امید برای تولید مثل پلنگ های ایرانی باغ وحش تهران / ریکا و کیجا در کنار هم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پلنگ ایرانی بزرگترین زیرگونه پلنگ در دنیا می باشد. پلنگ های ایرانی در طبیعت قلمرو مشخصی را برای خود تعیین نموده و به تنهایی زندگی می کنند.

قلمرو پلنگ نر و ماده در قسمت هایی همپوشانی مشخص دارد و مکان های خاصی همچون درخت، سنگ و غیره را برای علامت گذاری انتخاب می کنند.

در فصل تولید مثل با توجه به تغییرات هورمونی پلنگ ماده و تغییراتی که در بوی ادرار و ترشحات کیسه های مقعدی ایجاد می شود، پلنگ های نر در محل های علامت گذاری شده توسط ماده ها متوجه آماده بودن پلنگ ماده برای جفتگیری می شوند.

در باغ وحش تهران دو پلنگ ایرانی زندگی می کنند به نامهای «ریکا» پلنگ ایرانی نر پانزده ساله و «کیجا» پلنگ ایرانی ماده و جوان.

پانزده سال قبل مردم محلی منطقه پابند در استان مازندران اداره محیط زیست را از حضور جانوری شبیه گربه در اطراف روستا مطلع می کنند. محیط بانان پس از حضور در منطقه، متوجه توله پلنگی می شوند که تنها مانده و سر و صدای زیادی به راه انداخته بود.

……………………تصویر ریکا پس از پیدا شدن در جنگل در کنار محیط بان شیردل / ۱۵ سال قبل

محیط بانان از سرنوشت پلنگ مادر اطلاعی به دست نمی آورند و محیط بان شیردل، توله پلنگ را به منزل شخصی خودش می برد و اسمش را ریکا (در زبان محلی به معنی پسر) می گذارند. ریکا ۸ ماه در منزل و کنار خانواده محیط بان شیردل زندگی می کند و پس از آن از طریق سازمان محیط زیست به تهران و باغ وحش ارم منتقل می شود.

……………………………ریکا پس از ۸ ماه زندگی در خانه محیط بان شیردل / ۱۵ سال قبل

ریکا دندان های نیش پایین خود را از دست داده بود که این موضوع باعث ایجاد درد زیاد و مشکلات فراوانی برای این پلنگ شده بود. حال یک سالی است که با پس از ترمیم دندان ها در وضعیت مناسبی به سر می برد.

کیجا ماده پلنگ جوانی است که در بهمن ماه سال ۱۳۹۰ در تله های سیمی کشاورزان در اطراف گرگان گرفتار شده و آسیب های جدی وارد آمده و عفونت ایجاد شده منجر به قطع یکی از دستانش توسط دامپزشکان گردید.

……………….. ……تصویر: کیجا پس از رهایی از تله سیمی و انتقال به تهران در سال ۱۳۹۰

پلنگ ایرانی ماده و جوان باغ وحش تهران هم اکنون به سن بلوغ رسیده و سرزنده تر از همیشه آماده رویارویی با چالش جدید زندگی خود است.

دکتر ایمان معماریان دامپزشک باغ وحش ارم می گوید: حدود یک سال است که جایگاهی مشترک با تمامی امکانات مورد نیاز از جمله مخفیگاه، جایگاه های بلند برای استراحت، محل هایی برای پنجه کشیدن و غیره برای پلنگ های ایرانی باغ وحش تهران فراهم شده است.

………………….تصویر: نمای درون جایگاه جدید تعبیه شده برای پلنگ های ایرانی در باغ وحش ارم

دکتر ایمان معماریان می افزاید: در طول این یک سال به جز فضاهای سرپوشیده ریکا و کیجا یک روز در میان از جایگاه مشترک خود استفاده می کردند تا قلمرویی مشترک داشته باشند و با یکدیگر آشنا شوند.

………………….تصویر: نمای بیرون جایگاه جدید تعبیه شده برای پلنگ های ایرانی در باغ وحش ارم

معرفی پلنگ های ایرانی نر و ماده به یکدیگر در نقاط مختلف دنیا تجربیات بدی به همراه داشته است و کشته شدن پلنگ های ماده توسط پلنگ های نر را به همراه داشته است.

………………………….تصویر ریکا و کیجا در جایگاه مشترک در باغ وحش ارم در کنار یکدیگر

با این وجود چند هفته ای است که با اقدامات انجام شده ریکا و کیجا بدون مشکل در کنار یکدیگر در یک جایگاه زندگی می کنند و امیدها را برای تولید مثل این گونه ی با ارزش و در خطر انقراض در باغ وحش تهران افزایش داده اند.

+520
-11
  

34 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  واااااای خدااااااااااااااااا بسیار خبر شادمان کننده ایست
  خیلی خیلی خبر خوبیست و زیباترین عکسی است که از پلنگامون دیدم
  دست کم اینه که ریکا و کیجا از تنهایی دراومدن به امید روزی که کوشکی و دلبر به هم برسند
  سپاس فراوان دیده بان برای خبر خوبت به امید روزی که نسل پلنگ ایرانی از خطر انقراض در بیاد.

  پر طرفدار Thumb up 64 Thumb down 2

  • دوستدار پلنگ ایرانی می‌گوید:

   خدا کنه این داستان های شادمان بخش در محیط زیست طبیعی این زیبای مغرور هم اتفاق بیفتد.
   به امید نابودی شکار، به امید بازگشت شیر و ببر، به امید روزی که تمام دشت های ایران پر از یوز باشه، به امید روزی تعداد پلنگ های ایران روند سعودی داشته باشه.

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

  • سعید می‌گوید:

   سلام
   فکر کردین با این جاده کشیهای وحشتناک با یکسری از این آدمهای بیرحم این آرزوی بزرگ دوستداران حیات وحش میسر خواهد شد.خدا کنه که بشه

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 2. معین می‌گوید:

  حفط ذخیره ژنتیکی گونه های در معرض انقراض بسیار مهم است چراکه بطور حتم روزی متخصصین علوم اکولوژی و جانورشناسی به درجه ای از دانش می رسند که بتوانند گونه هایی همچون پلنگ و یوز را هم پس از تکثیر در اسارت مجددا به طبیعت معرفی کنند

  همچنین گونه های در خطر انقراض ممکن است تعدادشان در طبیعت انقدر پایین بیاید که از لحاظ تنوع ژنتیکی دچار مشکل بشوند که در آن زمان دخیره ژنتیکی موجود در اسارت می تواند به تقویت ژن آن گونه کمک کند.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

 3. اهورا می‌گوید:

  ای جانم فدای ریکا و کیجا
  سپاس فراوااااااان از دکتر معماریان که ریکا رو سر حال میبینیم و غرش های ریکا منو کشته…
  و سپاس از تک تک عزیزانی که جان ریکا و کیجا رو نجات دادن و اکنون آنها رو در کنار هم سرحال میبینیم.

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

 4. علی مهرانی کیا می‌گوید:

  خدارو شکر که انسانهایی سلامت و دلسوز داریم که با اندک حقوقی ، بی منت کارو فداکاری میکنند

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 0

 5. درنا می‌گوید:

  خدا رو شکر
  به امید روزهایی که سایتهای خبری پر از اخبار خوب زیست محیطی باشند…

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 6. bavand می‌گوید:

  سلام
  احتمال جفتگیری موفق پلنگ ۱۵ ساله چقدر است؟ با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 7. جمشید ازخوی می‌گوید:

  عکس سوم بسیار عالی بود اگر دندانهای فک پائینی پروتز نبودند! و گزیده تر بود علت کشیدن دو دندان و سن دقیق پلنگ ماده (کیجا) واضح بیان میشد. در حدود سالهای میانی دهه ۱۳۵۰خورشیدی دو قلاده پلنگ ایرانی در جزیره اشک دریاچه ارومیه برای پایش جمعیت قوچ ومیش ارمنی رها سازی شد که بعد از مدتی اسکلت های آنها یافت شد. بعد از این تاریخ نمونه دیگری از پروژه تکثیر گونه گربه سان در ایران سراغ ندارم. اگر باغ وحش بخارست در رومانی برنامه تکثیر و تولد ۲توله یوز ایرانی و روسیه برنامه تکثیر پلنگ از والد های ترکمنی و ایرانی و پرتغالی را با موفقیت بانجام میرسانند، ماهم موفق خواهیم شد، هرچند زندگی قهرمانان نر و ماده داستان ما تا اینجای قصه شیرین نبوده باشد.!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 8. ali می‌گوید:

  دکتر معماریان خیلی زحمت میکشن.خسته نباشن

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 9. گرگعلی می‌گوید:

  دیده بان عزیز لطفا ما را در جریان انتقال کوشکی و دلبر هم قرار دهید

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 10. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  امیدوارم این پروژه به ثمر برسه
  ولی فکر نمیکنین اینکه پلنگ نر خیلی راحت ماده رو قبول کرده و با اون کنار اومده به خاطر سن بالاش باشه؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

  • درنا می‌گوید:

   احتمالا بیشتر به این دلیل است که حیوانات هم به طور ذاتی به همنوع خودشون گرایش دارند و این دو یوز، تا به حال ارتباطی با همنوع نداشته اند و این اولین ارتباط است…

   داغ Thumb up 3 Thumb down 8

   • امیر می‌گوید:

    سلام این ها پلنگ ایرانی هستند یوز پلنگ نیستند، شاید در جایگاه جدید هنوز ریگا قلمرو تعیین نکرده … هر جوابی که این آزمایش داشته باشد،خوب است حتی اگر پلنگ ماده توسط ریکا کشته شود. این جور کارها باید انجام شود تا به موفقیت منتهی شود.
    اگر کوشکی و دلبر هم کنار هم باشند و موفق به تکثیر در طبیعت نشویم، باز هم بهتر از این است که هیچ وقت آزمایش نکنیم

    پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

    • درنا می‌گوید:

     من از تفاوت پلنگ و یوز همین قدر می دانم که پلنگ درشت تر است و سرعت دویدن یوز از پلنگ بیشترست به همین دلیل هر دوی اونا رو تقریبا یکی حساب می کنم و البته این به دلیل اطلاعات کم من در مورد این دو فامیل است! در مجموع پلنگ زیباتر و هیبتش از یوز بیشتر به نظرم میاد…

     داغ Thumb up 3 Thumb down 4

     • اهورا می‌گوید:

      فرق پلنگ با یوز پلنگ اینه که پلنگ خالهای تو خالی داره ولی یوز پلنگ خالهای توپر داره
      پلنگ پاهای کوتاه ولی بدنی ماهیچه ای و نیرومندتر از یوز پلنگ..
      یوز پاهای بلند و تنی لاغر داره و خط زیر چشم یوز که از آفتاب جلوگیری میکنه

      پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

     • درنا می‌گوید:

      ممنونم از توضیحاتتون اینا رو نمی دانستم خیلی جالب بود همین جور دیداری می فهمیدم که یوزپلنگ خیلی لاغر و استخوانی و پلنگ ماهیچه های قوی دارد ولی اینطور مشخص که شما گفتید نمی دونستم که اینا جزو تفاوتهاشون هست!
      پلنگ زیباتر است هیبتی نزدیک به ببر داره ولی یوزپلنگ مثل گربه های جنگلی ریزتر به نظر میاد البته من هیچکدام را از نزدیک ندیده ام و فقط در فیلم و عکس…

      پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 11. امیر می‌گوید:

  واقعاً باید کسانی که چنین فداکارانه تلاش می کنند قدردانی نمود.
  درود بر شرفتان. امیدوارم همیشه شاد و پیروز باشید.
  کاش بتوانم غیر از دعای خیر کاری بکنم.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 12. بهناز می‌گوید:

  خدایا خبر از این بهتر نمی شد. دست دکتر معماریان و همکارانشون درد نکنه.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 13. برازجان می‌گوید:

  به امید روزی که توله ها رو ببینیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 14. مهسا می‌گوید:

  خبر بسیار خوبی است.. ممنون از محیط بان شیردل و دکتر معماریان و سایر بزرگوارانی که حامی حیولنات هستند. امیدوارم و حتما ریکا و کیجا ی عزیز صاحب توله هایی سالم و سرحال میشوند… به زودی زود..

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 15. مهسا می‌گوید:

  دوباره که عکس ها را میدیدم.. متوجه انگشت زخمی محیط بان جناب شیر دل شدم که یحتمل کار ریکا خان بلا بوده است..
  مانند عشق والدین به فرزند با وجود تمام دشواری ها و اذیت ها…
  زنده و پاینده باشند محیط بانان متعهد و مهربان ..

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 16. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  خداوند اینهمه زیبایی را در کشور ما جای داده و برخی از ایرانیها قدر انها را نمیدانند وقتی میگویند گونه های ارزشمندی در کشورمان در خطر انقراض قرار دارند برخی هیچ ذهنیتی از این ندارند باید تصویر این حیوانات زیبا روی بدنه اتوبوسها در دیوارهای شهر و هر جا که عمومی است گذاشته شود تا ایرانیها بدانند که این حیوانات نیاز به حمایت دارند . همه جای دنیا کشاورز و دامپرور و غیره دارد که بواسطه شغلشان در جوار طبیعت و حیوانات دیگر زندگی میکنند اما میدانند که نباید موجب از بین رفتن این حیوانات شوند . در کشور ما دایمآ گزارشات از کارگزاری طعمه سمی و کشتن میبینیم و اینها گزارشاتی است که سازمان مطلع میگردد و حتمآ تعداد کشتارها بیش از اینهاست . بعضی اوقات فکر میکنم بقا این تعداد حیوانات باقیمانده در کشور بیک معجزه شباهت دارد وقتی در کشوری بیش از دو میلیون تفنگ شکاری با مجوز و خدا میداند چند میلیون بدون مجوز وجود دارد و کل تعدادحیوانات کشور به ۲۰۰۰۰۰نمیرسد مشاهده این حیوانات زیبا تجربه ایست که امیدوارم نسلهای بعدی نیز از ان بهره ببرند و حسرت نخورند . چرا که دامداری نگران چرای گوسفندانش در طبیعت است و یا فلان دامدار در ارتفاعات البرز درختانی را قطع کرده و برای خودش گاوداری ساخته و از حمله پلنگ وحشت دارد پس اقدام به تله گذاری و کشتن میکند . جالب است که هیچ کدام از قانون ترسی ندارند .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 17. امیر می‌گوید:

  ریکا واقعا زیبا و پر جذبه هست

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 18. علی اکبر عشقی می‌گوید:

  امیدوارم این دو، خبر های خوشی رو برای دوستداران محیط زیست در آینده به همراه داشته باشند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 19. فاتح می‌گوید:

  خبر خوبی بود و امیدوارم که به نتیجه برسه…
  فقط نمیدونم چرا در مورد دلبر و کوشکی این اتفاق نمیفته !
  واقعا عجیبه که تا حالا نتونستن این کار رو بکنن..!
  توی روسیه هم پلنگهای ایرانی تکثیر شدن

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 20. مهدى صابرى می‌گوید:

  باتشکر از محیط بانان عزیز واز تمام دست اندر کانان محیط وحش کشورمان اى خادمان عزیز دستتان را میبوسم وقتى میبینم با این همه مشقت و امکانات کم به این حیوانات بى پناه رسیدگى میکنید از دست ما جز تشکر و قدردانى کارى بر نمی اید متشکرم از همتون

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 21. مهدى صابرى می‌گوید:

  اى دوستداران حیات وحش کاش ما هم کارى از دستمان بر بیاید و انجمنى باشیم براى کمک و همت با شما بزرگان حال چه مالى وچه رسیدگى ما هم بتوانیم در یک اقدام کنار دیگر دوستان جمعیتى باشیم در کنار شما هم لذت ببریم از حیات وحش هم اموزش هم از همه نظر کمک کنیم تا حیات وحش مملکتمون از این وضعیت نجات پیدا کند متشکر و ممنون میشوم به این نظر هم فکر کنید.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 22. داریوش می‌گوید:

  پلنگ ماده دستش قطع شده؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 23. افشین می‌گوید:

  دندونهای پلنگ نر پروتزه پلنگ ماده یه دست نداره !!!
  ما واقعا با حیات وحشمون چکار داریم میکنیم؟
  امیدوارم این پروِژه سر انجام خوبی داشته باشه ولی با سن بالای ریکا درصد موفقیت باید پایین باشه.
  به هر حال بقول دوستمون باید از یه جایی شروع کرد و بنظرم این بهترین فرصت برای کسب تجربه در تکثیر گربه سانان است.
  به امید روزی که یه فکری هم برای کوشکی و دلبر بشه چون کوشکی هم تقریبا به سالهای پایانی زندگیش داره نزدیک میشه و وقت داره به سرعت میگذره.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 24. پلنگ مظلوم می‌گوید:

  خدایا شکرت لااقل چند نفری فکر تولید مثل این گونه ارزشمند هستند خدا کنه زیاد توله بیاره و هییییییی زیاد بشه تا از در معرض انقراض دربیاد و یک گونه زیاد بشه و هیچ شکارچی دستش بهش نرسه

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 25. kooshan می‌گوید:

  اگر این طرح با دقت و حساب شده و نظارت و بدون صدمه به پلنگها به نتیجه برسد که بسیار هم با توجه به تلاش مجریان جای امیدواری هست هم موفقیتی برای دست اندرکاران محسوب خواهد شد و هم از تبلیغات غیرواقع بینانه کسانی خواهد کاست که بجای سعی در مناسبتر کردن وضعیت باغ وحشها و سیرکها بدون توجه به شرایط حیات وحش کشور خواهان تعطیلی این مکانهای مفید می شوند

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 26. بابک می‌گوید:

  امیدوارم همیشه خبرهای خوشی گزارش کنید .
  پاینده باشید

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>