با آبگیری بخش هایی از هامون حیات به سیستان بازگشت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با جاری شدن سیلاب و آب در رودخانه هیرمند و در نهایت ورود آن به بخش هایی از دریاچه هامون، پس از سال ها خشکسالی لبان ترک خورده هامون خیس شد و موجی از خوشحالی و شعف در منطقه سیستان و در بین مردم روستایی حاشیه هامون پدیدار شد.

مشاهدات خبرنگار ایرنا از بستر تالاب خشکیده هامون حاکیست شماری از اهالی سیستان که پیش از این نماز باران برپا کرده بودند به شکرانه این نعمت الهی سجده شکر به جای آورده و برخی از خانواده ها نیز در اطراف تالاب تجمع کرده و بعضا به شنا مشغولند.

تصاویری از آبگیری بخش هایی از تالاب هامون پس از ۱۵ سال خشکسالی و خوشحالی مردم سیستان / تصاویر از ایرنا

پیام معصومه ابتکار به مناسبت بازگشت آب به هامون

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پیامی به مناسبت بازگشت آب به هامون تصریح کرد: در کنار بارش های خوب در منطقه که نشان از الطاف خداوندی دارد، اقدامات جدی در دولت تدبیر و امید مانند پیگیری برای برداشتن موانع ورود آب و باز شدن آبراهه ها و تلاش هایی در سطوح محلی و استانی، ملی دو جانبه و بین المللی نیز اثربخش بوده است.

ابتکار در بخشی از پیام خود گفت: تصاویر زیبای رشد مجدد نیزارها و شادی و بازی اهالی در خنکای آب هامون روشنی چشم هر بیننده ای است. مدیریت صحیح منابع آب از سوی همه دستگاه های ذیربط البته می تواند به حفظ و پایداری این زیست بوم ارزشمند کمک کند تا بتواند به خدمات ارزنده خود تداوم بخشد.

کمتر از ۱۰ درصد از پهنه هامون آبگیری شده است

مدیر کل محیط زیست سیستان و بلوچستان با ابراز خرسندی از روند جاری شدن آب در هیرمند اظهار داشت: هامون سال ها است که تشنه است و بهتر است که در حال حاضر برای رفع این عطش و سیراب سازی زمین های ترک خورده کشاورزان، آبگیری هامون در اولویت نخست قرار گیرد و سپس به سمت چاه نیمه چهارم رها سازی شود.

خسرو افسری در گفتگو با مهر با بیان اینکه طبق برآورد اولیه کمتر از ۱۰ درصد از پهنه هامون آبگیری شده است. هر چند که این میزان در مقایسه با وسعت ۴۰۰ هزار هکتاری هامون در داخل خاک ایران بسیار اندک است اما روزنه ای از امید را در دل مردم این منطقه زنده کرده است.

سیلاب حق آبه دریاچه هامون نیست

افسری با بیان اینکه سیلاب نمی تواند حق آبه تالاب محسوب شود ادامه داد: در صورتی که کشور دوست و برادر افغانستان به معاهده خود در رابطه با میزان حق آبه تالاب هامون عمل کرده و به مفاد قرار داد متعهد باشد و طبق جدول زمانبندی نسبت به رهاسازی آب اقدام کند بسیاری از مشکلات منطقه رفع شده و حتی آثار و برکات آن برای افغانستان نیز مشهود خواهد بود.

وی گفت: در صورتی که افغانستان حق آبه هامون را رعایت کرده و نسبت به برخورداری حق ایران احترام بگذارد می توان امیدوار بود که حیات باری دیگر در این تالاب بین المللی جان بگیرد و این دریاچه دوباره احیا شود.

تالاب بین المللی هامون یکی از تالاب های مهم جهان و بزرگترین دریاچه آب شیرین در سراسر فلات ایران محسوب می شود که مابین ایران و افغانستان مشترک است.

هامون دارای سه بخش هامون پوزک، هامون صابوری (شاپوری) و هامون هیرمند است که روی هم تالاب بین المللی هامون را تشکیل می دهند.

این تالاب در محدوده استان سیستان و بلوچستان و در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال زاهدان مرکز این استان در حوره آبریز پنج شهرستان ابل، زهک، هیرمند، هامون و نیم روز واقع شده است.

قرارداد ۱۳۵۱

طبق این قرارداد حقابه ایران برابر ۲۶ مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شده و مقرر گردید تاسیساتی با توافق دو کشور ایران و افغانستان بر روی رودخانه هیرمند احداث شود و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کرد. این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و دو پروتکل در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ توافق شد و به امضای طرفین رسید.

از قرارداد ۱۳۵۱ تا به امروز

در تیرماه سال ۱۳۵۲ در اثر کودتا رژیم پادشاهی افغانستان به جمهوری تغییر یافت و در نهایت در خردادماه ۱۳۵۶ دولت جمهوری افغانستان نیز این معاهده را لازم الاجرا اعلام کرد. در دوره طالبان مسیر رود هیرمند به روی ایران بسته شد. پس از سقوط طالبان با وجود تغییر حکومت در افغانستان هیرمند همچنان بسته نگه داشته شده و این در حالی است که منطقه سیستان ایران برای چندین سال متوالی با کمبود شدید منابع آب و وضعیت خشکسالی روبه رو است.

طی مذاکراتی که در طی سال های اخیر بین مقامات دو کشور صورت گرفته، دولت ایران خواستار اجرای دوباره قرارداد سال ۱۳۵۱ است که به درستی از سوی مقامات کشور افغانستان اجرا نمی شود و عملا دولت ایران حتی به حقوق مندرج در این معاهده نیز دست نمی یابد، درحالی که حجم آب پشت سد کجکی (سدی که روی رود هیرمند در افغانستان بسته شده) حدود ۱/۵ تا ۲/۵ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

+431
-343
  

29 دیدگاه

 1. امیر امینی می‌گوید:

  سپاس گویم کردگار را که کام تشنه زابلیان را سیراب کرد.زابل ،انبار غله ایران !بله هموطن ، روزگاری زابل را انبار غله ایران می نامیدند. مردم شریف و سرفراز و اصیل زابل را با آنهمه مفاخر چه زود فراموش کردیم .چه قدر ناشناس هستیم ما اگر خاطره یعقوب لیث ،آن یگانه سرباز ایران بعد از استیلای عرب را فراموش کنیم وزابلیان را به حال خود رها کنیم.شهر رستم ،شهر کردنکشان و سرفرازان.
  عهد بر این بود که آب هیرمند در بند کمال خان هر آنچه رسید بالمناصفه تقسیم گردد،میان ما و افغان ها و صد البته با نظارت میرآب ها ی دو کشور.امروز می پرسیم اینهمه سال حقابه ما چه شد؟
  هموطن سیستانی؛ سالهاست که از فقر و تشنگیت و از لب ترک خورده ات درد میکشم و هیچ در دستم نیست که تو را به کار آید واین خود دردم افزون میکند.به وجب وجب خاک پر افتخار نیمروز که می نگرم ناخواسته توصیف آن سرزمین اهورایی هیرمند در ذهنم تداعی می شود ،اما وقتی از خنگ خیال پایین می آیم فرزند سیه چرده تو را می بینم که با اندام نحیفش دبه ٢٠ لیتری آب را با چه مشقتی به خانه می آورد از خود می پرسم که ،عزت و آبادانی سیستان را با چه مطاعی معاوضه کردیم؟می پرسم اگر یعقوب ویا عمرو لیث حیات داشتند خاک هلمند را به توبره نمی کشیدند که کودک تو تشنه لب باشد و سوداگران مرگ به کشت تریاک مشغول؟
  اکنون زابلیان بسیاری مهجور از دیار به گلستان و خراسان و نمیدانم دگر کجا توطن گزیده اند و امید دارند که شاید با احیای هیرمند و هامون بتوانند به کنام خود باز گردند .به امید پرواز دوباره پرندگان بر فراز هامون باستانی.

  پر طرفدار Thumb up 70 Thumb down 2

  • پروین می‌گوید:

   سیستان و بلوچستان محرومترین و مظلومترین استان کشور است.حق ابه اش را بر گردانید.

   پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 1

  • مسعود شکیبایی می‌گوید:

   امیر جان حرفت از دل بود به دل نشست
   خدا رو شکر که هامون و هامون نشینها هم خوشحال شدن مسئولین هم تا این اب خشک نشده به فکر چاره باشن تا این خوشی و زیبایی ادامه داشته باشه
   کویر میغان هم این چند وقت رنگ و بوی تالاب رو به خودش گرفته مثل گذشته

   پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

  • امید می‌گوید:

   بعد از این همه سال ۱بار بارندگی شده و آب اومده توی هامون دیگه جایی برای سپاس نمیمونه. باید ناراحت هم باشیم. از افغانستان هم باید حق آب رو بگیریم

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 2. محمدعاشق حیات وحش می‌گوید:

  این شادی حق مسلم مردم بلوچ وسیستان است
  از وزارت خارجه می خواهیم پیگیر این حق باشه، این حق آبه باید در حالت عادی داده بشه به خاطر سیل افغانستان نباشه که ناچار سرریز باشه

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 3. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  این نشون دهنده ضعف ماست نه قدرت افغان ها! چه منافعی باعث شده ما از همه چیزمون بگذریم؟؟؟!!!

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 4. شیر علی می‌گوید:

  از اینکه خانم ابتکار خوشحال شدند.ما همه خوشحالیم

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 7

 5. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  خداروشکر که لبخندی رو لبای هموطنای سیستانیمون دیدم.
  واقعا اون منطقه خیلی محرومه و من از هر خبری که باعث خوشحالیه اونا بشه عمیقا خوشحال میشم.
  خدا به مدیران این مملکت تدبیر و درایت عطا کنه و به طبیعتش برکت و نشاط

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 6. پروین می‌گوید:

  امیدواریم که هر چه زودتر کشور افغانستان اب هیرمند را بر روی هامون بگشاید. آب حیات و زندگیست و لبخندهای زیبا از ورود دوباره زندگی به هامون حکایت میکند .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 7. امیر اهوازی می‌گوید:

  اینقدر ایران به افغانستان کمک میکنه و پناهنده میپذیره…انوقت آب رو روی ما میبندن!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 1

 8. علیرضا می‌گوید:

  چقدر بدخت شدین افغانستان واسه ما شاخو شونه می کشه!!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 9. شکارچی می‌گوید:

  انشاالله دوباره ماهیگیری و حصیر بافی و دامداری و … در اطراف هامون شروع شود و مردم این منطقه حیاتی دوباره بیابند. بنده در جریان وضع اسفناک زندگی در انجا بودم و چون کاری از دستم برنمی آمد خیلی برام زجر آور بود . اون منطقه مردم نجیبی داره. ولی خیلی هاشون در شهرهای دیگه به تکدی گری روی آوردند بعضی از اونها حتی کرایه ماشین واسه اومدن به شهر رو نداشتند تا بیان کارگری کنند. طرف پول نداشت واسه بچه اش شناسنامه بگیره تا لا اقل از یارانه اش بهره مند بشه در یک خانه یک زن بیوه با بچه هاش و مرغها و بزش در یک جا زندگی میکردند و….
  ….و این بار هم فقط خدا به داد این مردم مظلوم رسید.
  بمیرم برای شما مردم مظلوم
  اشک شوق من حاصل برق شادی چشمان کودکانیست که در تصاویر بالا به اندک آبی قانع هستند
  خدایا عاجزانه خواهش میکنم باران رحمتت را بر این مردم ببار.الهی امین و الهی امین و….

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 10. دوستدار طبیعت بکر رودان و بشاگرد می‌گوید:

  درود بر سیستانی و بلوچستانی های خوب و همسایه گرامی ما روز گارتان خوش باد!
  امیدوارم افغانستان به معاهدات و مقرارات فی ما بین دولتین پایبند باشد و هامون عزیز آب لذیذ را در آغوش و مردم سیستان از احتمال ریزگردهای ناشی از خشک شدن هامون در امان باشند.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 11. زهره می‌گوید:

  قدر آب را این افراد اکنون بعد از ۱۵ سال تحمل بی آبی به خوبی درک می کنند. امیدواریم تمام کسانی که مستقیما و یا غیر مستقیم سبب آلودگی منابع آبی کشور مثل سد فشافویه شدند درس بگیرند و تجربیات تلخ و غیر قابل جبرانشان را در اختیار مسوولین ذیربط و دست اندرکاران مربوطه قرار دهند. با این اوضاع و احوال کنونی که ماهواره های ناسا هم بشدت نسبت به خشکی منابع آبهای زیرزمینی ایران هشدار داده اند دیگر بروز چنین فجایعی هرگز پذیرفتنی نیست.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 12. سعید هاشمی می‌گوید:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام دوستان عزیز
  جدا از بحث کشاورزی بحث حیات وحش در سیستان و تمساح پوزه کوتاه ایرانی یعنی گاندو
  در اینجا مطرح هست ، به طبع کشور افغانستان هم یک کشور جهان چهارم است که با بی ابی
  طرف بوده و به ابهای ازاد دسترسی ندارد و این طبیعی هست که سدی بر روی رود هیرمند بزند
  و از اب ان استفاده کند و این موضوع به خیلی سال پیش برمیگردد اما نقض آشکار قوانین و معاهده های فی ما بین
  ایجاد میکند که سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان پیگیر کار این موضوع باشد لذا باید با احضار سفیر
  کشور جمهوری اسلامی افغانستان به وزارت امور خارجه در باره این موضوع به وی هشدار داده شود
  و تاکید گردد که بستن آب بر روی مردم سیستان و بلوچستان چیزی جز کمرنگ شدن کمکهای ایران و مناقصه ها
  و تجارت این دو کشور ندارد .
  بنده از جانب خودم به مردم گرانقدر و زجر کشیده دیار رستم دستان مردم پاک سرشت زابلستان به جهت
  بازگشت مایع حیات به زمین های خشکشان تبریک میگویم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  • شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

   با عرض پوزش از دوست عزیز تمساح پوزه کوتاه ربطی به بی آبی سیستان ندارد
   چون در منطقه بین ایرانشهر و چابهار و رودخانه سرباز زندگی میکند و این دو محل بیش از ۷۰۰ کیلومتر با همدیگر فاصله داشته و منابع آبی جدای از هم دارند.
   این تمساح‌ها در برکه‌های میان راسک و باهوکلات و باتلاق‌های دلگان و کلانی (در جنوب استان سیستان و بلوچستان) متمرکز هستند. تعداد این گونه در ایران حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ رأس برآورد می‌شود و زابل در شمال سیستان و بلوچستان است
   با تشکر صرفا در جهت اطلاع رسانی صحیح

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 13. mohitban می‌گوید:

  خدا یا شکرت …
  همه دعا کنیم بارش ها ادامه پیدا کنه تا همه جای ایران سر سبز و پر آب بشه. دشت ها سرسبز و حیوانات بسیار گردند.
  دولت بحث بارور کردن ابرها رو در دستور کارش قرار بده
  مدیران سایت پیگیری بفرمایند این قضیه رو

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 14. میثم می‌گوید:

  پروردگارا مردم این سرزمین را از خشکسالی ، دشمن و دروغ حفظ کن..
  به امید روزی که دریاچه ارومیه هم مثل گذشته زیبا و پر آب باشه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 15. بابک می‌گوید:

  امین.ماجهان سومی تریم یا افغانستان؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 16. شکارچی از خطه کویر می‌گوید:

  سلام دوستان عزیز
  اگر در مورد حق ابه ایران مطالعه فرمایید و سری به ان دیار زده باشید پی به نکاتی ناگفته اما واقعی میبرید
  حق ابه ایران سال هاست که داده میشود…….
  بله دوستان عزیز حق ابه داده میشود پس میپرسید این اب کجا میرود و چرا هامون خشک است؟
  خدمت سروران عزیز عرض شود از حدود بیش از ده سال قبل شهر زاهدان با کمبود منابع اب زیر زمینی مواجه شد اب یک مرکز استان داشت قطع میشد نقاطی جدیدالتاسیس اما بدون اب!!فاجعه ای داشت صورت میگرفت که نهایت منجر به کشیدن لوله و انتقال اب از سیستان به زاهدان صورت گرفت.
  در واقع حق ابه مردم سیستان روانه چاه نیمه ها شد که میتوانید شرح این چاه نیمه ها و وسعت انها را پیگیری نمایید چاه نیمه ها در واقع سدهای بندی خاکی هستند به وسعت بیش از ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر و عمیق که وظیفه نگهداری اب را به عهده دارند چون خود هامون در دشت واقع است و با اندکی زیاد شدن اب مناطق وسیعی از زمین های کشاورزی حاشیه به زیر اب میرود حتی مازل و چاه های اب شیرین و شرب الوده میشود لذا اب به سمت چاه نیمه ها سرازیر شد تا ضمن ابیاری قسمت های کمی از زمین های زراعی از طریق پمپاژ مابقی اب برای نجات زاهدان بی اب برود
  زابل فدای بی ابی زاهدان شد افغان ها با کم شدن اب در اثر کمی بارندگی حق ابه قرارداد را کم کردند لذا هامون خشک شد و این تراژدی سالی چند بار تکرار میشود گاهی اب اضافه میاید و گاه خیر همان حق ابه و یا میزان کمتر ان سرازیر به چاه نیمه ها میشود. سد کجکی که در مسیر است با کمک ایران و سیمان و…نیروی مهندسی ایران ساخته شد
  پس تمام مشکلات را به سمت افغانستان سرازیر نکنید کمی مطالعه و تحقیق در مورد چاه نیمه ها و نقش زاهدان در مصرف این اب به همراه عدم توجه مسولین به مذاکره با کشور همسایه سال ها زابل را سوزاند
  خوشبختانه سال پر برکتی از نظر نزولات جوی داشتیم و این اضافه اب مجددا به سمت زابل سرازیر شده ولی باز اگر کمبود نزولات جوی باشد داستان تکرار خواهد شد
  داستانی که از هر بومی که سوال کنید پاسخ میدهد اما در هیچ نشریه و منبع خبری به طور کامل ریشه یابی نشده و یا نخواسته اند بشود
  متاسفانه همیشه بدنبال مقصری برای هر پیشامد هستیم
  حق ابه سال هاست که با کم و کاست داده میشود مدیریت بحران زابل را فدای زاهدان کرد .
  اظلاعاتی از چاه نیمه های زابل

  ویکی پدیا – چاه نیمهfa.wikipedia.org/wiki/%DA%86%D8%A7%D9%87_%D9%86%DB%8C%D9%85%D9%87

  و:
  zabolgood.blogfa.com/post/6
  و:
  vista.ir/content/110272

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 17. امیر می‌گوید:

  امیدوارم همیشه هامون پراب وسیستان همانند گذشته تاریخی خود عنوان انبار گندم ایران را داشته باشد بادیدن عکس شنای مردم دراب به یاد زاینده رود افتادم که در سالهای نه چندان دور با ابهای سرد وگیرا وریگستانهای کنارش کهi تا اندکی میکندی به چشمه زلال وکوچکی میرسیدی یا بیشه زارهای چنار وکبوده با لزرش برگها وچشمک زدن برگ درختان تبریزی در زیر افتاب درخشان وگنبدهای فیروزه ای وبوی عطر شالیزارهای لنجانو بسیاری خاطرات دیگر ای کاش خدا همان زاینده رود قدیمی را احیا میکرد

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 18. حمید می‌گوید:

  سلام من دانشجوی محیط زیست زابل هستم چند روز پیش با بچه های کانون محیط زیست این دانشگاه سری به تالاب زدیم خداروشکر انگار زندگی به سیستان برگشته بود و آثار حیات به چشم میخورد، خوبه که خانم ابتکار هم خوشحال هستند ولی لازمه که یادآوری کنم این آب فقط حاصل بارشها و سیلابهای افغانستانه که منجر به کشته شدنه ۱۰۰ها نفر شده و نه دیپلماسی، لایروبی، کارهای استانیف ملی و …… مردم منطقه هم میدونستن که اگه ورود آب به تالاب تداووم نداشته باشه این آب با توجه به سطح زیاد تالاب، عمق کم آب، و تبخیر خیلی خیلی زیاد منطقه حداکثر دو ماه دیگر در کف تالاب میماند و روز از نو وروزی از نو، خشکی دوباره به دامان هامون و مردمش برمیگردد.
  امیدوارم دیپلماسی موثر درجهت دریافت حق ابه از افغانستان از طرف سازمان، دولت و وزارت خارجه به جدیت دنبال بشه وگرنه یققین بدونید این شادی هم زود گذر است.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 19. هرمزگانی می‌گوید:

  خدا را شاکریم از اینهمه نعمتهای بی پایان .تنها راه نجات جنوب ومرکز وشرق ایران از خشکسالی کاهش ارتفاع کوههای البرز وزاگرس ودرنتیجه ورود ابرهای باران زا به درون کشور می باشد زیرا این ارتفاعات بزرگترین مانع بر سر راه ورود ابرهای باران زا به کشور وتشدید خشکسالی می باشند .وهمچنین را ه حل دیگر این است که آب دریا را شیرین وبه مناطق خشک انتقال داده واین آب را به درون زمین تزریق کنید تا سفره های زیر زمینی پرشده وبعداز هر بارندگی شاهد محوشدن آب باران وفرو رفتن سریع آن در خاک نباشیم . زیرا هر سرمایه گذاری در زمینه افزایش منابع آبی سرمایه گذاری در جهت پیشرفت است وهیچ ضرر وزیانی در پی ندارد.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

  • امیر می‌گوید:

   دوست عزیز این نظریه حفر یک بریدگی در کوههای البرز واجازه ورود ابرهای بارانزا به مرکز ایران از سالها قبل مطرح بود ولی من در مصاحبه ای از یکی از صاحب نظران فکر میکنم دکتر کردوانی بود که میگفت اگر این کار هم بشود به خاطر فرابار جنب حاره ای به ویژه در تابستانها این رطوبت پراکنده شده و زیاد موثر نخواهد بود البته این یک بحث علمی است وباب ان باید بین محققان باز باشد شاید ااتصال دریای کاسپین وخلیج فارس وایجاد دریاچه های مصنوعی در مناطق لم یزرع داخلی راه حل بهتری باشد البته در نظر داشته باشید در شمال کشور وزاگرس هم جنگل تراشان وویلا سازان در صدد به وجود اوردن کویر در ان مناطق هم هستند

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 20. سیستانی می‌گوید:

  با درود فراوان به تمامی هم میهنانی که از شادی مردمان رنج دیده سیستان خوشحالند هیچگاه تصور نمیکردم در جایی از ایران کسی حتی لحظه ای هم به دیار رستم دستان سیستان فکر کند زیرا با مسافتی که سیستان از پایتخت دارد طبیعی است که منطقه ای دور افتاده و محروم باشد ولی با خواندن نظرات شما بزرگواران به اندازه زمان ورود سیل آب به کرانه های هامون خوشحال شدم همیشه سلامت باشید و در پناه پروردگار اما مشکل اساسی دریاچه آب شیرین هامون همان بی تعهدی افغانستان به روانه سازی حق آبه هامون و بی کفایتی مسئولان ایران برای گرفتن آب است و مشکل بعدی همان گونه که دوستی فرمودن آن آب محدود هم برای استفاده شهر زاهدان روانه میشود و آبی برای مدیریت در سیستان نمیماند عملا آب کشاورزی سیستان فقط برای مصرف بین خود زابل و زاهدان تقسیم میشود . بادهای ۱۲۰ روز سیستان اگر دریاچه هامون آب داشته باشد بهترین روش سرد شدن هوا در فصل گرمای ۵۰ درجه ای سیستان است اما وقتی آب نیست این نعمت خداوند هم میشود بلایی خانمان سوز که به جای گذر از سطح آب دریاچه هامون و خنکای هوا ریگ و شن های روان کف آن را جابجا میکند و ای کاش میشد سیستان به زمان قبل بازمیگشت و کاش سیستانیان از خشک سالی مهاجرت نمیکردند کاش تمام سیستانیان از گلستان .خراسان.مازندران.کرمان. و دیگر نقاط ایران میتوانستند بازگردند به سرزمین خودشان و درد غربت را حس نمیکردند و ای کاش میشد من هم روزی به آن سیستان پا بگذارم و در همان طبیعتی که نیایم زندگی میکرد زندگی میکردم و صبح در باغهای انگور متنوع قدم میزدم و به کنار هامون میرفتم و در دریاچه ای که برای زرتشتیان مقدس است که سوشیانت از آن ظهور میکند تنی به آب میزدم بعد از بالای کوه اوشیدا ناظر نی زار های فراوان کرانه های هامون میبودم و در غروب آفتاب از موسیقی باد در گندم زارهای وسیع دشت سیستان لذت میبردم و شب را زیر آسمان پر ستاره و پاک سیستان در بستر میرفتم اما افسوس که این خیالی دور از تصور است و ما محکوم به خشکی و بادها ای با سرعت و گرمای زیاد که گویی تازیانه بر تنت میزنند و خورشیدی که با خشونت زیاد چهره ساکنین و سطح دشت سیستان را میسوزاند تا جانداری قادر به ادامه حیاط نباشد و طبیعتی خشن و بی رحم شده ایم و تنها کلمه ای که در حال فعلی سیستان معنی دارد عطش است

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 21. امیر می‌گوید:

  با سلام وعرض خسته نباشید
  حقایقی تلخ
  ۱)اب چاهنیمه ها برای مرفعان زاهدانی به سوی زاهدان جاری شد و کام هامون سیستان خشک.
  ۲) اب رود خانه های فصلی را به چاهنیمه ها ریختند تا تنها قشری از مردمان زهک به کشت و کار بپردانزند(نماینده قبلی مجلش مدافع مردم زهک بود نه سیستان)
  ۳)پرندگان مهاجر را شکارچیان غیر مجاز و گاهی خود محیط بانان سیستانی به بهایی ناچیز از سیستان گریزان کردند
  ۴) اب را بر مردم سیستان خود مردم بستند با قاچاق سیمان به ان سمت مرز ها دیوار بتنی بر سر رود مشترک کشیدند تا مردم سیستان برای جرعه ای اب دست پیش بیگانگان دراز کنند
  ۵) در امد حلال کشاورزی و دامپروری را به درامد نامشروع و زیاد قاچاق سوخت ترجیح دادن
  ۶) با ترویج باند و باند بازی افرادی را زمام دار برخی از ادارات کردتد که به فکر ابادی خانه خویشند نه سیستان
  ۷) به دنبال تاسیس کارخانه سیمان بودند که با ترانزیت سیمان بر سر اب های سطحی هم سد های بتنی درست کنند تا مردم سیستان را به انزوا بکشند
  البته دولت خدات فراوانی به سیستان کرده و باید متشکر این خدمات باشیم

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>