رئیس جمهور از مردم کشور خواست بطور جدی در مصرف آب صرفه جویی کنند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: هیات وزیران روز چهارشنبه با توجه به وضعیت منابع آب کشور و کاهش بارندگی ها نسبت به سال گذشته و سالهای قبل و کمبود شدید ذخایر آبی، از عموم مردم ایران و بویژه مردم شهر تهران خواست به طور جدی در مصرف آب صرفه جویی کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیات وزیران در این جلسه که به ریاست دکتر حسن روحانی رییس جمهور تشکیل شد، ابراز امیدواری کرد که با تدابیر دولت و همراهی صمیمانه مردم ایران اسلامی، مشکل شدید کمبود آب به نحو مناسبی برطرف شود.

در ابتدای این جلسه، هیات وزیران پس از ارائه گزارش وزارت نیرو درخصوص مقایسه میزان بارندگی در سال های اخیر و روند نزولی بارندگی ها و کاهش شدید ذخایر آبی، مجموعه ای از پیشنهادهای این وزارتخانه را برای ساماندهی بهینه مصرف آب در تهران و واکنش نسبت به مشترکان پرمصرف، مورد بررسی و تصویب قرار داد.

هیات وزیران با تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل اجرای خط انتقال آب از سد ماملو به تهران و تصفیه خانه سد ماملو موافقت کرد.

اختصاص ۳۹۵ میلیارد ریال برای پیشگیری و مقابله با آثار زیان بار سطح آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور

همچنین اصلاح اساسنامه شرکت سرمایه گذاری و توسعه سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی قشم و اصلاح اساسنامه شرکت صید صنعتی منطقه آزاد چابهار از تصویب دولت گذشت.

همچنین با تصویب هیات دولت مبلغ ۳۹۵ میلیارد ریال اعتبار برای پیشگیری و مقابله با آثار زیان بار سطح آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور در اختیار سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور و استاندار گلستان قرار گرفت.

اصلاح اساسنامه صندوق ملی محیط زیست

اصلاح اساسنامه صندوق ملی محیط زیست از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه هیات دولت بود که به منظور کمک به تقلیل آلاینده های زیست محیطی و جلوگیری از تخریب محیط زیست و به منظور حفاظت ، احیاء و بهره برداری پایدار از محیط زیست، منابع طبیعی و تنوع صندوق ملی محیط زیست تاسیس می شود.

+69
0
  

13 دیدگاه

 1. دوست می‌گوید:

  این بودجه چهل میلیاردی مقابله با بحران و آتش سوزی به فنا نره صلوات…!!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 2. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  والا من به نوبه خودم نه الان همیشه صرفه جویی میکنم
  ولی مشکل الان بحث صرفه جویی نیست. بحث اینه که به گفته کارشناسا ۹۸ درصد منابع آب ایران تو کشاورزی صرف میشه و به نوعی هدر میره با روشهای غلط آبیاری
  خواهش میکنم برید رو این سرمایه گذاری کنید نه اینکه هی به مردم بگید

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

  • مسعود معین می‌گوید:

   آقا مجید فرمایش شما درست است
   اما این ۹۸ درصد مربوط به شهرهای کوچک و روستاها است که در این منتاطق حتی بیش از ۹۹ درصد (نزدیک به ۱۰۰ درصد) آب در بخش کشاورزی مصرف می شود ولی در کلان شهری مثل تهران با حدود ۱۵ میلیون جمعیت و درحالی که شهر تهران به غیر از مقدار اندکی زراعت در حاشیه جنوبی فعالیت کشاورزی آنچنانی ندارد که ۹۸ درصد آب مصرفی تهران در بخش کشاورزی مصرف شود.
   در شهر تهران تقریبا قضیه برعکس است و بیشتر آب مصرفی تهران که از سه سد لتیان ، کرج و ماملو تامین می شود تماما به مصرف شهری و صنعتی می رسد.
   بنابراین صرفه جویی حتی یک لیتر (کمتر از یک بطری ۱٫۵ لیتری آب معدنی) آب توسط هر شهروند تهرانی می تواند مصرف آب را تا ۱۵ میلیون لیتر کاهش دهد!

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

   • مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

    جناب آقای مسعود
    الان مشکل آب فقط تو تهران نیست. اصلا فرض کنیم تهران وجود نداره
    یه گزارش از اصفهان میخوندم که نوشته بود شهرکها و روستاهایی هستن که آب آشامیدنی ندارن ولی همونجا دارن برنج میکارن! آخه این منطقیه؟
    بحث اینه که منابع آب تو کل کشور به حالت بحرانی رسیده که اون هم به خاطر روشهای غلط آبیاری و سدسازی های بیجا و مسائل دیگست و فقط تهران نیست که این مشکلرو داره

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 3. مونا می‌گوید:

  اینهمه میگن کم آبی بیان تو خیایونا ببینن چقدر لوله های آب ترکیده و نمیان درست گنن و آب میره…چقدر از کارگرهای ساختمونا روز و شب آب رو تو خیابونا روانه میکنن.. هیچکی اهمیت نمیده

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 4. آقایون خانم ها یک دیده بان درست بکنیم این ۴۰ میلیارد بودجه برای پیشگیری و مقابله با آثار زیان بار سطح آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور را کنترل بکنیم درست و واقعی خرج بشه.
  معمولا کیسه این بودجه ها سوراخه!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 5. گلیل می‌گوید:

  آبی که تو کارواشها هدر میره و داخل وانهای بالای شهر و استخرهای خصوصی دارن حیف و میل میکنند رو کی باید جلوشو بگیره ؟
  کجای دنیا دیدید که از آب شرب جهت آپارتمان سازی استفاده بشه ؟ ایران سربلند .
  جلوی لوله های ترک خورده رو کی باید بگیره ؟ الله و علم .
  کسی نیست به اینها جواب بده فقط شعار فقط شعار اونم تو خالی .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 6. امیر می‌گوید:

  کشاورزی غیر اصولی منابع آبی کشور رو نابود کرد! مصارف خانگی درصدی نیست

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   اگر این بودجه را در جهت آبیاری کردن قطره ای زمینهای کشاورزی مصرف کنند، باور کنید بسیاری از مشکلات کم آبی حل میشود تازه میتوانند پول آنرا هم بصورت دراز مدت مثلا وامهای ۱۵ یا ۲۰ ساله از کشاورزان پس بگیرند…

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 7. سعید می‌گوید:

  یه زمانى میگفتن باید تو کشاورزى خود کفا بشیم اما نمیدونستن که خود کفایى در کشاورزى به روش کشاورزى سنتى جز ویرانى و نابودى منابع آب چیزى دیگرى ندارد
  باید هر چه سریعتر کشاورزى از حالت سنتى بیرون بیاد

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 8. امیر می‌گوید:

  آقای رئیس جمهور
  درست است که همه در شرایط بحرانی از جمله بحران آب باید در جهت پشت سر گذاشتن آن و کاهش اثرات سوء آن تلاش و همکاری نمایند و این یک وظیفه ملی است؛ اما:
  چه اقدامات نسنجیده و نادرستی و چه کسانی سبب بروز این بحران(بحران آب) شده است؟؟؟
  غارت منابع آبی و ذخایر آب کشور و به هدر دادن آنها به روشهای زیر:
  - گسترش بی حساب کشاورزی کم بازده و صنایع پر مصرف(فولاد،…) بدون توجه به اثرات سوء بلند مدت آن
  - حفر گسترده چاههای غیر مجاز و برداشت بیش از حد از روان آبها جهت تأمین مصارف(کشاورزی بی حساب و کم بازده، صنایع پرمصرف،…)
  - توسعه بی رویه سد سازی بدون رعایت حق آبه مورد نیاز تالابها و دریاچه ها و بدون در نظر گرفتن تبخیر ناشی از شرایط اقلیمی کشور
  - سیاستهای غلط جمعیتی و در نیجه افزایش شدید و کوتاه مدت جمعیت و نیز تصمیمات غلطی که سبب مهاجرت به شهرهای بزرگ و تجمع جمعیت در آنها و در نتیجه افزایش مصرف آب بصورت کلی و فشار به منابع آب روان و زیرزمینی اطراف شهرهای بزرگ بخصوص تهران شده است.
  - توسعه بی رویه ساخت و ساز در حریم عرصه های طبیعی و شهرهای بزرگ که سبب تشدید تخریب جنگلها، مراتع و باغها و بوجود آمدن تغییرات اقلیمی، آلودگی هوا و کاهش میزان بارندگی شده است.
  - تخریب و آتش سوزی در عرصه های جنگلی و جاذبه های طبیعی کشور به بهانه های مختلف از طرحهای عمرانی(جاده سازی و سد سازی درست در وسط عرصه های کم نظیر جنگلی مانند طرح جاده ابر، سد خرسان ۳، طرح سد شفارود، سدهای داریان و بلبر، تهیه زغال جنگلی مرغوب؟؟!، شکار غیرمجاز…) در سایه بی توجهی کامل مسئولین اجرایی ، قضایی و قانونگذاری کشور.
  - عدم توجه کافی به ترویج فرهنگ استفاده درست از آب و جلوگیری از هدر رفت آن(بدلیل مصرف نادرست و اسراف، خرابی تأسیسات خانگی، عمومی و فرسودگی شبکه های آبرسانی…)
  …خوانندگان عزیز خود قضاوت کنند که چه کسانی باعث بروز این مشکلات شده اند و هریک تا چه اندازه نقش داشته اند…
  تا زمانی که بفکر رفع این مشکلات نباشیم و در این جهت اقدام مؤثری انجام ندهیم، همه کارها مقطعی است و به نتیجه پایداری منجر نخواهد شد.
  ضمناً باید یکبار هم که شده باید سهم مصارف خانگی، کشاورزی و باغداری و صنعتی بدرستی و با در نظر گرفتن میزان ذخایر لازم و حق آبه کافی جهت دریاچه ها و تالابها تعیین و براساس آن سیاستگذاریهای جمعیتی و توسعه شهری، کشاورزی و باغداری و صنعتی تنظیم گردد.
  فرامش نکنیم که نیازمندی آب فقط آب شرب نیست؛ مرگ طبیعت، مرگ زندگی است.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   جناب امیر دادن مجوز ساخت و ساز بی رویه توسط شهرداریها ( بدلیل سود زیاد حاصل مثلا دریافت پول تراکم و پایان کار و مالیات و منابع درآمد دیگر که گفتنی نیست) به افراد متمول در هر شهر. آدم می شناسم که علاوه بر چند آپارتمان در تهران در هر شهر کشور یک ویلای شخصی دارد. می دانید هر واحد ساختمانی آپارتمانی تا تکمیل آن چقدر آب مصرف می کند؟ طمع شهرداری و نبود قوانین از کجا آورده ای که قبل از انقلاب وجود داشته و همچنین در اغلب کشورهای پیشرفته همچنان موجود است سبب بروز بسیاری از مشکلات جامعه از جمله به هدر رفتن منابع آبی کشور است.

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 9. انیس حیدری می‌گوید:

  یه ایده با عنوان چالش اب یخ تو ایران انجام شد بعضیا اومدن گفتن این ایده ی خوبی نیست اینجوری کلی اب هدر میره… اخه اگه ایران با یه سطل اب بی اب میشه چرا ب هدر رفتن های دیگه فکر نمیکنن.. مثلا این لوله های اب فرسوده و ترکیده ک تو هرشهری پیدا میشه… کلی اب تا ب دست ما میرسه تو ی لوله ها داره به هدر میره وهیشکی هم تا حالا بهش اشاره نکرده ورسیدگی نشده.. امیدوارم ب این چیزا هم توجه بشه نه اینکه فقط ب مردم بگن صرفه جویی کنید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>