گاوبانگی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: همزمان با شروع فصل پاییز فصل جفتگیری مرال ها (گوزن قرمز) نیز آغاز می شود. در این زمان گوزن های نر برای تعیین قلمرو به جنگ با دیگر نرها پرداخته و با ایجاد صدایی شبیه صدای گاو اهلی گوزن های ماده را در محدوده قلمرو خود جمع می کنند. به این زمان گاوبانگی می گوید که همه ساله از اواسط شهریورماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد.

در فصل گاوبانگی اگر گوزن نر صدای گوزن نر دیگری را در محدوده قلمرو خود بشنود با سرعت به سمت صدای مربوطه حرکت می کند تا گوزن مهاجم را از قلمرو خود خارج کند.

……………………………….گوزن نر در کنار ماده‌ها در حال بانگ دادن – البرز مرکزی – شهریور ۱۳۹۸

در این زمان شکارچیان در نقطه ای کمین کرده و به وسیله ابزارهایی همچون شاخ قوچ، کدو و غیره صدای گوزن ها را تقلید می کنند. به دنبال تقلید صدای گوزن توسط شکارچیان، گوزن نری که شکارچیان در قلمرو آن حضور دارند بلافاصله به سمت صدا حرکت کرده و در مقابل شکارچیان ظاهر شده و به راحتی شکار می شود.

……………………………..گوزن قرمز نر در منطقه حفاظت شده جهان نما / مهرماه ۱۳۹۵

همچنین در فصل گاوبانگی گوزن های نر جوانی که موفق به تعیین قلمرو نشده اند از قلمرو نرهای بزرگ تر رانده شده و به حاشیه مناطق پناه می آورند، بنابراین گوزن های نر و جوان در طول فصل گاوبانگی بسیار آسیب پذیر هستند.

در ضمن گوزن ها در فصل جفتگیری به دلیل ترشح هورمون های مربوطه از هشیاری و تمرکز بالایی در شناسایی و فرار از دست شکارچیان برخوردار نیستند و به سهولت شکار می شوند.

………………………گوزن قرمز ماده و گوساله در منطقه حفاظت شده جهان نما / مهرماه ۱۳۹۵

به دلیل آسیب پذیر شدن گوزن ها در فصل گاوبانگی، محیط بانان زیستگاه های مرال در مناطق جنگلی شمال کشور اقدام به برپایی پست های موقت گاوبانگی بوسیله چادر در نقاط حساس نموده و حفاظت از گوزن ها را تشدید می کنند. در سایر ایام سال شکار مرال به دلیل پوشش انبوه زیستگاه های جنگلی و هشیاری گوزن ها با مشقت بیشتری همراه است.

+92
-4
  

4 دیدگاه

 1. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  ممنون از توضیحات کاملتون

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 4

 2. مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

  واقعا پستی و نامردی تا این درجه نوبر است، که انسان، ببخشید بعضی انسان نماها تا این درجه سقوط میکنند که از وضعیت ویژه و خاص این موجودات سوء استفاده کرده و با حیله و نیرنگ آنانرا به سمت خود کشیده و ناجوانمردانه سلاخی میکنند….
  ننگ بر شما باد که هیچ بوئی از انسانیت نبرده و در کمال بیرحمی دست به این جنایت کثیف میزنید…شرمتان باد…..

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 9

 3. محمدرضا محمدی می‌گوید:

  عالی بود

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 4. مهرداد می‌گوید:

  امیدوارم مراقبت بیشتری از این گونه های با ارزش کشور بشه تا مثل یوز ایرانی شاهد منقرض شدنشون نباشیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>