رئیس جمهور دستور آغاز عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه را صادر کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پس از ۶ ماه مطالعه و صدها ساعت کار علمی و پژوهشی، رییس جمهور با ابلاغ دستور آغاز عملیات اجرایی احیای دریاچه ارومیه، اعضای کارگروه نجات دریاچه ارومیه را موظف کرد تا همزمان مطالعات تکمیلی و جانبی را به منظور تسریع در اجرا و کاهش هرگونه پیامدهای منفی احتمالی، در صدر برنامه های خود قرار دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر حسن روحانی عصر امروز یکشنبه در جلسه کارگروه نجات دریاچه ارومیه با تشکر از گزارش مطالعات کارشناسی ارائه شده، افزود: دریاچه ارومیه نباید در وضعیت کنونی رها شود و دولت آماده است تا هر مقدار که ضرورت داشته باشد، هزینه های احیای این دریاچه را تأمین کند.

نجات دریاچه ارومیه به عنوان یک معیار برای احیای همزمان سایر تالاب ها در کشور است

رییس جمهوری ادامه داد: از نگاه دولت، نجات و احیای دریاچه ارومیه به عنوان یک معیار برای احیای همزمان سایر تالاب ها در کشور است که با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند و حفظ و احیای مجموعه تالاب ها مد نظر دولت است.

روحانی با اشاره به دیدگاه های مختلف در خصوص انتقال آب دریای خزر به دریاچه ارومیه، اضافه کرد: در انجام یک طرح ملی باید همه جوانب و ظرفیت های علمی کشور را در نظر گرفت و مطالعات تطبیقی در خصوص یک طرح در کشوری دیگر، نباید موجب تغییر ملاحظات ملی و غفلت از ظرفیت ها و الزامات بومی شود.

رییس جمهوری مطالعه همزمان در مورد برخی طرح ها نظیر کشت گیاهان سازگار با نمک، تاثیر سطح دریاچه ارومیه در جلوگیری از تبخیر آب، چگونگی استحصال نمک و نیز متنوع نمودن منابع تامین آب را یادآور شد و بر آغاز اجرای بخش های قطعی از طرح مطالعاتی کارگروه نجات دریاچه ارومیه که مورد اجماع کارشناسان است، تاکید کرد.

دولت حفاظت از محیط زیست را برای زندگی مطلوب و سلامت مردم وظیفه خود می داند

رییس شورای عالی محیط زیست، اجرای هر طرحی در زمینه انتقال آب های روان و بهینه کردن مصرف آب در حوزه کشاورزی را منوط به شناسایی آثار اجتماعی و اقتصادی آنها دانست و از وزارت کشور و استانداران استان های حاشیه دریاچه ارومیه خواست تا در مدتی کوتاه، گزارشی مکتوب از الزامات اجرای طرح های ارایه شده از سوی کارگروه نجات دریاچه ارومیه را ارایه کنند.

روحانی با بیان اینکه دولت وظیفه خود می داند که با حفاظت از محیط زیست شرایط را برای زندگی مطلوب و سلامت مردم مهیا کند، خاطر نشان کرد: دریاچه ارومیه دارای شرایط ویژه ای است که ادامه روند خشک شدن آن می تواند آثار زیانباری برای مردم منطقه و کشور به دنبال داشته باشد.

رییس شورای عالی محیط زیست تأکید کرد: باید بدون تعصب روی طرحی خاص همه راهکارهای موجود برای نجات دریاچه ارومیه را مطالعه کرد و پیامدها و آثار اجرای طرح ها به لحاظ اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را مورد بررسی دقیق قرار داد.

روحانی با تاکید بر ضرورت استفاده و بهره برداری صحیح از منابع آب های شیرین، خواستار برنامه ریزی وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی برای استفاده بهینه از منابع آب و ایجاد کشاورزی مدرن در سطح منطقه و کشور شد.

آمادگی برای نجات دریاچه ارومیه

پیش از سخنان رییس جمهوری «عیسی کلانتری» رییس کارگروه نجات دریاچه ارومیه با اشاره به عملکرد این کارگروه در ۶ ماه گذشته از اجماع و همکاری همه دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی در خصوص احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: کارگروه نجات دریاچه ارومیه با همکاری بیش از ۵۰۰ متخصص داخلی و خارجی از دانشگاه های مختلف همه راهکارهای موجود در این زمینه را مورد مطالعه قرار داده و آماده است تا با دستور رییس جمهوری، از هفته آینده، عملیات نجات دریاچه ارومیه را کلید بزند.

وی با تشریح ویژگی های منطقه حوزه دریاچه ارومیه، ضرورت تغییر در الگوی مصرف بویژه در حوزه کشاورزی را یادآور شد و طرح های موجود برای جلوگیری از هدر رفتن ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب و انتقال آب از رودخانه های همجوار به دریاچه ارومیه را تشریح کرد.

مصوبات جلسه

همچنین در این جلسه معاون اول رییس جمهوری و وزرای جهاد کشاورزی، نیرو، صنعت، معدن و تجارت و نیز رییس سازمان محیط زیست و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور دیدگاه های خود را در خصوص طرح های ارایه شده از سوی کارگروه نجات دریاچه ارومیه، مطرح کردند.

مطالعه و اجرای طرح های حفاظت از اکولوژی نظیر کاشت گیاهان سازگار با محیط، تسریع در انتقال آب رودخانه ارس، آسیب شناسی اثرات ناشی از خشک شدن دریاچه در حوزه اقتصادی و اجتماعی و راهکارهای مواجهه با آن، امکان سنجی استفاده از فناوری های نوین، ایجاد واحدهای صنعتی به منظور اشتغال جایگزین با کشاورزی و عملیات آبخیزداری از دیگر مصوبات این جلسه بود.

+335
-2
  

17 دیدگاه

 1. زهره می‌گوید:

  مثل این که مطابق معمول نظریه پیشنهاد دهندگان انتقال آب دریای خزر دست بردار نیستند.
  شرم کنید از مطرح کردن این طرح غیر کارشناسانه تان بر همگان مسلم است که اصرار شما بر پایه چیست!
  می خواهید به خاطر منافع مادی خودتان آینده روشن این دریاچه را به آینده ای تیره و تار تبدیل کنید.
  از آقای کلانتری خواهش می کنیم تصمیم گیری های نهایی را فقط به دانشمندان و محققان اکولوژیست و علوم وابسته واگذار کنند.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 2. کاکتوس می‌گوید:

  یکبار گفته شد ۶٪ آب دریاچه باقی مانده و بار دیگر ۷٪!!!
  یک بار در مورخ ۲۴ اسفند ۹۲ گفته شد ۱۰ سال طول میکشد تا دریاچه احیا شود بار دیگر بعد گذشته حدود سه ماه مجددا اعلام شد که اگر حال به نجات دریاچه برویم ده سال دیگر دریاچه احیا میشود!!!
  فکر میکنید کی این کاغذ بازی ها و این حرف ها جامه ی عمل به تن میپوشند!!!؟
  راستش شاید این حرف من به کام عده ای تلخ بیاید اما حقیقت این است که این همان طور که دولت مردان قبلی صدای دریاچه را نشنیدند دولت تدبیر و امید هم تا به اینجا تنها ژست کلید در دست داشتن را میگیرد اما دستش به کلیدی نمیرود و این زمان است که همچنان میتازد بر پیکره ی این مروارید سرخ در شمال غرب کشور!!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

  • دوست می‌گوید:

   دوست عزیز جناب کاکتوس
   در هر ایده و پروژه ای سه گروه موافق, مخالف و ممتنع وجود دارد.
   از آینده کسی خبر ندارد. اما با مدیریت و هدف گذاری میشود با گامهایی استوار به جلو رفت و به روشنی و سعادت امید داشت.
   اینکه هر دم عده ای در مقام کارشناسی ارایی ضد و نقیض ارایه میکنند ده ها دلیل و منطق میتواند داشته باشد.
   از جمله کاراکترهای هر یک از کارشناسان بر خروجی های نظراتشان بسیار اثرگذار است. مثلا آنکه با گروه کارشناسی خصومت یا تسویه حسابی دارد شایط خیلی نا امید نظرش را ارایه دهد یا اعضای همیشه به آینده امیدوار و رویا پرداز (در مقابل یک شخصیت واقع گرا) نظرش بسیار بسیار بدور از واقعیت باشد.
   مهم اما دیده شدن قدم های مثبت رو به جلوی این کارگروه است.
   مشکلات بیش از حد نیز من و شما رو نا امید و خسته میکند. اما مهم اینه که شروع بشه و دایم حرکت کنیم.

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 3. اهورا می‌گوید:

  من که چشمم آب نمی خوره تنها هنگامی باور می کنم که دریاچه ارومیه زنده شه!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 4. دوست می‌گوید:

  روحانی مچکریم.
  از دکتر عیسی کلانتری که در گذشته نه چندان دور افتخار همجواریشون رو داشتم نیز متشکرم که به حق انسان فهیم و زحمتکشی هستند.
  امیدواریم و برای همکاری به هر صورت آمادگی داریم.
  امیدواریم چونکه در دولت اعتدال و امید به دریاچه ارومیه به اندازه اهمیتش پی برده شد. بر خلاف دولت قبل که با مهرورزی اکوسیستم به این مهمی نادیده گرفته شد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 5. عرفان می‌گوید:

  به امید خدا و همت مردم دوباره دریاچه احیا میشه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 6. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  ضمن تشکر از دکتر روحانی؛ ایشان در بخشی از صحبتهاشون نجات و احیای ارومیه رو به عنوان یک معیار برای احیای همزمان سایر تالابها اعلام کردن که جای خوشحالی داره
  اما برخی از اظهارات اخیر وزیر نیرو با سخنان رئیس جمهوری تطبیق نداره چندی پیش وزیر نیرو اعلام کردن که صد و بیست هزار میلیارد تومان بودجه برای سدهای در حال احداث نیاز داریم
  اگه قراره همچین بودجه کلانی صرف سد سازی بشه بعد تالابهای دیگری خشک بشن بعد بودجه در نظر بگیریم برای احیای تالابهای خشک شده و بعد و بعد و بعد…
  در جای دیگری وزیر نیرو اعلام کردن هیچ طرح سد سازی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه نداریم و در کمال تعجب اعلام کردن تمام سدهای ساخته شده در حوزه آبریز ارومیه بر اساس ارزیابیهایی زیست محیطی احداث شده!!
  منظور ایشان از عدم احداث سدی دیگر اینه که قرار نیست سدی تخریب بشه و قرار نیست آب ذخیره شده پشت سدها به سوی ارومیه رها بشه! ( دعا کنید دیگه اینجا سد نسازیم)
  از اینکه دولت به طور جدی برای نجات ارومیه و دیگر تالابها وارد عمل بشه بسیار خوشحال میشم و از اینکه مسئولین نسبت شرایط اسفبار ارومیه احساس خطر کردن خوشحال شدم و امیدوارم با ادامه روند سدسازی در دیگر نقاط کشور که تالابها جنگلها و مراتع رو با خطر مواجه میکنن مقابله بشه و امیدوارم دولت تسهیلاتی جهت استفاده از طرحهای نوین آبیاری در اختیار کشاورزان قرار بده
  و امیدوار میمونم تا ببینیم چی میشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 7. بیتا می‌گوید:

  به نظرم اصلا کار عقلانی نباشه.فقط یه کار پرهزینه وباز هم دستکاری تو اکولوژی منطقه باشه
  احتمالا خزر هم به ارومیه تبدیل بشه

  داغ Thumb up 4 Thumb down 3

 8. کوشان مهران می‌گوید:

  در شرایط کنونی در کنار تغییر الگوی مصرف آب بکار رفته در آبخیز ارومیه شاید تنها واقع بینی و غقل سلیم باشد که چیچست کهن را نجات دهد، نباید هیچگاه حرف و حدیث های پیش آمده پیرامون انتقال آب از رود ارس را برای سیراب نمودن بستر تفدیده ارومیه فراموش نمود که در واقع “بنام ارومیه بود و بکام دوستان!”

  … مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی گفت: به بهانه نجات دریاچه ارومیه، آب رودخانه ارس را برای مصارف کشاورزی انتقال می‌دهند!
  amirsar.blogfa.com/post-338.aspx

  درباره تغییر الگوی مصرف آب در کشاورزی اطلاعی ندارم ولی در شرایط کنونی تا پیش از نابودی کامل دریاچه ارومیه افزایش میزان آب ورودی به شیوه ای طبیعی یعنی از رودهای آبخیز به احتمال زیاد معقولانه ترین راهکار می باشد.(افسوس که به دلایل گوناگون اراده ای برای افرادی که با پمپ آب را از رودهای تامین کننده ارومیه غیر قانونی برداشت می نمایند، همچون چاه های غیر مجاز، وجود ندارد).

  در دوره های اواسط دهه ۱۳۴۰ مجله”دانشمند” سلسله نوشتارهایی درباره اتصال دریای خزر و خلیج فارس و شیرین نمودن دریاچه ارومیه با انتقال آب از دریای خزر نگاشته شده بود که نشان دهنده عدم درک نگارنده و پیشنهاد کنننده این گونه طرح ها از مبانی محیط زیست بوده و تنها دیدگاه موجود بکارگیری پیمانکار و ماشین آلات سنگین برای کندن کوه و تپه و دشت و دمن بوده که گویا این شیوه تفکر نامیمون به دلیل سودآور بودن در مخیله پاره ای افراد به شدت رسوخ نموده که نتیجه آن ایرانی تفدیده همچون بیابان های جنوب لیبی می باشد.

  هرکه ناموخت ازگذشت روزگار
  چیز ناموزد زهیچ آموزگار

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   جناب کوشان بعد از خواندن متن شما این متن را در اینترنت (گوگل) دیدم که به نظر بسیار جذاب است و با مطلب مورد بحث مرتبط است ضمن آنکه حاکی از استدلال قوی قرآنی است و می تواند مبنای تصمیم گیری در مورد دریاچه ارومیه هم باشد.
   tebyan.net/newindex.aspx?pid=267926‏

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 9. جمشید ازخوی می‌گوید:

  داستان احداث پلی به غایت زشت بر روی زیباترین در یاچه ایران ویکی از بینظیر ترین ذخیره گاه های بیوسفر کره زمین که،تنها زیست گاه کرکس مصری در ایران وشاید خاور میانه بود ونیز جزایر کبودان واشک و اسلامی(شاهی)که قلمرو زیست گوزن زرد ایرانی منتقل شده از دشت ناز ساری و قوچ ومیش ارمنی منتقل شده از مراکان خوی و زیستگاه ۲قلاده پلنگ که در سال ۱۳۵۵یا ۱۳۵۶ برای کنترل جمعیت قوچ ومیش در آنجا رها شده بود،تنها در ازای ۲۰ دقیقه درست خواندید ۲۰ دقیقه کوتاه شدن زمان سفر ،شهروندان دوسوی در یاچه، صاحبان حرف مختلفه،کارمندان اداری،صاحبان شرکتهای عظیم برابر با کارتلهای غربی وشرقی !!!به تیغ جهل نابود شدوشد آنچه که نباید میشد.من داستان این دریاچه رااز سالهای ۱۳۷۴که شروع به افسردگی کرده بود را دنبال میکنم.طی یک نظر سنجی که در سال۱۳۷۵از شهر وندان ارومیه(رضائیه)بعمل آمده بود %۴۵ ازپاسخ دهندگان مخالف احداث هر گونه سازه بر روی پل بوده اند ولی نظر آنها مهم نبوده ولی لابد نظردست اندر کارانی که در ۱۰۰۰کیلو متری از محل احداث زندگی میکرده اند صائب بوده است .این نگین زیبا علاوه بر انکه این شهر را در سیمای یک شهر اروپائی به نظر هر تازه وارد یا مسافر جلوه گر میساخت،بعنوان یک مکان توریسم در مانی ،حتی از اسکاندیناویا گردشگرداشت.این در یاچه در ماههای داغ سال به مانند کولر شهر را خنک و در زمستان اعتدال قلمرو خودرا تا شهر سلماس(شاهپور)میگسترد .احداث ۳۰ سد ووجود ۷۲۰۰۰حلقه چاه آب مجاز وغیر مجاز ،توسعه باغات سیب زرد وقرمز بدون رعایت تناوب کاشت،توسعه اراضی کشت غلات به خصوص گندم وجو در قالب طرح خود کفائی گندم،و…سبب این(شما بخوانید فاجعه)محیط زیستی در آذر بایجان شد.جالب اینکه در سمیناری که شهریور سال ۱۳۷۴ یا۱۳۷۵ در هتل ارومیه برگزار شد،آن قسمت از سخنرانی ۲نفر از شرکت کنندگان از ایالات متحده ،نسبت به جلو گیری از تکرار فاجعه مشابه که در در یاچه سالت لیک سیتی ایالت یوتای ایالات متحده رخ نموده بود،برای حضار ترجمه نشد.!!!و شد آنچه که نباید میشد.در تابستان ۱۳۷۳که با یدک کش سوار بر خود روبه سمت آذر شهر ،جابجا میشدم ،شاهد تبدیل در یاچه به یک زباله دانی بودم.قلبم در هوای مرغان آتشین مسافر درباچه آبی (فلامینگوها)میسوخت،…وهنوز هم میسوزد.!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 10. شاهین می‌گوید:

  دریاچه ارومیه که در کهنترین دفتر ایرانی اوستا به نام “چیچست” شناخته می شود بزرگترین و کهنترین دریاچه فلات ایران می باشد. دریاچه ارومیه نه تنها دارای ارزشهای منحصر به فرد بیولوژیکی است ، بلکه مانند دریاچه هامون نقشی اساطیری در فرهنگ و باورهای ایرانی دارد تا آنجا که بسیاری از حماسه های ملی ایران چون زایش پیامبر ایران باستان “زرتشت” در کنار این پهنه های آبی باستانی شکل گرفته اند. بنابراین ضرورت احیا و حفظ ارومیه ، هامون و… نه تنها از نظر بوم شناختی اهمیت فوق العاده ای برای کشور دارند بلکه برای زنده نگاه داشتن فرهنگ و تمدن ایرانی ضروری می باشد. اما از آنجائیکه حفظ میراث ملی ، فرهنگی ، طبیعی و تاریخی کشور در دستور کار دولتمردان و حکومت نیست متاسفانه شاهد نابودی این سرمایه های ارزشمند هستیم.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 11. جمشید ازخوی می‌گوید:

  .آقای شاهین از رصد تیز بینانه شما متشکرم. !

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 12. مرتضی خاکپور می‌گوید:

  تنها راه پر آبی دریاچه ارومیه انتقال آب از دریاچه خزر ؛ طرح ماندگار من در وبلاکم است .

  khakpour-m.blogfa.com

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 13. امین خالق پرست می‌گوید:

  اگر دیاچه نمک بمیرد…
  مقاله منتشر شده بنده درباره دریاچه ارومیه و بختگان:
  خالق پرست، امین؛ ” اگر دریاچه نمک بمیرد …”، فصلنامه موج سبز، پاییز ۱۳۹۱؛ سال دهم(شماره ۴۳): صص ۸-۱۳

  من ا…توفیق، امین خالق پرست(یک زیست شناس تنها از ایران)

  پست الکترونیکی(تمام حروف کوچک می باشد. خط ما بین کیوان و عدد، آندرلاین است)
  keyvan_1878@yahoo.com
  —————————————–
  امین خالق پرست به عنوان نقاش موضوعات علمی:
  paleo-reptiles.deviantart.com/gallery

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>