معاون رئیس جمهور: آب سدهای لار و لتیان چند روز بیشتر کفاف تهران را نمی‌دهد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران:  اسحاق جهانگیری در حاشیه بازدید از سد لار در استان تهران در جمع خبرنگاران گفت: مشکل اصلی کشور کمبود منابع آب است و مشکلی در حوزه تامین اعتبار آب نداریم.

به گزارش ایسنا، معاون اول رییس جمهور با تاکید بر این‌که ‌برخی از مشکلات کشور با بودجه حل شدنی نیست، گفت: دغدغه تامین آب برای پایتخت یکی از نگرانی‌های همه مسوولین کشور است باید راهکاری برای رفع این دغدغه یافت.

جهانگیری با اشاره به این‌که از تابستان و پیک مصرف عبور کرده‌ایم گفت: امیدواریم پاییز را به خوبی پشت سربگذاریم. در حال حاضر وضعیت سد لار و لتیان نگران‌کننده است و آبی که در این دو سد است برای چند روز تهران بیشتر کفاف نمی‌دهد و این به این معنی است که باید به طور جدی مصرف را مدیریت کنیم.

وی تاکید کرد: با توجه به جمعیت چند میلیونی تهران باید طرح‌ها با برنامه ریزی مشخص اجرا شوند و طرح‌های رینگ تهران و انتقال آب از غرب به شرق به سرعت اجرا شود. لازم است که از منابع داخلی یا خارجی استفاده کنیم و اعتبار لازم تامین شود.

تهران دیگر از هیچ منظری ظرفیت ندارد، جمعیت تهران باید کنترل شود

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر این‌که شرایط الان پایتخت پیام بزرگی به سیاستمداران است گفت: تهران دیگر از هیچ منظری ظرفیت ندارد و باید راهکارهایی در نظر گرفت تا بار جمعیتی جدیدی به تهران اضافه نشود. باید با حساسیت با مسائل برخورد شود و اجازه داده نشود که زمین‌های اطراف تهران به راحتی به واحدهای مسکونی تبدیل شوند.

جهانگیری تاکید کرد: باید از این هشدارها استفاده کرد تا جمعیت تهران کنترل شود و توسعه پیدا نکند.

وی با تاکید بر نقش کشاورزی در کمبود آب کشور گفت: وضعیت در شهرهایی چون تهران و اصفهان نگران‌کننده است و باید منابع آبی مدیریت شوند. در حال حاضر ۹۰ درصد آب کشور صرف کشاورزی می‌شود که انتظار می‌رود در این حوزه افزایش بهره وری داشته باشیم.

تصویر: معاون اول رئیس جمهور، وزیر نیرو، رئیس سازمان محیط زیست و استاندار تهران در جریان بازدید از سد لار

انتقال حوزه به حوزه آب مشکلی را حل نمی کند

معصومه ابتکار در حاشیه بازدید از سد لار با بیان اینکه متاسفانه بخش عمده‌ای از آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود، گفت: مصارف بخش کشاورزی، صنایع و شرب باید اصلاح شود، چراکه چاره‌ای نداریم چون منابع آب در کشور بسیار محدود است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: اینکه بخواهیم آب را از حوزه‌ای به حوزه دیگر منتقل کنیم، تا مشکل آب را حل کنیم، مشکل حل نخواهد شد، بنابراین با بحث انتقال آب از حوزه‌ای به حوزه دیگر هنوز در دولت موافقت نشده است.

ابتکار اضافه کرد: اول باید مصرف آب را درست کنیم و سپس منابع آب را مدیریت کنیم.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه بیشترین هدر روی آب در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد، آیا در این باره با وزیر جهاد کشاورزی جلساتی داشته‌اید که کشاورزان را ملزم به استفاده از آبیاری تحت فشار کنند، گفت: دولت در حال حاضر ۸۵ درصد تسهیلات برای آبیاری تحت فشار در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد که این موضوع در بودجه ۹۳ نیز به آن توجه ویژه‌ای شده است.

+5
-2
  

15 دیدگاه

 1. شهرابی می‌گوید:

  در مورد تهران و کلان شهرهایی از این دست افزایش جمعیت، به یک معضل در تمام زمینه ها (نه فقط آب) تبدیل شده با این حال مسئولین به دنبال برنامه هایی بلند مدت نبوده و صرفا به برنامه های بی پایه و اساسی چون انتقال پایتخت فکر میکنند! بدون اینکه متوجه باشند که در تمام کشور مشگل کمبود آب وجود داره و هر روز این مشگل بزرگتر میشه و البته امروز به دنبال افزایش جمعیت هستند بدون اینکه متوجه کمبود منابع در همین زمان حال و نرخ بالای بیکاری باشن
  افراط در سد سازی و سطحی شدن آب و تبخیر بالا و عدم مدیریتی صحیح در بخش کشاورزی لحظه به لحظه اوضاع رو بحرانی تر خواهد کرد؛ این هشدار ها رو وزیر نیرو و جهاد کشاورزی هنوز هم جدی نمیگیرند!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 2. مهدی پلنگ می‌گوید:

  یادم میآد در یک سفر کاری در کشور کره جنوبی در یک رستورانی به چشم عینی مشاهده کردم که وقتی خوردن غذا شون تموم میشد در ظرف استیل کوچکی که برنج سرو میشود لیوان آبی رو که برای نوشیدن جدا بود ابتدا داخل ظرف ریخته بعد با همون ظرف استیل مینوشیدند..!
  علت اینکار را سئوال کردم گفتند به چند جهت:
  ۱- اگر دانه های اضافه برنج در داخل ظرف مانده و به ظرف چسبیده باشد بوسیله آب جدا شده و مینوشند تا یک دانه برنج هم اصراف نشود..!!
  ۲- با اینکار ظرفها تمیز تر شده و برای شستشو به آب کمتر و زمان کمتری نیاز خواهد داشت..!!

  و…. غیره که در اینجا فرصت نیست..
  دوستان میدانند که کشور کره یک کشور پرآب و بارانی ست ..شبیه به شمال ایران. از سه جهت هم مرز به آبهای اقیانوس ست.
  حالا شما خود قضاوت کنید.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 3. مرد هزار چهره می‌گوید:

  بابا مردم تو را به خدا در مصرف آب صرفه جویی کنید…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 4. هشدار می‌گوید:

  سالهاست که کارشناسان در مورد بحران آب هشدار میدهند اما فکر کنم تا کار به جیره بندی های سخت و تشنگی نکشه اقدام اساسی در این مورد انجام نشه !
  حرف از آبیاری بارانی می زنند در حالی که کلا کشاورزی در کشوری کم آب مثل ایران باید محدود بشه
  الان بسیاری از ثروتمندان هستند که دارند با استفاده از همین آبهایی که برای مملکت ما حکم مرگ و زندگی داره میلیاردی پول در میارند آیا این بی مدیریتی در حوزه کشاورزی نیست که بیشترین مصرف منابع آب رو داره ، حالا یک سری کشاورز هستند که برای امرار معاش کشاورزی می کنند اما اون میلیاردری که داره سفره های آب زیرزمینی رو خشک میکنه تا یک محصولی رو صادر کنه آیا کارش ارزش داره ؟
  اگر یک روزی به همون آب نیاز پیدا کنیم حتی برای یک لیترش چقدر باید هزینه بشه ؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. reza می‌گوید:

  باید ساختمان سازی با آب شرب و چاه متوقف بشه و از خروجی تصفیه خونه ها آب تهیه کنن

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 6. جمشید ازخوی می‌گوید:

  در اغلب کشورها با سیستم های مدیریت کلان نگر، مراکز سیاسی و اقتصادی از هم تفکیک شده است و در این بین شاید لندن و پاریس استثناست ولی در ترکیه، جمهوری فدرال آلمان، ایالات متحده، عربستان سعودی، روسیه، چین، کانادا، لهستان، هندوستان، برزیل از آن جمله اند. شاید تعجب آور باشد که اقلیم ۲۷۰میلیونی ایالات متحده دارای پایتخت ۳۰۰هزار نفری با بزرگ راه های شش بانده باشد! در کشور ما حتی اگر نماینده مجلس از دور افتاده ترین منطقه کم برخودار در دور نخست به مجلس راه یابد شما اورا در بعد از اتمام دوره موظفی نمایندگی در دیار مادری نخواهید یافت.!!! کدام رئیس جمهور یا شهردار را سراغ دارید که بعد از اتمام کارش به ولایت خود بر گردد.؟! شما کدام رئیس جمهور از ایالت سیاست خیز تگزاس سراغ دارید که بعد از پایان دوره ریاست خود ساکن واشنگتن دی سی شود !؟ این است که تهران به همه چیز شبیه است الی پایتخت.!!! وقتی طی مدت ۱۰ الی ۱۲ سال قبل در فضای سبز کلان شهر تهران بدون وجود نگاه کلان مدیریت توسعه ای همه سونگر ، شروع به جایگزینی گونه های درختان بومی نظیر ، چنار، بید مجنون، افرا، زبان گنجشک، نارون با گونه های غیر بومی ولی سازگار مثل اکالیپتوس استرالیائی، توت ژاپنی، اقاقیای سفید آمریکای شمالی و ارغوان در کنار تغییر کاربری مناطق نظامی محدوده شهر به بوستان های رنگارنگ با پوشش غالب چمن نیوز زیلندی با تقاضای فراوان آب میکردند نباید بفکر روزهای آتی بودند. در حدود سالهای ۱۳۷۰ در مقاله ای خوانده بودم که جنوب شرق ایران تا اقلیم پاکستان تا سال ۲۰۱۵ میلادی دچار خشک سالی شدید خواهد شد که البته بوقوع پیوست و مواردی دیگر که از حوصله این نوشتار خارج است.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 7. سعید می‌گوید:

  سلام به همه دوستداران محیط زیست
  تا زمانی که فرهنگ سازی درست در هر زمینه ای صورت نگیرد نمیتوان به آرمانهای عالی دست پیدا کرد مثلا در مورد بستن کمربند ببینید نسبتا عموم مردم انجام میدهند اما اگر در ۱۰ سال پیش یا ۵ سال پیش شخصی اقدام به بستن کمربند مینمود وی را مسخره میکردند یا سرنشینان جلوی خودرو نباید بیشتر از ۱ نفر باشد والان شاهد آن هستیم که دیگر از ۱ نفر تجاوز نمیکندو مسایلی دیگر.از چندین سال پیش میگویند کم آبی داریم آقای مسول محترم شما باید راه استفاده کردن از آب در هرزمینه ای را به بسیاری از مردم آموزش دهید.ما میتوانیم از خودمان و اعضای خانواده عزیزمان شروع کنیم

  ۱- خودرو را با آب آشامیدنی نشوییم
  ۲- هنگام دوش گرفتن – وضو گرفتن – مسواک زدن – ظرف شستن – یا جایی که آب لوله کشی مجانی در اختیارمان قرار میگیرد مانند محل کا ر- مهمانی و بسیاری موارد دیگر در مصرف آب صرفه جویی کنیم
  با رعایت همین نکات ساده به خدا اعم مشکلات کمبود آب حل خواهد شد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 8. سعید می‌گوید:

  این لبخنداشون منو کشته…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 9. محمد می‌گوید:

  فکر کنم با این وضع آب سد لار، معدود ماهی های خال قرمز باقی مانده و از دست تورکشان بی مروت فرار کرده هم فکر کنم تلف بشن تا خیال همه ی دوستداران واقعی و غیر واقعی لار واسه همیشه راحت بشه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 10. گلیل می‌گوید:

  کلمه صرفه جویی واسه ما ایران سربلند واژه ای بیگانه هستش از مسئولان بالا بگیر تا دورترین نقطه ایران
  خوب سدها خشک شدند بعد به فکر چاره افتادیم
  لایحه بودجه خوبه ولی تو عمل و اجرا مهمتر

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 11. فاتح می‌گوید:

  توی زمستون خانم ابتکار به ریزگرد و آلودگی هوا گیر میده و توی تابستون به خشکسالی و بی آبی. فقط این موارد براش اهمیت داره هیچ کاری به شکار حیوانات نابود شدن جنگلها و…نداره…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>