کشف محموله قاچاق حاوی ۳۵۰ کیلوگرم موسیر در اشترانکوه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روز گذشته نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده اشترانکوه طی عملیاتی گروهی از متخلفین را که در ارتفاعات ۳ هزار متری مشغول برداشت گیاه موسیر بودند را دستگیر نمودند.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان در این باره گفت: از متخلفین ۳۵۰ کیلوگرم گیاه کمیاب و در معرض انقراض موسیر کشف و ضبط گردید و متهمین جهت رسیدگ به جرم تحویل مراجع قضایی شدند.

کوروش لشنی افزود: بهره برداری و حمل و نقل موسیر برابر ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع ممنوع بوده و با متخلفان مطابق قانون برخورد می شود.

………………تصویر: محموله ۳۵۰ کیلوگرمی برداشت غیرمجاز موسیر از ارتفاعات اشترانکوه لرستان

بر اساس آخرین مصوبه دولت جریمه برداشت غیرمجاز هر کیلوگرم موسیر تر ۵۰ هزار ریال و جریمه کشف هر کیلوگرم موسیر خشک ۱۰۰ هزار ریال تعیین شده است.

موسیر در یک قدمی انقراض

موسیر از گیاهان گلدار و از خانواده پیازهاست که عمدتا از طریق پیاز و ندرتا از طریق بذر تکثیر یافته و در مناطقی با آب و هوای کوهستانی و خاک های نسبتا مرطوب می روید و پیاز آن مصارف خوراکی و درمانی زیادی دارد.

برداشت بی رویه و خارج از فصل موسیر توسط افراد محلی و سودجویان به منظور قاچاق و فروش در سایر استان ها و حتی خارج از کشور نسل این گونه ارزشمند را در آستانه انقراض قرار داده است.

موسیر گیاهی مرتعی است که با برداشت پیاز آن، کل پایه گیاه از بین خواهد رفت. افراد سودجو با برداشت پیاز این گونه ارزشمند در فصل بهار پیش از زمان گلدهی و بذردهی موسیر، فرصت رویش مجدد و ادامه حیات را از این گونه گیاهی ارزشمند می گیرند.

برداشت موسیر در دامنه های شیب دار کوهستان علاوه بر نابودی نسل این گیاه عامل مهمی در افزایش تخریب و فرسایش مراتع به شمار می رود.

بیش از ۴۰ درصد رویشگاه های موسیر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بطور کامل از بین رفته است و در صورت ادامه روند فعلی و عدم اتخاذ تدابیری بازدارنده ظرف چند سال آینده موسیر به طور کامل از بین خواهد رفت.

به اعتقاد کارشناسان منابع طبیعی آغاز کشت زراعی این گیاه در مناطق مستعد جهت مصارف خوراکی و دارویی می تواند یکی از راهکارهای کاهش برداشت غیرقانونی و پیشگیری از انقراض نسل این گونه ارزشمند باشد.

0
-116
  

24 دیدگاه

 1. برازجان می‌گوید:

  رفته بودم دشت ارژن اونجا هم مغازها زیاد داشتن کیلو ۱۶۰۰۰ میدادن

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 2. رضاشکاری می‌گوید:

  تا زمانی که مردم محلی وابسته به درآمد این گونه باشند و تا زمانی مناطق شاهد هجوم افراد دیگر از سایر مناطق باشند امیدی به احیای گونه موسیر وحشی نیست.
  در حال حاضر بهترین کار شروع کاشت علمی این گونه در مناطق همجوار است و تشویق جوامع محلی به این کار.
  برداشت بی رویه موسیر وحشی صدمات جبران ناپذیری به مراتع می زند و مراتع را مستعد فرسایش خاک می کند.
  بیشترین موسیر وحشی لرستان به اصفهان و حوالی آن ارسال می شود.
  ۴ منطقه لرستان _ هشتاد پهلو ، گرین ، ریمله و اشترانکوه_ از برداشت بی رویه موسیر در این سالها صدمات زیادی دیده اند.
  اغلب موسیرها در مسیر چشمه های کم آب رشد می کنند و با برداشت و بهم زدن خاک توسط بیل و کلنک رژیم آبی منطقه بهم خورده و بسیاری از جانداران را تحت تاثیر دارد.
  از جهتی با حضور افراد فاقد صلاحیت در این فصل احتمال آتش سوزی مراتع افزایش می یابد.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 3. کوشان مهران می‌گوید:

  تمام فراورده های کشاورزی کنونی ریشه در نمونه های وحشی دارند که در چند هزار سال پیش و جایگزین شدن تدریجی الگوی انسان شکارگر به کشاورزان یکجا نشین بوسیله گزینش اجداد نمونه هایی همچون گندم را تشکیل دادند.

  با توجه به بازار این گونه فراورده ها و بهای بالا و ارزش صادراتی چرا نباید موسیر و کنگر و ریواس و کرفس کوهی در کشتزارها و مراتع کاشته شوند؟
  در ارتفاعات ییلاقی تنکابن هرسال گل گاو زبان به عنوان یک گیاه طبی کاشته شده و درآمد خوبی برای کشاورزان و فروشندگان آن ایجاد می نماید و جز این محصولات بومی همچون سیب های سرخ رنگ ترش مزه محلی هرچند به میزان اندکی ارزه می شوند ولی از فروش خوبی برخوردارند.

  کارآفرینی مستلزم نقشه های عریض و طویل و بریز و بپاش های انچنانی نیست. با تشویق مردم و سرمایه گذاری و حمایت واقعی( و نه آن حکایت پرورش موز در شمال که به جایی نرسید) مبی توان در کنار درآمدزایی واقعی و پایدار برای مردم محلی و کارآفرینی از دستبرد به ذخایر طبیعی تا حدود زیادی جلوگیری نمود.

  طرح هایی همچون “طرح طوبی” به سرانجامی نرسیدند ولی در صورت تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در کاشت و برداشت و فراوری و بسته بندی محصولاتی همچون موسیر، والک، کرفس کوهی و صدها محصول محلی می توان حفاظت پایدار را با کارآفرینی و درآمدزایی و کاهش تخریب پیوند داد.

  وگرنه تنها چشم بستن بر شکار دزدی و چرای بی رویه و تولید ذغال غیر مجاز به این دلیل که صدای مردم محلی از دیگر کاستی ها بلند نشود حاصلی جز آنچه اکنون بر زیستبوم میهنمان رفته درپی نخواهد داشت.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 4. سعید می‌گوید:

  نمیشه دوباره همینا رو کاشت؟ اینم یه جور سیره دیگه، پیازش قابل کاشته یا نه؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 5. کاکتوس می‌گوید:

  من در تعجبم که با این سیل خبرها از برداشت های غیرقانونی از مراتع اشترانکوه این منطقه همچنان پوشش گیاهی دارد!!!!
  آخر چه عیبی دارد که همین اهالی را تشویق کنید گیاهانی مثل لاله واژگون، موسیر و … را بکارند و برداشت کنند!!؟؟
  چرا اینقدر بی تفاوت می مانید و اول درمان می کنید در صورتی که می توان به راحتی پیشگیری کرد!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

  • میثم می‌گوید:

   به نظر من که قاضی باید هم جریمه نقدی رو تعیین کنه و هم متخلفین رو موظف کنه زیر نظر محیطبان یا منابع طبیعی موسیر هارو دوباره بکارند این پیاز ها تازه هستند میتونن دوباره رشد کنند

   داغ Thumb up 3 Thumb down 3

   • پرواز می‌گوید:

    باید شغل ایجاد کنیم سطح در امد رو بالا ببریم بعد این توقع رو داشته باشیم خیلی از کاربرا نظر درستی دادن چرا؟؟موسیر نمی کارن کشتش تو اون مناطق باید تا حالا شروع شده بود!!!!

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 6. امین منصوری می‌گوید:

  ۳۵۰ کیلو موسیر که تو یکی دو ساعت کنده نشده، واقعا این چطور منطقه حفاظت شده ای است که چندین ساعت، چندین نفر، درونش حضور داشته و موسیر برداشت کرده و محیطبانان متوجه نشده اند؟؟؟ …

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 7. مهسا می‌گوید:

  دیده بان محترم اگر صلاح دانستید منتشر کنید. دوستان عزیز و محترم در صورتی که تمایل و وسعش را دارید به پناهگاه حیوانات سری بزنید و کمک غیر نقدی از جمله ماکارونی،عدس،اسکلت مرغ، پتو و حوله کهنه و کارتن هدیه کنید. من پیشنهاد میکنم به منظور جلوگیری از هر گونه سو استفاده احتمالی لطفا کمک غیر نقدی کنید ، این طوری به فرشته هاب کوچک هم سر زده اید. ممنون

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 8. فائزه می‌گوید:

  کندند بردند خوردند
  تازه الان فهمیدند یعنی هیج راه حلی نیست

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 9. محمدعاشق حیات وحش می‌گوید:

  کندن و خوردن اشکال نداره اگه به اندازه باشه ، ولی این طمع است که انسان رو حریص تر می کنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 10. سولماز می‌گوید:

  یه سوال این همون موسیره که تو شمال تو غذاها میریزن . اگه باشه که تو خیلی از مغازه ها هست حتی من پشت وانت ها هم دیدم

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 11. سوزان می‌گوید:

  حالا این مسئولین اگه عقلشون برسه ببرن تو مراتع حفاظت شده بکارنشون خوبه !

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 12. سعید هاشمی می‌گوید:

  استفاده مردم محلی برای مصارف شخصی مورد نداره و مجاز هست
  اما دزدی از طبیعت در هر جای جهان ممنوع و محکوم است
  ۳۵۰کیلو موسیر یک دزدی واقعی است

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 13. kooshan می‌گوید:

  متأسفانه سؤال و جواب دوستان و دیده بان به ابهامات اضافه کرد اگر دوستان مطلع لطف کرده و رفع ابهام کنند و سؤالات دیکگر را هم پاسخ دهند ممنون خواهم شد. آیا موسیر در شمال کشور می روید یا آنجه موسیر شمال نامیده میشود سیر شمال است که بو ندارد ؟ اگر موسیر است وحشی و خود روست یا بصورت تجاری کشت می شود ؟ موسیر استفاده شده در ماست کارخانجات از کجا تأمین می شود ؟ ضمنأ علت عدم کاشت تجاری موسیر لرستان در این استان و نقاط دیگر کشور جیست ؟ از نظر شرایط اقلیمی مقدور نیست ؟ بصرفه نیست ؟ کشاورزان تمایل ندارند ؟ اگر منع قانونی دارد دلیلش چیست ؟ و یا علت دیگری دارد ؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

  • کوشان مهران می‌گوید:

   جناب Kooshan

   در این نوشتار ویکی پدیا به زبان انگلیسی با استفاده گسترده “Shallot” که همان موسیر باشد آشنا می شوید:
   en.wikipedia.org/wiki/Shallot

   این گیاه با توجه به استفاده گسترده بدون کاشت عمده به سرعت نابود می گردد.

   در ایران متاسفانه دلالی و رانت و زمین خواری مجالی برای سرمایه گذاری جهت کاشت گیاهان خوراکی و دارویی برجای نگذاشته است.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

   • رضاشکاری می‌گوید:

    درود جناب Kooshan
    موسیر در بسیاری از نقاط کشور چون قزوین و اصفهان کشت می شود.
    کشاورزان ما شیوه سنتی را رها نمی کنند و در ذهنشان کاشت گونه های وحشی غیر ممکن می نماید.از طرفی همتی از سوی ارگان های متولی چون مرکز تحقیقات نمی بینیم.
    چند سال پیش شاهد حضور یک کشاورز روسی در دزفول بودم. ایشان حدود ۷۰۰ هکتار! آبی گیاه دارویی شوید ماشتند. که بنظر همگان مسخره می آمد. پس از برداشت در گفتگویی که با ایشان داشتیم فرمودند محصولات را صادر نموده و درآمد هنگفتی کسب کرده اند.شوید به سرسبزی و طراوت منطقه و حیات جاندران کنک زیادی نمود به گونه ای که جمعیت دراج در منطقه افزایش چشمگیری داشت. و زنبورداران در رفاه بودند.
    بایستی نتیجه کار تحقیقاتی به کشاورزان همجوار این مناطق عرضه گردد و تسهیلات و تشویقاتی در نظر گرفته شود تا آنان از کشت دیم و سنتی گندم و جو دست بردارند.

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>