قتل عام پرندگان مهاجر در فریدونکنار آغاز شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: با شروع فصل سرما در نیمکره شمالی زمین، پرندگان مهاجر زیستگاه های در حال یخ زدن خود را به قصد یافتن غذا ترک کرده و به عرض های جنوبی کره زمین و سرزمین هایی با اقلیم معتدل تر مهاجرت می کنند.

کشور ایران در مرکز بسیاری از مسیرهای مهاجرت پرندگان در سراسر جهان واقع شده است و در حقیقت مرکزی در شاه راه اصلی مهاجرت هرساله پرندگان از شمال چین، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در آسیا، شرق تا غرب سیبری، شمال اروپا تا کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال غرب اروپا به سمت جنوب تا آفریقا به شمار می رود.

بر همین اساس تالاب های ایران مامن و پناهگاه موقت و دائم برای بسیاری از پرندگان مهاجر بوده و در این میان شهرستان فریدونکنار در استان مازندران به دلیل شرایط خاص اقلیمی و منابع غذایی فراوان منطقه ای ویژه و منحصربفرد برای زمستانگذرانی پرندگان به شمار می رود.

امسال نیز با شروع فصل سرما، مهاجرت پرندگان به فریدونکنار آغاز شده است. همزمان با ورود پرندگان خسته و گرسنه به شالیزارهای فریدونکنار طی روزهای گذشته، صید و قتل عام پرندگان مهاجر توسط عده ای سودجو و منفعت طلب با انواع و اقسام روش های ناجوانمردانه از جمله نصب دام های هوایی نیز آغاز شده است.

تصویر: خودکا ابرو سفید در فهرست گونه های حمایت شده / صید و فروش در فریدونکنار

کلیه تصاویر منتشر شده در این گزارش مربوط به سال ۱۳۹۳ بوده و طی روزهای اخیر در فریدونکنار تهیه شده است

یکی از این روش های غیرقانونی و غیراخلاقی، نصب تورهای هوایی و یا شب دام است که پرندگان در طول شب و بعضاحتی در طی روز بدون هیچ انتخابی در نوع و گونه پرنده در این تورها به دام می افتند.

بسیاری از این پرندگان در فهرست گونه های حمایت شده و در معرض خطر انقراض قرار دارند که درنای سیبری، قوی فریادکش، قوی گنگ و قوی کوچک، عروس غاز، غاز پیشانی سفید کوچک، غاز پا زرد، اردک مرمری، اردک بلوطی، اردک سرسفید، بوتیمار بزرگ، آنقوت، طاووسک، پلیکان خاکستری، تنجه،  اکراس، خودکا ابروسفید، خروس کولی دم سفید و پاشلک بزرگ و انواع پرندگان شکاری و جغدها از جمله آنها هستند.

……تصویر: اردک چشم طلایی و مرگوس از گونه های کمیاب و حفاظت شده جهانی و ملی در بازار فریدونکنار

همچنین تعدادی از پستانداران نیز که هه ساله با ورود پرندگان برای شکار و تغذیه از پرندگان مهاجر در اطراف تالاب تجمع می کنند توسط صیادان به دام انداخته شده و به شیوه بی رحمانه ای کشته می شوند.

تصویر: لاشه بیش از ۱۰ شغال که در تله گرفتار و کشته شده اند و از آنها برای تاکسیدرمی استفاده می شود

این پستانداران که عمدتا شامل گربه جنگلی، شغال، گورکن و شنگ می باشند به دلیل پایین آوردن امنیت دامگاه، توسط صیادان با استفاده از تله های مخصوص زنده گیری شده و پس از به دام افتادن در تله به جهت سالم ماندن لاشه برای استفاده در تاکسیدرمی، با ضربات چوب و یا استفاده از سموم حشره کش کشته می شوند.

بر اساس گزارشات دریافتی از استان مازندران، همزمان با ورود پرندگان و آغاز صید غیرمجاز، بازار پرنده فروشان فریدونکنار نیز در حال آماده سازی و نوسازی است و فروشندگان این بازار در کمال خونسردی اقدام به رنگ آمیزی دیوارها، اعلام شماره تلفن و حتی تجهیز خود به دستگاه کارت خوان نموده اند!

تصویر نخست مربوط به بازار پرنده فروشان فریدونکنار در سال گذشته و تصویر دوم دقیقا همان محل پس از رنگ آمیزی دیوار و تجهیز به دستگاه کارت خوان در سال جاری

بازار پرنده فروشان فریدونکنار بدون هرگونه نظارت به مرکزی برای فروش انواع گونه های جانوری به خصوص پرندگان مهاجر بصورت زنده و مرده تبدیل شده است، بطوریکه پرندگان و پستانداران صید شده در سایر نقاط استان مازندران و حتی گلستان برای عرضه به این بازار منتقل می شوند.

فریدونکنار منطقه ای بی نظیر برای حیات و بقاء پرندگان در سطح جهان

محمد علی اله قلی فعال محیط زیست و کارشناس حیات حش در این باره می گوید: تمرکز جمعیت های بزرگ پرندگان و نیز غنای تنوع گونه ای آنان در فریدونکنار مازندران این منطقه خاص را تبدیل به منطقه ای بی نظیر و حیاتی برای بقاء پرندگان در سطح جهان کرده است و نمونه ای مانند فریدونکنار و سرخرود در هیچ کجای دیگر جهان وجود ندارد.

ناامنی دائمی و شدید سایر تالاب های شمال ایران به واسطه حضور شکارچیان (تالاب های مهمی مانند خلیج میانکاله در مازندران و تالاب گمیشان در استان گلستان) و خشک شدن قریب به اتفاق تمامی تالاب های کوچک و بزرگ در سراسر کشور به این تمرکز پرندگان در فریدونکنار بیش از پیش افزوده است و در واقع فریدونکنار را به یکی از آخرین مأواهای باقیمانده برای انواع پرندگان مهاجر در کشور پهناورمان ایران مبدل کرده است.

صدها هزار پرنده مهاجر از انواع پرندگان آبزی، کنار آبزی، غواص، حواصیل ها، درنا، عقاب ها، قوش ها، شاهین ها، جغدها، گنجشک سانان و غیره هر سال از منطقه فریدونکنار که در قلب شاه راه مهاجرتشان به سمت جنوب تا آفریقا قرار دارد، به عنوان یک ایستگاه استراحت به منظور تغذیه و تجدید قوا و یا به عنوان سرزمینی که نیمی از عمرشان را در هر پائیز و زمستان در آن سپری میکنند، استفاده میکنند.

شهرت و کیفیت منحصر به فرد برنج فریدونکنار نیز مرهون حضور پرندگان مهاجر زمستانگذران در این منطقه است. کودیزه شدن و آفت زدائی طبیعی (بیولوژیک) زمین ها و افزایش حاصلخیزی خاک شالیزارها به واسطه حضور جمعیت های پرندگان، تنها دلیل کیفیت بالای برنج این منطقه میباشد.

فریدونکنار سیاه چاله ای برای پرندگان مهاجر

آنطور که محمد علی اله قلی می گوید: این بهشت پرندگان در محاصره عده ای خاص و محدود قرار دارد که منطقه را برای صید و استفاده از پرندگان قرق میکنند و کمتر کسی تا به حال از حضور میلیونی پرندگان در این منطقه با خبر بوده است.

بسیاری از دانشمندان، ارگان ها و تشکیلات مرتبط با حفاظت از طبیعت در مقیاس بین المللی از منطقه فریدونکنار به عنوان سیاه چاله ای برای حیات پرندگان مهاجر یاد می کنند.

………………..تصویر: فلامینگو زنده گیری شده درون یک سطل فلزی در بازار ماهی فروشان فریدونکنار

به گفته محمد علی اله قلی، در این منطقه پرندگان کمتر به وسیله اسلحه شکار میشوند اما در گروه های بزرگ در دام های هوائی و زمینی گرفتار میشوند. همین نبود صدای تیراندزی دورنمای به ظاهر امنی از این منطقه از ذهن پرندگان ایجاد میکند و موجب جذب پرندگان به این تنها منطقه به ظاهر امن میگردد.

اما امسال حضور به موقع نیروهای حفاظت محیط زیست مازندران در این منطقه و شروع به اقدام برای حفاظتی که سال ها به حال خود رها شده بود، با وجود تمامی مشکلات و موانع پیش رو نقطه عطفی از حفاظت از زیستگاه های ارزشمند باقی مانده پرندگان مهاجر و این سرمایه طبیعی جهانی و ملیست.

پاییز زمان بسیار حساسی برای پرندگان مهاجر میباشد

این کارشناس حیات وحش می افزاید: اکثر پرندگانی که در اوائل و اواسط پائیز وارد منطقه میشوند جوجه ها و پرندگان نابالغی هستند که برای اولین بار همراه با والدینشان مهاجرت میکنند. این پرندگان که اکثر جمعیت کل پرندگان مهاجر را در این فصل در بر میگیرند هیچ تجربه و مهارتی در برابر تورهای هوائی و دام هایی که در سطح وسیعی از منطقه انتظارشان را میکشد ندارند. علاوه بر اینکه این پرندگان جوان و سایر پرندگان بعد از روزها پرواز و صرف انرژی زیاد به شدت ضعیف و گرسنه شده اند و نیاز به تغذیه فوری دارند.

تصویر: فک خزری تاکسیدرمی شده، گونه کمیاب و در معرض انقراض / صید در بندر ترکمن ، فروش در فریدونکنار

بدین ترتیب درست در اولین روزهای از راه رسیدن این پرندگان، اوج صید و قتل عام آنان بدون در نظر گرفتن هیچ محدودیتی صورت می پذیرد که مصداق بارز یک نسل کشی است.

تنوع گونه ای پرندگان مهاجر در اوائل پاییز به اوج خود در کل سال می رسد

محمد علی اله قلی می افزاید: از سوی دیگر اوائل پائیز زمان شروع مهاجرت برای گونه های خاص و بعضا کمیابی است که زودتر از جمعیت های اصلی سایر گونه ها وارد منطقه شده و پس از توقفی چند روزه منطقه را به سمت سایر زیستگاه ها ترک میکنند.

خودکا ابرو سفید پرنده ای حمایت شده از شاخص ترین این پرندگان پیشقراول میباشد. گیلانشاه بال سفید، اکراس، انواع جغدها و بوتیمار بزرگ که پرندگانی حمایت و حفاظت شده ملی و بین المللی میباشند از دیگر پرندگانی هستند که صرفا در اوائل فصل زمستانگذرانی فقط در پائیز دیده میشوند و در این کارزار صید از زمین و هوا بسیاری از این پیشقراولان نیز اسیر دام ها شده و از بین میروند.

…………تصویر: عقاب طلایی (گونه حمایت شده) زنده گیری شده در وضعیت بسیار نامناسب در فریدونکنار

محمد علی اله قلی می افزاید: بدون تردید جلوگیری از صید در این زمان خصوصا با دام ها و تورهای هوائی، موجب کاهش درصد بالا و قابل توجهی از میزان کشتار پرندگان مهاجر در کل فصل زمستانگذرانی خواهد شد.

با امید به اینکه اقدامات حفاظتی اخیر اداره حفاظت از محیط زیست استان مازندران به شکل جدی و مستمر ادامه یابد و صرفا حرکتی نمادین نبوده باشد. همینطور امید به همراهی و افزایش پشتوانه گرم و قوی مردمی برای حمایت از موج ایجاد شده اخیر در راستای حفاظت از گنجینه بزرگ زیستی پرندگان مهاجر و تقدیر از تلاش های دلسوزانه برای اجرایی شدن قوانین در جهت حفظ پرندگان مهاجر و حفاظت از زیستگاه های ارزشمند باقی مانده.

اقدام به موقع یگان محیط زیست مازندران با لشگرکشی شکارچیان مسلح ناکام ماند

البته نیروهای یگان محیط زیست مازندران در اقدامی به موقع و مثبت قابل تحسین همزمان با آغاز فصل مهاجرت پرندگان با بیش از ۷۰ نفر نیرو روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۲ برای جمع آوری دام های هوایی عازم منطقه فریدونکنار شدند.

……تصویر: نیروهای یگان محیط زیست مازندران در حال جمع آوری تورهای هوایی در روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۲

اما همزمان با حضور نیروهای یگان محیط زیست مازندران بیش از ۱۵۰ نفر شکارچی همراه با سلاح های خود در محل دامگاه فریدونکنار مستقر شدند تا از ورود محیط بانان و بازرسی از تمامی بخش های دامگاه جلوگیری کنند.

با حضور تعداد زیادی شکارچی مسلح و احتمال بروز درگیری مسلحانه، نیروهای یگان محیط زیست وارد به بخش اصلی دامگاه فریدونکنار نشده و تنها به جمع آوری بخشی ازتورهای هوایی برپا شده در حاشیه دامگاه اقدام نمودند.

با تشکر از حامد تیزرویان فعال محیط زیست و عکاس حیات وحش برای تهیه و جمع آوری تصاویر

مقابله با صیادان و شکارچیان متخلف این منطقه که افرادی بسیار شرور هستند به تنهایی از عهده سازمان محیط زیست بر نخواهد آمد و حفظ این سرمایه ارزشمند طبیعی و ملی نیازمند اراده جدی مسئولان کشوری و استانی و همراهی سایر دستگاه های تصمیم گیرنده از جمله استانداری مازندران، فرمانداری شهرستان های مربوطه، دستگاه قضائی و نیروی انتظامی می باشد.

+1059
-218
  

116 دیدگاه

 1. بادبادک می‌گوید:

  قلبم مچاله شد…
  یعنی واقعا بعضی مردم شمال با اینهمه موهبت و بهره ای که خداوند بهشون هبه کرده و بخشیده است تا این حد وحشیانه و ناجوانمردانه رفتار می کنند؟!
  در دل شهر شلوغ تهران در مرکز آلودگی های صوتی و تصویری گاهی حسرت افق باز آسمان را می خورم و گاهی که صدای گنجشکی از بالای سرم می آید سریع سرم را بالا می گیرم و لابلای شاخه ها چشم می گردانم تا ببینم این صدای دلچسب از کجاست…
  برام باور نکردنی نیست که آدمهایی هستند که از موهبت تماشای افق باز آسمان و پرواز دسته ای پرندگان برخوردارند و وحشیانه به جان آنها می افتند و اینهمه زیبایی را به خاک و خون می کشند…

  پر طرفدار Thumb up 110 Thumb down 13

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   جناب بادبادک
   ضمن موافقت کامل با دیدگاه جنابعالی ، معتقدم که خشونت این افراد از خدا بیخبر را فقط باید با خشونت پاسخ داد و با قاطعیت تمام در مقابل این غارتگران ایستاد
   وگرنه تا چند سال دیگر اثری از اینهمه شکوه و زیبائی برجای نخواهد ماند…

   پر طرفدار Thumb up 80 Thumb down 11

   • محمد ابراهیمی می‌گوید:

    دقیقا حق با شماست. من با بسیاری از این افراد صحبت کردم، اغلب اونها فقط به قتل عامشون فکر میکنن و این رو حق خودشون میدونن و ابدا نمیخوان چیزی بغیر از اون رو بشنون و بفهمن، چون از بچگی با این نگرش بزرگ شدن…
    کاش بشه از نیروهای نظامی و انتظامی در این زمینه کمک گرفت، البته میشه… اراده میخواد و مسئول وظیفه شناس و دلسوز

    پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 7

    • Azimi می‌گوید:

     جدا از تخلف شکار و صید جانوران حفاظت شده، به استناد ماده ۶۰۷ قانون مجازات اسلامی هر گونه حمله یا مقاومتی که با علم و آگاهی نسبت به مأموین دولت در حین انجام وظیفه به عمل آید تمرد محسوب می شود و با توجه سه حالتی که در قانون ذکر شده، متمرد به حداقل سه ماه و تا حداکثر سه سال حبس محکوم خواهد شد.
     بنابراین در این مورد قانون شفاف و قاطعی وجود دارد و اگر مسئولین محلی مانع اجرای این قانون شوند، موجبات نا امنی شهر و عدم اجرای قوانین دیگر در آن را فراهم نموده است.
     بهترین راه استفاده از مردم محلی است، بدین سان که باید نخست از شهروندان دوستدار طبیعت و سپس از عموم مردم کمک گرفت.
     هنگامی که اکثریت مردم با این کار مخالف شوند، اتفاقی که رخ خواهد داد این است که با یک استراتژی صحیح کشتارچیان را به اقلیت متخلف تبدیل کرده ایم که کارشان از دید مردم منفور است و مسئولین برای حمایت از آنها توجیهی نخواهند داشت.
     بدون شک اگر کشاورز بداند که برخی از این پرندگان آفت کش طبیعی زمین زراعی او هستند، نخواهد گذاشت، صیادان دام ها را در زمین او برپا کنند و یا اینکه سریعاً با اداره محیط زیست تماس خواهد گرفت.
     ضمناً باید اضافه کنم که شهرستان فریدون کنار از پتانسیل های بالای گردشگری و کشاورزی برخوردار است و کشتار جانوران حفاظت شده به دلیل امرار معاش توجیه قابل قبولی نیست.

     پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 3

   • پرواز می‌گوید:

    آقا مهدی سخت در اشتباهی.خشونت عاقبت خوبی ندارد

    داغ Thumb up 15 Thumb down 15

    • رضایی می‌گوید:

     شکارچی مصداق بارز خشونته، و متاسفانه تا به حال با تساهل و تسامح شکارچی جماعت فقط جری شده… ولی همین قدر که اعتماد به نفست شکسته شده و به جای نام مثلا … با نام یک مخالف شکار و طبیعت دوست کامنت می گذاری و خودت رو پشت یک دوستدار طبیعت پنهان کردی فی نفسه برام جالبه!

     داغ Thumb up 15 Thumb down 17

 2. دوست می‌گوید:

  فریدونکنار رو باید با ارتش وارد عمل بشن.
  انگار ارث پدری عده ای شده که با قشون کشی جلوی مامورای دولت می ایستند.

  سال گذشته شاهد فجایع بی حد و حصری بودیم.
  اون شکارچی هایی که جلوی مامور دولت وایسادن یا باید توجیه کرد یا باید خلع سلاح کرد.

  چرا نمیخوان بفهمن بعضیا..
  دامگاه به این شیوه یعنی نسل کشی..

  خود سازمان شیوه سنتی رو ممنوع نکرده, این روشی که پیش گرفتید رو منع کرده, به خدا چند سال دیگه باید بشینید ببینید که هیچ پرنده ای به ولایتتون نیاد, که البته اگر شالی ها رو خشک نکرده باشید و ویلا نساخته باشید..

  لامصیبة اشدّ من الجهل..

  پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 2

  • امیرعلی می‌گوید:

   جناب شما بیا از شهر ما و مردمانش دیدن کن بعد با چند نفر صحبت کن ببین چ زندگی سختی دارن والا اینجوری که دارن نشون میدن نیست

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 3. آسمان می‌گوید:

  یعنی واقعا برای برخورد با این بی قانونی نمی شه علاوه بر یگان محیط زیست به نیروی انتظامی متوسل شد؟
  به هر حال وظیفه نیروی انتظامی برخورد با هر نوع بی قانونی ست…
  وضعیت انقراض پرندگان در مرز هشدار و خط قرمز است عجیبه که همه مسئولین بی تفاوت از کنار این فاجعه های زیست محیطی می گذرند…!

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 2

 4. دوست می‌گوید:

  ای کسانیکه تشریف میبرید خزر شهر و خانه دریا و….

  پول میدید خوتکا کباب و کباب مرغابی بزنید بر بدن, دارید آب میریزید توو آسیاب این نسل کشی..

  شما هم شریکید.. این کار یعنی کشتار غیر مستقیم.

  مخالفهای شکار, این از شکار فجیع تره..

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 6

  • مهسا می‌گوید:

   نظر درستی دارید، با نظر شما موافقم.
   خریداران نیز به اندازه شکارچی ها مقصرند.

   پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 4

  • مخالف شکار می‌گوید:

   جناب به ظاهر دوست یه مخالف شکار نمیره شمال تا مرغابی و خوتکا بخوره
   اینو به بر و بچ دار و دسته خودت بگو که اسلحه چند میلیونی و ویلای چند میلیاردی دارن و برای هیچ موجودی ارزش و احترام قائل نیستن اینا که تو فریدونکنار و مناطق دیگر شمال زنده مرده و تاکسیدرمی حیوانات رو میفروشن از دار و دسته شما شکارچیا هستن
   یه مخالف شکار دنبال کباب خوتکا نیست و دنبال تاکسیدرمی حیوانات نیست حیوانات رو در طبیعت دوست داره نه در خونه یا شکمش این شما شکارچیا هستید که هر حیوونی رو که تونستید بخورید میخورید و هر حیوونی که قابل خوردن نبود رو تاکسیدرمی میکنید میگذارید تو خونه هاتون این تیکه ها رو به دار و دسته خودتون بنداز از این عکسها تو وبلاگهای رفقات زیاده برو اونجاها تیکه بنداز

   پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 24

   • دوست می‌گوید:

    مخالف شکار جان
    .
    بین نظر من و نظر تو یک جامعه است که هیچ آگاهی ای نسبت به محیط زیست و حیات وحش ندارند.

    اونها به دعوای شکارچی و مخالف شکار کاری ندارن, دارن میزنن و در میرن و اتیش دعوای من و تو رو تند تر میکنن.
    این تیکه نبود که من بخوام به هم فکرات بندازم. این حقیقتیه که من به دنبال مبارزه باهاشم, و تو به دنبال مبارزه با من, غافل از اینکه نفر سوم زد و برد و خورد..

    پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 4

 5. یاشار از تبریز می‌گوید:

  مگه الکیه که با قشون کشی جلوی مامورای دولت می ایستند.

  مثل اینکه بدجوری احساس قلدر بودن می کنند. واقعاً دیگه لازم شد این اراذل و اوباش را سر جایشان بنشانیم

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 20

  • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

   بسم الله …

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

  • پرواز می‌گوید:

   با چه سر جایشان بنشانیم؟

   داغ Thumb up 9 Thumb down 7

   • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

    مخالفان شکار و خشونت ؟؟؟
    به حق چیز های نشنیده و ندیده !!!

    پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 10

    • رضایی می‌گوید:

     یکی از دوستان شکارچی شما اصرار دارد با هر اسمی که من کامنت می گذارم، در دفاع از شکار و شکارچی کامنت بگذار،د بابت این تلاش مذبوحانه ایشان قدری خوشحالم چون نشانه پذیرفتن ضعف و خطاشون هست! دیگه اعتماد به نفس کافی ندارد با نام خودش کامنت بگذارد…

     داغ Thumb up 10 Thumb down 17

     • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

      دوستان من ؟؟؟
      یعنی شما دوستان منو هم میشناسین ؟
      ماشالله به این زکاوت ، حالا به قول شما اون یه نفر ضعیفه ، بقیه چی ؟؟؟
      مگه یک انسان کامل از ضعف دیگران خوشحال میشه ؟؟؟

      پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

     • رضایی می‌گوید:

      عرض کردم دوستان شکارچی شما منظورم طیف شکارچی بود، نه دوست شخصی شما.
      البته تشخیص این نیازی به هوش و ذکاوت ندارد من هم ضریب هوشی معمولی دارم.
      خوشحالی من بابت ضعف ایشون نیست و اتفاقا از این بابت به شدت ناراحتم،
      اما خوشحالم از اینکه خودشون متوجه ضعفشون شده اند و تلویحا ضعف خودشون رو پذیرفتند که دیگه نمی توانند با هویت شکارچی کامنت بگذارند و از هویت یک مخالف شکار استفاده می کنند.

      داغ Thumb up 5 Thumb down 11

     • کبوتر می‌گوید:

      آقای رضایی حالا شما هم اینقدر سخت نگیر، اینجا اسمش با خودشه، فضای مجازی. نامها اصلا مهم نیستند، مهم پیام کامنتهاست

      پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

     • رضایی می‌گوید:

      درست میگین جناب کبوتر، اگه تهمتی به کسی زدم یا کسی را رنجاندم حتی اگر شکارچی هم باشد عذرخواهی میکنم.ببخشید آقای امیر علی اون یکی

      پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 6. آرمین می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید به دوستان عزیز محیط زیستی
  از مسئولان مازندرانی خواهش میکنم برای جلوگیری از کشتار پرندگان مهاجر خواهش میکنم اقداماتی رو بکنند بخصوص دام گذاری
  با تشکر به تمام ایران دوستان

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

 7. افشین می‌گوید:

  واقعا دل هر دوستدار حیوانات و کلا کسی که انسان باشه رو بدرد میارند
  بیچاره پرنده ها اگه بدونند چه سرنوشت شومی در انتظارشون هست به ایران کوچ نمیکنند
  تا زمانیکه فرهنگ ما اصلاح نشه آرزو میکنم هیچ غازی و مرغابی و… از رو کشورمون رد نشه
  این مردم واقعا چه فکری کردند؟
  آیا به قدری پر رو شدند که ۱۵۰ نفری با اسلحه جلوی قانون بایستند؟
  کجاست سپاه و بسیج … چرا جلوی این قاتلان حیات وحش رو نمیگیرند؟
  مگه ارث باباشونه؟
  بخدا باید یه درسی به این جاهلان و وحشیان داد تا عمر دارند فراموش نکنند
  با کار فرهنگی نمیشه اینها رو آدم کرد تنها راهش زور آقا زور
  حالا که رو مامور دولت اسلحه میکشند باید شبونه یکی یکی از خونشون و از جای گرم و نرمشون بیرون کشید و برد اونجا که عرب نی انداخت…

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 2

 8. مهسا می‌گوید:

  به چه دلیل نیروی انتظامی و دستگاه های قضایی از مامورین محیط زیست برای مقابله با این قاتلان طبیعت حمایت نمیکند؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 3

  • افشین می‌گوید:

   متاسفانه در جوامع محلی و کوچک مبارزه با جرایم به سختی امکانپذیره چون همون مامور انتظامی و نظامی هم محلی بوده و اغلب
   نسبت های فامیلی دارند و ملاحظات خویشاوندی و آشنایی جلوی فعالیتشون رو میگیره.

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

   • مهسا می‌گوید:

    اگر مشکل این است، از نیروی غیر بومی استفاده کنند… من معتقدم اگر واقعا بخواهند برخورد کنند میتوانند این نسل کشی وحشیانه را خاتمه بدهند

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 9. ostad می‌گوید:

  یعنی ۷۰ نفر محیطبان نمیتوننن اونجا مانور بدن
  یا فقط بلدن چند تا شکارچی ضعیف رو بگیرن ؟ من خودم شکارچی هستم و مخالف این مدل شکار هستم چون این اسمش شکار نیست بلکه درامد و نابودی هستش
  اگه مسیرم خورد درسی به اون شکارکش ها میدم که فراموش نکنن

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 3

  • مجتبی ام می‌گوید:

   ٧٠محیط بان میتونند درس فراموش نشدنی به این وحشی ها بدن ولی وقتی اینها میدانند که محیط بان بیچاره یا باید کشته بشه یا باید اعدام بشه و بخاطر همین حاظر نمیشن درگیر بش این وحشی ها به خودشون اجازه میدن به این شکل جلوی محیط بان بیاستند.
   تا وقتی که این قانون باشه تا چند سال آاینده باید بشینیم فقط مستند حیات وحش نگاه کنیم دیگه خبری از حیات وحش و پرندگان مهاجر در آسمان ایران نمیشه!

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 10. شهرابی می‌گوید:

  در گذر زمان به قدری به این افراد از طرف سازمان باج داده شده که وقتی هفتاد نفر از نیروهای سازمان برای جمع آوری تورها وارد عمل میشن تعداد زیادی صیاد و شکارچی با اسلحه عملا در مقابل مامورین قانون ایستاده و گردن کلفتی میکنند!!
  اگر از ابتدا برخوردی در خور با این افراد صورت گرفته بود شاهد این گردن کشی نبودیم
  بی مسئولیتی برخی مسئولین در گذشته منطقه را به کشتارگاهی برای تمام گونه های جانوری و فروشگاهی امن برای متخلفین شمال کشور بدل کرده!!
  خانم ابتکار به جای ملاقات با x و y برای خط و نشان کشیدنهای سیاسی که جز کش مکش و درگیری نتیجه ای نخواهد داشت به وظیفه خود عمل کنید
  عملا بسیاری از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض در این منطقه کشته و فروخته میشوند و این یعنی نهایت بی قانونی و بی مسئولیتی
  ممنون دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

  • کبوتر می‌گوید:

   اگر مردم هر جای ایران ادعای فقر و نیاز مالی داشته باشند مردم شمال نمی توانند چنین ادعایی کنند
   موهبتهای طبیعی فراوان، از برنج و شالیکاری و ماهیگیری و باغداری و زنبورداری و کشاورزی و توریست فراوان و اجاره خانه ها و ویلاها در بهار و تابستان، به نظر می رسه حرص و ولع زیاد بعضی از این مردم رو به این ناسپاسی کشانده است
   مطمئنم این اسراف در برداشت از موهبتهای الهی دودش به چشم همین مردم خواهد رفت
   اینکه ما از برکت و رحمت الهی برخوردار باشیم ولی حق سایر موجودات رو نابود کنیم شغالها را برای تاکسیدرمی اینجور زجر آور از بین ببریم…
   خدایی که خالق این حیوانات است به خاطر دستبردهایی که ناجوانمردانه به خلقت و طبیعت زدیم ازمون حساب پس می کشه…
   دلیل نزول ناگهانی بعضی بلاهای آسمانی رو یه همچین وقتهایی باید فهمید…

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

 11. شهاب می‌گوید:

  چرا فکر میکنید با لشگر کشی میتوان این مشکلات را حل کرد؟
  اگر سازمان محیط زیست و آموزش و پرورش شروع به آموزش کنند و آگاهی کافی به مردم این سرزمین بدهند خود کوکان جلوی این کشتار را خواهند گرفت.
  من در خارج از ایران زندگی میکنم و اگر کودگی ببیند حیوانی توسط انسانی مورد آزار قرار میگیرد علاوه بر اینکه خود به آن شخص تذکر میدهد و اعتراض میکند بلکه با پلیس تماس گرفته و مراتب را گزارش میکند.
  مردم در اینجا در کنار حیوانات زندگی میکنند و این امر ممکن نیست مگر با آموزش نه نیروی قهری.
  به امید آزادگی بشر

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 11

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   جناب شهاب:
   فرمایش شما کاملا متین و درست است ، اما نه برای کشور ایران که در وضعیت بسیار بد از نظر محیط زیست و حیات وحش قرار دارد، فعلا با تمام قوا باید در مقابل این غارتگران سودجو ایستاد
   اگر موفق شدیم آنانرا سرجای خود بنشانیم آنوقت کار فرهنگی و اطلاع رسانی را از دبستانها شروع میکنیم و بقیه فرمایشات شما….

   این درست مانند اینست که متجاوزی با کشور ما وارد جنگ شود و ما بگوئیم، خشونت را کنار بگذارید و کار فرهنگی کنید!!!

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 8

  • صادق می‌گوید:

   اینها دیگه کارشون از فرهنگ سازی گذشته تو وضعیت فعلی اقتصادی، فقط زور و افزایش جرائم میتونه بازدارندگی ایجاد کنه.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

  • kooshan می‌گوید:

   هموطن گرامی _ شهاب
   آنچه را شما می بینید حاصل دهه ها تلاش بوده و آسان بدست نیامده و جه بسا در روزگار خود با منازعاتی نیز همراه بوده است
   الان شما نتایج را می بینید دوست گرامی توصیه مهم شما یعنی آموزش مردم نیازمند زیرساختها و بستر مناسب اقتصادی و اجتماعی بوده و در بلند مدت کارساز است که متأسفانه در دهه های گذشته بعلت مشکلات ناشی از جنگ و محاصره اقتصادی و در دهه اخیر بجهت تحریم شدید اقتصادی مورد توجه مناسب نبوده است جای امیدواری است که با توافق نهایی در مذاکرات هسته ای و لغو تحریمها علیه کشور ما زمینه برای پیشرفت در این مسیر فراهم شود ضمنا همزمان و بموازات تهیه مقدمات ضروری نظیر تجهیز و تقویت سازمان حفاظت محیط زیست و آموزش مردم و نیز تأمین بسترهای اقتصادی و اجتماعی ضروری می توان از اهرمهای قانونی بعنوان مکمل این تلاشها بهره برد اگر بازدید شما از دیده بان ادامه داشته باشد می توانید بطور مرتب از رویدادهای حیات وحش ایران مطلع شده و با همراهی و همکاری سایر هموطنان علاقمند محیط زیست و حیات وحش مقیم در محل سکونت خودتان در انعکاس این اخبار و جلب توجه و همفکری و همیاری سایر هموطنان در جهت بهبود وضعیت محیط زیست و حیات وحش میهن مان بکوشید که طبعأ بی تأثیر نخواهد بود
   امید است حضور شما هموطن گرامی در دیده بان تداوم یابد

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 12. همیار محیط زیست می‌گوید:

  امیدوارم مسئولان استان مازندران به خود آمده و دست از حمایت از این گروه بردارند و برای مقابله با این پدیده شوم چاره اندیشی کنند

  متاسفانه مسئولان استانی نه تنها محیط زیست را در مقابله با این افراد خاطی تنها گذاشته اند، از این جماعت خود را به مظلومیت می زنند و کشتار پرندگان و نابودی سرمایه های طبیعی را تنها راه امرار معاش خود (به دروغ) عنوان می کنند بردارند

  البته این موضوع کم کاری مسئولان سازمان محیط زیست و اداره محیط زیست مازندران در طول سال های اخیر را توجیه نمی کند و قطعا محیط زیست می تواند با استفاده از ابزارهای قانونی و کمی احساس تعهد، اجماع همه دستگاه ها را برای برخورد با متخلفان فراهم کند

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 13. Zartosht می‌گوید:

  شکار به هر شکل و اندازه ای که باشد باید قدغن شود

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 12

 14. alborz می‌گوید:

  من خیلی‌ از محلیها را میشناسم که سالهاست این پرندگان زیبا را شکار میکنند، چند بار هم سعی‌ کردم متقأعدشون کنم که این کار غیر انسانیست و دودش اول از همه تو چشم خودتان میرود ولی‌ همیشه لبخندی میزنند و می‌گویند که اینا را ما نزنیم یکی‌ دیگه میزند، پس فرقی‌ نمیکند… دوست دارم فقط ببینید که چه پرندگان زیبا و بی‌نظیری را قتل عام میکنند

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 15. صادق می‌گوید:

  تا وقتی مجازات خنده داره برای کشتار حیات وحش وجود داره + افرادی که کاری از دستشون بر نمیاد پشت میزشون نشستن وضعیت همینه! (تو بعضی از کشورهای آفریقایی کشتن نوعی از میمون ۷ سال زندان داره تازه میمون ها برای کشاورزیشون ایجاد مزاحمت میکنن ولی فقط کاری که میکنن ترسوند و فراری دادنشونه!

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

 16. زهره می‌گوید:

  این افراد سالهاست که به یک رفتار زشت و غیر انسانی خو گرفته اند.
  اگر امرار معاششان هم از این راه می گذرد اشتباه است.
  پرندگانی که که میراث طبیعت و حیات وحش جهانی به شمار می روند و با این جابجایی ها و مهاجرت ها از نقطه ای به نقطه دیگر جهان در حرکت اند گاهی که به ایران می آیند تعدادی از آنها سهم پستاندارانی است که توسط سودجویان از خدابیخبر کشته می شوند و بخشی به خاطر تصاویر زیبایی است که در طول اقامت شان در ایران می آفرینند تا چشم بینندگان را مسحور قدرت خالقشان نمایند و سازمان می تواند برای تامین بخشی از هزینه مالی حفاظت سخت این پرندگان در محدوده حضور آنها از جهانگردان پول دریافت کند.
  بنده چندین بار صبح زود و عصر مهاجرت دسته عظیمی از کلاغها را در آسمان دیدم که برایم بسیار جذاب و خاطره انگیز بود.
  آیا این یک شغل کاذب نیست؟
  گیریم از دهها سال پیش این کشتار منبع درآمدی برای برخی بوده است. اما مسلما تعداد شکارچیان آن دوران بسیار بسیار کمتر از امروز و نظارت بسیار بسیار بیشتر از امروز بوده است.
  مشکلات حاد اقتصادی حاکم بر جامعه امروز هرگز دلیل نمی شود به متجاوزان و قانون شکنان باج داد.
  به قول دوستان تشکلات نظامی و اسلامی مثل بسیج و … اینجاها باید حضور خود را نشان دهند.
  امیدوارم سال آینده این بساطی که در این تصویر می بینیم کاملا برچیده شده باشد.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 17. محسن می‌گوید:

  سلام در خارج از ایران جایی که این پرنده ها زندگی میکردند برای نگهدار و حفاظت از هر یک چند صد دلار هزینه میکنند بعد که فصل سرما شروع میشه مهاجرت میکنند و میان به امید اینکه ایران هم مثل همون جایی هست که زندگی میکردن ولی غافلند از اینکه اینجا نامردی سلاخی میشوند ….

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 18. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  من چهار سال در ساحل بابلسر زندگی کردم، صدها بار شکار پرندگان و ماهیها در فصل تخم ریزی رو به چشم دیدم، گاها با تورهای ماهیگیری برخورد میشد اما حتی یک بار هم ندیدم که کسی جلوی صید و شکار پرنده ها رو بگیره…
  حیات وحش ایران واقعا مظلومه

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 19. ای خاک …. بی وجودی که این پرنده ها را شکار میکنید.
  حیف نون

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

 20. مسعود می‌گوید:

  شکارچی و بازهم شکارچی…

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 9

  • کمال می‌گوید:

   آقا مسعود عزیز بهتره بگید آدم های سودجو یا شکاچی های غیر قانونی و فاقد شعور انسانی ، حق نیست همه شکارچی ها را به یک چشم نگاه کنید .

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 21. کبوتر می‌گوید:

  سازمان محترم محیط زیست لطفا هر چه سریعتر تا قانونمندان ، متخلف نشده اند مجوزهای شکار پرنده را صادر فرمایید و به فکر کسب درآمد محیط زیست باشید.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 8

  • کمال می‌گوید:

   حرف حساب جواب نداره تحت کنترل در آوردن این مساله بهتر از اونه که چشم ببندیم و فکر کنیم اتفاقی نمیفته ،

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 22. اندیشه می‌گوید:

  دیگه شده مسخره بازی. شورشو در آوردند!!!
  وقاحت تا این حد؟
  چرا اینجور احساس امنیت میکنن این افراد؟؟؟
  کسی نبود لااقال اون زنده هاشو عقاب و …. آزاد کنه؟؟
  چرا جمعشون نمیکنن این وحشی هارو؟

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 23. مرد هزار چهره می‌گوید:

  دیده بان عزیز شما میگویید کسانی که هیچگونه درآمدی ندارند و این کار شغل آبا و اجدادیشونه و از این راه کسب درآمد و امرار معاش میکنند باید چکار کنند؟ شما براشون کار و درآمد درست کن من قول میدم که دست از این کارها بکشن… و اما شما دوستداران افراطی محیط زیست، این پرندگان که می بینید مهاجر هستند نه سرمایه ملی ایران، اینان در طول سال از چندین کشور رد میشوند و شکاربانی کشورهای دیگر برایشان پروانه شکار صادر میکند، میتوانید در یوتیوب ویدیو های متعدد شکار پرندگان مهاجر را توسط مو طلایی ها مشاهده فرمایید و اینگونه ساحل نشینان شهرهای شمالی را که تهیه غذا با مرغابی جزیی از فرهنگشان میباشد را متهم نکنید،از قدیم الایام در شهرهای شمالی بازار فروش اردک های وحشی وجود داشته و خواهد داشت. در ضمن اگر میبینید که سازمان محیط زیست خیلی خود را درگیر نمیکند به خاطر این است که میدانند دارند در صدور مجوزهای انتفاعی شکار برای اینان کوتاهی میکنند، اگر شکارچیان ایرانی این پرندگان را شکار نکنند، قطعا خارجیان این کار خواهند کرد، پس افراطیان عزیز کاسه داغتر از آش نشوید، شما هر چه قدر هم که دلسوز حیات وحش باشید به اندازه محیطبانان برای حیات وحش دل نمیسوزانید…

  داغ Thumb up 15 Thumb down 18

  • کبوتر می‌گوید:

   دوست عزیز قاچاق مواد مخدر هم شغل آبا و اجدادی بعضیا شده…
   مردم شمال نسبت به همه جای ایران از مواهب زیادی برخوردارند، از زمینهای شالی و کشاورزی تا دامداری و زنبورداری و باغبانی و ماهیگیری و توریست فراوان حتی پیرزن های شمالی هم با فروش جوراب های دست باف و ترشی های خانگی و سبزیجات خشک معطر به توریست ها، درآمد خوبی دارند یک زن سرپرست خانوار در تهران با بدبختی باید معیشتش را تامین کند اما یک زن سرپرست خانوار در شمال، منابع درآمد زیادی دارد، بنابراین اینقدر طرفداری بیهوده از این نسل کشی نکنید.
   کامنتی را که بالا به نام کبوتر ثبت شده محکوم می کنم این کامنت را یک شکارچی با نام کبوتر گذاشته است:
   (سازمان محترم محیط زیست لطفا هر چه سریعتر تا قانونمندان ، متخلف نشده اند مجوزهای شکار پرنده را صادر فرمایید و به فکر کسب درآمد محیط زیست باشید.)

   با شکار با مجوز و بی مجوز صد در صد مخالفم و شکارچیان را افرادی خودخواه و زیاده خواه و متقلب می دانم.

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 12

  • سرخپوست خوب می‌گوید:

   سلام
   با کمال احترام
   “اگر شکارچیان ایرانی این پرندگان را شکار نکنند، قطعا خارجیان [دیگران] این کار خواهند کرد،”
   متاسفانه این جمله را از زبان شکارچیان زیادی شنیده ام که وقتی تفنگ به دست می گیرند از کنترل خودشان هم خارج می شوند.و هر جنبنده ای را هدف متحرکی می پندارند که خداوند برایشان نازل کرده.
   جمله ای بسیار نفرت انگیز که توجیه نا بخردانه شکار قو و فلا مینگو و سایر پرندگان ممنوعه و کمیاب و در حال انقراض است.

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 10

  • kooshan می‌گوید:

   دوست گرامی _ مرد هزار چهره
   بنظر نمی آید تقسیم حیات وحش به دو دسته ملی و غیرملی مبنای محکمی داشته و مجوزی برای کشتار بی رویه پرندگان مهاجر بدست دهد
   دیدگاه منصفانه و موجه این است که این مهاجران زنده را سرمایه کل بشریت در سراسر جهان دانسته و از این مهمانان خسته از راه مهربانانه تر پذیرایی کنیم
   این را درست گفته اید ، بسیاری از آنها در مسیر طولانی مهاجرت کشتار می شوند مستند بیادماندنی ( دیوید آتنبرو ) این موضوع را بخوبی بتصویر کشیده است اما دوست محترم بحث بر سر این نیست مناقشه بر سر درست و غلط اینکار است خود شما نیز در مورد کشورهای دیگر به صدور مجوز اشاره کرده اید پس حتی شکارشان هم طبق ضوابط و مقرراتی است که به احتمال زیاد با نحوه و سبک عمل کشتارگران ملی خودمان که مجوزی هم ندارند متفاوت است
   بعلاوه اینان طبق گزارش دیده بان از هیج حیوانی که بدامشان می افتد نمی گذرند و هنر دیگرشان تبدیل حیوانات زنده به مجسمه های بیجان است
   نکته قابل ذکر دیگر این است که گرچه نیت خوانی در بسط ید هر کسی نیست و موضوعی را نیز تأئید نمی کند چرا که نیت فقط بر نیت خوان آشکار بوده و قابل اثبات برای دیگران نیست اما در این مورد صحبت شما را می پذیریم ولی علت این نحوه عمل سازمان حفاظت چیست ؟
   این نهاد هم درآمد صدور مجوز را از دست داده و هم امکان نظارت بر شکارچیان را ، که این منطقی بنظر نمی رسد
   این احتمال هم هست که کار آنقدر خراب است که سازمان حفاظت ترجیح داده چشم بر تعدادی شکار غیرمجاز ببندد تا اینکه با صدور مجوز بانی انبوه شکار مجاز و غیرمجاز و درگیریهای متعاقب آن باشد در این صورت حقیقتأ باید بر وضعیت سازمان حفاظت و نیز محیط زیست و حیات وحش کشور در ادوار گذشته تأسف خورد
   ضمنأ دوست گرامی روشن نیست این شکارجیان غیرمجاز همیشه مسلح که تبحرشان کشتار پرندگان مهاجر خسته و تشنه و گرسنه و ضعیف است و با این اقدام بیرحمانه و ظالمانه همانطور که در گزارش دیده بان آمده شأن ایران و ایرانی را در نظر تشکیلات جهانی مرتبط با محیط زیست خدشه دار می کنند در مابقی اوقات سال البته اگر وقت آزاد داشته باشند ممر درآمدشان از کجاست و به چه کاری مشغولند ؟
   احتمالأ که به اینگونه فعالیتها و یا مشابه آن در مناطق دیگر کشور نمی پردازند !؟

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

   • مرد هزار چهره می‌گوید:

    دوست گرامی جناب کوشان درود بر شما و رحمت به شیری که خورده ای.همیشه از خواندن کامنتهای شما لذت برده ام.تندرست باشید.

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 24. یلدا می‌گوید:

  امثال همین افراد هستند که نمی گذارند در کشور ما هم مثل اکثر نقاط دنیا کبوترهای چاهی با خیال راحت در پیاده رو ها قدم بزنند. اینها از فرهنگ و تمدن انسانی فاصله دارند.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

 25. جمشید ازخوی می‌گوید:

  در آنسوی آبها، در سرزمین خدایان زمینی ! جائی که علی الظاهر تهی از اخلاق ! و معنویات است، در حوالی حرص و آز اینان تمامی ندارد.! در میدان ترافالگار یا پیکادلی در لندن ، بریتانیای سابقا کبیر ، پیاده راه های خیابان شانزلیزه درپاریس، فرانسه، میدانگاه سن پیتر در واتیکان ،ایتالیا، میادین بندر غول پیکر فرانکفورت، جمهوری اکنون فدرال آلمان، (از بلاد غرب … خبر ندارم!) پرندگان از دست جهانگردان یا عابران در کمال اطمینان و آرامش دانه برمیچینند و …و در این ملک، با این همه ادعای تمدن و فرهنگ ۱۱۰۰۰ساله،…!
  طنز تلخ این تراژدی در آنست که سالهای قبل از ۱۳۵۷ به دو استان مازندران و فارس به لحاظ شرایط خاص اقلیمی و جغرافیائی و آب و هوا، آثار باستانی آن، موهبت نزدیکی به هرم قدرت و مرکز نشینان،…بیش از سایر استانها بودجه و پول بادآورده بیت المال هزینه میشد که یکی از خروجیهای آن ریخت و پاشهای بی منطق و ناز و تنعم، ویترینی از رفتارهای غیر اصولی و غیراخلاقی و ویرانگر عده ای، عرض کردم عده ای از آحاد و ساکنان (از ذکر واژه شهروند معذورم) این استان هاست، صد رحمت به اهالی مناطق کم برخوردار این ملک و یا ساکنان روستاها و دهستان های محروم. فقط کافیست شما نگاهی به… این شهرها بیاندازید، حساب کار دستتان میاید .خدا کند که امید گرفتار این تورها یا شکارچیان نشود !!! از آقای حامد تیزرویان و دیده بان متشکرم.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

  • زهره می‌گوید:

   بسیار زیبا فرمودید!
   غصه ای دیرینه و ماندگار از این فرهنگ بی فرهنگی حاکم بر رفتارهای بدور از مدنیت در مهد تمدن گذشته- کشوری که منشور حقوق بشر کورش را یدک می کشد.

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 26. شکارچی می‌گوید:

  ۱- اصلا بعضی از اینها توی تور میمیرند قبل از اینکه ذبح شرعی بشوند. بعض ها هم با سم میمیرند که باز هم حرام میشوند. ولی باز سر از بازار در میارن.

  ۲- ضمنا مگه شکارچی و خانواده اش چقدر میتونن بخورن؟ پس فقط کافیه خرید و فروش رسما ممنوع بشه. خود بخود آمار شکار میاد پایین. این تجربه ۲۰ ساله یک شکارچی هست نه یک فرد بی اطلاع از محیط زیست.

  ۳- اینها از بچگی کارشون همین بوده. توی شمال شکار و ماهیگیری هم یک منبع درآمد برای ما تلقی میشه در کنار سایر کارها. مثل تهران که اکثر ملت علاوه بر کار خودشون مسافر کشی هم میکنند. اما میدونیم که این کار ممنوع هست و فقط تاکسی ها میتونند مسافر کشی کنند. حالا به هر روشی که میخواهید مسافر کشی توسط ماشینهای شخصی رو ممنوع کنید به همون روش میشه این شکار موروثی رو ممنوع کرد. با فرهنگ سازی یا با زور یا ترکیبی از این دوتا یا … هرچی.

  ۴- توجه داشته باشید شکارچی وماهیگیر بودن در خیلی از خانواده های شمال یک هنر و افتخار محسوب میشه پس حالا تکلیف شما مشخصه که چقدر باید کار فرهنگی بکنید و چقدر کار انتظامی. مخصوص شمال هم نیست هر جای این کشور که منابع غنی داره و مردمش در گذشته های دور به صیادی مبادرت داشتند این تفکر هست.
  عیب شما دلسوزان محیط زیست اینه که این قسمت از ماجرا رو هیچ وقت نمیبینید. شما دزد و قاتل و شکارچی و شکارفروش و … همه رو یکی میدونید… تقصیری هم ندارید چون از نزدیک اونها رو ندیدید. بجز بچه های میدانی محیط زیست که کم و بیش باهاشون در ارتباط هستند.
  شما اصلا نمیدونید که ما با اجازه و نظارت همین محیط بانها قرق شکنی رو در اوایل پاییز هر ساله انجام میدادیم و هیچ مشکلی هم نداشتیم مجوز و پروانه شکار و.. داشتیم. اما اینکار حساب شده تر از این تورها و … بود لااقل و در مدت محدودی انجام میشد . تازه الان یه چند سالی هست که رسانه ای شده شما فهمیدید.

  ۵- برای اینکه کار مثبتی انجام بدهید اول باید با واقعیت ها کنار بیاید. داشته ها را ببینید و بر اساس اون برنامه ریزی کنید . فعلا همینه که خدمت شما عرض شد.

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 5

  • دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

   دوست عزیز و هموطن آیا هر عمل و سنتی از پدرانمان به ما رسیده ولو اشتباه باید آنرا ادامه دهیم
   روزگاری همه گیوه بپا میکردند حالا هم باید گیوه بپوشند چون میراث پدران است ؟
   هر سال با شروع فصل پاییز این گزارشات اسفبار از فریدونکنار دل هر دوستدار حیوانات و محیط زیست را بدرد میاورد
   این قاتلین حیوانات قصدشان نسل کشی است و برای کشتار حدو مرزی قایل نیستند
   هر سال شاهد هستیم که عقاب و جغد و حواصیل و لک لک را میکشند
   حداقل اینقدر معرفت ندارند که این نوع پرندگان را آزاد کنند
   اینها فقط قصدشان کشتار دسته جمعی است
   جای تاسف است که نیروهای محیط زیست هر سال کوتاه میایند و از درگیری اجتناب میکنند
   مگر کارکنان محیط زیست در رده دولت قرار ندارند چطور از آنها حمایت نمیشود ؟!
   نیروهای انتظامی و هر ارگان دیگری که در این ماجرا میتواند یاری رسان محیط بانان باشد کوتاهی میکند
   چگونه است که از تجمع غیر قانونی هر دسته ای جلوگیری بعمل میاید و با تمام قدرت برخورد میشود ولی با عده ای مسلح که مجوزی هم برای شکار و شاید سلاحشان ندارند اینگونه مدارا میشود ؟
   انگار از هر کسی که دست به نابودی طبیعت و حیوانات بزند سر بسته حمایت میشود !
   دیدن این تصاویر قلب هر انسانی را بدرد میاورد
   کافیست کمی وجدان داشت نیازی نیست طرفدار محیط زیست بود

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 8

   • شکارچی می‌گوید:

    ۱- عزیز جان بجای گیوه هزار مدل کفش بهتر اومده و دیگه کسی رقبتی به گیوه نداره. بجای شکار چه چیزی قرار داده شده که کسی سمتش نره.

    ۲- بنده نگفتم هر سنتی قابلیت اینو داره که ادامه پیدا کنه. گفتم این سنت وجود داره. و نسبتا ریشه هم دارد. همه وظیفه داریم اصلاحش کنیم.

    ۳-در مورد عقاب و … پرنده های حرام گوشت. در گذشته وجود نداشته اما از موقعی که اشراف علاقه مند شدند تا حیوانات تاکسیدرمی شده درمنزل داشته باشند شکار این پرندگان حرام گوشت هم رونق پیدا کرده. این یکی دیگه سنت نیست اونجا.

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 27. بی نام می‌گوید:

  یکی از اینها هرسال این بیچاره رو شکار می کنه و برای فامیلاش تو تهران می فرسته . وقتی بهشون گفتم این حیوون گناه داره . گفت زمین خودمونه . زمین قرق خانواده و فامیل ماست . هر سال هم همین کار رو می کنیم … بیشتر اینها فقط به فکر پول هستند

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 28. مهدی پلنگ می‌گوید:

  دوستان عزیز
  همسر بنده اهل بابلسر و از دوستداران حیات وحش و فعال محیط زیست میباشد.. ما هم با این دسته افراد در فریدونکنار و بابلسر زیاد برخورد داشته ایم.. این افراد به هیچ عنوان اهل صحبت و منطق نیستند.. اکثرا” هم از وضع مالی خوبی برخوردارند.. حالا نمی دونم که این عمل اینها نوعی بیماری و مرض بخصوصی هست یا نه..!!
  در کل یک با اجرای یک طرح محکم و حتی گاهی خشن (مثل خودشان) و همراهی مسئولین ذیربط می توان با این عمل وحشیانه قرون وسطائی جلوگیری نموده تا ریشه کن شود.!

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 29. کوشان مهران می‌گوید:

  پیش از سال ۱۳۵۷ محیط زیست با استفاده از هلیکوپتر و چنگک تورهای هوایی را جمع آوری می نمود و در آن موقع ترس و وحشت از نیروهای تفنگ بدست و خود جوش محلی برای مدیران و ماموران آن هنگام محلی از اعراب نداشت.

  شکار پرندگان مهاجر از دیدگاه اقتصادی و معیشتی جزئی ناگسستنی این بخش از مازندران و نواحی تالابی گیلان می باشد و شاید سیستم آببندان ها و مدیریت آنها یکی از قدیمی ترین شیوه های بهره برداری از حیات وحش در ایران، با در نظر داشتن نکات مثبت و منفی آن ، باشد.

  در شرایط کنونی که سازمانی آکنده از دکتر حتی از برخورد و تعطیلی بنگاه سگ فروشی بنام باغ وحش بابلسر عاجز است قطع کامل شکار پرندگان و فروش آنها نا ممکن است.

  شاید بهترین راهکار ممکن پایش بازار و دامگاه ها برای پیشگیری از زنده گیری و قاچاق نمونه هایی همچون اردک سر سپید، اردک مرمری، فلامینگو و پرندگان شکاری باشد زیرا جز مصرف خوراکی پرندگانی همچون خوتکا و چنگر در این هنگام دلالان پرندگان شکاری و گونه های نایاب چون اردک سرسپید و یا فلامینگو همواره در فریدونکنار حظور دارند و تنها گرفتار نمودن آنها باعث خشک شدن سرشاخه های فساد می گردد.

  شاید در این فصل ها بکارگیری مامورانی که بومی محل نبوده و از بابت ایجاد مزاحمت برای خود و خانواده خویش نگرانی ندارند پاسخگو باشد (هرچند عملا محیطبان چندانی وجود ندارد و در شرایط آرمانی بکارگیری نیروهای مسلح انتظامی بهترین تاثیر را برجای خواهد گذاشت که متاسفانه به دلیل واهمه از اغتشاش مردم محلی هیچگاه این مورد کاربرد نخواهد داشت)

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 2

 30. راضیه عباسی می‌گوید:

  چه دلیلی باعث شده این شکارچیان اینقدر شرور و جسور باشند و حتی از دولت حساب نبرند؟
  پس نیروی انتظامی برای چی تشکیل شده؟
  این مورد از مواردی است که حکومت باید با مشت آهنین برخورد کند و این خیاتکاران طبعیت و خائنین به نسل های آینده را سرجای خود بنشاند و به چنگال قدرتمند قانون بسپارد و تمام ملت نیز حامی چنین برخوردهایی هستند
  پس چرا نمیکنند؟
  قضیه که مال یکسال دوسال نیست. یعنی خبر ندارند؟
  دادگستری و قوه قضاییه که همیشه دم از حمایت از منافع ملی هستند کجاند؟
  این همه حقوق مزایا که سازمان های مرتبط میگیرند بخاطر انجام دادن کدوم کار مهم در مازندران و مخصوصا فریدونکنار است؟
  سایت دیده بان باید به انتشار خبر کفایت نکند و پیگیری خبر و گرفتن جواب از مسئولین مربوطه خیلی مهمتر از اتشار اخبار است.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 31. کمال می‌گوید:

  با سلام خدمت همه دوستان عزیزم
  فقط میخواهم بدونم نیروها اینقدر ضعیف هستند که با حضور ۱۰۰ تا شکارچی نامجاز از میدون به در میرن ، بعدا در یک شهرستان دیگه طرف را برای شکار دو قطعه کبک راهی دادگاه و زندان می کنن !!!!!!!! بابا ایول دارن این قانونها ما و مردان قانون این مرز و بوم . واقعا چنین چیزی ممکن نیست مگر وجود زد و بندها ، این داستانهاست که دل آدم را میسوزونه . من نوعی به عنوان شکارچی قانونمند باید بشینم تا آیا پروانه شکار صادر میشود یا خیر بعدا در جای جای این مملکت روز روشن جلوی چشم مامور دولت شکار غیر قانونی میکنن ، هیچکس هم جرات نداده بهشون تو بگه . درد محیطزیست ما این زدوبندهاست، این سوء استفاده های این چنانی از معادن ، سواحل ، تالابها و …. هستش ، نه بحث شکار قانونمند که همه انگشت اتهام را به سمت اون گرفتن و همه رسانه ها و دست اندکاران آدمهای سودجو را به اسم شکارچی به مردم عامه معرفی می کنند . سودجو سودجوست شکارچی و غیر شکارچی هم نداره پس مقوله سوء استفاده و سودجویی را از بحث شکار باید جدا کرد . حتما اون زمین خواری که تمامی سواحل را ویلا میسازه و یا صادر کننده سنگ آهنی که با زد و بند در مناطق حفاظت شده معادن را استخراج می کنه هم شکارچی محسوب میشه ؟؟؟!!!! بهتره منبعد احساسی تصمیم نگیریم و با دید بازتری به مسائل نگاه کنیم و به قول قدیمی ها همه را با یک چوب نزنیم .

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

  • باران می‌گوید:

   این فرصت طلبی ست که آدم در هر آب گل آلودی دنبال ماهی خودش بگرده.
   شما که شکارچی مجاز هستید با تمام اون شکارچی های محلی سر و ته یک کرباسید چون فقط به لذت شخصی خودتون فکر می کنید و بس…

   داغ Thumb up 16 Thumb down 18

   • کوشان مهران می‌گوید:

    سرکار باران

    مثلی است معروف که می گوید:

    “فلانی نه از حب علی(ع) بلکه از بغض معاویه آن کار را انجام داد!”

    برای قرن ها آب بندان ها در کنار ذخیره آب جهت شالیزارها زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر بوده و مردم طی گذر نسل ها بهره برداری از این گونه ها را فرا گرفته بودند.

    تا آنجایی که می دانم در آب بندان ها برای پیشگیری از پراکنده شدن پرندگان (که بعدا شکار می شدند) دانه ریزی نموده و حتی افرادی را که سیر و پیاز خورده بودند به عنوان اینکه این بو باعث پراکنده شدن این پرندگان می شوند به آب بندان راه نمی دادند.

    در حال حاظر تغییرکاربری زیستگاه های تالابی و تغییر الگوی شکار و افزایش بی ظابطه دارندگان تفنگ بدون آموزش و بهبود شرایط زیستگاه باعث کاهش شدید و هرساله پرندگان مهاجر گردیده است.

    این پرسش برای من مطرح است که با وجود تابو بودن واقعیت شکار برای بسیاری از مدیران محیط زیست در سی سال گذشته چرا بر زهکشی تالاب ها و حتی واگذاری پاره ای نواحی تالابی شمال همچون سیاه کشیم چشم پوشی شده است؟

    هرچند واژه شکارچی منشعب از دو واژه شکار به معنای موجودی جاندار و محبوب در فرهنگ شکارچیان + چی ترکی به معنی فردی که جانداری را بی جان می نماید می باشد اما حداقل این شکارچیان برای خفظ منافع خویش نیز شده مایل به برقراری زیستگاهی پایدار برای گونه های قابل شکار می باشد که در کنار آن پوشش گیاهی و دیگر گونه ها نیز از نابودی نسبت به زیستگاه های آزاد محفوظ می مانند.

    مهم این است که شکارچیان از دید خودبینی به گونه هایی همچون شغال و عقاب ننگریسته و دست به کشتن و نابودی آنها نزده و وجود این گونه ها به عنوان بخشی از زنجیره پیوسته حیات به رسمیت بشناسند و در این مورد وظیفه محیط زیست نظارت و پایش بر این زیستگاه ها برای پیشگیری از دخالت و دست اندازی شکارچیان به حق حیات دیگر گونه ها می باشد.

    *************************

    اگر شما راهکاری عملی برای بهبود شرایط زیستگاه های تالابی فریدونکنار و سرخرود می دانید دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران بستر مناسبی را برای تبادل آرا قرار داده است.

    پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 4

   • کمال می‌گوید:

    یعنی شما اصلا به فکر لذت شخصی خودتون نیستید و فقط نشستید دلسوزی می کنید و بد و بیراه میگید به آدم هایی که دنبال یک راه حل اساسی و کاربردی هستند ،میشه بپرسم علاقه شخصی شما و تفریحتون چیه ؟ ………………………. بعد هم که گفتید جفت پا برم توی ذوق و شوقتون بعد هم بگم به طرفداری از محیطزیست بوده بابا انصافتون را شکر . تا نگرش و شکل تفکر ماها این چنین هستش برای این مقوله و دیگر مسایل مملکت الفاتحه مع الصلوات

    داغ Thumb up 5 Thumb down 4

    • کمال می‌گوید:

     البته نظر بالا در رابطه با اظهار نظر باران عزیز هستش اشتباه نشه کوشای عزیز

     پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

    • باران می‌گوید:

     من در زندگیم هرگز آزادی و حق حیات هیچ موجودی رو قربانی خودخواهی خودم نکردم،
     من از سوسک در حد مرگ می ترسم اما تمام منافذی را که ممکن است راه ورود سوسک باشد بسته ام و سالی یکبار هم اگر سوسکی در خانه پیدا شود آنرا با جاروبرقی می گیرم سریع در کیسه جاروبرقی را محکم بسته و در باغچه کوچه می گذارم برود بیرون دنبال زندگیش…

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

     • کمال می‌گوید:

      دوست عزیزم در هر کاری افراط و تفریط وجود داره که معمولا هر دوتاش هم نکوهیده و مزمت شده است . باید در هر حالی اعتدال و میانه روی رعایت بشه . اگر اینطوری حساب کنیم سلاخی کردن این همه مرغ و گوسفند و خوردن گوشت اونها خودخواهی محسوب میشه چون بالاخره حق حیات اونها را ازشون گرفتیم . شاید بگی اینها پرورشی هستند !!!! یعنی موجودات پرورشی جون ندارن ؟ حق حیات ندارن ؟ حرف ما هم اینه که تعداد موجودات قابل شکار در طبیعت را با حفظ زیستگاه و پرورش و رها سازی به اون حدی برسونیم که بعدا بشه ازشون بهره برداری معقول انجام داد وگر نه در حال حاضر حتی همون سودجویان بی عقل هم میدونن که محیط زیست ایران در حال نابودی هستش و دیگه مثل سابق چیزی برای شکار وجود نداره !!! حرف ما هم حمایت و غنی سازی و سپس بهره برداریه . خواهشم اینه با این مسائل احساسی برخورد نکنیم چون وقتی پشت مساله ای احساسات باشه منطق ضعیف میشه و قانون و راه حلی پدید نمیاد و این میشه که روند تخریب و سوء استفاده ادامه خواهد یافت

      موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

  • ازاد می‌گوید:

   دوستان عزیز همه رو به یک چشم نگاه نکنید .شکارچی های با اسلحه خیلی تعداد محدود شکار میکنند اونهایی که با دام شکار میکنند بیرویه شکار میکنند

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 32. میران می‌گوید:

  سلام.ببخشید میخواستم بدونم مسولین گرامی کی میخواهن وارد عمل بشن؟؟؟؟
  الان دیگه کار از آموزش و فرهنگ سازی گذشته است . باید به فکر مقابله ی شدید با این حرکات شد.
  به نظر من هیچ یک از این افرادی که این گونه وحشیانه به جونه حیات وحش افتادند نه تنها از عقله کاملی برخوردار نیستند، بلکه مریضن و فقط باید از طریق قانون باهاشون برخورد کرد.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 33. قصیده می‌گوید:

  اى کاش مى شد در فصل مهاجرت به پرنده ها خبر مى دادیم که به نزدیکى مرز این سرزمین کمر بسته به قتل آنها حتى نزدیک هم نشوند
  و یا مى شد به آنها مى گفتیم که براى آمدن به این محدوده اصلا اعتصاب کنن و جلوى ادارات و ارگان ها و انجمن هاى محیط زیست و ….براى داشتن حق نفس و پروازشان تحصن کنن
  اى کاش آن شکارچى لحظه اى به این فکر مى افتاد که پرنده هم مثل فرزندش حیات دارد و هیچ کس اجازه گرفتن جان کس دیگرى را ندارد
  با هر کشتار و با گذشت هر سال پرواز این مخلوقات زیبا را در آسمانمان کم و کمتر مى کنیم تا جایى که دیگر نگاهى به سمت آسمان براى دیدنشان پر نخواهد کشید و از خجلت سر به زیر خواهیم شد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 34. میثم می‌گوید:

  واقعن دیگه شورش رو در آوردن…
  ابن متخلفین تفنگ به دست که در برابر قانون گردن کشی میکنند زاییده مدیریت غلط سی و چند ساله سازمان و نهادهای مربوطه هست..
  همان مدیریت غلط که با ممنوعیت واردات سلاح شکاری باعث شد قیمت سلاح شکار به شد افزایش پیدا کند و باعث رونق قاچاق شود و از طرفی ناتوان در مبارزه با قاچاق سلاح بودند.. بعد ها برای حل این مشکل به سلاح های غیر مجاز که بیشتر در دست افراد کم سواد و کم درامد جامعه بودند مجوز حمل و نگهداری دادند سهمیه فشنگ دادند…
  در نهایت هم که عرضه نگهداری و تکثیر و حفاظت از محیط زیست رو ندارند. نتیجه میشه همین!!!!!
  واقعن جای تاسف داره…
  یک دلیرررر… یک دلسوززززز نیاز محیط زیست جامعه ما هست نه انباشته ای از دکتر مهندس شیک پوش ادکلن زده در پشت میز در پردیسان…
  آهن فقط میتونه آهن رو ببره…

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

 35. مازندرانی می‌گوید:

  اولا متاسفم برای اون فردی که مازندرانی ها را به توحش متهم کرد ، از ۳ میلیون جمعیت استان شاید ۳-۴ هزار روستایی یک شهرستان دست به این کار شنیع میزنن آیا تعمیم دادن این امر به کل مردم استان و بیان این اتهام زننده به تمام مردم صحیح است؟

  آیا فکر می کنید مثلا منی که در قایمشهر هستم موافق این کار هستم؟

  یا از من مازندرانی انتظار دارید با دست خالی جلوی شکارچیان گردن کلفت بایستم؟ اگر اینگونه فکر می کنید که بسیار خوش خیال هستید!

  یگان محیط زیست؟ پلیس های کلانتری؟ …!!
  متاسفانه زیاد در جریان امور نیستید

  متاسفانه این شکارچیان آنچنان باند قوی و مافیایی دارند که نیروی انتظامی هم نتوانست جلوی آن ها بایستد و برای جلوگیری از درگیری های خونین پلیس درگیر نمی شود

  تنها راه توجیه این افراد هست که کار سختی است یا برخورد یگانهای ویژه و پرتعداد پلیس و یا حتی ارتش و سپاه

  شاید بعضی از دوستان تعجب کنند یا ریشخند بزنند اما به نظر بنده تنها راه خلع سلاح این افراد استفاده از تکاوران پرتعداد ارتش و یا نیروهای نوپو پلیس هست و آن هم به صورت پرتعداد ، بلکه از تعداد و ادوات و هیبت نیروهای ویژه بترسند و تسلیم شوند.

  دوستان فریدونکاری می دونن چند سال پیش سر مسائلی غیر از مسائل شکار در این شهر درگیری پیش اومد در حدی که پادگان نیروی انتظامی اشغال شد و آتش زدن ماشین ها و …

  در افتادن با شکارچیان مسلح بومی اون منطقه اصلا کار ساده ای نیست ، پلیس هم برای جلوگیری از خشونتهایی که آخروعاقبتش مشخص نیست به کجا می کشد به هیچ وجه علاقه ندارد در آن منطقه جنگ داخلی برقرار شود ، به همین دلیل این شکارچیان گردن کلفت به صورتی که انگار این مملکت و پرندگانش ارث پدرشان هست هر چه بخواهند می کنند و می کشند

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

  • کوشان مهران می‌گوید:

   هم استانی عزیز

   حرفی که نه از منطق بلکه از روی احساسات گذرا زده شود حاصلی جز شاعبه توهین نخواهد داشت.

   نوشتار شما واژه به واژه درست و منطقی است منتهی افرادی در لابی هایی وجود دارند که برای حفظ منافع خویش سعی در گل آلود نمودن آب و هوچی گری و غوغاسالاری داشته و به دوستداران واقعی محیط زیست به چشم نردبان ترقی می نگرند.

   حق با شماست.

   ناصرالدین شاه تعریف می کرد هنگامی که پس از شنیدن مرگ پدر، محمد شاه قاجار، در سن شانزده سالگی از تبریز به راهنمایی میرزا تقی خان امیرنظام عازم تهران بودند، در سیاه دهن قزوین و یا زنجان با دویت مردان حاظر جلسه ای تشکیل داده و اغتشاش و شورش و بلوای حاکم در کشور همچون فتنه سالار در خراسان، یاغی گری آقاخان محلاتی در کرمان و ناآرامی در اصفهان و شیراز را به عرض شاه جوان رسانیدند.

   ناصرالدین شاه متعجب و هراسان بیرون از چادر شروع به گفتگو با امیر نظام نمود که چاره کار چیست. امیر نخست از پادشاه پوزش خواست و پاسخ داد:

   ایران پریشان حال در این وضع و حال پادشاهی می خواهد همچون شاه اسماعیل اول، سپهسالاری می خواهد همچون نادر شاه افشار و صدراعظمی مانند غلام خانه زاد!!

   تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

  • پرواز می‌گوید:

   هموطن گرامی مشتری این بازارچه ها احیانا از مریخ که به آنجا نمی آیند؟!
   همه مردمی که از آن بازارچه ها خرید می کنند اهل هر جایی که هستند از این تجارت کثیف حمایت می کنند…
   شکار حواصیل و عقاب طلایی و شغال فقط به طمع پول بیشتر است…

   حسرت می خورم به شما که در آن طبیعت محشر زندگی می کنید و از لذتهایی برخوردارید که ما شهری ها حسرتش را داریم، اما از گنجی که دارید نه تنها پاسداری نمی کنید، از کنار نابودیش با بی تفاوتی می گذرید
   هیچکس به اندازه خود مردم مازندران نمی تواند جلوی سواستفاده آنها بایستد…
   وقتی شما که آنجا هستید سکوت می کنید ما در تهران هرچه فریاد بزنیم به جایی نمی رسد…

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 36. سلطان کویر می‌گوید:

  یعنی صاحاب نداره محیط زیست شمال ! جلوی این کارو بگیرید

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 37. کوشان مهران می‌گوید:

  یکی بر سر شاخ، بن می‌برید

  خداوند بستان نگه کرد و دید

  بگفتا گر این مرد بد می‌کند

  نه با من که با نفس خود می‌کند

  نصیحت بجای است اگر بشنوی

  ضعیفان میفگن به کتف قوی

  که فردا به داور برد خسروی

  گدایی که پیشت نیرزد جوی

  چو خواهی که فردا بوی مهتری

  مکن دشمن خویشتن، کهتری

  چندین و چندبار به دامگاه های فریدونکنار رفته و در کنار سعادت دیدار آن تک درنای سپید سیبری با آخرین بقایای پوشش جنگلی چلگه برخوردم که شاید به دلیل گسترش زمین های کشاورزی بارور این منطقه(بویژه شالیزار) دهه ها و یا شاید صدها سال از پاکتراشی آنها می گذرد.

  مردم ساکن در این بخش از مازندران بسیار سختکوش و کاری می باشند و هنوز بلای خان و مان بر انداز فروش زمین ها به ویلاسازان تهرانی و دلالان محلی و خوابانیدن پول در یکی از صدها بانک و صندوق کذایی و هزینه کردن بهره برای خرید ماشین مدل بالا و تریاک و نوشیدنی های غیر بهداشتی شیوع پیدا نکرده و در بیشتر موارد از زمین های کشاورزی دوبار برداشت می گردد.

  از دیرباز آببندان ها در کنار ذخیره آب برای کشاورزی نقش بسیار مهمی در جلب پرندگان مهاجر وحشی و بویژه اردک ها داشته و مردم روستاها از صدها سال پیش با مدیریت این جمعیت ها منبع پایدار پروتئینی و اقتصادی برای جامعه خویش فراهم می نمودند.

  منع ناگهانی شکار و خرید و فروش این پرندگان ب هیچ روی امکان پذیر نمی باشد و تنها با قانع نمودن مالکان آببندان می توان از بهره برداری بیش از برد جمعیت پرندگان و تغییر کاربری آببندان به ویلا جلوگیری نمود.

  در بسیاری از کشورهای اروپایی گونه هایی همچون سرسبز (یاشیل باش) توسط دولت و شکارگاه های خصوصی پرورش و در فصل شکار رها شده و در کنار برداشت مستقیم تعدادی از این پرندگان به جمعیت های وحشی مهاجر ملحق و باعث بقای گونه خویش می گردند.

  آیا امکان پرورش خوتکا و سرسبز و دیگر اردکسانان و غاز خاکستری برای فروش (مصرف خانگی و رستوران ها)، شکار و افزایش جمعیت های مهاجر وحشی با همکاری بخش خصوصی و آببندان دارها (شکلی از تعاونی) و دخالت غیر مستقیم دولت به شکل نظارت و مشاوره وجود ندارد؟

  مهم ترین کار برخورد جدی و قاطعانه با قاچاقچیان شناخته شده پرندگانی چون شکاریان و فلامینگو می باشد که در تهران و شهرهای بزرگ سرشاخه های مهمی دارند و دستگیری آنها مستقیم باعث تحریک مردم نشده بلکه توسط ایادی خویش سعی در ایجاد اغتشاش خواهند داشت که مدیریت این امر نیازمند یک کار مشترک اطلاعاتی- انتظاماتی قوی و دامنه دار می باشد.

  **************************************

  در سال های گذشته بسیاری از دوستداران محیط زیست به هنگام شروع ورود پرندگان مهاجر دست به اطلاع رسانی بسیار جالبی درباره صید غیر مجاز و قاچاق گونه های مهاجر و بومی می زنند که با در نظر گرفتن شرایط منطقه بسیار ستودنی می باشد.

  ولی

  رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود
  رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

  در کنار اطلاع رسانی و پیگیری تخلفات و خشکانیدن سرشاخه های باند عای بزهکار هیچگاه نباید با برخورد های احساسی و دشنام و نفرین باعث ایجاد عکس العمل منفی در میان مردم ساکن در منطقه گردید.

  در دوران خلفای عباسی بخش عمده ای از خراج جنسی طبرستان (مازندران) پرندگان و ماهیان نمک سود شده بوده و این شیوه معیشت و شکار سابقه ای بس دیرینه دارد و با بخش نامه و دشنام نمی توان این روند را یک شبه برچید.

  علاج کار واقع گرایی، مدیریت و اجرای قاطعانه قانون بدون واهمه از غوغاسالاری و همکاری با بخش خصوصی و مردم و جوامع واقعا محلی و ممانعت از سوی استفاده افرادی می باشد که کوس بی لیاقتی آنها سال هاست که نواخته شده و با این وجود خود را شریک در بودجه هر پروژه محیط زیستی می دانند.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 38. ش.ح می‌گوید:

  فرهنگ هر مردمی رو از طرز رفتارشون با حیوانات میشه فهمید، از این بی فرهنگهای جانی چه انتظاری میشه داشت؟؟؟؟ بخدا باید براشون حکم اعدام صادر بشه در یک جمله باید گفت فرهنگ نزد ایرانیان نیست و بس!!!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 39. مهشید می‌گوید:

  حالم بدشد… دیگه نمیتونم این همه خبر بد رو تحمل کنم

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 40. خرس می‌گوید:

  متاسفانه با توجه به بیکاری در خطه ایکه به اندازه کشور هلند است و این کجا و آن کجا و نگاه مسئولان بی تدبیر به این قتل و عام به دیده اشتغال زایی فصلی نمیتوان هیچگونه امیدی از طرف مسئولان استانی داشت در صورتیکه اگر فقط کمی تدبیر وجود داشت میتوان از زنده این مخلوقات خداوندی درآمدزایی کرد و باز متاسفانه بعضی از مردم شمال با دست خود کمر به نابودی نه این بلکه جنگل و دریا و حیات جانداری آنها میزنند و ما مثل سالهای دیگه و در آینده باید بنشینیم و خبرهای ناگوار را بشنویم تا همه چیز نابود شود و در آخر به نابودی همدیگه چاره ای باندیشیم.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 41. سعید می‌گوید:

  سلام به همه دوستداران محیط زیست
  فقط میتونم بگم که

  روزگاروم را سیه کردندو حالم را خراب ….. وای از این نامردمی ها وای از این رنگ و نقاب

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 42. M. Sohrabpour می‌گوید:

  این روش وحشیانه و ناجوانمردانة کشتار جمعى پرندگان مهاجر توسط تورهاى هوایى قرنها پیش توسط دولتهاى کشورهاى مختلف با اجراى قوانین قاطع ممنوع گردید. اگر بشعار “ما میتوانیم ” دولت محبوب عمل شود مسلما” ما هم میتوانیم به این کشتار شنیع و غیر انسانى ، که یقینا”خواسته تعداد بسیار کثیرى از مردم ایران و جهان است، خاتمه دهیم.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 43. سرزمین جاوید می‌گوید:

  درود . با سپاس از آگاهی رسانی شما .

  این خبر تاثر برانگیز با ذکر ماخذ در رویه یکم سایت سرزمین جاوید قرار داده شد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 44. سعید s می‌گوید:

  آقایان قاضی ومحیط بان چرا زورشان به این افراد نمیرسد!اینان فقط قدرت در این دارند فردی که سه عدد کبک شکار کرده را روانه زندان کنند؟!بنده در مناطق مرزی و روستایی خراسان دیده ام که گوشت فروشان وشکارکشان قهار دائما در کوه و بیابان جلوی چشمان مامورین در حال کشتارند ولی کسی به آنها توجه نمیکند.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 5

 45. جمشید ازخوی می‌گوید:

  آقای سعید:همولایتی گرامی ،ضمن موافقت با دید گاه شما،آیا مقاله مربوطه در ماهنامه را مطالعه کردید؟چه میزان امید به آن وجود دارد؟

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 46. شاهین می‌گوید:

  نتیجه سهل انگاری و عدم برخورد قاطع با این شکارکشهای جانی همینه!!!
  من نمیدونم محیط زیست استان مازندران و سایر ارگانهای این استان این جنایات رو نمی بینند؟
  بازار فروش لاشه پرندگان وحشی توی روز روشن اونم با این حجم وسیع واقعاً برای کشور شرم آور و مایه ننگ هست!!!
  مشابه این صحنه های قرون وسطایی در انزلی هم من دیدم.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 47. جمشید ازخوی می‌گوید:

  آقا سعید s کاربر گرامی ضمن تشکر از حسن دقت شما روی سخن با آقا سعید،هم ولا یتی بوده نه شما.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 9

 48. داریوش می‌گوید:

  نمیدونم چطوری خیلیها از گوشت خوردن خوششون میاد من که حالت تهوع بهم دست میده با شنیدن واژه گوشت

  داغ Thumb up 14 Thumb down 14

 49. علی اکبر عشقی می‌گوید:

  اشک ادم در میاد
  انگار گزارش های سال های قبل تاثیری نداشته
  فکر دیگر باید کرد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 50. پانته آ می‌گوید:

  شرمنده ام به عنوان یک انسان
  خیلی گریه کردم
  من همیشه به پرتده ها کمک کردم. خودمم ۴ تا طوطی دارم که مثل بچم هستن
  عضو انجمن حمایت از حیوانات هستم . نمیدونم چرا بعضی ها اینقدر بدبخت هستن که بجای کمک به حیوانات ،مجبورن بابت روزی خودشون دست به اینکارا بزنن و اینقدر در در پول در آوردن عاجز هستن!!! چون کلا فاقد شعور هستن و روشی بجز کشتار حیوانات معصوم برای امرار معاش به ذهن پلیدشون خطور نمیکنه. الهی خداونگار روزگارشان را به سیاهی و تباهی بکشاند. آمین

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

  • کوشان مهران می‌گوید:

   چرا گریه بانو؟

   و چرا نفرین؟

   آیا نفرین و لعن باعث شکست محمود افغان هنگام محاصره اصفهان شد؟

   آیا نادر شاه افشار تنها با گریه و اشک و آه روس . عثمانی را از ایران بیرون راند؟

   ************************

   فرمودید که دارای چهار قطعه طوطی می باشید.

   بسیار نیکو

   ولی آیا این پرندگان باهوش در ایران تکثیر شده و یا از جنوب شرقی آسیا و آفریقا به ایران وارد شده اند و حتما از میزان تلفات به جمعیت های مولد در طبیعت و مرگ و میر به هنگام انتقال آگاه می باشید.

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

   • پانته آ می‌گوید:

    سلام خدمت شما. بله. این طوطیها صید شده اند که من دارم. متاسفانه. تنها کاری هم که از دستم بر اومد این بود که وقتی توی ایران دیدمشون بهشون پناه بدم که فرسنگها از کشور خود دور هستن . به میزان تلفات صیدها هم اگاه هستم
    از نظر قانونی هر کاری از دستم بر اومده برای انجمن حمایت از حیوانات انجام میدهم اما تا همه مردم دست به دست هم ندهند مگر کار از پیش میرود؟ چه میتوانیم بکنیم جز پناه دادن به این پرندگان قشنگ؟

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

    • پانته آ می‌گوید:

     باید نیروی انتظامی مداخله کنه

     پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

     • کوشان مهران می‌گوید:

      سرکار بانو پانته آ؛

      در صورت مداخله آشکار در بیشتر موارد این مردم عادی هستند که علف دم تیغ و گوشت دم توپ خواهند شد.

      برخورد با قاچاقچیان گونه هایی چون لامینگو و پرندگان شکاری و پوست ارزشمند شنگ، دلالان سلاح و مهمات غیر مجاز و نصب کنندگان دام های هوایی باید با هماهنگی نهاد های محترم امنیتی انجام شود و این امر سبک و سنگین گردد که آیا برخورد با این افراد و ناآرامی های در پی آن قادر به مدیریت و کنترل در منطقه می باشد وگرنه مامور عادی را رودرروی مردم محلی قرار دادن و سپس پشتشان را خالی نمودن و تبرعه متخلفان دستگیر شده تاثیر منفی بسیار بیشتری برجای خواهد گذاشت.

      سرچشمه بتوان بستن به بیل ،
      چو پر شد نتوان بستن به پیل

      پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

    • کوشان مهران می‌گوید:

     سرکار بانو پانته آ

     حداقل کاری که من تا کنون قار به انجام ان بوده ام نخوردن خوراک هایی بوده که با چنگر و خوتکا درست شده است.

     تا حدود ۵۰ سال پیش ساحل تنکابن(شهسوار) پوشیده از تپه های شنی با پوشش گیاهی ویژه ای بود که مکانی خوب برای آشیان سازی انواع سلیم ها بر شمرده شده وصیادانی سلیم ها را برای فروش زنده گیری نموده و در سبدهای حصیری می ریختند.

     عده ای افراد بنابر نذری که داشتند یک و یا تعدادی از این زنبیل ها را خریده و سلیم ها را رها می نمودند( البته اکنون تپه های شنی و پوشش گیاهی منحصر برد آن در ساحل منطقه ما از میان رفته است)

     در گیلان و بویژه رشت و انزلی و شرق مازندران از دیرباز پرندگان مهاجر در فهرست خوراکی مردم قرار داشته و برای نمونه از سینه چنگر سنجان و از خوتکا خورشت مرغ آلو درست می نمودند و با بالا رفتن قیمت پرندگان مهاجر به طبع از فهرست غذایی طبقه متوسط در حال حذف می باشد.

     پرورش اردک های اهلی و بویزه اردک سپید پکنی در شالیزارها و آببندان ها در کنار درآمدزایی و کارآفرینی تا حدودی می تواند جایگزین صیذ افزون بر برد زیستگاه و با شیوه هایی زیانبار همچون تور هوایی گردد.

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 51. محیط بان شمال می‌گوید:

  کاملا با شما موافقم پانته آ خانوم, البته روزگار این افراد خود به خود سیاه هستش و حالیشونم نیست. بار کج به منزل نمی رسد…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 52. نرگس روحانی می‌گوید:

  محیط زیست مازندران برای مقابله با این اوباش های فریدونکنار و یا در دیگر نقاط باید محکم باستد قرار بود خانم ابتکار از وزیر کشور بخواهد که نیروی اتضامی هم با محیط بانان همراه شود ضمنا تمام تشکل ها ی محیط زیستی هم برای همراهی کنار ماموران مازندران به یاری بشتابند نقش رسانه مثل رادیو و تلویزیون هم دست کم نگیرید در برنامه های متعدد و استفاده از استادان حیات وحش مثل دکتر کیابی و دکتر قاسم پوری حتی استفاده از فیلم های قبلی دکتر بسکی بی تاثیر نیست تمام فرمانداران و شهر داران و بخشداران باید به کمک بیایند

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 53. اسمارت می‌گوید:

  ای دادو بیداد عجب وحشی خانه ای اینا درست کردند.
  جلو شکار این احمق ها رو نمیتونن بگیرن اونوقت میخوان شکارو پنج سال تعطیل کنن.
  نیروی انتظامی باید به کمک محیط بانان این منطقه بیاد

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 54. مجید می‌گوید:

  همه رقم حراج شده : حرام گوشت ، شکاری ، کمیاب ، در معرض خطر انقراض ، مادر بچه دار ، بچه منتظر مادر و ….. خدا لعنتشون کنه .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 55. ساسا می‌گوید:

  با سلام
  لازم میدونم با خوندن نظرات دوستان و مطالب این بخش ذکر کنم که
  ۱- شکار از اغاز پیدایش بوده
  ۲- در شهر من از هر ۲۰ خانواده فقط یک نفر شکار چی هست که لازم بدونید که مرام شکار اینه روزی یکی حداکثر ۳ تا الان انقدر کم شده هفته ای یکی هم شکار نمیشه
  ۳-در مورد درگیری هم باید بگم وقتی ۳۰۰ سال و بیشتر در این منطقه دام گذاشته میشد نمیشه یهویی اونم با توجه به اینکه اکثر دولتی ها خودشون دست به تیرن و شکارچی جلوی این کار رو گرفت
  ۴- در فصل شکار در مناطق کوهستانی ما شکار بز و میش قیمت گذاری شده و با پرداخت میتونید شکار کنید و جالب اینجاست هنوز هستند مظفر الدین شاههایی که حریم شکار دارن قابل توجه بخش لاریجان
  ۵- چرا پرنده ای در بخش سرخرود شکار نمیشه یا بخش بابلسر و یا … فریدونکنار نه اینکه بهترین کوچ باشه به دلیل اینه که از قدیم محل شکار بوده
  ۶- جرا با بازار برخورد نمیکنند و ۹۰ درصد پرندگان از گرگان به این بازار میاد

  داغ Thumb up 3 Thumb down 4

 56. ساسان علیجانی می‌گوید:

  خوبه که.شکارچییان عزیز بدانند.شکار کشی وسلب حیات از موجود زنده گناه است و حکم قتل را دارد ولی انسان بعنوان اشرف مخلوخات در حد نیاز قصد شکار کند و از حد متعارف خارج نشود جایز است و حکم مخالف وجود ندارد کوشت چهار پا و انواع پرندگان بهترین غذا طبیعی برای انسان است بویژه با گشتهای هورمنی که مصرف می کنیم من حدود ۴۰ سال شکار چی هستم در حد متعارف شکار می کنم به هیچ عنوان به سمت حرام گوشت تیر اندازی نکردم عاشق شکارم و به محیط بانان عزیز بسیار احترام قائلم ولی از انان میخواهم با شکار چی مدارا کنند بر خورد فیزیکی نداشته باشند کما اینکه در شرح وظایف انان آمده.کشت کبک تیهو با قرقره .قرقاول .مرغابی خودکا فاخته بهترین غذای سالم است شکار چیان عزیز شکار آدمی را جوان .سالم بانشاط عمر طولانی می بخشد.تعادل در شکار را رعایت کنیدو دوستدار طبیعت هم باشید.سحر آمدم بکویت به شکار رفته بودی :تو که سک نبر ده بودی . واسه چی رفته بودی؟

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 57. علی می‌گوید:

  اقا جان بزار هر غلطی خواستن بکنن
  اینا با مامور دولت در میافتن بعد شماها انتظار دارین به حرف شما بها بزارن. بحرحال یه خوبی که داره پرنده ها رو فراری میدن بیان سمت جنوب و ما هم لذت دیدنشونو از دست نمیدیم. اگه ادم بودن که هر چی پرندس همونجا می موند و ما باید به حواصیل رضایت میدادیم…..

  داغ Thumb up 4 Thumb down 3

 58. آرش می‌گوید:

  تا زمانی که انسان خودش رو اشرف موجودات عالم بدونه هر جنایتی براش مثل آب خوردن میشه، نه به پرندگان آسمان رحم میکنه نه به حیوانات روی زمین، نفرین به انسان که با خونسردی تمام شکم خودش رو مقبره حیوانات میکنه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>