجه به پیشینه تاریخی، رسانه ای شدن این خبر برای من نوعی قابل هضم نمی باشد.

   انشالله که این خبر راست و بدور از موج سواری باشد و من روسیاه بیرون آیم.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 23. مسافر می‌گوید:

  خبر بسیار جالی بود.مردم اگر به این مهم رسیدند که قوچ زیبا هوره نایاب منطقه بافق و….گنجینه ای از طبیعت زیبا در ان برهوت کویر بافق چه دری است ؟اگر مردممحلی خواستند نام اور شوند و بدرخشند و هزاران کیلو بخشنامه را یگ شبه عمل کنند ان روز ماندگار خواهد بود.سال ۱۳۵۴ تعدادکل وقوچ این کوه در امارها عددی با سه صفر جلو براورد شده بود امروز نمی دانم ولی فریاد محلی ها حکایت تلخ نابودی این زیستگاه است ما به طبیعت رحم نکنیم مشکلاتمان چون امروز سر از همه وجودماندر می اورد باران نخواهد امد چوناین سالها باران را خدا برای انبی ازارها نازل میکرد چه شده .سال ۵۵ باران ان منطقه بالای ۲۵۰ میلیمتر بوده امروز ندانم کوه از ظلم ما به تنگ امده وحوش رفتند زیبایها رفت گیاهان مردند از بی احساسی ما .ما نیز مرده ایم چون قلبهایمان احساس را گشته.درود بر شما مردم .باران ببار زاغ نوک قرمز منطقه برگرد .بشر دو پا تصمیم گرفته تورا فقط ببیند ولی نکشد.رقص تورا به تماشا نشیند.پرنده مهاجری که در یک سفر طولانی به این سرزمین وارد میشوی اینجا تورا دوست میدارند خسته از راه ارام گیر لبخندهای این مردم خوش امد به مهمان است.خدایا نعمت فهمیدن را از ما نگیر

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 24. کیوان می‌گوید:

  باسلام عوض اینکه بیان حیون پرورش بدن وآزادسازی کنن مثل کشورای دیگه هی چپ وراست شکارو ممنوع میکنن .واقعا کار غلطیه پاک کردن صورت مساله است متاسفم که باید فقط حرف زور بپذیریم ولی قطعا غیر مجازا کار خودشون رو میکنن

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>