دو پلنگ ایرانی زنده گیری شده و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جریان یک پروژه تحقیقاتی که اوائل ماه جاری آغاز شد دو پلنگ بالغ در پارک ملی تندوره زنده گیری و مجهز به گردنبندهای ماهواره ای شدند. این دو پلنگ که هر دو نر بودند به فاصله چهار شب از یکدیگر به تله افتادند و نام آنها را برنا و بردیا گذاشتند.

این پژوهش به عنوان پایان نامه دکتری محمدصادق فرهادی نیا در رشته جانورشناسی از سال گذشته آغاز شده و با همکاری دکتر ایمان معماریان و علیرضا شهرداری به عنوان دامپزشک و دستیار، آرش محرمی به عنوان دستیار پروژه و نیما عسگری به عنوان فیلمبردار و مستندساز درحال انجام است. همچنین هومن جوکار نیز در مراحل ابتدایی به عنوان کارشناس تله گذاری تیم پژوهش را همراهی کرد.

محمد صادق فرهادی نیا دانشجوی مقطع دکتری در رشته جانور شناسی که این طرح تحقیقاتی را در به عنوان پایان نامه دوره دکتری خود به انجام می رساند در تشریح این پروژه گفت: پلنگ ها را باید یکی از شناخته شده ترین پستانداران دنیا دانست ولی نه در مناطق کوهستانی غرب آسیا. بررسی پلنگ های ایرانی در مناطق کوهستانی کشورمان بدون تجهیزات پیشرفته و امکانات مناسب چندان امکان پذیر نیست.

مهمترین تجهیزات در این خصوص گردنبندهای ماهواره ایست، چون به ما اجازه می دهد که جابجایی های پلنگ ها را ثبت کنیم، دمای محیط و ارتباط آن با میزان فعالیت جانوران را مورد بررسی قرار دهیم و بتوانیم به دقت میزان انرژی مورد نیاز و طعمه لازم برای بقای پلنگ ها را محاسبه نماییم.

این پروژه غیر از یک مورد تلاش قبلی از منطقه بافق یزد در سال ۱۳۸۶ توسط پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، تجربه تقریبا جدیدی برای ایران است و همین امر مسیر دشواری پیش روی ما برای استفاده از شش گردنبند در اختیار این پژوهش قرار می دهد، هرچند که سفارش آنها و ورودشان به کشور به دلیل محدودیت های ناشی از تحریم خود پروژه جداگانه ای بود.

اجرای موفقیت آمیز یک برنامه گردنبندگذاری نیازمند بررسی های گسترده قبلی است. یافتن مکان های مناسب برای تله گذاری و اطمینان از حضور پلنگ ها در محل های موردنظر بسیار ضروری است.

تصویر: محمد صادق فرهادی نیا در حال دریافت سیگنال های ارسالی از تله ها / عکس از علیرضا شهرداری

ماههاست که همراه با تیمی از کارشناسان درحال بررسی زیستگاه ها برای یافتن نقاط مناسب جهت تله گذاری و کسب اطلاعات کافی درباره این مناطق بودیم.

ایران، افغانستان و ترکمنستان بزرگترین جمعیت های باقیمانده از پلنگ ایرانی را دارا هستند ولی باید به یاد داشته باشیم که مرزهای سیاسی تنها برای ما انسان ها معنا داشته و احتمال پیوستگی جمعیت های پلنگ در این کشورها همواره وجود دارد. در این صورت، آینده بلند مدت پلنگ ها در طبیعت با همکاری های بین المللی میان کشورها ارتقا خواهد یافت.

اهداف پروژه

اطلاع از جابجایی پلنگ ها

محمدصادق فرهادی نیا در تشریح اهداف این پروژه اظهار داشت: پارک ملی تندوره که حدود ۲۰ کیلومتر با مرز فاصله دارد می تواند خود به عنوان ذخیره گاهی برای حمایت از جمعیت های پلنگ در آنسوی مرز عمل نماید ولی هنوز نه فقط در ایران بلکه در سرتاسر حوزه انتشار پلنگ های ایرانی در غرب آسیا، مدرکی دال بر جابجایی های بین مرزی و نقش موانع مرزی در این جابجایی ها در دست نیست. مهمترین ابزار برای دستیابی به پاسخ به این پرسش اساسی، گردنبندهای ماهواره ای هستند.

بررسی بیماری ها و و ضعیت سلامت پلنگ ها

یکی از مهمترین اهداف این پژوهش، بررسی وضعیت سلامت پلنگ ها است. امروزه بیماری های مختلفی حیات وحش را مورد تهدید قرار می دهند ولی دانش ما درباره این بیماری ها بخصوص درمیان گوشتخواران در حداقل است. انگل های خارجی و بیماری های ویروسی مانند دیستمپر و FIV از مهمترین مواردی هستند که در میان پلنگ های زنده گیری شده مورد بررسی قرار گرفت.

شناخت طعمه های اصلی پلنگ

هدف دیگری که در جریان این پژوهش مورد بررسی قرار خواهد گرفت این است که با وجود اینکه انواع سمداران بعنوان طعمه در زیستگاه های پلنگ حضور دارند آیا پلنگ برخی طعمه ها را بیش از سایرین ترجیح می دهد؟

یک پلنگ در روز به چه میزان انرژی نیاز دارد و چقدر باید انرژی بدست آورد؟

آیا کل و بز را به یک میزان ترجیح می دهد؟

آیا وقتی بزغاله ها به دنیا می آیند پلنگ بیشتر از آنها تغذیه می کند یا کلا رژیم غذایی تصادفی دارد، یعنی از هر چه بدست آورد تغذیه می کند؟

گردنبندهای ماهواره ای به پژوهشگران این امکان را می دهند که پاسخ این پرسش ها را نیز بیابند.

بررسی چگونگی قلمرو پلنگ ها

یکی دیگر از مهمترین پرسش هایی که از دیرباز درباره پلنگ ایرانی و البته بسیاری دیگر از گونه ها مطرح است، وسعت قلمرو و گستره خانگی آنهاست. یعنی در چه محدوده ای نیازهای آنها برآورده می شود؟

در گذشته قلمرو پلنگ ها را کوچک در نظر می گرفتند و بر همین اساس همواره گمان بر این بوده که در مناطق حفاظت شده تعداد زیادی پلنگ وجود دارد. به عنوان مثال برخی از محیط بانان قدیمی پارک گلستان اعتقاد داشتند ۱۰۰ تا ۱۵۰ پلنگ در این منطقه زندگی می کنند اما تا زمانیکه ندانیم هر پلنگ چه وسعتی را به عنوان قلمرو نیاز داشته و چقدر از قلمرو یکدیگر دوری می کنند، نمی توانیم تصور صحیحی از وضعیت جمعیت پلنگ ها و پویایی آنها داشته باشیم و بدون شک، پاسخ این پرسش با استفاده از گردنبندهای ماهواره ای قابل حصول است.

گردنبندهای ردیاب ماهواره ای چگونه عمل می کنند

فرهادی نیا در این باره گفت: براساس استانداردهای موجود در دنیا، وزن گردنبندها نباید از ۳% وزن جانور بیشتر باشد تا خللی در رفتار و جابجایی های حیوان وارد نکند. با بررسی های فراوان و مکاتبات گسترده با شرکت سازنده گردنبندها، خوشبختانه وزن گردنبندهای بکار رفته در این پروژه از ۱% وزن پلنگ ها تجاوز نمی کند. این درحالی است که عمر باطری آنها بیش از یکسال خواهد بود.

GPS موجود روی گردنبندها روزانه ۸ تا ۲۴ بار روشن شده و نقطه حضور پلنگ را ثبت می کنند. این روشن شدن فاقد هرگونه سر و صدا بوده و زمان کوتاهی طول می کشد.

قابلیت دیگر این گردنبند آنست که یکسال پس از نصب به صورت خودکار از گردن جانور باز شده و به این ترتیب نیاز به زنده گیری مجدد جانور و بیهوش سازی برای بازنمودن گردنبند نیست.

علاوه بر نقطه، یک فضای با سه محور مختصات هر پنج دقیقه یک بار در هر روز وضعیت فعالیت جانور را ثبت می کند تا بعدا با تحلیل این داده ها متوجه شویم که هر پلنگ در هر روز چقدر انرژی مصرف کرده و به چه میزان انرژی نیاز دارد.

در زمان نزدیک شدن جانور به روستاها، گردنبندها به محقق پیام داده و دوره ی برداشت نقاط به هر یک ساعت کاهش می یابد. به این ترتیب می توانیم مطمئن باشیم که پلنگ دقیقا چطور به روستا نزدیک شده و آیا تلاش برای حمله به دامهای اهلی دارد یا خیر؟

رنگ گردنبندها کاملا متناسب با پوشش بدن جانور بوده و استتار حیوان را خدشه دار نمی کند. در عین حال که فوم های نصب شده بر روی گردنبند از فشار بیش از حد به گردن جانور می کاهند.

اجرای پروژه زنده گیری و نصب گردنبندها

محمدصادق فرهادی نیا اظهار داشت: به منظور دستیابی به اطلاعات مذکور و رسیدن به پاسخی صحیح در مورد پرسش های مطرح شده، پروژه ای تحقیقاتی در قالب پایان نامه دکتری اینجانب جهت زنده گیری و نصب گردنبند ردیاب ماهواره ای بر روی شش پلنگ، طراحی و در مهرماه سال جاری فاز نخست پروژه در پارک ملی تندوره درگز در استان خراسان رضوی آغاز شد.

تصویر: نصب دوربین تله ای در مکان های احتمالی عیور پلنگ ها در پارک ملی تندوره / عکس از علیرضا شهرداری

چندین ماه پیش از آغاز پروژه نصب دوربین های تله ای در بخشی از پارک ملی تندوره آغاز شده بود تا به کمک تصاویر ثبت شده بدانیم که در محدوده در نطر گرفته شده برای اجرای پروژه چند پلنگ و با چه شرایط به لحاظ جنسیت و سن و سال حضور دارند.

بدین منظور یک کمپ کوهستانی در نقطه ای مرتفع از پارک ملی تندوره برپا شده و تیم کارشناسان پروژه از ابتدای مهرماه سال جاری در کمپ مستقر شدند.

محل برپایی کمپ در پارک ملی تندوره / چادر گروه به رنگ آبی در تصویر مشخص است / عکس از محمدصادق فرهادی نیا

از نکات مهم در اجرای چنین پژوهشی در نظر گرفتن جوانب مختلف برای حفظ امنیت هردو گونه است: پلنگ و انسان!

در حین انجام این پژوهش می بایست امن ترین روش های زنده گیری بکار رود، چراکه حفظ سلامتی تیم پروژه از اولویت بالا برخوردار است. برای این منظور، داشتن مهارت های مورد نیاز و گذراندن دوره های آموزشی مختلف ضروری است. اعضای این تیم دارای بیشترین مهارت و تجربه در تله گذاری و زنده گیری گوشتخواران هستند و ماه ها در کشورهای مختلف ازجمله آفریقای جنوبی، نامیبیا و بوتسوانا دوره های متعددی را در این زمینه سپری کرده اند.

پس از برپایی کمپ و استقرار گروه در ارتفاعات چندین نقطه بعنوان مسیرهای تردد پلنگ شناسایی شده و تله گذاری در این نقاط صورت گرفت.

تله های زنده گیزی مجهز به ترانسمیترهایی هستند که در زمان فعال شدن و گرفتار شدن جانور در تله سیگنالی را  ارسال و باعث ایجاد صدای متفاوتی می شوند ولی برای دریافت این سیگنال ها، هر یک یا دو ساعت یک بار باید تمامی تله ها با آنتن دریافت کننده VHF کنترل شوند. این کاری هیجان انگیز ولی گاهی اوقات در طول شب خسته کننده است.

از محل استقرار کمپ کوهستانی از فاصله یک تا سه کیلومتری امکان کنترل و چک کردن تله ها وجود داشت. نصب یک تله سالم و امن حدود نیمی از روز به طول می کشد و نیاز به ابزار و ادوات ساختمان سازی ازجمله بیل و بیلچه، کلنگ، الک، فرچه و … دارد. درصورتیکه نقاط تله گذاری همراه با بررسی های قبلی باشد، شانس بیشتری برای زنده گیری موفقیت آمیز پلنگ وجود دارد.

برای اجرای عملیات زنده گیری پلنگ ها، حضور مستمر در زیستگاه آنها ضروری است. صبر و حوصله و حفظ آرامش از نکات کلیدی هستند. به دلیل اینکه پلنگ ها عمدتا شب فعال بوده و شانس زنده گیری آنها در شب بیشتر است، هر یک ساعت یک بار در طول تاریکی شب بوسیله آنتن وضعیت تله ها چک می گردید.

در شب اول و شب دوم پس از نصب تله ها، روباه ها و سمورها بودند که تله ها را فعال می کردند و هر شب بطور متوسط دو نوبت ما را از کمپ زنده گیری به سمت تله ها می کشاندند. ما هم مجبور هستیم بلافاصله پس از ارسال سیگنال به سمت تله برویم چراکه تا قبل از رسیدن به تله نمی توانستیم ببینیم که آیا جانوری که تله را فعال کرده پلنگ است یا حیوانی دیگر.

شب سوم نیز با کنجکاوی روباه ها و کم خوابی تیم زنده گیری به همین منوال گذشت اما شب چهارم اتفاق فوق العاده ای رخ داد. پلنگ نر مسنی که مدتها داخل پارک شناسایی شده بود، پا روی یکی از تله ها گذاشت. البته از شانس بد عکس گرفته شده توسط دوربین تله ای اینطوری نشان می داد که بجای اینکه پلنگ پایش را وسط تله بگذارد، هر دو پایش را اطراف تله گذاشته و در نتیجه به تله نیفتاده است. طی روزهای بعد کل تیم زنده گیری در فکر این بودند که چطور این پلنگ بزرگ را زنده گیری کنند.

اولین پلنگ به تله افتاد

در ساعت نوزده چهارمین شب، بالاخره انتظارها به ثمر نشست و پس از ارسال سیگنال از یکی از تله ها، گروه به سمت تله حرکت کرده و با پلنگ نر جوانی مواجه شدیم که در تله گرفتار شده بود.

……………………..تصویر اولین پلنگ (برنا) پس از به دام افتادن در تله / عکس از علیرضا شهرداری

دکتر معماریان دامپزشک گروه بلافاصله با پرتاب دارت جهت بیهوش سازی پلنگ اقدام نمود. مراحل بیهوشی به خوبی پیش رفت و ده دقیقه پس از برخورد دارت، پلنگ کاملا به بیهوشی فرو رفت. دامپزشک تیم مرتبا علائم حیاتی پلنگ را چک می کرد تا از سلامت جانور اطمینان کسب شود.

……..پرتاب دارت بیهوشی توسط دکتر معماریان پس از به تله افتادن اولین پلنگ / عکس از علیرضا شهرداری

از این لحظه یک ساعت برای بررسی پلنگ و نصب گردنبند ردیاب زمان داشتیم. یک ساعت پر هیجان برای یک تیم جوان!

سرعت عمل در این شرایط بسیار حائز اهمیت است. همزمان با خونگیری و جدا کردن انگل های خارجی، دندانهای جانور مورد بررسی قرار می گیرد تا احتمال هرگونه عفونت مشخص شود. اندازه دندانهای نیش نیز یکی از پارامترهای ریخت شناسی است که چک می شود.

این پلنگ یک نر چهار تا شش ساله بود. بدنی کاملا سالم با دندان های سالم و وزن زیاد. پس از انجام مراحل خونگیری به منظور بررسی بیماری ها، گردنبند ردیاب بر روی گردن پلنگ نصب و فعال شد.

……….پلنگ نر جوان (برنا) پس از نصب گردنبد ردیاب در حالیکه هنوز بیهوش است / عکس از آرش محرمی

به منظور رهگیری ساده تر برای این پلنگ یک نام انتخاب کرده و نام این پلنگ جوان و زیبا را «برنا» گذاشتیم.

برنا مجدد به هوش آمد و در کمال سلامت به راه خود ادامه داد. نگرانی بزرگی روبروی ما این بود که پلنگ گردنبند را از گردنش خارج نکند. گردن پلنگ ها نسبت به سرشان برخلاف یوزها خیلی قطورتر است و بخاطر همین احتمال درآوردن گردنبند در روزهای نخست زیاد است.

در واقع باید تا حدی سفت گردنبند را بست که درعین حال که به تنفس و بلع جانور آسیبی وارد نکند و جانور هم نتواند آنرا از گردنش خارج کند.

طی سه روز بعد از گردنبندگذاری، ما به دقت جابجایی های برنا را چک کردیم تا از همزیستی برنا با همراه جدیدش مطمئن شویم. تا این لحظه هنوز گردنبند را حمل می کند، ولی روزهای پراسترسی بود چون گاهی اوقات بخاطر نزدیکی سیگنال های گردنبند برنا به محل کمپ، شک می کردیم شاید گردنبند را انداخته و رفته است ولی خوشبختانه این مرحله پراسترس نیز سپری شد.

…………….پلنگ نر جوان (برنا) پس از به هوش آمدن در حال دور شدن از محل / عکس از آرش محرمی

گردنبند تا یک سال روی گردن پلنگ باقی خواهد ماند و هر روز نقاط حضور این جانور را از طریق ماهواره برای ما ارسال خواهد کرد.

پس از زنده گیری و نصب گردنبند ردیاب بر روی برنا دوباره به کمپ بازگشتیم. چون کمپ ما داخل قلمرو برنا قرار داشت، هر روز صبح با صدای غرش برنا از خواب بیدار می شدیم. البته یک روز صبح ساعت پنج آنقدر غرشش نزدیک بود که از خواب پریدیم.

وقتی خورشید طلوع می کرد هر روز صبح چهار دسته قوچ و میش و کل و بز را می دیدیم که از جهات مختلف برای چریدن روی کوههای اطراف ما می آیند.

هیچوقت ندیدیم غرش های برنا تأثیر ملموسی بر جابجایی های این سمداران داشته باشد. برنا سه شب پس از رهاسازی دوباره نزدیک یکی از تله ها آمد و تله را فعال کرد ولی با اینکه چندصدمتر طی این روزها با هم فاصله بیشتر نداشتیم، هیچ وقت دیگر برنا را ندیدیم.

زنده گیری دومین پلنگ

زنده گیری پلنگ نر مسن که در نزدیکی برنا حضور داشت به یک چالش بدل شده بود و ما را مجبور با ایجاد اصلاحات زیادی در تله ها و موقعیت آنها نمود. پلنگی نری که یک بار سر تله آمده بود ولی از بد شانسی گرفتار نشده بود.

هر شب فکر می کردیم امشب می آید ولی دریغ از آن شب. بعد از سه روز به این نتیجه رسیدیم که باید تله ها را اصلاح کنیم و روز هشتم مکان تله را به مکانی که انتظار پلنگ مسن را می کشیدیم کاملا تغییر دادیم. برای این کار از تجربیات مطالعاتی که درباره شیرها در آفریقا شده بود بهره جستیم و باز هم به انتظار نشستیم.

برنا هم در آن حوالی درحال گشت بود و ما نگران از اینکه مبادا برنا مجدد به تله بیفتد.

……تصویر فوق همان پلنگ نر و مسن است که تلاش ها تا این لحظه برای زنده گیری او بدون نتیجه مانده بود

بالاخره تلاش ها جواب داد و خوشبختانه در هشتمین شب تله گذاری، حدود ساعت ۱۲ شب، پلنگ مین تر نیز به تله افتاد و مراحل بیهوشی، نصب گردنبند و بررسی های این پلنگ نیز به خوبی پیش رفت.

………دومین پلنگ (بردیا) پس از به دام افتادن در تله و پرتاب دارت بیهوشی / / عکس از علیرضا شهرداری

دکتر محمدصادق فرهادی نیا و دکتر معماریان در حال بررسی وضعیت دومین پلنگ / عکس از علیرضا شهرداری

از سوی تیم پژوهش برای این پلنگ مسن که ۸ تا ۱۰ سال سن داشت نام «بردیا» که زمانی پهلوان ایران زمین بوده انتخاب شد.

……پلنگ نر ۸ الی ۱۰ ساله (بردیا) پس از نصب گردنبند ردیاب و به هوش آمدن / عکس از علیرضا شهرداری

بردیا نیز پس از مدتی از حات بیهوشی خارج شده و در کمال سلامت از محل زنده گیری دور شد.

پلنگ نر ۸ الی ۱۰ ساله (بردیا) پس از نصب گردنبند ردیاب و به هوش آمدن / عکس از محمدصادق فرهادی نیا

وضعیت فعلی پلنگ ها پس از زنده گیری و نصب گردنبند ردیاب

هیچیک از دو حیوان آسیبی از تله ها ندیده و پس از طی مراحل بیهوشی و نصب گردنبند، با سلامت محل را ترک کردند. نقاط بدست آمده از هر دو پلنگ نشان از جابجایی منظم پلنگ ها در قلمرو خود دارد.

پلنگ نر مسن (بردیا) پس از به هوش آمدن در حال حرکت و درو شدن از محل زنده گیری / عکس از آرش محرمی

در اینجا جا دارد تا از همکاری دفتر حیات وحش و تنوع زیستی و همچنین دفتر مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست بابت هماهنگی برای اجرای این پژوهش تشکر شود. به علاوه اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان درگز نیز از همکاری برای انجام این مطالعه دریغ ننمودند که شایسته سپاسگزاری می باشند.

هر دو پلنگ درحال حاضر درحال تردد در قلمرو خود بوده و حتی برنا یک روز از مرزهای پارک خارج شده و خارج از پارک به گشت پرداخته است، ولی مجددا به داخل پارک ملی تندوره بازگشته است.

+1725
-314
  

70 دیدگاه

 1. یاشار از تبریز می‌گوید:

  امیدوارم در کار خود موفق باشید
  کاش شاهد رشد جعیت پلنگ ایرانی باشیم. به امید خدا ….

  خداوند یا و یاور همه محیط بانان و حامیان حیات وحش ایران باشد

  پر طرفدار Thumb up 113 Thumb down 1

 2. دانیال داوری می‌گوید:

  عالی بود… ممنونم

  پر طرفدار Thumb up 65 Thumb down 2

 3. دوست می‌گوید:

  این عااالیه

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 2

 4. رضا مجذوبی می‌گوید:

  با سلام
  گزارش بسیار خوبی بود به امید رونق گرفتن حرکتها و فعالیتهای علمی در زمینه حیات وحش بجای حرکتها و تبلیغات احساسی و عامه پسند بی پشتوانه در این عرصه.

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 2

 5. مهدی جعفری می‌گوید:

  عالی بود به امید موفقیت شما و تیم کاریتون در این پروژه
  خوش بحالتون یه یک پلنگ زنده رو از نزدیک لمس می کنید

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 0

 6. اهورا می‌گوید:

  بسیار گزارش دلچسبی بود…
  دست همه عزیزان از جمله دکتر ایمان معماریان درد نکند…

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 0

 7. شهرابی می‌گوید:

  بسیار کار سخت، طاقت فرسا و پر استرسی انجام شده که واقعا جای تشکر ویژه داره؛ قطعا اطلاعاتی که طی این پروژه به ثبت می رسه می تونه در حفاظت از پلنگ و زیستگاه های پلنگ موثر باشه
  و چه خوب خواهد شد دفعات بعد پلنگی ماده به تله افتاده و نصب گردنبند ردیاب بر روی پلنگ ماده هم انجام بشه تا اطلاعات دقیقی نسبت به مراحل زادآوری از زمان دقیق جفتگیری تا زایمان و بزرگ شدن توله ها و زمان دقیق جدایی توله ها از مادر و جفتگیری مجدد (مراحل پر رمز و راز زندگی پلنگان ماده) و حتی تنوع طعمه ها و تغذیه طی این مراحل به ثبت برسه
  والبته نمی دونم بحث انسداد مرزها در این منطقه مطرح هست یا نه؟ به هر حال امیدوارم بحث انسداد مرزها در این منطقه مطرح نباشه در دنیا پروژه های مختلف زیست محیطی منجر به جلوگیری از دخالت مستقیم در زیستگاه ها میشه امیدوارم از این پروژه حمایت ویژه انجام بشه
  ممنون دیده بان عزیز از گزارش عالیتون

  پر طرفدار Thumb up 47 Thumb down 0

 8. مهسا می‌گوید:

  بسیار سپاسگذارم. با آرزوی موفقیت ها ودست آوردهای بیشتر

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 1

 9. کامیار می‌گوید:

  با آرزوی کامیابی برای پژوهشگران این پروژه و امید به اینکه این پروژه گامی در جهت شروع بررسی های کاملتر از محیط زیست و حیات وحش ایران باشد.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 0

 10. یک زمین برای همه می‌گوید:

  آقای فرهادی نیا دانشجوی دکترای محیط زیست گرایش تنوع زیستی هستند نه دانشجوی جانورشناسی.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 11. درنا می‌گوید:

  من مثل اون شخصیت گلام توو کارتون گالیور از اینجور خبرها بیشتر ناراحت می شوم…
  دوست داشتم پلنگ ها انقدر دور بودند در پیچ و خم کوهستان، که دست و پای هیچ بشری به آنها نمی رسید…
  بهرحال امیدوارم کل این ماجراها به خیر بگذرد…
  و اون گردنبندها کمترین آزار یا ناراحتی براشون ایجاد نکنه!
  و البته می دونم غیرممکنه…
  چون تصور می کنم اگر همچین گردنبندی رو به گردن یک آدم ببندند و نتونه بازش کنه چه حالی می شه…

  امروز در برنامه شبکه یک تلویزیون اصل ۵۰ در مورد دیده بان محیط زیست و حیات وحش هم صحبت شد و فردی که درباره شما
  صحبت کرد به این مضمون گفت که : ( من این بچه ها رو دوست دارم ولی… )
  حضور آقای طالقانی در اون برنامه عالی بود عالی… بیش از پیش برای بسیاری از مردم محبوب شدند.

  داغ Thumb up 21 Thumb down 21

  • درنا می‌گوید:

   وزن گردنبد یک درصد وزن حیوان،
   یعنی اگر وزن پلنگ را ۱۰۰ کیلوگرم فرض کنیم، گردنبد ۱ کیلوگرم وزن دارد،
   به عنوان یک انسان گردنبند یک کیلویی را شاید برای نیم ساعت به سختی تحمل کنم،
   اگر پلنگ بودم؟!
   به عنوان یک انسان ترجیح می دهم بمیرم اما به اجبار گردنبد یک کیلویی بر گردنم بسته نشود…

   داغ Thumb up 7 Thumb down 14

   • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

    دوست عزیز، این درست است که حمل گردنبند برای حیوان در روزهای اول خالی از اشکال نمیباشد اما مطمئن باشید پس از گذشت چند روز کاملا به آن عادت کرده و کاملا حضور آن را فراموش میکند اما در عوض فراموش نکنید که فوائدی که انجام چنین پروژه هائی برای حفظ بقای این جانور بینظیر و باشکوه و در معرض خطر انقراض دارد خیلی خیلی بیش از آنست که مانگران تحمل کردن این گردنبند توسط جانور باشیم …
    شایسته است دیده بان عزیز اخبار تکمیلی را به اطلاع برسانند و از موفقیتها و موهبتهای این کار سخت که توسط این گروه خبره و حامی حیات وحش به انجام میرسد دوستداران طبیعت و حیات وحش را بی بهره نگذارند………
    صمیمانه دست تمام دست اندرکاران این پروژه را میفشارم و آرزو میکنم روزی به جای یکی از این عزیزان باشم و از نزدیک شاهد دیدن این مخلوق باشکوه و زیبا باشم…

    جناب دکتر معماریان برگ دیگری بر افتخارات زرین خود اضافه کردید
    به سهم خودم از شما و تیم همراهتان تشکر و قدردانی مینمایم و برایتان آرزوی توفیق روزافزون دارم.

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

    • درنا می‌گوید:

     شما را دعوت می کنم به خواندن نظر:

     مهدی می‌گوید:
     ۲۰ مهر ۱۳۹۳ در t ۸:۰۲ ق.ظ

     که پایین تر در همین صفحه درج شده است.

     موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 4

 12. بابک می‌گوید:

  موفق وسربلند باشید.خوش خبر باشی دیدبان عزیز

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 13. میگم این کار دخالت در زندگی خصوصی اینها نیست؟! :D

  داغ Thumb up 14 Thumb down 22

 14. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  اینها همون پلنگهایی هستن که اقای برگر عکاسی کرده بود؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 15. مهدی حسینی می‌گوید:

  خسته نباشید و ممنون از زحمات همه گروه.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 16. زهره می‌گوید:

  بلآخره افرادی مصمم با عزمی راسخ آمدند و کاری بسیار ارزشمند و تحسین برانگیز را در حیات وحش کشور و در مورد زیباترین سمبل حیات وحش آغاز نمودند.
  ارزش این پروژه تحقیقاتی بقدری زیاد است که همه و همه باید مسیر پیشرفت و پیشبرد آن را هموار سازند.
  از رفع موانعی چون تحریم و انواع مساعدتهای مالی و حمایت های معنوی و …
  این پروژه تحقیقاتی تجربه ای گرانبها برای سایر دانشجویان علاقه مند در حوزه محیط زیست و حیات وحش خواهد بود که با انگیزه هایی قوی تر و با اعتماد به نفس بالاتر کارهایی از این دست را برای پایان نامه هایشان برگزینند.
  چقدر علمی که با تجربه کسب می شود شیرین است.
  هرچند چنین کار بزرگی با مشقات و سختیهای بسیاری همراه باشد.
  اما شور و شوق و عشق دستیابی به هدف انگیزه ای قوی است که انسان را در مسیر هدفش صبور و خستگی ناپذیر می سازد.
  به آقای دکتر فرهادی نیا و دکتر معماریان و تمامی اعضای این پروژه تحقیقاتی ارزشمند بابت این تحقیق تبریک و خسته نباشید می گوییم و امیدواریم که خداوند تا پایان راه همراهشان باشد.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 17. سامان می‌گوید:

  انقدر حس خوبی بهم دست داد نمی دونستم چیکار کنم
  خیلی خوشحالم که کارهای علمی مفید و موثر بروی حیات وحش ما شروع شده / با تشکر از همه عزیزان /
  و تو ای پلنگ ایرانی ای مغرور با صلابت بمان سر زنده تر و شاداب تر از همیشه مقاومت کن همانطور که تا حالا کردی و باقی ماندی کاش ببر هیرکان و شیر دشت ارژن هم مقاومت می کردند و می ماندند کاش تو بمان مغرور زیبا دیدنت در دامان طبیعت آرزوی من است
  از غرورت کم نمی شود روزی خودت را به من و دیگر دوستدارانت نشان دهی ما برای دیدارت می آییم تو بمان . . .
  با تشکر از همه دوستان

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 18. چغوک می‌گوید:

  در عکس پانزدهم ! به نظر می رسه که یک سیم فلزی قوی به دست جانور تابیده است . شما مطمئن هستید که بدون وارد آمدن صدمات جدی به حیوان ، مراحل زنده گیری را انجام داده اید ؟! ممکن بود در اثر تقلای زیاد برای رها شدن و ترس از مواجهه با انسان و فلاش دوربین این پروژه شما شکست سنگینی بخورد .
  در عکس شانزدهم ، اثر زخمی شدن دست چپ حیوان کاملا مشخص است ! دقیقا زیر نوار اندازه گیری طول . تا حالا پلنگ های زیادی از زخمی مشابه مرده اند یا برای همیشه قسمتی از قابلیت های خود را از دست داده اند . عکس های ” کیجا ” رو در خبری که همین چند روز پیش در همین سایت منتشر شد ببینید ( امید برای تولید مثل پلنگ های ایرانی باغ وحش تهران / ریکا و کیجا در کنار هم ) . دقیقا همین نقطه از دست کیجا زخمی شده است ؛ آن هم در یک تله سیمی مشابه ! . پنجه ی ” البرز ” هم در چنین تله هایی قطع شده بود .
  با تمام این حرف ها امیدوارم فقط خطای دیدی از طرف من رخ داده باشد .

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 7

  • ایمان معماریان می‌گوید:

   دوست گرامی نام تله ای که استفاده شده Foot Snare و بی خطر ترین تله موجود در دنیا است.
   تله هایی که باعث آسیب به کیجا و البرز شدند Gin Trap هستند و قابل مقایسه نیستند که شکارچیان از آن استفاده می کنند.
   با توجه به وجود فرستنده در تله های ما خیلی سریع حیوان بعد از فعال شدن تله بیهوش می شود.
   در مورد دست چپ بردیا هم اشتباه تصور می کنید و خوابیدگی موها در محل Snare را با آسیب دیدگی اشتباه گرفته اید.
   ممنون از توجه شما.

   پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 1

 19. دوستدار پلنگ ایرانی می‌گوید:

  خدایی خیلی خوب بود. اگه همه پلنگ ها یه دونه از اینه به گردنشون وصل بود دیگه هیچکی جرات شکارشونو نمیکرد

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 20. راضیه می‌گوید:

  به این میگن شکار پلنگ!!! شکار پلنگ باید اینطوری باشه. شکارچیان یاد بگیرید!
  گزارش بسیار جالب وزیبایی بود. خیلی هم آموزنده بود. ایکاش محیط زیست به آخرین فن آوری ها و تکنولوژی روز مجهز شود تا بتواند بخوبی از عهده ماموریتش براید.
  مشتاقم بدونم آیا این روش در مورد بقیه جانداران حیات وحش مانند خرس ها و… هم استفاده خواهد شد یا فقط پلنگ ها؟
  آیا امکان این نیست که تمام زیستگاه های ایران بدون این کار با ماهواره و… رصد شود و حرکت کوچکترین جنبنده ای رصد شود؟
  محیط زیست میتواند با استفاده از رادار هم تمام زیستگاه ها را زیر نظر بگیرد و اگر انسانی وارد زیستگاه حیوانات شود رادار بخوبی نشان میدهد.
  دقیقا این همین کاری است که مرزها را کنترل میکنند و با یک رادار از حرکت هر موجود زنده ای باخبر میشند.
  این روش هم شکارچیان را به تور می اندازد و هم زحمت کمتری برای محیط بانان دارد.
  شاید هم این روشها به کار میروند و من نمیدونم.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 5

 21. یوز پلگ درز می‌گوید:

  انشالله تحقیقات جواب بده از همه دست انکاران این پروژه بسیار متشکریم

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 22. حسین می‌گوید:

  کار با ارزشی انجام شده اما کاش یک گردنبند ظریف تر و سبک تر انتخاب میشد.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

  • ایمان معماریان می‌گوید:

   و اما نکاتی درباره خود گردنبند و ویژگی های آن که مورد پرسش خوانندگان این صفحه بود…
   براساس استانداردهای موجود در دنیا، وزن گردنبندها نباید از ۳% وزن جانور بیشتر باشد تا خللی در رفتار و جابجایی های آن وارد نکند. با بررسی های فراوان و مکاتبات گسترده با شرکت سازنده گردنبندها، خوشبختانه وزن گردنبندهای بکار رفته در این پروژه از ۱% وزن پلنگ ها تجاوز نمی کند، این درحالی است که بیش از یکسال عمر باطری آنها خواهد بود.
   GPS موجود روی گردنبندها روزانه ۸ تا ۲۴ بار روشن شده و نقطه حضور پلنگ را ثبت می کنند، این روشن روشن فاقد سر و صدا بوده و زمان محدودی طول می کشد. قابلیت دیگر روی این گردنبند آنست که یکسال پس از نصب به صورت خودکار از گردن جانور باز شده و به این ترتیب نیاز به زنده گیری مجدد جانور و بیهوشی نیست.
   از زمان نصب تاکنون، برنا موفق به شکار شده و حداقل یک بار توانسته یک جانور را شکار کند، پس انتظار می رود که این گردنبند موفقیت درشکار پلنگ را تحت تأثیر قرار ندهد.
   علاوه بر نقطه، یک فضای با سه محور مختصات هر پنج دقیقه یک بار در هر روز وضعیت فعالیت جانور را ثبت می کند تا بعدا با تحلیل این داده ها متوجه شویم که هر پلنگ در هر روز چقدر انرژی مصرف کرده و چقدر نیاز دارد.
   در زمان نزدیک شدن به روستاها، گردنبندها به محقق پیام داده و نرخ برداشت نقاط به هر یک ساعت می رسد. به این ترتیب می توانیم مطمئن باشیم که پلنگ دقیقا چطور به روستا نزدیک شده و آیا تلاش برای حمله به دامهای اهلی دارد یا خیر.
   رنگ گردنبند کاملا متناسب با پوشش بدن جانور بوده و استتار آنرا خدشه دار نمی کند. در عین حال که فوم های نصب روی گردنبند از فشار بیش از حد به گردن جانور می کاهند.

   پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 1

 23. دوست طبیعت می‌گوید:

  اذیت نمی شن حیوونا؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 24. علی اکبر عشقی می‌گوید:

  این کارهای پژوهشی فوق العاده هستند. دمتون گرم . واقعا باحال بود

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 25. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  با درود بر دوستان عزیز
  فعالیت شما و انعکاس آن باعث بارقه امید در دل دوستداران حیات وحش و به خصوص اینگونه خاص شد
  امیدواریم در ادامه راه نیز موفق باشید و گزارشات را برای اطلاع رسانی در این سایت ارسال نمایید
  در آخر از طرف ما دوستداران نوازشگر تن این گربه بی نظیر وطنم باشید
  بدرود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 26. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  دوست دارم فیلم مستند این فعالیت علمی رو ببینم .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 27. حمید می‌گوید:

  ممنون . دمتون گرم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 28. شاهین می‌گوید:

  با درود به این تیم پژوهشی جوان و پر انگیزه
  جناب فرهادی نیا در حال حاضر جزء معدود پژوهشگران فعال حیات وحش ایران هستند که با شور و انگیزه بسیار زیادی مشغول کار می باشند
  اگر اشتباه نکنم دوره دکتری رو در انگلستان سپری می کنند
  به نظر میرسه پژوهش حاضر جدی ترین و از نوع خود نخستین تحقیق در زمینه رفتار شناسی پلنگ در ایران باشد!!! که قطعاً این مساله بر اهمیت این پژوهش می افزاید و به همان اندازه که این پژوهش ارزشمند و قابل تحسین است ، به دلیل عدم سابقه چنین پژوهشهایی در ایران ممکن است نگرانیهایی برای علاقه مندان طبیعت و حیات وحش نیز در پی داشته باشد.
  شاید بهتر بود این پروژه قبلاً بر روی گونه هایی با اهمیت کمتر (حتی سم داران و گیاهخواران) انجام میشد.
  به هر حال با توجه به تخصص و تجربه نسبی تیم تحقیقاتی به ویژه جناب فرهادی نیا امیدواریم ، بیشترین دقت در انجام کار صورت گیرد تا خدای نخواسته آسیبی به جمعیت شکننده پلنگ ایرانی وارد نشود.
  ضمن آرزوی موفقیت برای این تیم منتظر خبر های خوب و نتایج این پژوهش هستیم.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 29. پلنگ،آهوودرناخاکستری تایباد می‌گوید:

  به همکاران عزیزدست مریزادمیگم.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 30. مسعود می‌گوید:

  واقعا لذت میبرم از این فعالیتهای تحقیقاتی
  کاش تصویر تله استفاده شده رو می گذاشتین و طرز کار اون رو هم یه توضیح مختصری می دادین
  لطفا فیلم مستند این واقعه رو در صورت امکان از صدا و سیما پخش کنید
  تشکر از تیم زحمتکش این پروژه باارزش
  خدا پشت و پناهتون

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  • ایمان معماریان می‌گوید:

   پرسش های زیادی درباره نوع تله ها و کارکرد آنها پرسیده شده بود.
   مؤسسه پانترا که مسئولیت آموزش این تیم را برعهده داشته به صورت جدی از ما خواسته که از آموزش روش تله گذاری و مسائل مربوط به آن خودداری شود.
   طبیعتا این نه بخاطر انحصارطلبی، بلکه برای منافع جانوران است. زیرا بدون آموزش دیدن کامل باعث خواهد شد که تلاشهای گسترده ای برای تله گذاری صورت گرفته و در این مسیر، در نظر نگرفتن مسائل ریز می تواند باعث خسارت های جدی هم به جانوران و هم به انسان ها شود.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 31. وحید.ب می‌گوید:

  آقای فرهادی‌نیا در دانشگاه آکسفورد مشغول تحصیل در مقطع دکتری است و موضوع پایان‌نامه ایشان پلنگ ایرانی است و موسسه panthera قبول کرده این گردنبندهای مدرن را در اختیار او بگذارد.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 32. مجید می‌گوید:

  آقا من به شدت با این کارهای پژوهشی موافقم
  در کشورهای غربی خیلی به این گونه کارهای پژوهشی اهمیت میدن و هزینه میکنن
  الان هم که تکنولوژی بسیار در این زمینه ها پیشرفت کرده و اگر یک حمایت مالی مناسبی در این زمینه از پژوهشگران ما صورت بگیره میتونیم پژوهشهای دست اولی روانجام بدیم.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 33. جمشید ازخوی می‌گوید:

  آغاز یک حرکت مثبت در وزارت ، ببخشید سازمان محیط زیست ایران بعد از پروژه احیاءنسل گوزن زرد ایرانی.همت عالی،بیش باد.!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 34. سولماز می‌گوید:

  خسته نباشید واقعا با استفاده از علم و تکنولوژی مدرن خیلی به محیط زیست و حیوانات می توان کمک کرد

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 35. جرجانی می‌گوید:

  گزارش عالی بود، با آرزوی موفقیت برای دکتر فرهاد نیا و همه محققان، دوستداران و حامیان حیات وحش…

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 36. جمشید ازخوی می‌گوید:

  زهره خانم،ضمن احترام به دید گاه شما،زیباترین سمبل و نماد حیات وحش ببراست،فقط ببر!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 5

 37. جمشید ازخوی می‌گوید:

  آقای دکتر معماریان: ضمن قدردانی از زحمات کارگروه ، گزیده بود معادل یا برگردان واژه های انگلیسی یادداشت مربوطه را هم قید میکردید. در ضمن در انتخاب نامها حسن سلیقه بخرج داده شده است .با تشکر

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 38. نادر شکوهی می‌گوید:

  با سلام از اینکه می بینم یک حرکت علمی شروع شده بسیار خوشحالم
  بخدا حیات وحش ما هیچ چیز از حیات وحش هند و آفریقا ندارد
  برای تمامی شما آرزوی سعادت و سلامت دارم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 39. اردشیریاراحمدی می‌گوید:

  باسلام خدمت دکتر معماریان و دکتر فرهادی عزیز
  آرزوی سلامتی و موفقیت برای این دو عزیز در پروژه حیاتی و بزرگ.
  دکتر جان طریق تشخیص اینکه شکار انجام شده را در صورت امکان روشن فرمایید.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 40. حمید می‌گوید:

  با سلام واقعا جالب و زیبا بود
  ضمن عرض خسته نباشید ، ایکاش تمام این مراحل به اسم (مستند پروژه دکتری من) تصویربرداری شده و نمایش داده میشد تا هیبت واقعی این موجودات زیبا بیشتر نمایان شود .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 41. رامین می‌گوید:

  کار با ارزشی و انجام داده اند
  تو افریقا اون هم توسط اروپائی ها زیاد از این کارها دیدم اما تو این کشور آن هم توسط کارشناسان ایرانی خیلی خوب و درخور تقدیر است .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 42. ایزدی می‌گوید:

  اینگونه کارهای علمی در کشور نتنها خوب است بلکه لازم و واجب نیز میباشد
  بطور مثال در خصوص گربه سانان وحشی همچون گربه پالاز و یا کاراکال هیچگونه تحقیقات جامعی صورت نگرفته است ولیکن نظر محققین محترم را جلب میکنم به شیوه های زنده گیری و متدهای متداول در دنیا که بدون آسیب به جانور آن را برای مدتی اسیر نموده و بلافاطله آزاد میکنند
  همانطور که در تصویر دیده میشد روش صید با سیم تله ای بود که شکارکشهای بی تعهد از آن استفاده میکنند و حیوان زبان بسته با تلاش و درد زیاد سعی میکند از دست این سیم رهایی پیدا کند و گاهی وقتی زمان اسارت طولانی شود با دندانهای خود دست خود را قطع میکند و برای همیشه پنجه بسیار مهم خود را از دست میدهد مانند البرز پلنگ بیادماندنی
  پس لطفا قدری هزینه بیشتر صرف کنید و از شیوه های جدید و متداول در جهان وحش بهره مند شوید.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 4

 43. مهدی می‌گوید:

  خیلی جالبه که بجای منطقه حفاظت شده پارک ملی رو انتخاب کردند. این اقایان متخصص پلنگ هنوز نمی دانند که نباید پارک های ملی رو نا امن کنند. اونهم بهترین پارک ملی ایران یعنی تندوره. شاید هم در سایر مناطق بقدری ضعیف عمل کرده اند و در عوض تبلیغات بی خود کرده اند که مجبور شده اند به خاطر فشارهای بین المللی بابت پول هایی که گرفته اند راحت ترین گزینه یعنی پارک ملی تندوره را انتخاب کنند و متاسفم برای سازمانی که خود هنوز درست و غلط خودش را نمی داند. این کار در پارک های ملی نه تنها اشتباه است بلکه قابل تعمیم به سایر نقاط ایران هم نیست. دوستان لطفا بدون بررسی همه جوانب دست نزنند و هورا نکشند.

  داغ Thumb up 6 Thumb down 8

 44. فرانک می‌گوید:

  آقای معماریان خدا قوت، همیشه موفق باشید.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 45. سعید اسکندرزاده می‌گوید:

  ممنون از زحمات کلیه کسانی که در این پروژه هستند.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 46. سعید دو دانگه می‌گوید:

  کاش در کنار چنین خبر ارزشمند علمی و حقیقی ،خبر مرگ دو کره گور خر آسیایی سایت بردسکن خراسان رضوی و مرگ اخیر گور خر بالغ دیگر نیز پنهان نمی شد و اطلاع رسانی می شد ، سایتی که چندین سال با زنده گیری و انتقال ، زحمت و هزینه فراوان به ثمر رسیده بود ، متاسفانه در اثر سوء مدیریت آقای مدیر کل و مدیر شهرستان … و عدم نظارت و توجه ، هدر رفت . اینها گوشه بسیار کوچکی از سوء مدیریت در استان است و متاسفانه در بخش محیط انسانی هم اوضاع خراسان رضوی بد تر است . کاش آقای مدیرکل به جای آویزان شدن به افراد و چیز های دیگر ، عملکرد غلط و غیر منطقی خویش را اصلاح می کرد و در نحوه برخورد با پرسنل و انتصاب افراد ، و آوردن مهره های خوش خدمت از شهر های کوچک به کلان شهر مشهد تجدید نظر می کرد و انگیزه کار و تلاش را در وجود کارکنان از بین نمی برد تا با عملکرد درستش ابقا شود نه با آویزان شدن به چیزهای دیگر و رنگ عوض کردن از … به تدبیر و امیدی . خدا به داد محیط زیست خراسان رضوی برسد .

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 47. سعید.پ می‌گوید:

  نظرات جناب دودانگه واقعی و تلخ است! حکایت همچنان باقی است…

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 48. مهدی گلی می‌گوید:

  بسیار عالی بود
  این گزارشو چند بار خوندم
  امیدوارم زنده بمونن برنا و بردیا و به ما کمک کنن در جهت شناخت بیشتر و کمکی برای بقای نسل

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 49. مهدی می‌گوید:

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به این تیم فعال و زحمت کش من جمله جناب دکتر معماریان عزیز
  امیدوارم که طرحتون بادبه بهترین نحو اجرا و کامل بشه تا خستگی کار از تنتون در بیاد
  با امید موفقیت روز افزون برای شما و تمامی دلسوزان حیات وحش

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 50. صدان می‌گوید:

  چقدر دوست داشتم عضو این گروه تحقیقاتی باشم :) هر چند که نه رشتم و نه کارم به این پروژه نمیخوره :))

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 51. ترکستانی می‌گوید:

  کاش دراین پروژه حداقل احترامی به مردم بومی منطقه می شد من متعصب قومی نیستم معمولا درخارج از ایران برای نام گذاری حیوانات تحقیقاتی از نامهای بومی استفاده می کردند مردم ساکن تنددره به غلط تندوره ترک هستند اولین قدم درحفظ محیط زیست احترام به فرهنگهای بومی است چگونه می خواهید از یک پارک ملی ویک حیوان حفاظت کنید درحالی که کمترین احترامی به مردم وزبان مردم منطقه قائل نیستید کی افکار پوچ نزاد پرستی از ایران رخت خواهد بست ماترکان نیز به اندازه شما دراین سرزمین سهم داریم

  داغ Thumb up 4 Thumb down 5

 52. saeed می‌گوید:

  باسلام…انشاالله که زحماتشون مثمر ثمر واقع بشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 53. شاهپور می‌گوید:

  باسلام . ضمن خسته نباشید به شما افتخار آفرینان کشور عزیزمان .از این اینکه در شناسایی علمی این گونه منحصر به فرد در قالب پایانامه دکترا قدم بزرگی برداشته اید از طرف تمامی محیط بانان شمال کشور به شما خسته نباشد می گویم وآرزوی موفقیت وسربلندی در تمام این پروزه را داریم .من محیط بان میدانم که چقدر کار دشواراست از فراهم کردن اداوات و تجهیزات کار تا بی خوابی ها و…… در ضمن اینجانب افتخار شاگرد ی در محضر دکتر معماریان در دوره بیهوشی شیراز و افتخار شاگردی در محضر دکتر فرهادی نیا و دکتر جوکار در دوره قلاده گذاری یزد را دارم . و تشکر فراوان از شما عزیزانی که با کامنت های خود امید را دل مان زنده می کنید .

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 54. سپنتا می‌گوید:

  امیدوارم هر روز جمعیتشون زیادو زیادتر بشه ….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 55. تامکت می‌گوید:

  دمتون گرم
  برای یوز ایرانی هم اینکارو انجام بدید

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 56. احمد می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر معماریان ودکتر فرهاد نیا از تلاش و زحمات شما تشکر قدردانی میکنم به امید روزی که همه هموطنان قدر دان شما عزیزیان باشندوازحسن انتخاب اسامی برنا_بردیا_برزو_کاوه_ ایران_ موفقیت بیشتری برای شما عزیزان خواستارم. قوچان احمد فدایی نسب

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>