عامل کشتار بیرحمانه یک کفتار راه راه در شهرستان دماوند دستگیر شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر تله گذاری توسط یک شکارچی متخلف و به دام افتادن یک کفتار راه راه درون یکی از تله ها در منطقه کوه سفید دماوند در استان تهران، بلافاصله محیط بانان عازم محل مربوطه شدند.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند در این باره گفت: شکارچی متخلف که از اعزام نیروهای محیط زیست به محل آگاه شده بود، دقایقی پیش از رسیدن محیط بانان، کفتار گرفتار تله را با شلیک اسلحه شکاری کشته، لاشه کفتار را در میان نیزارها مخفی نمود و خود نیز متواری گردید.

عباس میرزاکریمی افزود: محیط بانان پس از حضور در محل و بررسی شرایط، پس از مدتی جستجو از روی علائم بر جای مانده، محل اختفای لاشه کفتار را پیدا کرده و لاشه را از میان نیزارها بیرون کشیدند.

محیط بانان پس از روزها ردزنی و جستجو در نقاط مختلف منطقه، ساعت ۱۹ شب چهارشنبه ۱۳۹۳/۷/۹ پس از ساعت ها کمین، شکارچی متخلف را که در یکی از باغات متروکه در حال تله گذاری مجدد بود، دستگیر نمودند.

میرزاکریمی گفت: در جریان بازرسی از این شکارچی غیرمجاز یک عدد تله زنده گیری بصورت قفس، یک عدد تله زنده گیری فلزی که از ناحیه دست و پا حیوانات را گرفتار می کند کشف و ضبط گردید و در جریان بازرسی از گوشی تلفن متخلف تصاویری از سر بریده شده یک کفتار و لاشه یک روباه نیز بدست آمد.

متهم پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و با دستور قاضی پرونده تا زمان تکمیل تحقیقات و کشف اسلحه شکاری بکار رفته در کشتار کفتار روانه زندان شد.

کفتار راه راه گونه ای بسیار ارزشمند و در معرض خطر است که متاسفانه به دلیل وجود باورهای غلط به علت کمبود اطلاعات پیرامون کفتار و عدم شناخت مردم از این گونه بطور گستره مورد تهاجم و کشتار قرار می گیرد.

متاسفانه باوری خرافی در بین برخی افراد محلی رواج دارد مبنی بر اینکه آلت تناسلی کفتار ماده برای دارنده آن بخت و اقبال به همراه داشته و سبب خوش شانسی می شود.

به علاوه این حیوان به طور گسترده جهت داروهای تقویت قوای جنسی مورد سوء استفاده قرار گرفته است و همین طور به منظور استفاده جهت درمان های سنتی و دعانویسی، کفتار راه راه به طور گسترده ای از طریق طعمه مسموم، تله گذاری، کندن گودال یا با کمک سگ ها کشته می شود.

+717
-385
  

47 دیدگاه

 1. سعید گ می‌گوید:

  تأسف باره
  توحش از روی جهل یه درده؛ توحش از روی خرافات دیگه نمیدونم چیه؟؟

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 4

  • چغوک می‌گوید:

   از توحش تا تمدن راهی دراز است اما از تمدن تا توحش گامی بیش نیست ! .
   فکر کنید که در زمانه ما ، در عصر علوم و تمدن و در دور و بر ما مردمانی نادان زندگی می کنند که برای خوشبختی و خوش اقبالی در زندگی به دنبال آلت تناسلی کفتار ماده می گردند !!! .

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 1

   • افشین می‌گوید:

    چرا عزیز از تمدن به توحش هم راه زیادی هست.
    مطمعن باشید کسی که درجات عالی انسانی رو طی کرده باشه و به کمال، حتی نسبی برسه به هیچ عنوان اسیر این خرافه ها و به قول شما توحش نخواهد گردید.
    واقعا اگر فرهنگی در جامعه نهادینه شود به راحتی نمیشه تغییر داد چه فرهنگ خوب یا بد
    پایه و اساس این توحش ها و کشتارهای بی رویه حیوانات در بیفرهنگی و عقب افتادگی یک شخص یا جامعه میباشد

    پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 2. راضیه می‌گوید:

  آفرین بر محیط بانان غیور و باهوش که مثل ماموران آگاهی عمل کردند و همیشه هم لیاقت و عرضه خودشان را نشان داده اند.
  برای این موجودی بیرحم هر مجازاتی را در نظر بگیرند کم است.
  افراد کثیفی مثل این آبرو و حیثیت انسانها را در پیش حیوانها بردند.
  الان حیوانات وحشی اینقدر که از انسانها میترسند از حیوانات وحشی قوی تر از خود نمی ترسند.
  کاش با این شکارچی های این چنینی که قطعا مشکل روانی دارند مصاحبه کنید و بپرسید که چرا این کارهای شرم آور را انجام میدن؟
  بی جان کردن یک حیوان چه کمکی برای آنان در زندگی شان میکنه؟
  ما همیشه در این سایت فقط حیوانات سلاخی شده را میبینیم و از شکارچیان اصلا خبری نیست فقط برای آنکه چشم نخورند تصاویرشان شطرنجی میشه!
  الهی که چهره واقعی شان همینطور داغون بشه تا دلمان خنک شود.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 4

 3. وحید.ب می‌گوید:

  بدون شرح
  cloob.com/u/yrayti/101861976/%D9%81%D8%AA%D9%88%D8%A7%DB%8C_%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF_%D9%85%D9%81%D8%AA%DB%8C_%D9%87%D8%A7%DB%8C_%D9%88%D9%87%D8%A7%D8%A8%DB%8C_%3A_%D8%AE%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%86_%DA%AF%D9%88%D8%B4%D8%AA_%D9%88_%D8%AE%D9%88%D9%86

  داغ Thumb up 10 Thumb down 8

 4. اهورا می‌گوید:

  خاک بر سرتان خاک بر سرتان خاک بر سرتااااااااااان انگل های پست.
  مرگ بر هرچی ویرانگر و مرگ بر هرچی آشغالهایی مانند شما

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 4

 5. مهسا می‌گوید:

  اگه بخت و اقبال می آورد ، جان خود حیوان بیچاره را در مقابل وحوش دو پا حفظ میکرد … متاسفم و از محیط بانان دماوند تشکر میکنم

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 1

 6. رضا مجذوبی می‌گوید:

  “متاسفانه باوری خرافی در بین برخی افراد محلی رواج دارد مبنی بر اینکه آلت تناسلی کفتار ماده برای دارنده آن بخت و اقبال به همراه داشته و سبب خوش شانسی می شود”
  عجب انسانهایی هستیم ما که بدون اندکی تامل فقط هرچه را که بشنویم باور میکنیم….آخه اگه اون قطعه شانس میاورد که اول باید برا خود کفتارهای ماده بخت برگشته حداقل این شانس رو میاورد که تو تله نیفتن و کشته نشن….کشتگان جهل

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 7. کوشان مهران می‌گوید:

  سوگمندانه در ایران همچون بسیاری از کشورها وجود و گستره پراکنش گونه ها بیشتر به دلیل مشاهده نمونه های از دست رفته(شکار، برخورد با خودرو …) اثبات می گردد تا پژوهش و کاوش.

  خلاف باور عمومی کفتار جز نواحی خشک و بیابانی در زیستگاه های نسبتا سرد و مرتفع نیز وجود دارد و برای نمونه تا چهل سال پیش گستره کفتار راه راه تا داغستان قفقاز بزرگ نیز کشیده شده و اکنون تعداد اندکی کفتار در جنوب آذربایجان، ارمنستان و گرجستان وجود داشته و از مرز سوریه و ترکیه ساحل مدیترانه ای ترکیه بسوی دریای اژه لکه های جمعیتی کفتار وجود داشته که همچون کاراکال در این بخش از ترکیه به دلیل شکار قاچاق، تخریب زیستگاه و برخورد با خودرو از شرایط مطلوبی برخوردار نمی باشد.

  http://nirc.nanzan-u.ac.jp/en/
  و
  tigerforum.de/attachments/00000000001/lciTurkey.pdf
  و
  web.archive.org/web/20050211205659/http://www.nina.no/archive/nina/Publikasjoner/oppdragsmelding/NINA-OM731.pdf
  و
  archive.org/details/PocockMammalia2
  و
  ia700101.us.archive.org/5/items/mammalsofsov221992gept/mammalsofsov221992gept.pdf

  و یکی از مهم ترین منابع گروه متخصصان کفتار IUCN می باشد:

  hyaenidae.org

  ———————————————————————————————————————————————————————————————
  در صفحه ۱۳۳ جلد دوم کتاب پستانداران ایران نگاشته دکتر اسماعیل اعتماد به وجود کفتار در مازندران اشاره شده و نقشه نشان دهنده پراکندگی این گونه ناحیه ای نزدیک به فیروزکوه را مشخص نموده است.

  جناب آقای مهندس محمد رضا مسعود از کارشناسان با تجربه استان آذربایجان شرقی نگاره ای را برای اینجانب ارسال فرموده بودند که از کفتاری گویا در نزدیکی شهر تبریز با کمرا ترپ گرفته شده بود.

  آیا خوانندگان گرامی درباره وضعیت کفتار در ترکمن صحرا اطلاعی دارند؟

  نگارنده این سطور در شماره ۲۷ بهار سال ۱۳۹۱ در صفحه ۶۶ نوشتاری با عنوان “کفتار، بخوریم یا نخوریم؟” نوشته بودم که شاید برای خوانندگان گرامی نکاتی را در بر داشته باشد:

  magiran.com/magtoc.asp?mgID=4284&Number=27&Appendix=0

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 5

  • گلیل می‌گوید:

   سلام سال گذشته یعنی سال ۹۲ در خراسان شمالی کفتار راه راه شنیدم که کشته بودنند داخل باغهای سیب پیدا کرده بودن وبا حمله سگها این حیوان رو از پای دراورده بودنند .نه بخاطر اعضای بدنش بلکه بخاط حمله پیاپی به گوسفندان باغدارهادر داخل باغ .

   داغ Thumb up 4 Thumb down 4

 8. هوبره می‌گوید:

  خدا حفظ کند محیطبانان را
  فکر اینکه این شکارچی با این روحیه و اخلاق دوباره آزاد می شه و دوباره کارش رو از سر می گیره واقعا زجرآورست…
  ایکاش ممکن بود این افراد در زندانهای اختصاصی محیط زیست حبسشان را بگذرانند و در این مدت افرادی مثل آقای محمد درویش برای اینها از اهمیت اجزای محیط زیست حرف می زدند فردی مثل آقای درویش که معتقد است حتی برگهای خشکی که پای درختها می افتند وجودشون در چرخه محیط زیست اهمیت دارد…
  تا طرز فکر این شکارچی ها رشد نکنه، حیوانات وحشیانه قربانی می شوند
  از تصور اینکه این حیوون چقدر زجر کشیده و اون شکارچی چقدر غیرانسانی اون رو کشته واقعا عذاب آورست
  اگر این کفتار خسارتی بهش زده باشه تا اندازه ای عمق فاجعه قابل تحمل تر می شه، اما کشتار با انگیزه های خرافی یعنی یه جورایی ما در عصر حجر زندگی می کنیم…

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 9. محیط بان ایران می‌گوید:

  درجه ات رو عشق است خودت یک پا مدیری حاج عباس
  فکر کنم درجه ات را خیلی بالا زدی
  قابل توجه که درجه ها ابلاغ شده
  افسر محیط دار نهایتش است با توجه به سابقه و تحصیلات

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 10. سرباز وطن می‌گوید:

  توی طبیعت هیچ جانداری به اندازه کفتار و کرکس ارزش نداره
  فاجعه فوق العاده بزرگیه کشته شدن کرکس
  ای کاش دیدگاهمونو اصلاح میکردیم
  چشمها را باید شست

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 11. یاشار از تبریز می‌گوید:

  آخر رذالت… آخر حماقت….آخر جهالت

  کاش این رذل بی مقدار در اختیار من بود…

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 16

  • کوشان مهران می‌گوید:

   جناب آقای یاشار

   آیا شما مامور و مجری قانون می باشد که آرزو می فرمایید:
   … کاش این رذل بی مقدار در اختیار من بود…

   آیا پس از بستن دست و پای متهم این گونه آرزو را در دل می فرمایید و یا توانایی برخورد با دست خالی با هر گونه متهمی را در خود می بینید؟

   با توجه به شهامت و شجاعتی که در خود سراغ دارید برخورد با متخلفینی که در آبخیز دریاچه ارومیه در حال حفر چاه و سرقت از آب رودخانه ها می باشند را توصیه می نمایم.

   پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 8

 12. زهره می‌گوید:

  سودمندترین و نایاب ترین حیوان طبیعت بدست کسانی کشته می شود که با بیسوادی و جهالت نامحدودشان ضربه ای وحشتناک و غیر قابل جبران به حیات وحش مظلوممان می زنند.
  این شخص قطعا حیوانات دیگری را هم سلاخی کرده است.
  ضمن تشکر فراوان از محیطبانان پرتلاش و دلسوز از مسوولین امر خواهش می کنیم در هر روستا و منطقه ای که چنین اتفاقات شومی می افتد شوراهای محله در یک بسیج همگانی مردم منطقه و حواشی آن را از عواقب چنین حوادث شومی آگاه نموده به هر خانواده در روستا نامه ای از طرف اداره تابعه سازمان محیط زیست و یا شورای محله و شهر با مضمون علمی و هشدار برانگیز ارسال شود و در آن از اهالی خواسته شود هرگونه اقدام مشکوک و شبهه انگیز همشهری های خود را به اداره متبوعه گزارش دهند و در پاسداشت و حفظ غنای حیات وحش منطقه خود از هیچ تلاشی دریغ ننمایند.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

  • مجید می‌گوید:

   زهره خانم درست می فرمایید

   “سودمندترین حیوان برای طبیعت” توسط “بی مصرف ترین جماعت برای طبیعت” کشته شد.

   شکارچیان هیچ سود و منفعتی برای طبیعت و برای جامعه ندارند

   (روی صحبت من با اون یک هزارم درصد شکارچیانی نیست که کاملا مطیع قانون هستند و اگر سالی یکبار پروانه هم نگیرن باز به قانون احترام میذارن. البته اونهام سودی برای طبیعت ندارن ولی حداقل آسیب هم نمی رسونن)

   تا حالا دیدین یک شکارچیو بیارن توی صدا و سیما ازش تقدیر کنن؟ یا شنیدین در مراسمی از یک شکارچی بخاطر فعالیت های مفیدش برای جامعه تقدیر و تشکر بعمل بیاد؟!

   حتی برای طبیعت که اینقدر سنگش رو به سینه میزنن و خودشونو صاحب طبیعت میدونن تا حالا یک اقدام مفید انجام دادن؟؟؟؟؟؟؟؟

   از صبح تا شب میگن تخریب زیستگاه حیات وحش رو نابود کرده نه شکارچیا ولی تاحالا شنیدین در جهت جلوگیری از تخریب یک زیستگاه مثل جاده سازی در کوه بافق، معدنکاوی در بحر آسمان کرمان، جاده پارک ملی گلستان، تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر و غیره شکارچیا یک اقدام مثبت یا یک اقدام در اعتراض به تخریب ها انجام بدن؟؟؟؟؟؟

   تمام اقدامای که تاکنون برای جلوگیری از تخریب زیستگاه های طبیعی و نابودی طبیعت انجام شده توسط همون افرادی انجام شده که شکارچیا بهشون میگن طرفداران اینترنتی و سوسول محیط زیست!!!!!!

   میدونین چرا چون براشون فرقی نداره کجا تخریب بشه! امروز خجیر تخریب شد و یا حیات وحشش نابود شد فردا میرن فیروزکوه اونجارو از حیات وحش پاکسازی میکنن، اونجا تخریب شد میرن لواسون و …. آخر که همه جا نابود شد حدس بزنین از تفنگاشون برای چه منظوری استفاده میکنن؟

   تا حالا چیکار کردن برای طبیعت غیر از بهره کشی و غیر از کشتار که طبیعت رو هم ارث آبا اجدادیشون میدونن و هنوز دنبال پروانه شکار میگردن!!

   اصولا شکارچیان نه تنها برای طبیعت زیان آور هستند برای جامعه نیز هیچ سود و بهره ای ندارند

   نه کار تولید میکنن، نه علم تولید میکنن، نه یک اقدام فرهنگی، نه یک اقدام اجتماعی سودمند … هیچی

   داغ Thumb up 30 Thumb down 34

   • مرد هزار چهره می‌گوید:

    آقا مجید باور بفرما بعضی از شکارچیان از شما و دلسوزیتان برای طبیعت مفیدترند، میتوانید از محیط زیست تهران بپرسید که همه ساله زمستانها چه مقدار علوفه برای چهارپایان توسط شکارچیان واقعی خریداری میشود و در اختیار محیط زیست قرار می گیرد، میتوانید بپرسید همه ساله در زمستان چند نفر شکارچی در خرید و ریختن گندم و دانه برای پرندگان ،محیط زیست را یاری می دهد.بعضی از شکارچیان آنقدر هم که شما فکر میکنید بد نیستند.

    پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 8

    • سولماز می‌گوید:

     ماهیت شکارچی تغییر نمی کنه . کشتن -تکه تکه کردن -خون و زخم -یه حیوون که تا بحال زنده بوده و شکارچی اون رو کشته و از حق حیات محروم کرده . کی این حقو به این ادم داده ؟

     داغ Thumb up 10 Thumb down 13

    • مرتضی می‌گوید:

     شما فکر می کنید شکارچی ها از روی شعور اینکارو می کنن یا از روی منفعت طلبی؟؟
     اینکارو میکنن که سال دیگه گوشت شکار داشته باشن شما یا ساده لوحی یا شکارچی!!!!

     داغ Thumb up 2 Thumb down 7

 13. دانیال می‌گوید:

  خوبه یک گزارش از امعا و احشای حیوانات فروخته شده در عطاری ها تهیه کنید از روغن کوسه ماهی تا شاخ قوچ و …

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 14. یکی می‌گوید:

  آخه آدم نفهم اگر آلت محترمش عامل خوش شانسی بود که الان وضع خودش این نبود!
  انسان چقدر میتونه نفهم و بیشعور باشه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 15. محسن می‌گوید:

  متأسفانه این خرافه در مردم افغانستان جا افتاده که براشون بخت و شانس میاره و اکثر مشتریان این متاع افغانی هستند که با مهاجرت افغانها به ایران در مملکت ما هم جا افتاده …

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 16. امیر می‌گوید:

  امان از جهل و خرافه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 17. فرخ حمیدی می‌گوید:

  متأسفانه بد فهمی و خرافت آفت طبیعت ما شده
  آقا مجید خیلی ممنون که با زیرکی هرچه تمام تر شکارچیهای
  قانونمند رو بازم در چشم دیگر دوستان کوچک کردی
  شما احتمالا تا به حال هیچ شکارچی قانونمندی به چشم
  ندیدی ، اما محیط بانان می دانند که شکارچیان چه کمک های
  شایانی می توانند به محیط زیست بکنند ،
  و اما در مورد تشکر و تقدیر از شکارچیان قانونمند ، این
  مسئله هنوز در کشور ما سطح فرهنگش به صورت عموم
  خیلی پایینه برای همین هم هنوز جایی برای تبلیغ شکار وجود نداره
  … و در مورد چه کمکی به محیط زیست می تونه بکنه
  همین بس که شما بیایید در مورد یک بیماری قلب صحبت کنی
  اما یک طرف شما یک فرد باتجربه و کارآزموده با فن بالا در مورد تمام
  اجزای قلب و نوع عمل آن و فرد دیگر کسی باشد که فقط گرفتار
  آن بیماری شده کدام یک می توانند به درمان قلب بیمار بهتر کمک کنند
  مسلما اطلاعات فرد اول خیلی بیشتره
  یک شکارچی قانونمند فقط محدود به شکار نیست همیشه در طبیعت سیر
  می کنه و گرما و سرمادیده است از چیک و پیک طبیعت باخبره می دونه چی درسته
  و چی غلط ، حتی اگه پلنگ به گله ایی حمله کرد نمیاد بشینه تا پلنگ گوسفندای گله رو بخوره
  بلکه تیر هوایی در می کنه تا پلنگ هوس نکنه دوباره به گله حمله کنه
  …..

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 12

  • کوشان مهران می‌گوید:

   جناب آقای فرح حمیدی؛

   حق با شماست

   بدفهمی و خرافات آفت جانسوز محیط زیست ایران شده است.

   وبلاگ ultimateungulate.com/index.html که درباره سمداران جهان می باشد پیشکش من به شما و دیگر واقع بینان دوستدار زیستبوم می باشد.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 18. کوشان مهران می‌گوید:

  خاطرات بلوک گردشی (سر رسمی و بازدید دولتی حاکم) شاهزاده عبدالحسین میرزا فرمانفرما در کرمان و بلوچستان ارتباطی با کشتار کفتار ندارد و شکار حدود ۲۸۰ آهو و بویژه جبیر هر چند تا حدودی خوراک ردوی نظامی را تامین نمود ولی در واقع بای تفریح حضرت والا و دوستان بوده …

  اما

  اشاره به تفاوت های آهو و جبیر(بز آهو) در فرهنگ نخجیرگری آن روزگار شایان توجه است. (البته در پاره ای نواحی به جبیر آهو سرخه نیز می گویند)

  شکار آهو- دوگونه آهو

  چهارشنبه را بعد از ادای فریضه همینکه قریب دو ساعت از طلوع گذشت تمام اردو پیشوپس حرکت کرده، خودم و اجزاء شکار
  هم سوار شدیم، و همینکه یکی دو فرسخ طی کردیم از یکی دو کوه مختصر که در طرف جنوب و دست چپ راه است ردّ شده به
  پهن دشتی رسیده سوارها را جرگه کردیم. این نقطه چون برزخ مابین گرمسیر و سرحد است دو جنس آهو پیدا میشود. [ ۲۳ ] یکی آهوی سرحدّی است که در تمام جاها مثل طهران و خمسه و سایر بلاد پیدا میشود و آن را در عرف شکارچیهای این نقطه
  است « بزآهو » میگویند و خیلی درشت و پردو و خاکستریرنگ است. نرش شاخدار و مادهاش بیشاخ است. دیگری « میش آهو »
  نمیدهد. « دماغ » که نر و مادهاش هردو شاخدار و قدری جنسش ریزه و پررنگ مایل به زرد و کمدو است. ولی برخلاف میشآهو
  به این معنی که همینکه سوار را به خود نزدیک دید از همان خطی که میآمده بعینه گاهی عودت میکند و به این جهت زدنش
  است. « بزآهو » هم خالی از اشکال نیست و تمام آهوی گرمسیرات کرمان منحصر به همین.

  ***********************************************

  با توجه به فرار متهم و تله گذاری مجدد گویا این هم میهن مستضعف نما بیزینس خوبی از خرید و روش عضو شریف کفتار برای خود مهیا نموده بود.

  در ابینترنت با کمی جستجو می توان باند های خرید و فروش طلسم و این قبیل موارد را شناسایی نمود و مهم برخورد با سرشاخه های تخلف و بزه می باشد.

  امان از مردم خرافاتی ولی نوکیسه و شمال شهر نشین

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 19. مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

  روزنامه ایران مقاله جالبی را تحت عنوان : (کشتار در حیات وحش با خرافات عجیب )درشماره ۵۵۶۷مورخه ۱۳۹۲/۱۱/۶به چاپ رسانیده که خواندن ان خالی ازلطف نیست …ایکاش صداوسیما هم دراین مواردبیشتراحساس مسئولیت مینمود………

  file:///C:/Users/Keyvan/Downloads/irannewspaper595.pdf

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 20. بلدرچین می‌گوید:

  این شکارچی اگر واقعا با همون انگیزه های خرافی که در متن گفته شد این کفتار را شکار کرده به لحاظ اخلاقی یک جور آدم فاسد است و فساد از جهل هم فاجعه بار ترست، چون فساد و بی اخلاقی پایه هر جنایت و خلافکاری هست، آدمی که با همچین انگیزه ای حیوان را می کشد رفتارش نوعی از تجاوز جنسی ست، ایکاش واقعا قضات برای این پرونده ها وقت می گذاشتند و سرسری از کنار اینها نمی گذشتند همان جنایتکار معروف بیجه که به جرم آزار و اذیت جنسی کودکان اعدام شد در گذشته اش سابقه حیوان آزاری داشته است.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

 21. فاتح می‌گوید:

  واقعا این شکارچیها چه جور موجوداتی هستند…تله هایی که حیوانات رو از دست و پا زخمی میکنه..حالا باز هم یه عده خیلی کم بیان و بگن اینها شکار چی نیستند و ازشون دفاع کنن…

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 13

 22. مهسا می‌گوید:

  در ابتدا عذر خواهی میکنم.. صحبتم مرتبط با این خبر نیست. الان در مستند… دیدم خرسی به اسم بلوندی و بچه اش کشته شدند. بازگو نمیکنم، خیلی تلخ بود. ای کاش همه درک کنیم که زندگی برای همه شیرین است.و حتی ماده خرس هم برای مرگ بچه اش ضجه میزند و از جسدش دل نمیکند.. ای کاش میدونستم خودم به شخصه باید از کجا شروع کنم و اصلا چه کار کنم.. ای کاش هیج وقت نمی دیدم.. فعلا کاری جز غذا دادن به گربه و سگ و اشک ریختن برای مظلومیت حیوانات و نفرین جاندار کش .. حالا هر اسمی… نتوانستم انجام بدم. ای کاش بدونم چه کار میشود کرد…؟؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 23. جرجانی می‌گوید:

  درود بر محیط بانان زحمت کش دماوند… و لعنت بر این آدم ملعون بی عقل که یک گونه با ارزش رو از محیط زیست نابود کرد…

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 24. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  واقعا درسته که میگن جهل مادر اغلب بزهکاریهاست
  آخه فلان جای کفتار ماده چه شانسی میتونه بیاره برای انسان با مغز یک کیلوییش!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 25. ali می‌گوید:

  کفتارهایی که قربانی حماقت یک مشت آدم نفهم میشن….

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 26. Caracal می‌گوید:

  امیدوارم آن شکارچی متخلف روزی در اوج ناتوانی گرفتار و خوراک کفتار بشه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 27. جمشید ازخوی می‌گوید:

  کار بر بلدر چین:بهتر نبود برای اظهار نظر از ادبیات بهتری استفاده میکردید؟!این دیدگاه فلسفی ره به نا کجا آباد میبرد.!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 6

 28. محیط بان ایران اسلامی می‌گوید:

  سلام
  ارشد محیط دار حاج عباس میرزاکریمی خدا قوت
  واقعا خسته نباشید شنیدم دستگاه قضایی دماوند این متخلف رو برای تکمیل تحقیقات ٧٢ ساعت در اختیار یگان حفاظت محیط زیست دماوند قرار داده که اقدامی ارزشمنده دست شما را می بوسیم استاد…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 29. کوشان مهران می‌گوید:

  شکل دستگاه تناسلی کفتار نر و ماده بسیار شبیه به هم بوده و عملا بسیاری از طلسم پاره هایی که به عنوان آلت تناسلی کفتار ماده به ابلهان فروخته می شود روده گوسپند خشکیده می باشد.

  لطفا به این خبر توجه بفرمایید:

  کارشناسان باغ‌وحش مارویاما در شهر ساپورو ژاپن ۴ سال تمام سعی می‌کردند دو کفتار نر را با هم جفت کنند زیرا به غلط یکی از آن‌ها را ماده تصور کرده بودند.

  این دو حیوان را در سال ۲۰۱۰ در یک قفس کردند و با وجود دعواهای دایمی بین این دو حیوان آن‌ها را از هم جدا نکردند. دلیل واقعی ازدواج ناموفق این زوج چندی پیش در ماه سپتامبر سال جاری مشخص شد.

  این دو کفتار که یکی کاموتوری و دیگری کامی نام دارد، به عنوان نر و ماده از طرف شهر دائجونگ کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ پیشکش شدند.

  دو حیوان را در یک قفس انداختند، اما آن دو دایماً با هم دعوا می‌کردند و در سال ۲۰۱۲ روابط آن‌ها بسیار تیره شد. با این وجود جانورشناسان ژاپنی امید خود را برای جفت‌کردن آن‌ها از دست نمی‌دادند. تا این که در سال جاری طی یک معاینه‌ی معمولی مشخص شد که کامی هم نر است و بدین ترتیب دو کفتار را از هم جدا کردند.

  کارشناسان می‌گویند که تعیین جنسیت کفتارها به دلیل ویژگی‌های بیولوژیکی این حیوانات گاه کاری دشوار است.

  در کتاب پستانداران هند پوکوک در بخش کفتار راه راه می توانید شباهت خاق العاده دستگاه تناسلی کفتار نر و ماده را مشاهده نمایید:

  archive.org/details/PocockMammalia2

  یک پرسش؛

  آیا در دانشگاه های عریض و طویل وطنی این بحث ساده آشنایی با ساختار بدنی حیات وحش ایران در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آموزش داده می شود و یا اصولا این مباحث پیش پا افتاده در شان و جایگاه خداوندگاران المپ نشین ما نمی باشد و دانش محیط زیست تنها در فرمول های قفل شکسته آماری خلاصه می شود؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 30. داریوش می‌گوید:

  یه باور احمقانه دیگه درباره کفتار اتهام دزدیدن نوزاد ها هست یا همون بچه برک شاید در گذشته عشایر نوزادهاشون رو روباز میذاشتن در دشتها تا بخوابه خوب روشنه که اگه جانوری مثل کفتار یا هر چیز دیگه ای باشه بچه رو به چشم طعمه میبینی اونی که انسانه و شعور داره نباید بچش رو ول کنه تو دشت بره گوسفنداش رو بچرونه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 31. اسمارت می‌گوید:

  اسم این بیچاره را گذاشتید شکارچی!!!
  بابا این روانی هستش…

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 32. مجید می‌گوید:

  زورش به کفتار زبان بسته رسیده . نمی داند یکی از بانیان بهداشت طبیعت را حذف کرده .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 33. محمد23 می‌گوید:

  نامرد!
  خدایا آخه کفتار بدبخت به چه دردی میخوره آخه؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>